Podvodníček je jedním ze dvou přeživších masakru v losangeleském přístavu. Pomocí rozsáhlých retrospektiv líčí vyšetřovateli spletitou změť událostí, které jej i s jeho kumpánem přivedly na pašeráckou loď... Po únosu kamionu v New Yorku je pět zločinců zatčeno a podrobeno výslechu. Protože nikdo z nich není vinen, plánují se policii pomstít. Operace probíhá hladce, ale pak se ukazuje, že za vším stojí mistr legendárního zločinu Keyser Söze. Je zřejmé, že každý z nich Sözeho v určitém ohledu poškodil. V rámci odvety pak následkem výbuchu na lodi zemře 27 mužů. Nyní však vyvstává zásadní otázka – kdo je vlastně Keyser Söze? (Cinemax)

petaspur

V přístavu ještě doutná loď, na palubě i ve vodě leží hromady neživých osob, jediný přeživší člen posádky se zoufale pokouší prchnout z nemocnice na uškvařených nohách a agent Kujan má dvě hodiny na to, aby zjistil od kulhavého podvodníčka Verbala Kinta důvod, proč muselo, na první pohled bezdůvodně, zemřít tolik lidí. Kujan je zkušeným agentem, který ví, kdy má vyhrožovat, kdy má slibovat, ale hlavně už nyní ví, že Verbal se svou výpovědí snaží udělat si jméno na úkor svých kolegů, kteří ve své živé podobě zaujímali na zločineckém žebříčku daleko vyšší postavení. Na to mu Kujan neskočí, ale pravděpodobně by už měl přestat onanovat nad svou inteligencí, začít si číst nástěnky a věnovat větší pozornost japonským výrobcům porcelánu, protože jinak by mu mohlo něco podstatného uniknout. Mozaika příběhu se začíná skládat, mrzák se vykrucuje stále nevěrohodněji a vše spěje k pointě, které byla v době vzniku filmu bezkonkurenčně geniální. S přibývajícím věkem filmu se objevuje stále více uživatelů, kteří vše vytuší, či odhalí již v polovině snímku, aniž si uvědomí, že zásadní části včetně koncovky viděli zparodované ve Scary Movie nebo jiných vykrádačkách. To však není chyba tohoto snímku, který je při druhé projekci ještě mnohem napínavější než poprvé a každým dalším reprízováním roste jeho zábavnost. ()

hippyman

u tohoto snímku platí více než kdekoli jinde, že ho musíte vidět znovu, abyste ho plně docenili. pokud tedy není divák geniální (což jsem já po dvou probdělých nocích a mohutném pívingu fakt nebyl) a nepochopí vše ve značně spletitém ději plném odboček a až extrémně promakaných dialogů už při prvním shlédnutí... takže se těším, až budu příště ještě více posazen na již tak sedící prdel. 80% ()

Disk

... aneb jak mladý a absolutně neznámý režisér Bryan Singer vytvořil naprosto geniální film. Jedno podívání vám nebude stačit. Budete to ctít vidět nejméně desetkrát. A pak zas a znova. A stejně z toho nevyjdete z údivu. ()

salahadin

Pohádka o Kaiserovi na dobrou noc. Za prvné, nemám rád, když film začíná na konci. Za druhé, nemám rád to, co se událo po dopadu hrnku s kafem na zem, říká se tomu vykonstruovaný konec pro diváky. Za třetí, nemám rád, když odhadnu vrcholnou pointu long time ago před vrcholnou pointou. Celé to vypadalo hodně nadějně o něčem, ale skončilo beznadějně o ničem. Spacey a Byrne za 1*. ()

Aky

Nemá smylsl něco přidávat. Ani k jednohlasému oslavnému pajánu ve zdejších komentářích ani k dokonalosti samotné. ()

HAL

Velice dobrý krimithriler, který se ke konci lehce přiklání k akčnímu filmu. Sice trochu trpí zpočátku lehce zmateným a ke konci naopak předvídatelným dějem, ale je velmi dobře obsazený, režisér se taky nemá za co stydět a hlavně všechny dialogy jsou tu vybroušené k naprosté dokonalosti. 7/10 ()

Aidan

Chtěl jsem strávit před obrazovkou dvě hodiny a strávil jsem čtyři. Jen málokdy se stane, že si musím film pustit znovu hned po závěrečných titulcích. Byl bych se rád věnoval užitečné práci, ale touha rozkrýt tajemství mě přemohla. A podíval bych se i potřetí, abych pochopil snad ještě trochu víc, ale už se schyluje k ránu. Je to víc než chytrá gangsterka s pointou. Tenhle film je nepříliš vzdáleným příbuzným Rosemary a jejích děťátek a Ďáblova advokáta a celé jeho rodiny. ()

Satan

Co se stalo na lodi plné Maďarů? Jakou roli v ní hraje skupinka zlodějíčků? A kdo je kurva Keyser Soze? Naratologická hra s divákem na tom nejvyšším levelu - geniálně natočená, geniálně zahraná. Závěrečné dvojfinále je pak neskutečným bonbónkem. ()

Omnibus

Verbal Kint – nejlepší vypravěč historek v Americe! (Zatímco u nás v Čechách jím je ... ale kdeže verbal, přece Švejk!) Verbal je ovšem též pajdající křivák a morální kripl (mluvím o tom americkém, aby nedošlo k mýlce), který lže jako když tiskne... spoušť pistole. Politováníhodný outsider nebo vyčůraný zmetek? Nebo snad obojí? (A o kterém z nich teď mluvím? :-)). Tak nebo tak, je to noční můra všech vyšetřovatelů (i majitelů databází), kteří vlastní hrnek na kafe s logem KOBAYASHI. Obvyklí podezřelí – neobvyklá zápletka i neobvyklý zážitek z filmu. A komentář ostatně taky. Ten se mi vážně povedl! Je takový..., ehm, dvoupatrový, řekl bych :-) ()

kingik

Dost dobrý a originální thriller, ve kterém se skvěle režie snoubí se scénářem. Výsledkem je zajímavý a napínavý film s neskutečným finálním zvratem, který celý předchozí děj hází do úplně jiné roviny. Netřeba se vyjadřovat k hereckým výkonům. Jsou totiž bez výjimky výborné. Kevin Spacey je geniální, stejně jako tento film. 100% ()

Snorlax

Představuji si to zhruba takto: McQuarrie se sešel s producentem, který mu oznámil, že na nudnou gansterku peníze nedá. Tak se McQuarrie rozhodl, že gangsterku ozvláštní tím, že začne téměř od konce. Producent stále nebyl spokojen a chtěl do filmu nějakou romantiku. McQuarrie přidělil jednomu z hrdinů milenku. Stále to nebylo ono. A tak pro obveselení producenta sáhl McQuarrie k faulu. Producentovi řekl, že celý scénář přepsal, přidal pár naprosto zbytečných flashbacků, producent se v nich zacyklil a McQuarrie mu slíbil, že jej vysvobodí pouze v případě, že dá na tento film peníze. Pak spolu sehnali partičku zapálených amatérů a šli okouzlit Akademiky. ()

InJo

Žánrová perla v kategorii nespolehlivého vyprávění. Hlavní pointa není zas až tak překvapivá (rozhodně se dá odhadnout předem), ale sakra - pokud si někdy budu potřebovat změnit jméno, musím si za každou cenu vzpomenout právě na tenhle film! 90 % ()

Webb

[6/10] (PolyGram, Spelling, Blue Parrot, Bad Hat Harry, Rosco) (Technicolor /// Produkce: Michael McDonnell, Bryan Singer /// Scénář: Christopher McQuarrie /// Kamera: Newton Thomas Sigel /// Hudba: John Ottman /// Oscar: Kevin Spacey (herec ve vedlejší roli), Christopher McQuarrie (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Krása příběhu, který je postavený na něčím vyprávění, je v tom, že ne vše musí být pravda. Ale čemu pak můžete věřit? ()

HoneyBunny

Po pravdě - do devadesáté osmé minuty se tenhle film tváří jako docela klasický, velmi nadprůměrně zpracovaný thriller, ale jakmile Kevin Spacey opustí policejní kancelář, musí být všem divákům jasné, že tohle je film par exellance a můžou si ho s klidem pustit od začátku znovu. A znovu. A znovu. Scéna s nohama (zasvěcení vědí) je geniální. ()

Jordan

tak som to konečne videl . . . a načo písať siahodlhé oslavné slová (a kultových filmoch mi je vždy ťažko písať, pretože je náročné vôbec napísať o nich čokoľvek nové), stačí, keď spomeniem, že ak film, o ktorom počujete strašné chvály a DLHO k nemu putujete, čím vaše očakávania a nároky priamou úmerou rastú, splní vaše očakávania, je naozaj dobrý. za casting by som dal madailu. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

21.06.2022

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)