Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Véča

Na rozdíl,od Schindlerova seznamu má film Pianista mnohem reálnější příběh,který se spíše mohl odehrát.Oskar Schindler mi vůbec nepřišel jako lidumil,spíše jen jako vypočítavec,co si chtěl zachránit vlastní krk,když němci začali prohrávat.Kdežto Szpilmann mi byl sympatický od začátku,od první křivdy. Realistické vykreslení tehdejší doby působí v některých scénách svou hrozivostí až naturalisticky.Druhá půlka slušně rozjetého filmu poněkud ztrácí na tempu,ale to je něco co mě ani tak moc nevadí,spš naopak prostředí,kde se vyskytují dvě maximálně tři postavy a děj plyne volným tempem.Nic takového podle mého názoru není na škodu,když si film vybuduje silnou atmosféru,kterou Pianista bezesporu má. Akorát škoda konce.Ten se dal zakončit nějak rázněji,takhle se dlouho budovaná atmosféra rozplynula a konec vyšuměl do ztracena.Výkon Adriena Brodyho nemá cenu dál komentovat,to jak hrál on sem už dlouho neviděl,už dlouho se mi nestalo,že bych po skončení filmu byl naplněn tolika různými emocemi a silným zážitkem.Celkově bych dal 4,5*. ()

MM_Ramone

Druhá svetová vojna. Okupácia Poľska. Varšavské ghetto. Utrpenie bezbranných. Nacistická krutosť. Beznádej. Slzy. Smrť. Pri takejto vážnej téme je naozaj ťažké podrobiť film tvrdej kritike. Polanskeho "Pianista" by ju však hravo zniesol. Vysoko profesionálne spracovaný príbeh plný ľudskosti, ktorý dokáže zapôsobiť snáď aj na toho najväčšieho cynika. Radím ho na rovnakú úroveň so Spielbergovým snímkom "Schindlerov zoznam". ***** ()

Niktorius

Polanski by měl všem hercům, kteří v Pianistovi hráli líbat nohy. Protože jsou to právě oni, v čele s FAMÓZNÍM Adrianem Brody, kteří vždy zachránili jinak kolísající kvalitu snímku. Scénář je příliš natažený a obsahuje mnoho zbytečné vaty, režie zase začíná být ke konci snímku příliš málo důsledná. Nejvíc mi však vadil způsob jakým Polanksi cpe do diváků (negativní) emoce. až na jistou výjimku (zasvěcení ví) se neobjeví jediný Němec be z toho, aniž by někoho zastřelil, zmlátil, nebo mu alespoň krutě nevynadal. V divákovi to sice bublá, ale jde o poměrně laciný a často využívaný trik (vyhýbá se mu snad jen Schindlerův seznam) nehodný režisérova slavného jména. Přez veškeré námitky je ovšem Pianista velmi silný a kvalitní film přinášející hluboký divácký zážitek. ()

ripo

Pravdupovediac, po toľkých oslavných opisoch, som čakal od tohoto filmu viac .... Čo však nemôžem ponechať stranou, je nádherný výkon Adriena Brodyho, ktorý sa zhostil svojej úlohy na výbornú. Prvá časť filmu má spád a napätie. Zlom však nastáva po tom, keď prichádza na rad one-man show Brodyho. Zábery boli miestami dlhé, bez dostatočného napätia a plynutie deja som si uvedomoval len v medzititulkoch. A toto je moja najväčšia výtka. Ostatné je už len ako žblnkot do vody. Nedokreslené postavy jeho známej, speváčky a takisto alibistický 10-minútový záver s jedným dobrým Nemcom. Dobrýn len preto, že miloval nadovšetko hudbu a "nositeľov" hudby. Všetci ostatní neboli preň nič viac ako dym z cigarety. Veď kto si vlastne všimol, že toho "dobrého" fašistu zdravila v pozore jedna celá budova plná "zlých" Nemcov. To jednoznačne dokazuje, že tento "filantrop" musel byť minimálne vedúci jednej z posádok pôsobiacich v okupovanej Waršave. A len tak btw. hudobná zložka filmu akokeby ani neexistovala, mimo klavírnych kreácií Brodyho. A tá posledná , circa 5 minútová v rozpadnutom dome bola obzvlásť (z filmárskeho pohľadu) nudná. Striedali sa tu len tri obrazy: - pohľad na hráča, -pohľad na klavíristove ruky, -pohľad na nemeckého vojaka. A to sa Polanski neodvážil ani i pohľad z iného uhla, na zábery niečoho iného .... Škoda.... Myslím si, že práve na tejto scéne sa dalo ukázať strašne veľa. Ale my sme nevideli vlastne nič, len sme počúvali Chopina ( mimochodom krásneho). ()

Hild

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Silné téma, skvěle zpracování. Miluju téma 2. světové války, Roman Polanski vložil do filmu kus sebe a je to strašně cítit. Proto je film pro mě ještě cennější. Naprosto odzbrojující výkon Adriena Brodyho, který právem dostal oscara. Film, který se rozhodně může měřit s majstříkem jménem "Schindlerův seznam". ()

Ephemeris

Po vylodení a následnom postupe Európou vydal americký generál Eisenhower vojakom rozkaz fotografovať, natáčať a inak dokumentovať všetky stopy nacistických zverstiev. Okomentoval to slovami, že raz nastanú časy, kedy niektorí ľudia budú tvrdiť, že nič z toho sa vlastne nestalo. A je to tu! Trvalo to 70 rokov, frustrovaná spodina dvíha svoju hlavu a za jej posrané životy samozrejme zase môžu židia. Popierači holokaustu si vo veľkom otvárajú hubu a myslia si, že im za to nič nehrozí. Popierajú existenciu holokaustu alebo aspoň počet obetí. Nech sa pozrú do Haly mien v Yad Vashem, v šanónoch tam sú 4 milióny zdokumentovaných mien obetí, plus na poličkách prázdne miesto pre ďalšie 2 milióny zatiaľ neznámych. Alebo nech si pozrú aspoň tento film. Hoci ja sa obávam, že niektorým hlupákom proste niet pomoci. ()

Mahalik

Když o filmu řeknete: "Tak tohle bylo nevěřitelné dílo", je to pocta. Ovšem když vyřknete slova: "Myslím, že jsem lepší film neviděl." je to jiný. Pianista se řadí mezi ty jiné. Při sledování zapomenete na okolní svět. To že ve filmu hraje váš velký oblíbenec, Adrien Brody, je taky v tu chvíli nepodstatné. Sledujete krutosti holokaustu se zatajeným dechem doufajíc v to, že to tak hrozné přece být nemohlo. Mohlo. Polanski se nesnaží vytvářet emoce pomocí brutality (byť i té je ve filmu víc než hodně), ale dlouhé, táhlé záběry jsou ty, které vás rozbrečí. Neštve vás to, protože víte, že lidská duše zaznamená v průběhu života mnoho ran, které nedokáže překousnout a sledování Pianisty se řadí k těm zmiňovaným (alespoň u mě). Je to zvláštní, když divák souzní s postavou až do roztrhání těla. Otevírání konzervy, škrábání se přes ostnatý plot, všechno je pro vás stejně vysilující jako pro Wladyslawa. Dlouho jsem u filmu nezažil pocit, že jsem tam. S těma lidma. Že prchám. Že prchám za zvuků Chopinovo hudby... Pianista je u mě něco víc, než Schindlerův seznam. Pro mě je to nejlepší válečný film všech dob! ()

Reiniš

Životní výkon Adriena Brodyho i Romana Polanského. Film více méně sází na jistotu a vychází mu to. Nemám sice pocit, že by mi Pianista přichystal něco, co jsem neviděl už dříve, zážitek je to ovšem hodně silný. ()

Xmilden

Hezký film o nehezké době. Období druhé světové války bylo nejhorší v novodobých dějinách lidstva a Roman Polanski nám toto období naservíroval přímo v jámě lvové, tedy ve Waršavě. 80% ()

Divočák

U hodnocení Pianisty se člověk jen těžce vyhne srovnávání s Schindlerovým seznamem. Ale ačkoliv je námět i prostředí hodně podobné, zpracování je v podstatě zcela o něčem jiném. Když se na to podívám s odstupem, teprve náhled z perspektivy obou filmů mi dává dohromady kompaktnější celek, podávající hrůzné svědectví událostí v Polsku během 2. sv. války. Pokud jsem dal ***** Schindlerovu seznamu, musím to udělat i u Pianisty. Na scény s okurkama nikdy nezapomenu. ()

-bad-mad-wolf-

Roman Polanski je člověk, který dokáže svým filmům vdechnout autentickou atmosféru dané situace, což je už samo o sobě posouvá o ligu výš. Nepotřebuje k tomu krkolomné experimenty, vystačí si s doslovností a civilním, až naturalistickým přístupem. Nejinak je tomu u Pianisty. Hrůza války a života v ghettech ze snímku sálá, nejen díky několika stěžejním hrůzným scénám (popravy, pamětihodná scéna s vozíčkářem) - mrtvoly bez povšimnutí ležící na ulici a zoufalé krádeže jídla, pojídaného přímo ze špinavé dlažby, jsou častokrát výmluvnější. Celý příběh sledujeme očima titulní postavy, polského pianisty Wladyslawa Szpilmana. Ten, ač nejednou téměř zlomen a odhalen, stále uniká a žije. Pozoruje odporné činy nacistů, marné vzpoury židů, všudypřítomnou smrt a neustále ztrácí ty, kteří mu pomáhají. Film je silný jak v celku, tak v jednotlivých scénách. Szpilman, pohybující prsty bezmocně nad klávesami, protože ho hluk může odhalit; kontrast vlastní záchrany a ztráty rodiny; zatvrzelé pokračování v hraní navzdory bombardování - to jsou nejkrásnější momenty, ale hezké jsou i detaily, ať už opakovaně potkávaná dáma hledající svého muže, bedlivě střežená plechovka okurek nebo čtvrcení karamelu... Pianista je krásný, silný film, nepotřebující ke své působivosti zbytečný patos a sentiment; navzdory všemu válečnému hnusu ukazuje, že život je ta nejlepší závislost. 9/10 ()

Phobia

Silné téma, emotivní scény, mrazivá atmosféra, vynikající film... Adrien Brody není můj oblíbenec, ale svou rachitickou postavičkou, konstantním výrazem zpráskaného bígla a tenkým skobovitým nosem ideálně zapadl do role vyhladovělého židovského muzikanta, který si za dobu dlouhého skrývání není schopný ani pořídit nůž, aby si otevřel konzervu:-). Soucit k jeho osobě se z mé strany až tak nekonal, k trpícím okolo však ano. Škoda přemrštěné stopáže, možná by stačilo vyházet půlhodinku hluchých míst a mohla bych připlesknout i pátou hvězdičku. Takhle to chvílemi přece jen nudilo. 85% ()

lesumir

FIlm o lidech, cinech a dobe, ve ktere zili. Vzdyt to neni ani tak davno, co se dela takova zverstva. Tyhle filmy by mel opravdu videt kazdy, ktery byt jen pomyslel na nacisticke Nemecko v jinem duchu, nez v tom negativnim. Dost se to podoba (ale nevyrovnava) Schindlerove seznamu, ktery vice pusobi na divaka, vice mu dava emoci. Pianista se nese na te vlne spatnosti, ktere pachaji nemecti dustojnici, ale nejde hloubeji. Je to skoda, mohl vyuzit vetsiho potencialu, ktery urcite mel, dale Polanski a "strileci sceny" nejsou "kamaradi", tam je to dost groteskni. Mam rad snimky z valecneho obdobi, kde se nechazi porad granaty a nesvisti kolem "vas" kulky, ale tohle jako 150 minutovy zivotopis Wlady Szpilmana, ktereho v poslednich deseti minutach nachazi eSSak - coz melo byt hlavnim nametem - mi prijde dost malo. 7/10 ()

Molly

Celý film stojí a padá na výkonu Adriena Brodyho - on se s tíhou tohoto úkolu popasoval výborně, a tak si vysloužil nejenom Oscara, ale také můj nehynoucí obdiv. ()

kinej

Film je po všech stránkách dobře řemeslně zvládnutý. Nějak mi ale přišel takový nekompaktní a neúčelné. Děj je sice napsán životem, ale přesto by měl film mít nějakou pointu, nebo by měl směřovat k nějakému závěru. Zde se věci jen tak neuspořádaně dějí a nic pro význam filmu neznamenají a postavy se příběhem jen tak míhají. Nelze nesrovnánat se Schindlerovým seznamem oproti němuž Pianista značně pokulhává. ()

cheyene

Vynikající, dočkal jsem se přesně toho, co jsem očekával - silný příběh (navíc podle skutečné události), výborná atmosféra, dokonale popsán život židovské společnosti za 2.sv. války...Chopinovo nocturno v c-moll...Film, který nezklame a může diváka jen potěšit! Doporučuji! Drobný logický nedostatek: Když Szpilman hraje na piáno před německým důstojníkem, nejsem si jistý, zda by po tolika letech a navíc po takovém úbytku na váze, jakým musel projít, dokázal vůbec něco zahrát. Vyhublé a ztvrdlé prsty by asi potřebovaly pomalejší rozjezd, aby se jim vrátila stará pružnost. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku