Tři mušketýři

• Španělsko

Los tres Mosqueteros (Los diamantes de la reina)

The Three Musketeers

Traja mušketieri

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Španělsko / USA / Panama / Velká Británie, 1973, 105 min

Naozaj je ťažké pri jednom z početných remakeov slávneho Dumasovho diela nájsť niečo nové a prekvapujúce. Tak som musel byť vďačný za humornejšiu verziu a množstvo slávnych a dobrých hercov, štandardne dobré šermiarske súboje a nie najlepší dabing. Žiadne väčšie prekvapenie sa nekonalo, okrem toho hlavného, že spojenie Michaela Yorka s d´Artagnanom by som nikdy nepredpokladal.(6.1.2013)

Příběh/zápletka je opravdu hloupá, ovšem herecké obsazení je přímo skvělé a některé nápady a scény opravdu vtipné - třeba "zvířecí šachy", "středověký tenis" nebo postavy starého domácího a jeho roztržité mladé ženušky v podání překrásné Raquel W. Postavy tří mušketýrů jsou zde spíše pro smích, než že by vykazovaly nějakou chrabrost, čestnost či vysokou morálku, což může pro někoho být dobře, pro někoho naopak. Film jsem viděl naposledy jako malý asi před 20 lety a mám na něj pozitivní vzpomínky, nyní mi ta celková nelogičnost až stupidita docela vadily.(2.9.2017)

Znamenité pojetí mušketýrského vesmíru. Z hrdinů se stávají rošťáci, okolo nich pobíhají nádherné slečny a všechno to má grandiozní dekorace a kostými. Druhý díl jde ještě o pár kroků dál a Lester se naprosto vyžívá v rozmístění různých vynálezů a přidává památné scény jako je snídaně na hradbách La Rochel nebo závěrečnou demolici. To jsou mé filmové začátky. :)(21.3.2010)

Dle mého názoru se jedná o nejlepší filmové zpracování historického románu od Alexandra Dumase. Výborné herecké výkony a uvěřitelnost postav navíc podtrhují hezké a realné souboje mušketýrů. V dnešní přeboostované době, kdy jsou boje. šermy a jiné akční scény nereálné a směšné, je to příjemný oddych a zpestření. Člověk si totiž uvědomí, že být hrdina je přeci jen makačka, a že stačý jeden špatý "výpad" a jste na maďeru.Narozdíl od podobných historických filmů, mají Tři mušketýři rychlý spád vtip a nadhled, to vše zabaleno do skvělých renesančních kostýmů.(18.1.2012)

• xaver

Slušné herecké obsazení, zejména Faye Dunaway v roli Milady, ale Michael York mi nikdy neseděl v roli d’Artagnana. Možná i proto, že ho budu vždy srovnávat s asi nejlepší verzi Tří mušketýrů s Gérardem Barrayem v hlavní roli. Každopádně, zřejmě je to nějaké prokletí amerických režisérů, kdy ho ani tak nezajímá předloha a historické souvislosti, ale jde především o kostýmy, pompéznost a akční scény za každou cenu. Takové podbízení se mi prostě nelíbí. Myslím, že 2* stačí.(3.3.2012)

• Michael York

• - Při šermovačce v prádelně vidíme při záběru blonďatého kluka, který má náhle v dalším záběru na hlavě klobouk. (Vercinix)

• - Herci Charlton Heston a Raquel Welch neměli společný volný čas a mnohdy se na place nesetkali. Některé scény jsou proto natáčeny s jejich dvojníky. (Terva)

• - Původně byl tento film a jeho pokračovaní Tři mušketýři 2 (1974) točeno jako jeden film a i smlouvy s tvůrci byly uzavřeny jen na jeden film. Vzhledem k tomu že bylo natočeno mnoho materiálu a film by jako jednodílný působil nepřehledně, vznikly nakonec filmy dva. Tvůrci vystupující v obou dílech se poté domáhali zvýšení honoráře soudně. Jako důsledek tohoto sporu obsahují smlouvy tvůrců organizujících se v SAG tzv. „Salkindovu klauzuli“, kde se uvádí kolik dílů bude natočeno. (p.a.douch)