Tři mušketýři

• Španělsko

Los tres Mosqueteros (Los diamantes de la reina)

The Three Musketeers

Traja mušketieri

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Španělsko / USA / Panama / Velká Británie, 1973, 105 min

Jako malej jsem ho viděl snad tisíckrát. A snad tisíckrát jsem se bavil a žasnul, co všechno ti tři dokážou. Nejvíc mě dostaly úvodní titulky, kde d´Artagnanův otec učí mladého d´Artagnana umění v boji s kordem. A vcelku jsem se i nasmál, pan Lester to pojal více méně jako historickou komedii, kde mi ale vtipy nevadí, ba dokonce vyhovují. A ta hudba. No prostě zážitek, pro mě nejlepší zpracování Dumasova románu, co jsem měl možnost vidět.(17.5.2009)

Příroda nádherná. Příběh slavý a nebojácný. Úžasná řemeslná práce. Vždycky si rád pozřu intriky nás nejtrikovatějších alá věhlasný Richelieu, který získal svůj věhlas snad jenom díky tomuto filmu u nás mladých. A když si uvědomím, že tam hrála Raquel Welch, která mi vytrhla dech ve Zvířeti, tak mě jímá srdce a uzavírá mě do těžkých nádherných spár závratí. Bravo, bravissimo...(7.2.2009)

d`Artagnan v podání Michaela Yorka je naprosto dokonale perfektně podanej(i když třeba ne přesně podle knižní předlohy), Constance je zas absolutně krásná a v pubertě jsem měl z toho jejího korzetu dost červený tváře. Je ale pravdou, že ani ostatní mušketýři za d`Artagnanem nijak nezaostávají, on je prostě jen hlavní postavou. A tak Athos, Porthos, Aramis... tři mušketýři, přijmou mezi sebe i toho čtvrtého. Komediální poloha filmu tomu ohromně sedí, verzi z 90. let to nechává ve všech aspektech daleko za sebou (verzi z r.2011 vidět ani nechci). Nutno zmínit skvělou výpravu i odpovídající hudební doprovod. Když nad tím tak přemýšlím, strašně dlouho jsem to neviděl, naposledy asi někdy na videokazetě. Možná i díky právě těm opakovaným videoprojekcím nemůžu jinak, než 5/5.(21.1.2011)

Filmařsky řemeslně určitě nejzdařilejší adaptace slavné předlohy, naplněná dobrodružtvím, akcí a romantikou i lehkou nadsázkou a humorem ve vzácně vyrovnaném poměru, přesto však paradoxně díky svému modernímu pojetí poněkud postrádající onu atmosféru Borderierova filmu z roku 1961, který dle mého ze všech filmových zpracování Dumasova románu vystihl jeho poetiku příběhu z doby Ludvíka XIII. nejvíce.(4.6.2006)

Protože se jedná o anglickou verzi, dala by se očekávat poměrně ponurá a nudná historická exkurze s předváděním bohatého děje Dumasovy předlohy... Ale není tomu tak! Spíš jen volně vychází z klasického tématu a za všech okolností upřednostňuje humor nad dramatičností. Jakýkoli moment s romantickým nádechem je okamžitě převálcován ironií, zesměšnění nejsou ušetřeny ani hlavní postavy, které tedy neplní úlohu „hrdinů za každou cenu.“ Film využívá obrazových možností „v pozadí“, které děj odehrávající se v 17. století skýtá ...není to sice ještě éra krále Slunce, ale je tu už množství dvorských i lidových her, plesů a zábav, pěkné kostýmy... A ve srovnání s dalšími verzemi? Jednoznačně vede!(5.11.2003)

• Oliver Reed

• - Při šermovačce v prádelně vidíme při záběru blonďatého kluka, který má náhle v dalším záběru na hlavě klobouk. (Vercinix)

• - Během natáčení byl Oliver Reed těžce zraněn. Poté, co byl bodnut během bojové scény u mlýna do krku, téměř zemřel. (reich)

• - Přestože by měl mít d´Artagnan (Michael York) na konci filmu několikahodinový náskok před svými přáteli a sluhou, jeho sluha je na radnici, kde se koná ples, dokonce dříve než on a jeho přátelé jen o chvíli později. (tzv)