Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (52)

Poslední království (2015)

„I’m Uthred, son of Uthred, and I shall take what is rightfully mine.“  Uthred je fiktívna postava z rodu bývalých kráľov žijúci v 9. storočí v jednom z vtedajších britských kráľovstiev, v Northumbrii. Ako chlapec čelí presile Dánov, voči krorým skoná jeho otec a keďže ho nemôže pomstiť, agresori ho zajmú. On preukazuje česť a guráž a rázom sa stáva adoptívnym synom svojho únoscu. Jeho adoptívna rodina je však poväčšinou vyvraždená a on sa stáva hlavným podozrivým ako Sas, ktorý zabil svojich únoscov. Bez veľkých nádejí na presvedčenie bývalej komunity sa dáva do služieb brata kráľa Wessexu, Alfreda, ktorý ako racionálny prgmatik uctievajúci kresťanského boha nedokáže v pohanovi Uthredovi nájsť slušnosť a zaradenie do Wessexu, čo býva zdrojom nekonečných konfliktov medzi mladým vojenským stratégom Uthredom a budúcim mocným kráľom Wessexu. Uthred sa musí vyrovnať s tým, že jeho adoptívny brat Ragnar je na druhej strane barikády,  neustálou hrozbou Dánov a ich útokov a s mocnými nepriateľmi v radoch Wessexu. Preukazuje však svoje schopnosti a necháva ich tak v nemom úžase nad svojimi činmi. Jeho guráž ho ale stojí Alfredovu priazeň a musí často pykať viac, akoby mu vlastná pýcha dovolila. Na seriáli je zaujímavé to, že počas prvých troch sérií sa uvažuje nad zradou prísah hlavného hrdinu, ktorý je vykresľovaný ambivalentne počas skúšok, ktoré mu život pripravil. Keďže vikinská viera verí v mágiu, máme tu aj tento vplyv, hoci veľmi jemný a skoro nedôležitý pre hlavný dej seriálu. V konkurencii Vikings sa zobrazujú viac Briti ako Vikingovia a zaznejú mená ako Ragnar, Ubba, či Ivar the Boneless, ale to je tak všetko, keďže seriál začína v čase tam, kde Vikingovia skoro končili. Tento seriál je však aspoň, čo sa týka britských panovníkov, historicky presnejší. Kvalita epizód prvých troch sérií je pre mňa na výbornú, až na jednu časť za každú sériu, kedy ale kvalita výrazne nezakolísala. Vývoj deja počas prvých troch sérií je plný boja back and forth so stratami dôležitých postáv seriálu. Štvrtá séria už neponúka toľko boja, ani také napínavé intrigy. Od tejto série dokonca mizne Uthredov problém s cirkovou, ktorý bol napínavý počas prvých troch sérií. Piata séria pokračuje v nastolenom trende štvrtej a bohužiaľ ku nej dokádza k viacerým logickým lapsusom a dokonca z zaradeniu úlohy černošského kňaza do britského seriálu deviateho storočia. Záver seriálu ale našťastie končí napínavou bitkou tam, kde začal – v Bebbanburgu, takže aká taká spokojnosť predsa len so záverom bola. ()

Série 1 (2015) (S01)

Uthred, predtým Osbert, je synom Uthreda a meno zdedil po bratovi, ktorý padol rukami Vikingov. Uthred najstarší sa zasa v bitke s Dánmi nemohol spoľahnúť na spojencov a padol rukami Ragnara. Ten v tomto seriáli ale nie je kráľom Vikingov, ale má vysoký post. Malý Uthred sa ho snaží priamo po zabatí otca zabiť, no Ragnar ho ušetrí a neskôr si ho adoptuje. Uthred ale stratí aj svoju ďalšiu rodinu, keď pomstychtivý Kjartan Ragnara a jeho ženu upáli. Musí sa tak strániť Vikingov, ktorí veria, že to spravil on a prisahá vernosť kandidátovi na anglický trón, Alfredovi. Ten je výnimočne racionálny, ale aj nábožný muž a Uthred nezvyknutý na etiketu má problém sa mu podriadiť. Uthredovi na jeho misiách pomáha čestný, schopný vojak Leoffric, ktorý mu našťastie aj nadáva do arselingov a máme tu tak aj bratský teasing. Uthred sa v sérii musí vyrovnávať so vzťahmi ku niekoľkým ženám, vzťahom ku svojmu čestnímu a gurážnemu bratovi Ragnarovi mladšiemu a tvorcovia si pre nás pripravili aj jeho ambivalenciu, kedy sa nevie ovládnuť, zabíja svojho podriadeného a dokonca ide plieniť. Vo všetkých epizódach je akcia, aj keď tá predposledná trochu spomalí tempo zaoberaním sa chorobou novorodenca. Inak ale ide o surovú akciu, kde krutosť nepozná hraníc. Rozpočet na 8 epizód série je taký ako na epizódu GoT, ale skoro to ani nevidieť, akcia baví, netradičný hrdina spôsobuje napätie aj vo vlastných radoch, kde ho nevedia plne prijať a príbeh sa neustále posúva. Historický seriál, ako sa patrí, si tak dokážete veľmi rýchlo obľúbiť. ()

