Pátek třináctého 2

• USA Friday the 13th Part 2 (více)

Jason Worhees - o kterém si všichni mysleli, že se utopil v Crystal Lake - se vrací s obrovským arsenálem zbraní a mstí se neznámým lidem, kteří táboří u jezera. A začíná hrůzostrašná podívaná! Pět let po masakru rozpoutaném v nově otevřeném prokletém táboře Křišťálové jezero šílenou Pamelou Voorhees, nesmyslně mstící nešťastné utonutí svého syna Jasona, je zprovozněn sousední tábor. Jenže Jason nezemřel a nezemřela ani žízeň jeho matky po pomstě na nové generaci táborových vedoucích a každém, kdo se motá kolem. Začíná další bouřlivá noc u Křišťálového jezera a s ní další hrůzná jatka. Pokračování úspěšného kempařského slasheru Seana S. Cunninghama debutujícího Steva Minera. (Magic Box)

katmandzoo

pôvodne som chcel dať 1*, ale prihadzujem ešte jednu za to, že v závere konečne ukázali Jasona, aj keď len na malý moment..inak obrovská nuda..dúfam, že to už Jason v ďalších častiach poriadne roztočí, lebo inak bude táto séria pre mňa veľkým sklamaním.. ()

TheSompeque

Jeden z dobrých Pátků. Jason sice nemá svou legendární masku, jen farmářský vohoz a pytel přes hlavu, což mu ale nesnižuje kvality. Pomsta za mrtvou maminu je jasná, Jasona nikdo nezastaví... nebo snad ano? ()

Vabr

Bohužel ještě horší než jednička, a to jsem si myslel, že když na scéně bude konečně Jason, tak to bude celkově divočejší a úplně jiné. Ale ne, vrah je stejně jako v jedničce celou dobu skrytý za first person kamerou a až na konci se objeví, a to už mě prostě unavovalo a nudilo ještě víc, protože pochopení jsem měl pro to mnohem menší než v předešlém díle, kde jsem chápal, že to má potom vyvolat na konci wow efekt. Killy jsou asi stejně nezáživné, možná i víc a postavy nezapamatovatelné a nudné. Co mě taky nas*alo byla dlouhá rekapitulace konce předešlého dílu, působilo to jakoby neměli jak natáhnout stopáž, jinými slovy levně 💸. Na levnosti se také ukazuje rok vydání (pouze rok po jedničce!) a tím pádem velmi podobný příběh. Bože i Halloween 2 byla příběhově aspoň v něčem trochu jinačí oproti Halloween 1 než tohle oproti jedničce! Finální naháněčka je opět trochu dlouhá. Stejně jako v jedničce tento film má jedno pozitivum na konec, a to využití mámina svetru. Vyhodnocení: Strašná nuda! Sleduju to spíš za účelem porovnání hry s toto franšízou 😪 ()

vlado90

Dvojka je už len vďaka tomu že konečne vraždí Jason o čosi lepšia než jednotka ale tiež sa to poriadne vlečie. ()

Alexandre

Ou, tak tohle jsem vážně nečekal. Po vynikající jedničce, která je skvělým úvodem do téhle krvavé lázně, přichází ještě lepší dvojka. Veškerý děj byl vyplněn, takže jsem se u toho neměl ani kdy nudit. Sednul jsem si do křesla a bavil jsem se jak jen to šlo. Na rozdíl od dílu prvního zde tvůrci pracují i s notnou dávkou napětí, slušnými gore scénami a početným množstvím lekaček (při sledování jsem sebou tolikrát škubnul, že mě to až překvapilo) - no co víc si od slasheru let 80. přát?! ()

GTS_PUNK

Udalosti, ktoré sa stali pri Crystal Lake sú už pät rokov staré. Teraz neďaleko miesta, kde sa odohrala masakra, otvorili tábor, kde sa majú zaúčať noví táboroví vedúci. Partia mladých ľudí sem prichádza s domnienkou užiť si voľno a možno sa sem-tam niečomu aj priučiť. Vedúci ich hneď prvý večer vystraší "historkou" o miestnom zabijakovi Jasonovi, ktorý sa má potulovať lesmi. Väčšina z nich to však berie na ľahkú váhu, ale netrvá dlho a počet ľudí v tábore začne klesať. Na svedomí to má práve Jason bažiaci po pomste. Historka sa stáva skutočnosťou. Druhé pokračovanie "kultovej" série o zabijakovi od jazera Crystal Lake je v porovnaní s úvodným dielom takmer neporovnateľné, no zároveň nesie veľké množstvo spoločných čŕt. Čo však treba hneď podotknúť je fakt, že kvalitatívne film pôsobí úplne inak, lepším dojmom. Netrvá mu tak dlho, kým sa dej rozbehne a divák tak nemusí čakať až na jeho záver, než sa vôbec bude niečo diať. Rýchlo rozbehnuté tempo zo začiatku filmu plynie bez väčších zásekov a dejová linka už nepôsobí tak stupídnym dojmom ako v úvodnom dieli série. Herecké obsadenie je takisto omnoho lepšie. Výkony jednotlivých postáv pôsobia profesionálnejšie a samotní herci sú sympatickejší, čo je bezpochyby dôležitým filmovým faktorom. Bohužiaľ, toho negatívneho je tu takisto požehnane. Jasnú podobnosť s prvým dielom v tomto prípade badať pri scénach, keď divák sleduje dianie z pohľadu Jasona, čo je vlastne len pohyb nestabilnou kamerou uprostred húštiny stromov, navyše doplnený o nepríjemné kvílenie, ktoré ťahá uši a určite nezvyšuje divácky pôžitok. Takisto aj napriek tomu, že je dej premyslenejší a nepôsobí až tak nudne a stupídne, stále sa nejedná o niečo s hlbším príbehom. Ale to tvorcom až tak nemožno vyčítať, pretože žáner filmu je niekde úplne inde. Osobne mi tam však nejaká hĺbka navyše chýbala. V tomto prípade je (však dostatočne) nahradená ľahkou erotikou a viacerými sexuálnymi narážkami v dialógoch jednotlivých postáv, ktoré pasujú do prostredia, v ktorom sa film odohráva. Letná idylka plná mladých ľudí doplnená o jedného zabijaka. Friday the 13th Part 2 je len druhým pokračovaním dlhočiznej série, ktorá kvalitou rozhodne neprekvitá a svoju slávu získala iba vďaka jednej "kultovej postave". Tento diel však nemožno považovať za nejakú obrovskú katastrofu. Samozrejme, že ponúka veľa "pre a proti", ale s adekvátnou minutážou, relatívne solídnym scenárom, neznámym, ale sympatickým hereckým obsadením a v konečnom dôsledku pozerateľným spracovaním, sa jedná o oddychovú hororovú záležitosť, ktorá narozdiel od jej predchádzajúceho dielu, diváka nemôže uraziť. Kvalitatívne sa pohybuje kdesi okolo priemeru a nesie jasné črty hororu osemdesiatych rokov. Čiže slabšie všetko je zamaskované ľahkou erotikou a vraždami k tomu. Akosi to tu funguje a jedno pozretie sa zvládnuť v pohode dá. ()

Mouchal

Otěže po své cringe mamce převzal její synek pacholek Jason, který má pro laškující teenagery stejné (ne)pochopení jako jeho mamina (jablko nedopadlo daleko od stromu). A když se u jeho jezera otevře po delší době další kemp, nemůže to dopadnout jinak, než další vraždící nocí s plno groteskními vraždícími scénami. Bohužel Jason po mamce podědil i svou naprostou neschopnost co se týče zabití posledního přeživšího, se kterým se tak dlouho otravuje, až je to do očí bijící ptákovina. Celý film je tak vlastně s mírnými vylepšeními kopirák jedničky se změněným úhlavním vrahounem, ale ikdyž těch vylepšeních bylo málo, filmu to i tak prospělo. Navíc Jason! Jason je tahoun i přesto, že zde ještě nenasadil svou pověstnou masku a spokojil se pouze s pytlem s dírkou na očko. 60% PS. Taky vám Jason v rozmluvě s "máminým svetrem" přišel svým způsobem roztomilej? Asi něco jako psisko, které kouká na páníčka, ale v tom oku prostě něco bylo! Nebo jsem možná jen trošku zvrácená duše. ()

Likan7

Narychlo spíchnutá dvojka je nepřekvapivě ještě horší než nudná jednička. V porovnání s prvním dílem nemá dvojka vůbec žádnou atmosféru, alespoň solidní kameru ani brutalitu. Jednoduše o úroveň níže a já stále čekám na tu pecku, kterou jsem předpokládal. ()

Kingjiri

Hodně podobný jedničce, takže se dá její hodnocení aplikovat i na tohle pokračování. S tim rozdílem, že Jason mi jako vrah přišel o něco záživnější než jeho matka (taky ujetější - viz jeho "oltář"), chování postav o chlup míň debilní a došlo i na dnešní poměry velice nekorektní zabití vozíčkáře :) ()

Psycho.R

Zatím jsem viděl pouze tři díly, ale tipuju, že tento film určil trend, kterým se následně série vydá. Přišlo mi to o něco lepší, než jednička, na druhou stranu plochost postav, hloupá klišé, kdy se oběti chovají jako nesvéprávní (nebrání se, utíkají do horních pater či místností odkud se nelze dostat - Vřískot si s těmito tématy často pohrává a satirizuje ) je až až. Co mi však nejvíc vadí je Jasonova motivace - prostě jen zabíjí mladé, tentokrát už však nejde jen o vychovatele, ale o kohokoli. To je ten největší protipól Michaela Myerse, který má jasnou motivaci - sestru, neteř. atd. Ostatní zabije cestou k nim jen protože mu nějak překážejí. A hlavně, Halloween není o tom kolik lidí a jak zemře, ale o výbornou atmosféru, která je podporována jednoduchým hudebním motivem. Ten se snaží Pátek 13. "kopírovat, ale ani to se mu nedaří. A co je ještě na škodu, že v každém díle jsou jiný hrdinové a vzhledem k jejich necharakteru jim ani nedokážeme začít fandit, protože umřou předtím, než se nějak projeví. ()

Nix

Prostě ty vraždy, na to člověk čeká, to kolem ho nezajímá. Občas čeká i nějakou originalitu, ale pořád to má dobrou atmosféru a neztratilo to drive. I tento díl obstál zkoušku hlavně časem. Za mne je to povedené pokračování. ()

TheRay97

Trochu smíšené pocity vynáší pokračování Pátku. Osobně jsem očekávala víc, ale to se nedá nic dělat. Především se konečně objevil ve filmu Jason, to je asi jedna z mála věcí, která mě potěšila. Na druhou stranu, herecké výkony stále pokulhávají a příběh se mi zdá moc jednoduchý, přestože hororové filmy propracovaný příběh ani nepotřebují. ()

ardno5

Já se bavil více než u jedničky a ocenil jsem i Jásona i kdy mu chybí stále maska. Mělo to lepší šmrnc, a atmosféra srovnatelná s jedničkou. Bohužel se najdou i zápory a není jich zrovna málo. Na stupidní chování lidí v hororech si hold člověk musí zvyknout, ale že se nekdo schová za kapotu auta a půl hlavy mu trčí nad kapotu a Jáson dělá že nevidí, no možná to bylo tím, že v tom pytlu co měl na hlavě byla jen jedna díra na oči :D to mně pobavilo, nebo že seká tupou stranou mačety a nevím co ještě. Je to škoda, mohlo to dopadnout i hůř. Jěště bych možná vytknul rychlé vraždění moc se s tím nesere a nehraje si s obětí, ale to je jen můj názor s porovnáním na podobné slashery. Dávám 65%. ()

Scraffy

O čosi slabší diel, ako predošlý, avšak po prvý krát sa nám ukazuje kultová postava - Jason. A to v jeho jedinej inej podobe, ako hokejová maska. A musím povedať, že tak nejak vnútorne sa mi táto jeho maska páčila asi najviac. Film ako celok celkom nudí a to hlavne vďaka zdĺhavému začiatku, kde sa hodne kecá a málo koná. Navyše je to to isté, čo predošlá časť, takže je jasné, že to na podruhé už moc nebaví. Neskôr, kedy sa Jason ukáže to začne ale naberať na zábavnosti. Nakoniec z toho vznikla celkom slušná časť pre nenáročných divákov. ()

wesi96

8/10. Možná tomu až moc nadržuji, ale dvojka mi ve všech směrech přišla lepší a než jednička. Hlavně co se týče samotného Jasona a kamery. ()

Luki.V

Perfekní pokračovaní o jakém si dnešní filmy mohou nechat jen zdát! Pamela je mrtvá a táboru Crystal Lake se nyní přezdívá Camp Blood, myslím že je jasné proč, a pokud by jste to náhodou chtěli vědět tak ne před obědem, ona by Vás mohla rychle přejít chuť. Dokonalá hudba opět podkresluje nelítostnou atmosféru strachu a finále v improvizovaném přístřešku je výborné. S nikým si film nebere servítky a až na jednu postavu jsou všechny nadmíru sympatické. Klasika a nejlepčí z "první generace" Friday the 13th. ()