Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (52)

Epizoda 1 (2018) (S03E01)

Močiar, krivé konáre a čarodejnica, ktorá má vidiny Ragnaroku. Opäť nejaká tá mystika, teraz už na začiatku série. Jeden nešťastník sa na ňu pozrie a tak ho ona zabije veľmi krutým spôsobom – pred vstupom do Valhally mu zoberie ruku, oči aj jazyk. Všetci muži ostávajú otočení, kým nezvestuje slovami a svojou krvou vodcovi, čo videla. Predpovedá Alfredovu smrť a vodca, Bloodhair ako obetu zabije koňa a zmáča si jeho krvou vlasy. U Alfreda je to ale pokojné. Jeho syn, Edward, sa nechá učiť Uthredovmu šermiarstvu. Haestan, Siegfriedov poskok, teraz donáša Alfredovi. Na začiatok zaujímavé, ale v rámci prípravy na bitku sa mi do toho začala vkrádať istá rutina, všetci sme tušili, ako to dopadne a tak sa aj stalo. Uthredov vynikajúci plán opäť vyšiel a medzi Angličanmi nebolo žiadne výrazné napätie. Tým pádom to nie je pre mňa na plný počet. ()

Epizoda 2 (2018) (S03E02)

Uthred robí rozhodnutie, ktoré ho od Alfreda pošle opačným smerom. Mali sme tu veľa neposlušností, no táto ozaj neostane bez odozvy. Na ceste ku bratovi chradne a zjavuje sa mu Leoffric, ktorý mu vyčíta zradu Alfreda. Vidiny nie sú nijako hororové. Zaujímavé je aj Bridino zastavenie moci čarodejnice. Kráľov synovec nelení a spriada plány na zabitie sesternice a vytvorenie spojenectva. Výborná intrigánska epizóda opäť zdvihla adrenalín tak, ako to predošlá nezvládla. ()

Epizoda 3 (2018) (S03E03)

Uthred si nárokuje čarodejnicu Skade aj pred jej bývalým. Tá mu osvetľuje budúcnosť, v ktorej je kráľom Dánov aj Sasov. Príde za ním Beocca s misiou od kráľovej dcéry. Rozpoltený Uthred si vyberá správnu cestu a prijíma súboj o Skade. Špinavá dánska epizóda priniesla svoje ovocie v podobe surovosti a stretu dominantných pováh. ()

Epizoda 4 (2018) (S03E04)

Súboj začne hneď po úvodných titulkoch, ale neplní očakávania, keďže je krátky a ukončený Ragnarom. Uthred čelí obliehaniu ženského kláštora presile Haestana a jeho mužov. Prekvapenia, shield wall a zjednanie však stojí na jeho strane. Záver ponúka brutálnu a zbabelú vraždu jedného z najčestnejších hrdinov seriálu a tieto scény sú obdarené výnimočnou hudbou, ktorá mi pripomenula Irreversible. Opäť výborné, takto nejako som si to predstavoval v strane plnej zradcov. ()

Epizoda 5 (2018) (S03E05)

Intrigovanie, vysmievanie sa Haestonovi a plán bitky vyšli výborne. A záver so svojím prizeraním sa masakru opäť zdvihol zo stoličky. V epizóde konečne zmužnel Edward. ()

Epizoda 6 (2018) (S03E06)

Uthred nachádza na bratovom hrobe Bridu a spolu sa vydajú za Ubbeho seerom. Hlavný hrdina dostáva konečne šancu vysvetliť, že Ragnara zachránil službou Alfredovi. Tieto 2 postavy potrebovali nájsť cestu k sebe. Je to niečo podobné, ako keď v The Sopranos museli ísť Tony s Pauliem na jachtu a Tony rozmýšľal, či sa predsa len nevráti sám. Uthreda zatiaľ zrádza jeden z jeho doteraz najvernejších. Komornejšia epizóda, ale dôležité pre spamätanie sa postáv. ()

Epizoda 7 (2018) (S03E07)

Uthred a princenzá porážajú zabijakov a Aethelwold sa vracia sám do kráľovho mesta. Skade výborne oslabuje Uthredových nepriateľov, ale to aj sám Uthred, ktorý vychádza zo zadymenej krčmy cez jej rozrúbaný strop a pozerá sa, kam by až jeden fakľou dohodil. Zlovestná hudba znejúca pri vražde jedného z najčestnejších hrdinov seriálu teraz znie pri vynášaní rozsudku nad jeho vrahom. Alfred tu má asi svoj najlepší monológ doteraz. Pozorní si zaisto všimli škodoradostný úškľabok na tvári Alfredovej ženy pri pozorovaní krutosti. Uthred káže veslovať, Finan tiež, ale ten aj vesluje a treba povedať, že mu to ide tak, akoby bol kedysi otrokom na lodi. A už dosť srandy. Bola na to kvalitná dramatická epizóda. ()

Epizoda 8 (2018) (S03E08)

Uthred zažíva so Skade svoj prvý krvavý rituál. Úspešne ale ovláda svoj osud a ide oslobodiť Ragnara. Beocca ho nahovorí na stretnutie s Alfredom, a v miestnosti stretnutia vidí Uthred príbehy o Alfredoých činoch, ktoré ho vôbec nespomínajú. Záver epizódy je vďaka jemnej hudbe veľmi emotívny. Opäť je epizóda viac dramatická, ako akčná, ale znova to vôbec nevadí. ()

Epizoda 9 (2018) (S03E09)

Alfred má s Uthredom najúprimnejší rozhovor doteraz. Beocca musí riešiť šikanu Thyry. Alfredov odchod vyznieva vzhľadom na správanie sa jeho ženy trochu parodicky. Na záver máme extra krutú scénu. Dej bol trochu pomalý a bohužiaľ obmedzený len na Winchester, ktorý sa teraz obišiel bez výrazných bitiek. ()

Epizoda 10 (2018) (S03E10)

Uthred sa rozhodne vzdorovať osudu pri videne Leoffrica. Rozhodne sa postaviť nezmyselnému súdu prevracajúcemu Alfredovu milosť. Jeho predslov je výborný. Napätie v záverečnej bitke nie je bohužiaľ po istom čase až také výrazné. Vikinskí vodcovia uniknú, ale Uthred s Bridou môžu lepšie spávať. Scény Uthredovej pomsty sú kultové. Záverečná bitka prvej série ostala neprekonaná. ()

Série 4 (2020) (S04)

IV. séria je zatiaľ najslabšia vôbec. Toľko intrigovania bez poriadnej dávky akcie nebaví. Cirkev sa tu už vôbec nerieši, až na tretí krst hlavného hrdinu tu voči nemu nie je žiaden odpor, čo je zrazu na pováženie. Bitka s Cnutom, aj vojenská, aj osobná, je to najlepšia, čo séria priniesla, ďalej bitky v Bebbanburgu, ktoré boli drsné a priniesli svoje surové ovocie, ale aj efektami nekvalitnú smrť jednej z hlavných postáv. Edward sa v sérii chová ako idiot, ale dokáže rozmýšľať aj racionálne. Jeho sestra berie na seba ďalšie povinnosť a jej manžel sa dokonca dokáže zachovať aj dobre. Trikrát. Uhtred tu rieši asi nekonečné množstvo situácií, a zamrzí, keď je najatý ako vychovávateľka detí. Najlepšie dramatické scény s ním sú v Bebbanburgu. Objaví aj nový vikinský vodca, Sidtrygr, ktorý je výborný stratég ochotný aj vyjednávať. Walešania sa v seriáli ukážu ako pyšný, ale hlúpy národ, minimálne s hlúpym vedením. Uthredovská otcovsko-synovská dejová línia má svoje dobré scény, ale nie vždy dokáže diváka za srdce. Ich vzťah totiž rýchlo nie je komplikovaný, ako bol v prvej epizóde. Morová dejová línia je krátka a nie je v nej priestor na davové šialenstvo. Ostáva len dúfať, že v poslednej sérii opäť tvorcovia pridajú na testosteróne, a malo by to byť logické, keďže Edwardovi dediči by mali vyrásť. V tejto sérii navyše Uthred bol čisto za dobráka, a pri minulých sériách nám priniesol viac váhania o jeho charaktere, takže sa to odrazilo aj na kvalite série. ()

Epizoda 1 (2020) (S04E01)

Brutálny prológ s Aelfricom v boji s výbojnými Škótmi sú najlepšie scény epizódy. Bohužiaľ, už sa na ne kvalitou v epizóde nenadviaže. Aelfric ale odmieta predať posvätnú relikviu napriek finančným problémom a problémom s nedostatkom mužstva. Uthred si príde vypýtať mužov na dobytie Bebbanburgu od Edwarda, ten ho však odmieta s tým, že už nie je ľahko manipulovateľný, no necháva sa manipulovať ambicióznym svokrom. V sérii sa náhle objavila otcovská linka otec-syn Uthred starší a mladší, ktorý otcom pohŕda. Na úvod prevládalo dobrodružstvo nad napätím, takže hodnotím slabšie ako obvykle pri tomto seriáli. ()

Epizoda 2 (2020) (S04E02)

Aelfricov syn sa vracia s posilami a tak sa dozvieme, že tu máme ďalšieho dediča. V niečom vyzerá byť drzejší, ako jeho otec, ale to sa dozvieme až v trochu prekvapivom závere. Uthred mladší prekvapivo nesklame ani klamaní, rečnení, ani v boji a rýchlo naberá otcovu guráž. Kráľova vdova tu rieši svoje poslanie po manželovej smrti a robí dobrý skutok. Kráľ Mercie má frajerku bez sexu a sľúbi jej smrť svojej ženy, čo ona nechce. Edward posiela všetkých preč, aby sa upokojil, porozmýšľal a sám vyniesol rozhodnutie. Dáni robia brutalitu cez rýchlo strihané scény, ktoré sú teraz len do počtu, bez napätia, len na ukázanie kreatívnych schopností tvorcov. Uthred starší zahryzne do väčšieho sústa, ako vie práve zjesť. Epizóda naberala na napätí ku svojmu koncu, takže zase to nebolo úplne ono, ale skoro už to bolo uspokojivé. Opakujúce sa hudobné motívy potešia v dramatických scénach, ale nemajú ten náboj, ako keď boli počuté po prvý raz. Krv vytekajúca z oka v poslednom zábere akoby pomrkávala na divákov túžiacich po brutalite. ()

Epizoda 3 (2020) (S04E03)

Lúčenie sa s jednou z hlavných postáv bolo trochu dlhšie, ale zvyšný dej bol výborný. Uthred sa uchýlil k únosu Cnutových synov, ktorých mu Haesten veľmi rád odovzdal spolu s informáciami, ktoré Cnuta pred Uthredom posielajú do pekla. Kráľ Mercie vďaka zmierneniu zlej správy dostáva, čo chcel a Alfredova dcéra sa hrdinsky vydáva napospas Vikingom. Ku koncu je napätie znova na roztrhanie. ()

Epizoda 4 (2020) (S04E04)

Uthred vybabre s dánskymi dobyvateľmi lžou, Pyrling sľubuje waleskému kráľovi nemožné a kráľ Mercie je riadne nahnevaný na ambiciózneho pobočka, ktorý mi konečne povie pravdu. Bitka prinesie to, na čo sme všetci čakali. Konečne poriadne napätie, zjednotenie všetkých upovedomených, ktorí postupne prichádzajú biť Dánov. Aj kráľ Mercie plní svoju povinosť. Edward prichádza ale posledný a jeho pýcha to nevie predýchať. Pomsta Cnutovi ponúka vynikajúci súboj v lese so zbraňami, ale aj holými rukami. ()

Epizoda 5 (2020) (S04E05)

Spoilery. Pyrling sa pozerá na chrochtajúce prasa a pre diváka je to pomrkávanie značiace podobnosť. Pán Mercie ani na smrteľnej posteli neodmieta ustúpiť zo svojich kritérií a odmieta pytača dcéry, ktorý ho zato brutálne zavraždí, aj keď mi nie je jasné, aký nástroj a v akej miere bol použitý, keďže brutalita nebola zobrazená v plnej miere. Intrigovalo sa veru krásne, no chýbala tomu väčšia akčná scéna, keďže skoro celý dej sa niesol len napätej politickej atmosfére. ()

Epizoda 6 (2020) (S04E06)

V epizóde sa objavil mor a keďže ide o rok natočenia 2020, je tu ľahký odkaz na vtedajšíu situáciu. Deju to veľmi nepridáva, len čo sa týka rozhodnutia Edwarda zatvoriť a otvoriť brány. Uthred s družinou behajú po lese a keďže majú so sebou deti, žiadna veľká scéna sa nakoniec nekoná. Dej sa ale našťastie znova posunul, aj keď ťažko povedať, či ešte uvidíme tú zatratenú postavu. ()

Epizoda 7 (2020) (S04E07)

„Finally, he can pay us some money.“ Wales je napadnutý Cnutovým bratrancom, ktorý za ním veľmi nesmúti, no chce spoznať Bridu. Tá sa ukáže ako hodnoverná svojej povesti. Edward vyháňa po mučení Uthreda a podaní správy o uväzenení matky svojho svokra späť do Wessexu. Vidí peacemakera utíšiť ľudí na voye hádajúcich sa o zrno a vyberá si tohto muža, ktorý nemal žiadnu ambíciu byť pánom Mercie. Proroctvo sa ale napĺňa. Alfredova vdova prináša Edwardovi zatrateného syna. On ho odmieta druhýkrát. Intrigy a strategické plánovanie výborné, akcia mi opäť chýbala. ()

Epizoda 8 (2020) (S04E08)

Brida tu má prológ, ktorý nám nič nepovie, len ukáže spojenie jednotlivých dejových línií cez utekajúcu ženu/dievča z vyvraždenej dediny. Zato bitka Dánov s Walesom je zaujímavá, výborne strategická, ktorá favorizovanej strane dovoľuje robiť jatky. Máme tu ustanovenie panovníka Mercie a nakoniec sú všetky strany spokojné. Dáni získavajú zradcu Mercie a plánujú napadnúť Winchester. Z mužského hľadiska tu Uhtred vôbec nerobí dobre. Sľubuje, že príde kedykoľvek, kedy ho žena, s ktorou mal pomer a svojimi akciami ju nepriamo donútil nosiť pás cudnosti, zavolá, čiže bude pre ňu po ruke a bude si tak ničiť svoj vzťahový a iný život. Z hľadiska intríg a stratégie ale výborná epizóda. ()

Epizoda 9 (2020) (S04E09)

Spoilery. Haeston nechal Uthreda žiť, čo nedáva žiadny zmysel, tiež ostražitosť Dánov, ktorí ho strážia, pokrivkáva. Dobyť Winchester len tak bez ich aspoň trochu viditeľnej obrany, ktorá by aspoň zavrela brány, varovala obyvateľov a dlhšie vzdorovala, je tiež čudné. Inak sa na epizódu dalo pozerať kvôli iným strategickým rozhodnutiam, čo sa dajú považovať za výborné. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD