Někdo tam nahoře mě má rád

• USA Somebody Up There Likes Me (více)
Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 1956, 114 min

„Světoví boxeři trénují zde“ hlásí nápis nad vchodem Stillmanovy posilovny. Thomas Rocco Barbella není boxer. Je jen otrhaný, zoufalý mladík, co potřebuje prachy. Proto vejde, zapíše se pod smyšleným jménem Rocky Graziano a kvůli deseti dolarům vstoupí do ringu jako sparing partner... a není poražen. Jméno se zapíše do historie. Stejně jako tento příběh o Grazianově cestě z absolutní chudoby k titulu šampiona ve střední váze. Ve svém druhém filmu hraje Paul Newman skutečného krále ringu. V rámci přípravy na roli se s Grazianem osobně setkával, aby pochytil jeho způsob řeči a mimiku. Film získal dva Oscary a režisér Robert Wise zachytil tempo tohoto sportu se silou knock outu. Ve filmu se objeví i Steve McQueen a Robert Loggia. Zaujměte místa nejblíž ringu! (oficiální text distributora)

Han22

Dávno před Rocky Balbou tu byl jiný, skutečný Rocky a film o něm. A na dobu vzniku se jedná o parádní záležitost. Rocky Graziano je pouliční grázl, který neumí nic jiného než se rvát, dělat drobné zločiny, trápí svou matku, rozhádá se s otcem, skončí i ve vězení. Než přijde na to, že to rvaní v boxerském ringu může být cestou k poctivému životu. Robert Wise natočil opět výborný film ve kterém si pohlídal všechny detaily. Má to spád, brutalitu, skvělé dialogy, výborné vedlejší postavy - máma, moudrý majitel cukrárny a překvapivě silná manželka Norma. Nechybí skvělé scény jako usmíření s otcem nebo návrat k realitě života na ulici a především je tu Paul Newman. Ten ve svém prvním známějším filmu dokázal, že už tehdy byl fantastickým hercem, v jeho podání je Rocky Graziano nijak chytrý hajzlík, který se ale snaží najít místo v životě a začít žít slušný život. Váhal jsem mezi 4-5 hvězdičkama, ale závěrečný brutální fight rozhodl, něco tak parádního byl v takhle starém filmu nečekal a 5* je na světě. PS: Ve vedlejší roličce se mihne rovněž začínající Steve McQueen. Drama roku 1956. ()

panWolf

Mám moc rád boxerské filmy a navíc jsem byl ovlivněn již před shlédnutím filmu komentáři na ČSFD. Myslím,že celý film stál především na naprosto skvělém výkonu Paula Newmana. Takovýho parchanta zahrál už jen Bobby Niro v Zuřícím býkovi. Tedy alespoň co se týká první části filmu.Závěrečná bitva v ringu je skvěle sejmutá a patrně by obstála v nějakém novém filmu i dnes. Myslím ,že film- i když je skvělý- celkově nevyčnívá nad ostatní filmy s touto tématikou.Tady bych poznamenal,že naprostá většina těchto filmů se podle mne povedla.Je s podivem,že Newman nedostal ani nominaci na Oskara..Ještě se musím schválně mrknout,kdo je v tomto roce měl. V každém případě film každému vřele doporučím. ()

Hopper

Paul Newman ako šampión strednej váhy Rocky Graziano, boxerská legenda, neprispôsobivý jedinec z najchudobnejších pomerov, ktorému bol predurčený život v lepšom prípade na ulici, v horšom v base alebo na cintoríne. Aj napriek svojmu pokročilému veku patrí do Top 3 boxerských filmov a to nielen vďaka presvedčivému Newmanovi, ale aj kamere a réžii, a v neposlednej rade finálnemu súboju s Zaleom. ()

Scevola

Tak toto bol vstup Paula Newmana do filmoveho ringu ako hrom. Hned vo svojom druhom filme sa predviedol a ukazal svoju frajersku polohu a schopnost premenit na prvy pohlad nesympaticku postavu v oblubenu. Inspiracia klasickeho Rockyho tymto filmom je zjavna. 8/10 ()

Kovaja

Rocky Graziano v podání Newmana je samorost jako prase.S autoritama si vytírá zadek,neuznává nikoho a nic.Svého tatíka k smrti nenávidí.Kdo mu stojí trochu za slitování je jeho matka.Krásný je souboj v prvním kriminále kdy vypráská metrákového mazáka.Rockyho pravačka je pěkně rychlá a navíc tvrdá,moc tvrdá.Díky průserům a mizerné životní situaci se dává na dráhu boxera,vydělá peníze a stane se světovým šampionem.Do té doby se ale pohybuje po pasťácích,výchovných ústavech a kriminálech.Moc krásný snímek.A hlavně Newman je sympaťák každým coulem. ()

Miller

Zatím nejlepší film Paula Newmana, v roli šarmantnícho a charakterního rebela, který jde proti systému, ale nakonec za peníze jde do ringu, kde objeví jeho talent, on začne randit s neméně šarmantní a půvabou Pieri Angili, do toho spousta dobrých vedlejších herců, obstojný soundtrack, originální příběh (narozdíl od Rockyho natočeného o 22 let později). Velmi zajímavé sportovní drama. "Don't worry about that thing, will ya ?" 100% ()

Rozjimatel

"He's got a lot to learn yet." "Yeah, we gotta learn him not to kill anybody."     Životopisná dráma o jednom hroznom grázlovi z ulice, ktorý mal v živote to šťastie, že bol obdarený výnimočným talentom na box, a tak sa mu podarilo dostať sa z úplnej spodiny až na samotný vrchol a stať sa oslavovaným šampiónom. Film priam neskutočne ťahá skvelý Paul Newman v hlavnej role Rockyho (jeho výkon nedokáže poškvrniť ani tá nemožná maska, ktorú mu tvorcovia nalepili na ksicht niekedy v druhej polovici) a veľmi dobre mu sekunduje aj pôvabná, mne doteraz neznáma Pier Angeli v role jeho manželky Normy. Škoda eśte môjho obľúbenca Stevea McQueena, že sa tam mihol len na takú krátku chvíľu. Myslím si, že z dramatickej stránky film nie je úplne dokonalý a ani tie boxerské scény nevyzerajú príliš prirodzene, film to ale dokáže vyvážiť výbornou kamerou (Joseph Ruttenberg) a najmä výbornými dialógmi s množstvom humorných hlášok   ("Rocky, who am I? Who am I, Rocky?" "Give me a hint.").   Celkovo ten prítomný humor veľa zachraňuje, bez neho by sa mi ten film páčil o poznanie menej. Musím ešte dodať, že tie 4 hviezdičky sú z môjho pohľadu mimoriadne vysoké hodnotenie, keďže box, v Amerike tak zbožňovaný (zrejme dokonale vyhovuje tamojšiemu naturelu), považujem za hlúpy a veľmi surový šport (mám až zábrany nazývať ho vôbec športom).     "You know, I been lucky. Somebody up there likes me." "Somebody down here, too." ()

Vejrrr

Paul Newman to zase dokázal... V tom chlapíkovi jsem toho nikdy extra moc neviděl... Byl jedním z mnoha... Ale po snímku Frajer Luke a The Hustler a nyní Někdo tam nahoře mě má rád už chápu to kouzlo jeho hraní... A když Paul hraje v naprosto exceletním snímku jako je tento... musí to stát za to.. A taky že stojí přátelé... Perfektní od začátku do konce.. Pravdivý příběh Rockyho "Graziana" Barbella natočený podle biografie, kterou sám napsal... Neskutečně jsem se bavil od prvních průserů mladého Rockyho, přes jeho trable se zákonem, s armádou... A jak se přes všechny věznice dostal až k boxu, kde si chtěl původně vydělat jen pár babek a náhodou vyhrál... Perfektní sportovní drama, ovšem s prvky komedie (ale to asi jen díky neurvalosti hlavního hrdiny), které atakovalo mojí stupnici nejlepších sportovních filmů (viz. profil). A nyní pro zasvěcené... Třetí vzájemný zápas s Tonym Zalem se konal takřka přesně o rok později, kde končí film dominoval Zale, když Rockyho knockoutoval už ve 3. kole. ()

Mikino00

Paul hraje pěkně tvrdého boxera, poháněného nenávistí a hraje ho skvěle. Podezírám tvůrce Rockyho, že film viděli více než jednou. Zajímavá hlavně proměna charakteru hlavní postavy. Potěšila i minirole pro McQueena. ()

Nethar

Jako obvykle výborný Newman, zde s takovým nějakým rádoby drsným stylem mluvy ulice. Boxer Rocky, ale trochu jiný, než ho známe. Věčně problematický chlapík, co si konečně najde něco, co ho baví a není to proti zákonu. Uvolněný snímek. ()

Nolanofil

Skôr medzi 4*- 5*, ale aj tak sa jedná o jeden z najlepších boxerských filmov a to nie kvôli boxu, boxerské scény sú viac-menej bez napätia, výnimkou je finále, tam to šľape. Ako dráma to funguje perfektne a to hlavne kvôli precízne rozpísanej postavy TRB, ktorú scenárista rozpitval do najmenšieho detailu. Paul Newman je fajn, ale ešte vidno, že nemá veľa skúseností a herecky je na začiatku. Mne sa to páčilo viac ako Stalloneho kópia zo 1976, aj keď len o chlp, ale predsa. ()

Rokle

Příběh mi nepřišel dost silný, navíc mě to emocionálně minulo. Připadalo mi, že moc nevěděli o čem to má být. Nejdříve se řeší vztah otce a syna, pak skočíme na průsery Rockyho Graziana, aby se ze všeho dostal vybitím v ringu. Zkrátka lehce nadprůměrný film o boxu. ()

Ukubumbahoo

Ať se jde bodnout celá série s Rockym. Celé to má neuvěřitelnou energii, kterou obstarává mladý, nevybouřený Barbella, který se ze samého dna probojuje až na vrchol, ve filmech o boxerech mi to sice už přijde jako naprostá rutina, ale herecký výkon Paula Newmana má opět něco do sebe. Nesmím také opomenout Pier Angeli, která je naprosto okouzlující a na tom, že je tento film tak dobrý má také nemalý podíl. ()

BOURQUE

Veľmi dobre natočený a zo strany hereckých výkonov majstrovsky zahraný boxerský film. P. Newman ako ozajstný a nekompromisný rebel. Jeho herecký výkon je v inej dimenzii. Spolu s Raging Bull je to smerodajný film v tejto kategórii. PS. „Vy v sebe máte niečo, čo väčšina boxerov nemá a ani sa to nedá naučiť. Nenávisť!“ Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

Hapretor

Paul Newman byl skvělý herec. Už jako mladý neskutečný talent přirozenosti a nenucenosti. V tomto filmu je pro má slova jasný důkaz. Ovšem nejlepší je první půle. Než začne boxovat. Když je jen floutek a magor. To je zábavné a má to šmrnc. Pak to jde do kopru. ()

brumbrum

Fajne, realne, dobre zahrane, bez prehnanych scen - trocha azda rusive, aky tvrdas a coolman akoze bol, no ale asi naozaj bol, ibaze Paul Newmann predsa len je viaz hezoun nez zabijak :). 4* ()

Rathalos

Absolutne vobec sa necudujem,ze tato sportova zivotopisna drama ziskala dvoch Oscarov,lebo sa jedna o naozaj vynikajuci film,ktory zobrazuje zivot slavneho boxera Rocka Graziana,ktory sa z uplneho dna dostal az na vrchol,priam dokonale ho zahral Paul Newman,ktory predvadza ozaj excelentny herecky vykon,pre mna jeho najlepsia rola a som nadseny,ze som to mohol vidiet,dakujem tvorcom tejto zalezitosti a hlavne jemu...:⁠-⁠) ()

Modus

Viděli jste Rockyho? Líbil se vám? Jestli jo, tak tohle musíte vidět, protože producenti Rockyho čerpali z této po všech stránkách skvělé klasiky...I když tento film je prosáklí starobou a naškrobeností 50. let něčím si mě prostě získal...Nevím jestli se děj inspiroval skutečným příběhem ale jestli ne, bylo natočeno vše tak moc reálně...Ale zase na druhou stranu musím vyčíst pár věcí, i když tahle role byla jednou z prvních pro Paula Newmana, toho neomlouvá to jak se k ní postavil, bylo vidět jak se moc snaží a strašně moc přehrává, na 100% to ale bylo nezkušeností a já mám s ním slitování...A další věc kterou bych chtěl vyčíst, je ta že Rockymu tak nějak všechno moc hladce prošlo, ale kdyby ne tak by se film měl jmenovat jinak že :-)...Samozřejmě musíte brát všechny ty zápasy v ringu s rezervou protože tento snímek má už pár let že ano, ale i tak je to nasnímané moc pěkně a myslím si že ani v dnešní době by se závěrečná bitka neztratila...Myslím ,že film- i když je skvělý- celkově nevyčnívá nad ostatní filmy s touto tématikou...Tady bych poznamenal, že naprostá většina těchto filmů se podle mne povedla...V každém případě film každému vřele doporučím... ()