Epizoda 1 (2015) (S01E01)

866, Northumbria, dnešná Veľká Británia. Akurát dorazili Dáni a pokazili tak deň domácemu kráľovi. Príroda krásna, kostýmy slušné. Akurát tí Dáni hovoria po anglicky. Príbeh je epický. Anglicko je rozdelené medzi troch silných kráľov, z ktorých najsilnejší je Uthred. Na jeho území práve pristáli Dáni. Staršieho syna aj jeho zabijú, mladšieho zajmú. Bitka nedopadne kvôli netrpezlivosti anglických spojencov dobre. Mladý Uthred preukazuje aj v detskom veku veľkú guráž a tak sa stane adoptívnym synom vikinského vodcu Ragnara. Sledujeme jeho preskočený vývoj z chlapca na plnohodného muža a cítime jeho krivdu, nárok aj rozumné ambície, ktoré samozrejme nedokáže v prvej epizóde naplniť. Môže to pôsobiť nízkorozpočtovo, ale zato veľmi drsne, aj keď v krvi sme sa veľmi neválali. Sexuálne scény boli krátke a decentné, seriál sa asi nechce prihovírať rovnakej skupine divákov ako GoT. Za necelú hodinu bolo predstavených veľa postáv, z ktorých sa možno polovica dožila záverečných titulkov, čo ale nevadí. Možno lepší vývoj hlavného hrdinu a jeho vzťahov v adoptívnej rodine aspoň na jednu ďalšiu epizódu by prospel, na druhú stranu som si ale odškrtával všetko, čo by dobrodužný krvavý historický seriál mal mať, a to kvalitné postavy, gradovaný príbeh, krv, napätie, určitú dávku nepredvíídateľnosti a guráž hrdinov. Jazykové okienko: call a halt. ()

Epizoda 2 (2015) (S01E02)

Nesedí mi trochu uniknutie presile na koňoch, keď vzdialenosť bola taká krátka, ale dajme tomu, že tomu verím. Ostreľovač s lukom bola príjemná akčná zábava. Na radu prichádza dôležitá postava príbehu. Alfréd je spočiatku vtipná postava, krátko po odídení milenky a prijatí mnícha mu vraví, že mal radšej vstúpiť do kláštora, pričom ho mních utešuje a navrhuje mu, aby si slúžku nechal na to, aby mohol odolávať pokušeniu. Je ale rozumný, čo sa týka nádejí v Uthreda a jeho názor je cenený na radách, lebo keď hovorí, všetci stíchnu. Poteší pološialený Ubba, ktorý sa baví psychologickým mučením kráľa Edmunda. Alfrédov brat kráľ tu na rozdiel od históriu pozmeňujúcich Vikings favorizuje Alfréda pred svojím nepodareným synom. Striedanie rôznych typov kamier je veľmi vyhovujúce. Máme tu dynamickú, ktorá je tu od prvej epizódy a strieda pohľad hlavného hrdinu s vychýlením sa nabok, v neskoršej akcii v uličkách mesta pohľad zhora a v pokoji pohľad spoza kríkov, čo pripomína creeper POV z Friday the 13th, no tematicky to tak vôbec nie je. Uthred musel prebehnúť na druhú stranu, kde ho vie vypočuť, ale aj pre istotu zaistiť strategicky rozmýšľajúci Alfréd. Opäť výborná epizóda. ()

Epizoda 3 (2015) (S01E03)

