Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

Recenze uživatele KukulienkaHO k tomuto seriálu (12)

Season 1 (2019) (S01)

Výborne odvedená práca! Jon Favreau je veľký profesionál. Tu sa jeho manažérske schopnosti len potvrdili. Dave Filoni je zas obrovským Star Wars fanúšikom, takže to prepojovanie so zvyškom univerza, pravá "starwarsácka" atmosféra aj samozrejme tá veľká kopa odkazov a narážiek, urobilo velikánsku radosť. Týmto dvom pánom by som pokojne dal riadiť Lucasfilm (všetci vieme, aká tam je situácia). Jon by bol riaditeľom/manažérom - staral by sa o celé fungovanie SW vesmíru. A Dave by mal úlohu hlavného dramaturga/kreatívneho konzultanta - vyberal by projekty na realizáciu a celkovo by dohliadal na to, aby to celé bolo ucelené a dávalo perfektný zmysel. Ale teraz naspäť k Mandovi: Stopáž jednotlivých epizód je síce kratšia, než som si myslel že bude, ale epizódy sú napísané tak, že to nebude pôsobiť nijako uponáhľane. Samotná hlavná dejová línia je dosť slušná. Je však škoda, že sa v podstate rieši iba v 5/8 epizód. Zvyšné 3 sú prevažne výplnkové - potešia, to určite. Sú však viditeľne slabšie ako hlavné. Hudba je pre Star Wars netypická (po prvej epizóde som si nebol úplne istý, či to bol správny krok... onedlho som však svoj názor zmenil), ale zato perfektná. Ako určite by som nebol rád, keby napríklad hlavné filmy mali nejakú podobnú, sem to však pasuje jak riť na šerbel. Vizuálne bomba - skvelé efekty na seriál. Odporúčam pozrieť nejaké tie videá z natáčania (Lucasfilm vydal rovno celý dokumentárny seriál), pretože Star Wars sú znovu priekopníkmi v tomto odvetví. Herci sú skvelí, hlavne náš Mandalorian. Aj napriek tomu, že bol celý čas (až na jednu malú výnimku) zahalený od hlavy po päty v zbroji, tak z neho išla neskutočná charizma. A to popritom bolo celé iba o jeho gestikulácii a rečovom prejave. Mando bol skrátka bravúrne stvárnený (a to bez ohľadu nato, či bol v maske Pedro Pascal alebo nejaký dablér). Epizódy samozrejme majú aj nejaké chyby. Dvakrát sa stalo, že príbeh nabral grády a tempo sa vyostrovalo, zrazu ale na konci prišiel zlom a zabrzdilo sa to - čo je veľká škoda. Konkrétne to bolo v epizódach režírovaných Deborah Chow. Každopádne "The Mandalorian" je úchvatná podívaná, pri ktorej každému fanúšikovi zaplesá srdiečko. Samozrejme výhodou seriálu je to, že je hraný, a preto osloví aj široké publikum. V tomto mali animované projekty nevýhodu (teda Clone Wars). This is the way. I have spoken.😎 #BabyYoda 😜😜😜 ()

Kapitola 1: Mandalorian (2019) (S01E01)

Som unesený. Parádny vizuál a skvelí herci - v tom to vyniká. Je vidieť, že sa Jon Favreau so scenárom vyhral a prácu na ňom si užil. Pretože to celé pôsobí ako dielo fanúšika pre fanúšikov, ktorým Jon určite je. Veľkým fanúšikom je aj Dave Filoni, ktorý si po animovanej tvorbe vyslúžil miesto aj v hranom projekte. V prvej epizóde sa hneď chopil réžie a musím uznať, že si nepočínal vôbec zle. Epizóda ako taká funguje dobre, aj napriek drobnostiam. Hudba, tá je u mňa pri Star Wars jednou z hlavných priorít. A Ludwig Göransson ju poňal dosť odlišným, možno až odvážnym spôsobom, za ktorý môže byť u fanúšikov ostro skritizovaný. Mne ale hudba sadla. Samozrejme nie je to to, na čo sme pri Star Wars zvyknutí, ale všetci vieme, že tu John Williams nebude večne a bude potrebovať náhradníka ("The Rise of Skywalker" bude jeho posledný SW projekt), ktorý bude pri Star Wars hlavným skladateľom. Disney a Lucasfilm teraz dávajú vo svojich projektoch priestor novým a mladým hudobníkom, aby našli do budúcna toho správneho. Prvá epizóda s názvom "Chapter 1: The Bounty" teda splnila moje očakávania a v niektorých ohľadoch ich dokonca prevýšila. P.S.: Počas niektorých pasáží som mal zimomriavky. ()

Kapitola 3: Hřích (2019) (S01E03)

