Tři mušketýři

The Three Musketeers

Traja mušketieri

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Španělsko / USA / Panama / Velká Británie, 1973, 105 min

Dle mého názoru se jedná o nejlepší filmové zpracování historického románu od Alexandra Dumase. Výborné herecké výkony a uvěřitelnost postav navíc podtrhují hezké a realné souboje mušketýrů. V dnešní přeboostované době, kdy jsou boje. šermy a jiné akční scény nereálné a směšné, je to příjemný oddych a zpestření. Člověk si totiž uvědomí, že být hrdina je přeci jen makačka, a že stačý jeden špatý "výpad" a jste na maďeru.Narozdíl od podobných historických filmů, mají Tři mušketýři rychlý spád vtip a nadhled, to vše zabaleno do skvělých renesančních kostýmů.(18.1.2012)

Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s velkou naivitou předlohy, zachovat její romantické kouzlo a ještě uspokojit dobrodružné touhy, byl převést příběh do inteligentní komedie. Nadsázku filmu jsem dokázal docenit až v dospělejším věku, od té doby jsou ale pro mě scény jako poprsí paní Bonacieuxové v nosítkách či šermovačka mezi prádlem takřka kultovní a Piráti Karibiku jen chudí příbuzní vtipem i výpravou.(19.5.2010)

d`Artagnan v podání Michaela Yorka je naprosto dokonale perfektně podanej(i když třeba ne přesně podle knižní předlohy), Constance je zas absolutně krásná a v pubertě jsem měl z toho jejího korzetu dost červený tváře. Je ale pravdou, že ani ostatní mušketýři za d`Artagnanem nijak nezaostávají, on je prostě jen hlavní postavou. A tak Athos, Porthos, Aramis... tři mušketýři, přijmou mezi sebe i toho čtvrtého. Komediální poloha filmu tomu ohromně sedí, verzi z 90. let to nechává ve všech aspektech daleko za sebou (verzi z r.2011 vidět ani nechci). Nutno zmínit skvělou výpravu i odpovídající hudební doprovod. Když nad tím tak přemýšlím, strašně dlouho jsem to neviděl, naposledy asi někdy na videokazetě. Možná i díky právě těm opakovaným videoprojekcím nemůžu jinak, než 5/5.(21.1.2011)

Určitě nejlepší adaptace Dumasova románu. Je tam přesný poměr komedie a dramatu, přesně jako v knize. Michael York je perfektní D'Artagnan, Reed zase Athos atd. atd....No a taky ďábelský Heston jako Richelieu :) Vynikající je též hudba Michela Legranda, i když Lalo Schiffrin v druhém díle je ještě lepší. Prostě pro nás dobrodružné snílky je to klasa :)(22.9.2013)

Pamatuju si, že když jsem byl malý, tak to dávali v televizi skoro pořád (společně se druhým dílem), byl to jeden z nejoblíbenějších filmů mojí mamky a já to snad nikdy neviděl celý. Takže po nějakých dvaceti letech jsem tyto kultovní Tři mušketýry konečně viděl celé. Asi nemá cenu komentovat zvučná jména skvělých herců, výpravu, kostýmy, kulisy atd. To se samozřejmě povedlo na jedničku. Co mi ale trochu víc vadilo (a tenkrát jako dítěti se mi to pravděpodobně líbilo) byly ty typické Lesteroviny - všichni hrdinové jsou děsný nemehla a neustále se jim stávají nějaký maléry, který ale výsledek trochu degradujou.(28.4.2013)

• Raquel Welch

• - Přestože by měl mít d´Artagnan (Michael York) na konci filmu několikahodinový náskok před svými přáteli a sluhou, jeho sluha je na radnici, kde se koná ples, dokonce dříve než on a jeho přátelé jen o chvíli později. (tzv)

• - Nejdříve se mělo natáčet v Maďarsku, ale režisérovi se nelíbila totalita panující v této zemi. Nakonec filmování probíhalo ve Španělsku. (Terva)

• - Během natáčení byl Oliver Reed těžce zraněn. Poté, co byl bodnut během bojové scény u mlýna do krku, téměř zemřel. (reich)