Alfréd poúča Uthreda, ktorý ešte nevie poriadne rozmýšľať, elegantne sa zbavuje konkurencie a s Dánmi vyjednáva férovo, bez straty rešpektu. Ubbe sa nechá uniesť. Brida sa stáva prekážkou, ktorú si uvedomujú kráľ aj mních. Uthred najviac doteraz rieši vzťah s Bridou a posilňuje putá so svojimi spojencami. Menej akčná epizóda, ale zato pripravila pôdu pre ďalšie. Kamera ani raz nesklamala. ()

Epizoda 4 (2015) (S01E04)

Uthred pristupuje na manželstvo, no prichádza na to, že sa oženil s dlhom, čo Alfrédovi, ktorý ho do ženby donútil, veľmi zazlieva. Pred možným bojom s Dánmi majú najvypätejší rozhovor vôbec. Uthred sa znova stretáva s Ragnarom. Dáni dostávajú výhodu a Uthredov život visí na vlásku. Krvavšia a napätejšia epizóda ako predošlá, no príbeh znova gradoval a postavy sa rozvinuli. ()

Epizoda 5 (2015) (S01E05)

Uthred si konečne robí poriadky so svojím správcom vo veľmi vtipnej scéne a vyjednáva s Ubbom spôsobom sebe vlastným, ktorý ale domácim dáva podstatnú výhodu. Na radu prišiel nečakaný Chekhovs gun v podobe bravčovej masti. „Horí!“ potom najviac kričí ten, čo oheň zapálil. Mladý Odda dáva starému Oddovi veľmi vážne návrhy zrady a zbabelosti, na ktoré starý kýva. Uthred si dáva možno najlepší súboj tejto série a reaguje emočne, ako vždy, čo ho nakoniec pri krátkozrakosti stojí kus hrdosti pošpinenej v blate. V závere ho to dokonca dovedie ku ambivalencii, čo pre nás všetkých divákov znamená ešte zaujímavejší dej, ako doteraz. ()

Epizoda 6 (2015) (S01E06)

Uthred ide plieniť. Je z toho nečakané dobrodružstvo, kde musí s Leoffricom čliť aj Dánom. Epizóda napriek menej viditeľným intrigám Oddu zaujme natoľko, že kráľovský dvor ku spokojnosti ani nebolo treba. V závere dostávame opäť nečaký djeový zvrat a tiež nečakaný návrh na jeho rozuzlenie. V ďalšej epizóde, tak sa robia cliffhangery. ()

Epizoda 7 (2015) (S01E07)

„I have an advantage. Kings wife is praying for me. and God loves her.“ „Somedy has to.“ V tejto epizóde padlo možno viac hlášok, ako za všetky predošlé epizódy dokopy. Začíname súbojom dvoch najlepších šermiarov Anglicka, pokračujeme na ich šťastie vpádom Dánov, zisťujeme, že nejakým zázrakom kráľ prežil a dostávame sa znova ku zapáleniu lodí. Príbeh sa ale topí v bažinách pri chorom dieťati a postupné dovoľovanie jedinej možnosti liečby bolo príliš zdĺhavé. Tým pádom zatiaľ najslabšia, aj keď stále výborná epizóda. „Brida has changed. She was always angry. Now she is also nasty.“ ()

Epizoda 8 (2015) (S01E08)

Konečne došlo na porátanie s Oddom a Alfréd si vydobýja rešpekt. Skorpa tu bol najnechutnejší a Guthrum najbohorovnejší. Záverečná bitka bola uspokojujúca, aj keď jej počty sa založili na trochu naivnej viere. Konečne sme si užili viac shield wall ako u Vikingov. Záver série uspokojujúci, aj keď trpký. ()

Série 2 (2017) (S02)