Výborné dialógy, super zahrané postavy, pekné scénky (aj citové) a samozrejme "mimi Yoda". Len škoda toho zabrzdenia ku koncu. ()

Kapitola 4: Útočiště (2019) (S01E04)

Niekomu môže pripadať 4. epizóda výrazne slabšia, než predchádzajúce. Ja si to ale nemyslím. Podľa mňa si "The Mandalorian" od začiatku udržuje vysokú kvalitu. Príbeh je síce mnohokrát videný, ale bol dobre spracovaný... až na samotnú bitku. Plus som nepochopil to AT-ST. Predstavila sa nám tu Cara Dune - celkom fajn postava. A chémia medzi ňou a Mandom bola citeľná. P.S.: "Baby Yoda" je už teraz bezpochyby najroztomilejšou postavičkou z preďalekej galaxie. ()

Kapitola 6: Vězeň (2019) (S01E06)

Dosť dobrý nápad spraviť epizódu s chrapúnskymi žoldniermi. Pekne bolo vidieť rozdiel medzi nimi a Mandom. Dokonca aj náznaky sprostejšej reči boli, zato palec hore. Príbeh ako taký je slušný. Tempo šlape. Atmosféra dotváraná dobrou hudbou je fajn tiež. Nuž, samotný ten nápad s väzením na nestráženej lodi vo vesmíre je... pekne povedané veľmi blbý. Veď predsa také niečo sa dá jednoducho prepadnúť. Aspoň oceňujem zapojenie Novej Republiky do deja a dúfam, že sa s ňou v seriáli ešte zopárkrát stretneme. Koniec je akýsi nemastný - neslaný. V "Chapter 6: The Prisoner" Mando ukázal svoju bojovú stránku v plnej kráse - fakt borec👊, ale už sme ho videli zabíjať, takže nechápem, prečo sa zachoval ako nejaký Jedi a nechal tých hajzlov žiť. Aj keď tá jeho hra na mačku a myš bola výborne spravená. P.S.: Rôzne odkazy a narážky potešili💗. ()

Kapitola 9: Šerif (2020) (S02E01)

Fantastické! Toto je skrátka dielo fanúšikov fanúšikom. Ako po tom jedinom traileri som fakt nečakal, že to bude až takéto parádne. Vizuál ešte o level (kludne aj 2) vyšší, než pri prvej sérii (a tá bola vizuálne veľmi vysoko). Tu sa ukazuje výhoda, že to vlastní Disney, pretože taký gigant si do toho môže dovoliť naliať toľké peniaze, a aj je to vo výsledku vidieť. Príbeh prvej epizódy bol slušný. Fanúšik ako ja sa môže len pozerať a veselo usmievať a bude mu dobre😂. Obrovský prínos do filmových Star Wars. Je obdivuhodné a mne pri takýchto veciach zaplesá srdiečko, keď tvorcovia prepojujú nie len seriály a filmy, ale dokonca aj knižky a komiksy, a tým dotvárajú komplexnosť tohto úžasného sveta - skrátka radosť sa dívať. Netvrdím zas, že to nemalo muchy, ale tie sa v tom všetkom stratili. Mando sa nám vrátil vo veľkom štýle a dúfam, že to takto bude pokračovať a kvalita klesať nebude. P.S.: Posledný záber bol len sladkou čerešničkou na torte. 👏👏 ()

Kapitola 12: Infiltrace (2020) (S02E04)

Množstvo akcie, kopa odkazov, prepojenie na novú trilógiu a odpovede na hlavnú zápletku prvej sérky. Skrátka všetko, nad čím bude Star Wars fanúšik onanovať. Nuž, mne tam niečo nejak nešmakovalo. Možno kvôli jednoduchému príbehu, alebo preto, že mi moc nesadol Mythrol (pritom v Chapter 1 bol fajn). Ale zrejme to, že tu Mando po prvýkrát pôsobí iba ako jeden z niekoľkých hrdinov. Každopádne epizóda slušná, ktorú fakt nijako extra kritizovať nechcem. P.S.: Zaujímalo by ma, čo sa stalo s mandaloriánskou výzbrojárkou, keďže tu o nej nebola ani len zmienka, čo je divné? ()

Kapitola 13: Jedi (2020) (S02E05)

"Chapter 13: The Jedi" je dosť slušná epizóda, no mám s ňou určité problémy. Rozhodne som nečakal, že sa Ahsoka Tano objaví hneď v úvode. Bál som sa ako bude vyzerať, Rosario Dawson som nepovažoval za dobrý výber, pretože jej tvár mi skrátka na Ahsoku nesedela. Musím však uznať, že ju zamaskovali skutočne veľmi dobre. Irituje ma však dĺžka jej lekku (Jako prečo sú také krátke, keď by mala byť už dlho dospelou Togrutkou a navyše už na konci klonových vojen ich mala dlhšie než tu?). Počítal som určite s hlasovou prítomnosťou Ashley Eckstein, no tá sa na moje veľké prekvapenie nekonala (WTF?!). Každopádne, s Ahsokou prišla aj dávka nových informácií o Baby Yodovi (teda pardon, o Groguovi) aj jednej známej postave. Čo je hlavné, tak sme sa dozvedeli, že náš malinký kamarát nie je také mimino, za ktoré sme ho doteraz všetci mali, ale že toho už má skutočne dosť odžitého a zažitého. A zrejme jeho roztopašné správanie a neschopnosť rozprávať zapríčiňuje jeho polživotné odtrhnutie od spoločnosti. Príbeh epizódy je fajn, no koniec nefunguje úplne na 100%. Ako fakt som dúfal, že Ahsoka si Grogua zoberie a začne ho cvičiť a tým sa ho seriál v podstate "zbaví" a posunie sa ďalej. Nuž... nestalo sa tak. Ahsokine dôvody, pre ktoré to odmietla sú pochopiteľné a ja ich beriem (čo ale neberiem, je jej nedodržanie sľubu), ale aj tak by som bol oveľa radšej, keby ich nemala a zobrala si ho. Tým by si aj do budúcna vlastne zabezpečila v seriáli väčšiu rolu. Sú nejaké drby, že by mohla mať svoj vlastný film alebo skôr seriál a doň by to bola skvelé téma. Dozvedeli sme sa, že sa Ahsoka snaží nájsť Thrawna (zrejme kvôli Ezrovi), no neviem ako sa dá aj táto téma zapracovať do tohto seriálu. Z toho mi vyplýva a zároveň ma aj mrzí, že si z tejto epizódy tvorcovia spravili v podstate len akúsi reklamu na jej prípadný vlastný seriál. Celkový príbeh sa nám v podstate nikam neposunul, bude ale zaujímavé v ďalšej časti sledovať, ako sa Grogu spojí so silou. P.S.: Začínam sa báť, že finále série nebude moc konzistentné. ()

Kapitola 14: Tragédie (2020) (S02E06)

Extra akčné pokoukáníčko. Nie som moc veľký fanda oživovania mŕtvych postáv, ale pri Boba Fettovi som rád, že sa to stalo (rovnako to platí aj u Maula). Pretože vo filmových projektoch sa dospelý Boba v podstate iba mihol a my sme si ho vôbec neužili. Dá sa povedať, že už len touto epizódou si to vynahradil. Ja dúfam, že si ho ešte užijeme. Čakal som, že sa nejakým spôsobom vnútorne pozrieme na Groguove spojenie so silou, ale OK. Možno sa v budúcnosti dozvieme, čo vlastne videl. Super epizóda. ()

Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (S02E07)

Paradoxom je, že sa jedná u mňa (zatiaľ) o celkovo najlepšiu epizódu seriálu, a zároveň je to prvá epizóda, kde sa neobjavil náš zelený priatelíček. A nie som tu jediný, kto má takéto pocity z "Chapter 15: The Believer". Presne takto by som si vedel Mandaloriana predstaviť, keby sa dejová linka s Groguom skončila. Ako ja ho mám rád aj seriál je parádny, len už cítim, že by sa to malo posunúť ďalej. Fakt nechcem, aby témou celého seriálu bol Grogu a záležitosti s ním súvisiace. Dúfam, že vo finále ho Mando predá do rúk Ahsoky, čo by bolo skvelou témou pre jej už oficiálne oznámený seriál. Zároveň by sa v tretej sérii "The Mandalorian" mohli riešiť iné veci, napríklad samotní Mandaloriania, ktorých tu už bolo bohato veľa. ()

Kapitola 16: Záchrana (2020) (S02E08)

Po finále mám zvláštny pocit. Čakal som čosi iného. Samozrejme epizóda parádna, aj keď rozhodne nie najlepšia. Dúfal som v Ahsoku, no nečakane sa objavil Luke (k jeho vzhľadu sa fakt vyjadrovať nechcem). A skutočne to bol silný moment. Ale pravdepodobne sme sa rozlúčili s Groguom, aspoň čo sa seriálovej tvorby týka. Keby si ho vezme Ahsoka (a teraz sa budem opakovať asi už po miliónty raz), bola by pripravená fantastická pôdička pre jej seriál. No musím povedať, že tretia séria Manda je po tomto pre mňa veľkou záhadou. P.S.: Historicky prvá potitulková scéna v Star Wars bola podarená, avšak čakal som nejaký cliffhanger na pokračovanie, ktorý tu v podstate aj je, len na niečo iné. Nenechajte sa zmiasť názvom, malo by totiž ísť o seriál. Na Bobu sa veľmi teším! ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu