Zločiny Velké Prahy

(seriál)
Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Jaroslav Brabec

Pavel Berkovič

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (více)

VOD (1)

Epizody(10)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Arsenal83

Niektoré prípady ušli, ale zároveň mnohé sú nudné, zbytočne naťahované. Dĺžka jednej časti cez hodinu je celkom zbytočná, pretože sa automaticky vypĺňa zbytočnou vatou. V každej časti sa mrdá, ako by to bolo už povinnosťou. V podstate aj vrchol seriálu je mrdanie a Langmajer vlastne už v žiadnom filme nič iné nerobí. Vidíme tu celú plejádu českých hereckých hviezd, ktorí si kde tu zahrali, máme tu však aj zbytočné maďarské postavy - bolo to vôbec nutné? Nesedia ani niektoré dátumové veci - v roku 1922 je žena stíhaná za zákon, ktorý bol schválený po zavraždení Rašína v roku 1923. Veľmi slabé tri hviezdy, v podstate zaujímavé boli len kostýmy. ()

rikitiki odpad!

Kostymérky a rekvizitáři si museli dát obrovskou práci, ale příběhy z časů rady Vacátka jsou zoufale nudné, někdy překombinované a nepřesvědčivé, táhnou se jak smůla. Téměř žádnou roli nehraje vesnicko-městský charakter nově připojených městských částí, případy by se většinou mohly odehrávat téměř kdekoliv.  Velkou část času zabírá i prapodivné soukromí policistů. ---- Překvapuje mě silně monarchistické smýšlení většiny postav, kdy téměř každý vzdychá po mocnářství a nová republika je prezentována jako semeniště korupčníků a podrazáků. Rodinné poměry v policejních rodinách jsou šílené, jeden nechává děcko vychovávat prostitutkou – protože za první republiky neexistovaly chůvy, že? Druhý policista má dcery, jak z noční můry – jedna se peleší ještě před maturitou, druhá přestupuje všechny zákony, na které narazí. Tam už jen chybělo, aby za pomoci komunistů sestrojily pekelný stroj a poslaly ho TGM jako dárek k 28. říjnu. Je to celé nesmyslné a nepravděpodobné. Zatím bych to dala za **. ----- Co odebralo i tohle mizerné hodnocení je upoceně lascivní přístup k ženám, který má režie, kamera a i scenárista. Téměř všechny ženy jsou tady kriminálnice, děvky nebo podvádějí manžely. Žádná z nich neexistuje jinak než ve spojitosti s mužem – to i v Hříšných lidech města pražského byly ženy soběstačnější! Navíc neznámo proč, všechny okamžitě letí na vypelichaného policistu a téměř se mu dobývají do poklopce. Ještě to zazdí kamera několikerým šmíráckým pohledem do výstřihu nadržených žen. Tohle je fakt odpad! SHRNUTÍ: Kterak se pronudit nesmyslnými soudničkami. Ovšem, na pletení je to dobrý podkres. Asi by se u toho dalo i vařit nebo cvičit. ()

DeDanu

Když jsem pochopila, že se mám přestat rozčilovat nad tím šnekntempem vyprávění, přijala jsem ho a pak jsem si v klidu užívala půvabných exteriérů, nádherných interiérů a dokonalých kostýmů. Detektivka se tam také někde mihla. Někdy není tak úplně špatné zpomalit, dát si dobrou kávičku a jen vnímat krásu. ()

Trixinka

Mohla to být povedená historická kriminálka, nebýt ovšem řady nelogických věcí, někdy až zbytečného a otravného soukromí hlavních postav a bohužel i nezajímavých případů. Herecky a technicky (vylíčení doby) je seriál zvládnutý slušně, ovšem výše uvedené negativa celkový dojem značně kazí. Těžko lze uvěřit např. tomu, že dcera inspektora Budíka otěhotní, poté si dá kokain a jen tak mimochodem potratí v koupelně a nikdo si toho kromě její sestry nevšimne? Dále tu máme skoro v každé epizodě opakující se pokus o vtip v podobě čištění bot hlavního hrdiny, naprosto zbytečný milostný poměr nováčka týmu a dcery Budíka, poněkud klišé příběh inspektora Havlíka aneb jak slušná prostitutka ke štěstí přišla a mnoho dalších občas zarážejících věcí. Hodnotím jako průměr, kouknout se na tento seriál dá, ale znovu si jej asi v brzké době nepustíte. ()

Cheeter

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na tenhle seriál jsem se dost těšil. Ze začátku byl zklamáním. Úroveň prostě nebyla valná. Později naštěstí úroveň vzrostla, byl to nakonec nenáročný zážitek. To, co oceňuji je snaha to propracovat co nejlépe, pokud jde o dobové reálie a ukázání jejich rozmanitosti a složitosti. Za to určitě pochvala. Ale aby to bylo dobré i celkově, tak tomu ještě dost scházelo. ()

• Jiří Langmajer si kvůli své roli nechal narůst vousy a upravit je v souladu s dobou, v níž se seriál odehrává. Znamenalo to ale vypadat trochu retro dlouhých deset měsíců, v průběhu kterých se také oženil. (rublik05)
  • Prvních 10 epizod se natáčelo 130 dnů. Režisér Jaroslav Brabec nosil podle svých slov v hlavě záměr na podobný seriál 25 let. (klukluka)
  • Na začátku hovoří inspektor Budík (Jaroslav Plesl) s policejním agentem Nováčkem (Denis Šafařík) o tom, že šlechtické tituly zrušil 10. prosince 1918 prezident Masaryk. Zrušilo je zákonem 61/1918 Sb. Revoluční národní shromáždění, Masaryk nebyl v tu dobu ještě ani v Československu, jelikož do vlasti přijel až 21. prosince. (VN85)

Související novinky

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (více)