Hlavný hrdina rozhodne prešiel vývojom. Už nechodí na prebiehajúcu omšu za kráľom opásaný mečom. Naozaj už rozmýšľa viac strategicky a svoje kroky volí precíznejšie. Uthred na začiatku série v Northumbrii blúdi a hľadá svoju príležitosť. Beocca ho využije na kráľovu misiu a tak Uthred zronený zo straty z prvej série rýchlo nachádza lásku v sestre nového kráľa severu, Guthredovi. Ten ale nie je sebavedomým a silným kráľom, ale ľahko ovplyvniteľným jedincom, čo sa nechá ovládať pyšným opátom a spôsobujú Uthredovi otroctvo. Nie každý Uthredov plán tu vychádza a musí robiť kompromisy. Problémy spôsobujú aj vikingskí bratia, s ktorými má Uthred viacero potýčok. Máme tu aj mystiku, kde sa zabíja kvôli oživeniu mŕtveho a predpovedá sa kráľ Mercie. Z Mercia ale príde pytač a neskôr manžel princeznej Wessexu, z čoho vzniká problémové manželstvo. Odda, Alfredov najvernejší, sa uchyľuje k ráznemu kroku. Kráľov synovec tu naberá na rešpekte. Máme tu krásne strategické obliehanie pevnosti, výborné súboje muža proti mužovi, vyjednávacie taktiky a ďalšie strategické rozmýšľanie, kedy sa Wessex pohybuje na svojom zániku. Tém je mnoho. Aj keď sa séria pred polovicou zlomí a ponúkne časový skok o tri roky, no na kvalite to nič nemení. Prvou epizódou série sa to máličko slabšie rozbiehalo, no všetky ostatné epizódy mali stopercentný výsledok. Postavy a ich príbehy sa zase o niečo posunuli, aj keď Bebbanburg ostal v neistej budúcnosti. ()

Epizoda 1 (2017) (S02E01)

Epizóda sa rozbieha pomaly. Alfréd momentálne nevedie žiadnu rozhodujúcu vojnu a Uthred je od neho preč na cestách z mníškou Hildou a verným ozbrojeným služobníkom. Epizóda sa viac ako na vlne akcie nesie na vlne mystiky s trikom ohľadom dead horsemen a prisahania pri podávaní ruky ruke mŕtveho svätca. Dúfam, že ide len o rozjazdovú epizódu, lebo táto nemala žiadne ambície ponúknuť najvyššiu kvalitu. ()

Epizoda 2 (2017) (S02E02)

Kjartanov plán sa rozpadne a mníška si ide odrezať hlavu Vikinga, aby si zaslúžila veci, ktoré nosil. Uthred sa emotívne lúči s Beoccom. Uthred tu oslobodzuje mladého Vikinga a ostáva tvrdohlavý, čo mu vyslúži nových nepriateľov. Nájde si ale čas na sex s ďalšou ženou a ide postrašiť Kjartana hlavami nabodnutými na koloch a odseknutím hlavy jeho verného. Epizóda sa viac ako polovicu času zdanlivo uberá nezáväzným štýlom blížiaceho sa nebezpečenstva, no opátove lsti uťahujú slučku čoraz pevnejšie až v jej konci ucítime trpkú príchuť, ktorá nám chýbala od prvej série. Koho prvá epizóda nepresvedčila, táto už musí. Navyše, blíži sa čas Uthredovho brata Ragnara. ()

Epizoda 3 (2017) (S02E03)

Otrokárčenie na lodi je nudné, keďže ide o opakovanú činnosť. Ragnar je ale na slobode. Jeho charizmu je tak cítiť, že aj minulú epizódu sebavedomejší kráľ sa rozklepe. Alfred zatiaľ prijíma lordov z Mercie, z ktorých hlavný skolabuje pri žiadosti o bojovníkov proti Vikingom. Máme tu pokus o útek so silou podvyživených a trápených. Dianie po návrate bolo výborné. Sven si síce prišiel po svoju pomstu, no Ragnar nesklamal. Uthred sa musel spamätávať, no podarilo sa. Zo všetkých možností si vybral našťastie tú najľahšiu – oslobodiť Giselu, kde padlo uspokojenie vďaka chladnokrvnej vražde. V závere Alfred opäť upevňuje svoje puto s Uthredom. ()

Epizoda 4 (2017) (S02E04)

Uthred s Ragnarom prichádzajú na sever ako veľká vlna. Najprv trochu nepodarene Uthred porazí bratov, potom ovládne Guthreda a môže ísť s dokonale vymysleným plánom dobiť Kjartanovu pevnosť. Obliehanie je výborné a do bodky strategické. Ragnar stratí  nervy a je z toho výjav viac krvavý, ako by sa patrilo. Nemalo to chybu. ()

Epizoda 5 (2017) (S02E05)

V seriáli máme po prvý raz mystiku. Uthred ako bojovník spomína svojím porazeným Alfreda, ktorý s jeho riešením situácií nesúhlasí. Uthred by zasa od Alfreda vo vojensky napätej situácii očakával vojenské riešenie, čo pacifistický kráľ odmieta. Uthreda po prológu epizódy navštívi kráľov synovec a povie mu bájku o mŕtvom mužovi, ktorej neverí najprv ani Uthred, ani jeho žena. Uthred sa ale ide presvedčiť na vlastné oči a máme tu surové násilné scény mimo bitky, aké už dlho neboli. V krvi sme sa ale nakoniec neutopili, aj keď by možno málo nechýbalo. Pri nemŕtvom mužovi mi chýbala nejaká hádanka o predpovedanej budúcnosti, ktorou by zasial aspoň nejaké pochybnosti do svedkov a trochu lepšie, zlovestnejšie a nechutnejšie masky, čo by pridalo na atmosfére. Inak ale epizóda aj napriek menšiemu množstvu akcie bavila. ()

Epizoda 6 (2017) (S02E06)

Alfred pred zaťom vyjadrí voči Uthredovi svoje pochybnosti. Bratia hovoria o triku, a ten je nakoniec veľmi náramný. Kráľova dcéra trpí v manželstve, to nemusí byť to najhoršie, čo zažije. Epizóda zasa posunula dej na nový level a ťažko povedať, kto tým utrpí najviac. ()

Epizoda 7 (2017) (S02E07)

Uthred ide s informáciami ku Alfrédovi a stáva sa jeho hovorcom. Erik krásne poníži Alfrédovho zaťa. Uthred dorieši cenu bez bezvedomého a dozvedá sa prekvapenie, čo komplikuje situáciu. Výborná zjednávacia epizóda. Ešte to bude zaujímavé. ()

Epizoda 8 (2017) (S02E08)

Alfrédov najvernejší spojenec sa od neho obracia kvôli jeho nečinnosti a plateniu výkupného Dánom. Vzniká tak nepredvídateľné napätie, kde Sigfried prekukne svojho brata Erika, ktorý nemôže dodržať dohodu uzavretú s Uthredom. Uthred ale svoju časť dodrží. Miš-maš potom do seba dokonale zapadá a môžeme sa tak kochať istým uspokojením, ktoré je sprevádzané trpkou príchuťou. Medzi kráľom a niektorými podriadenými by sa ale patrilo spraviť dlhšie dialógové scény na podkreslenie ich postáv. Síce sa ale akcii nesťažujem. ()

Série 3 (2018) (S03)

III. séria sa celý čas zaoberá Alfredovým zhoršujúcim sa zdravotným stavom. Síce vie vyjsť do bitky, ale meč už drží len ťažko. Preto sa snaží preniesť na syna Edwarda toľko zodpovednosti, čo môže, ale on sa spočiatku javí len ako rozmaznaný fracek. Výhodu zlého zdravia kráľa Wessexu sa snažia využiť Dáni, ktorí útočia a snažia sa obrátiť stav vo svoj prospech. V prvej epizóde je nám predstavený Bloodhair, vikinský vodca, ktorý si pred bitkou natiera hlavu krvou obetovaného koňa. Robí tak aj na odporúčanie svojej partnerky = krutej čarodejnice, ktorá ho vidí víťaziť nad Alfredom. Karty im zamieša, ako inak, Uthred, ktorý čarodejnicu unáša a ona ho dokáže považovať za vojvodcu, za ktorým by šla, dokáže však ovládať jeho zdravie, ak on odporuje jej predstavám. Ragnar tu má jednu z dvoch najlepších scén vôbec, Athewold rovno dve top scény. Takto osobné to pre Uthreda bolo naposledy možno v prvej sérii. Rieši tu dokonca viac problémov simultánne a má tu s Alfredom asi najemočnejšiu scénu vôbec, a to pri čítaní svojej histórie. Tvorcovia pri krvavých aj iných osobných scénach nezabudli ani na výbornú dramatickú hudbu, čo a odrazilo aj na zvýšení kvality týchto scén. Toto je jednoznačne jedna z lepších sérií seriálu. Štvrtá bola pre mňa o čosi slabšia, keďže v tejto sérii zomrelo niekoľko podstatných postáv, ktorých charizma bola nenahraditeľná. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD