Případy 1. oddělení

• Česko Oddělení vražd (neoficiální název) (více)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Série(3) / Epizody(35)

GeusX

Po kompletních 14 dílech 1.série: Velmi, velmi povedený kriminální seriál bez zbytečností. Výkony na mne působí velmi věrohodným dojmem, stejně jako reálný způsob a průběh vyšetřování. Mezi krimi tv seriály nadprůměr. Pěkný titulní hudební motiv (s pár vypůjčenými tóny ze skvělého britského seriálu Sherlock). 90% edit: Druhá série je minimálně stejně dobrá! (komplet i druhá série) ()

Tommassi3

Detektivní žánr patří mezi divácky nejvděčnější vůbec, jak celosvětově, tak i u nás, kde má velmi hluboké kořeny, přičemž hlad po typicky české krimi nikterak neklesá, a tak se Česká televize rozhodla pro zřejmě nejschůdnější krok, když se vydává směrem krimi série skutečné, profesní, což samozřejmě může svádět ke srovnávání s více než třicet let starým Malým pitavalem z velkého města, které se však v konečném důsledku jeví jako naprosto zcestné !! V jednotlivých epizodách se nám tvůrci snaží ukázat opravdové kriminalistické postupy, přičemž příběhy samotné vychází ze skutečných případů posledních let, oceňuji, že se vyhýbáme populisticky vděčným tématům, které zapracovali do scénáře Případů 1. oddělení novinář Josef Malinda spolu se skutečným šéfem pražské kriminální policie Josefem Marešem, což diváka znalého přinejmenším policejních postupů či trestního práva musí opravdu děsit, protože tak monstrózní hromada lapsů jako přehlížení stop či práce techniků a naprostých zhovadilostí jako tykání hlavnímu svědkovi či postava starého zkušeného policisty, který ještě neutekl s poslední možností na výsluhu, jakou má jeden možnost vidět už v pilotním díle, často vystačí na půl série, opírá-li se tedy celý seriál o značnou míru autenticity a přesnosti popisu policejního prostředí a postupů, zasvěcený divák si jistě nedokáže vysvětlit, zda opravdu sleduje práci jednoho z nejúspěšnějších policejních útvarů, protože zde vlastně průběh vyšetřování posunují dál buď náhodné zvraty nebo se některé skutečnosti zdají být od počátku zcela zřejmé, stávají se tak nezajímavými, některé vedlejší linky mají pouze očividně odvést pozornost spících diváků !! Co se týká postav, pak tu jistě máme naprosto odlišné typy, což působí velmi nevěrohodně, v podobě drsňáka Filipa Blažka, zkušeného kliďase Bolka Polívky, análního specialisty Mirka Vladyky, obecně lze říct, že hůře napsanou roli jsem dlouho neviděl, čímž rozhodně nechci tvrdit, že se podobná kariéristická pokřivená hovada běžně ve společnosti nevyskytují, egoistický děvkař Petra Stacha či do jisté míry nejcharakternější postava policisty srdcaře majora Kozáka Ondřeje Vetchého, který hraje fantasticky, ačkoliv vlastně k žádnému ze zúčastněných nemám v tomto ohledu výhrad, což mě prostě nutí přimhouřit nad ostatními neduhy série alespoň jedno oko, samotné profilování postav však připomíná díl od dílu čím dál víc partičku postav s mnohačetnými poruchami osobností, chovají se totiž pořád jako hovada, ale reagují úplně odlišně než v předchozích dílech, čímž zřejmě chtěli tvůrci vyvolat u diváka zdání nejednotnosti a hloubky postav, což mě prostě vede k závěru o fatálním selhání již zmiňovaných pánů řemeslně nezkušených scénáristů a rozhodně i dramaturgů, ve výsledku totiž konečně chápu, co podle Kavek znamená odborný poradce, jde totiž nejspíš o člověka, který scénáristovi nablije pár špeků, o nichž nezasvěcený nemá ani potuchy, a dál už se s ním nikdo nebaví, ani neradí, však on to divák sežere.. Nicméně herci i s přispěním dua režisérů Dan Wlodarczyk, Peter Bebjak, kterým rozhodně více sluší ústup od směšného či křečovitého napodobování CSI, viz obsahově přesnější Kriminálka Anděl, a snaha o typickou českou kriminálku dokáží divákovi vynahradit občas poněkud méně dramatické a záživné pasáže, a tak musím přiznat, že mě přes všechno to nedotažené Případy 1. oddělení opravdu s každým dalším dílem, když mi pilot připadal opravdu jako seriózní parodie původního záměru, baví o něco víc, a tak si rád počkám, zda ten kvalitativní vzestup bude pokračovat !! Musím přiznat, že s každým dalším dílem pozoruji čím dál méně chyb a začínám být hodně nadšený, o přehrávání tady nemůže být ani řeči, hodně zásadní chybu však vidím ve skutečnosti, jak moc se v rámci té omílané realističnosti spoléhá při vyšetřování na náhodu !! Tohle se nakonec stejně hodně povedlo, a já tak s odkazem na 10. epizodu s názvem Sladký vyděrač, kde jsem se děsil překlopení stylizace do roviny sraček typu Kobra 11, k němuž však sympaticky nedošlo, když si tvůrci dál tvrdohlavě stojí za svým, musím jít takřka na plný počet, přiznám, že mě až sere, že nemůžu vystřihnout plnou palbu, to by se totiž tvůrci nesměli tolik ohánět onou proklamovanou věrohodností, k níž má První oddělení v jistých směrech asi stejně daleko jako Petr Stach k Georgi Clooneymu !! Škoda, nesmírná škoda, že si chlapci nevzali do ruky méně horkou jehlu, tohle mohla být kurevská pecka evropských rozměrů, na stranu druhou se stále jedná o nejlepší žánrovku posledních let, kterou mě Česká televize opravdu uspokojila !! Nicméně bych nerad opomenul ještě jeden aspekt seriálu, a to soundtrack mně naprosto neznámého Juraje Dobrakova, který v těch dramatických pasážích funguje skvěle, a především té jeho úvodní znělce není skutečně absolutně co vytknout, geniální hudební motiv, který dává vzpomenout na ústřední melodii Dobrodružství kriminalistiky legendárního Karla Svobody !! II Viděno kompletně celé. () (méně) (více)

Gwaihir

No vida. Kdo by to byl řekl, že ještě dojde ke skutečně plnohodnotnému vkříšení klasického českého kriminálního seriálu a že to bude tak dobře fungovat. Případy jsou zajímavé a různorodé, za což jistě vděčíme jejich skutečným předobrazům, herci jsou přirození, což napomáhá celkové realističnosti, a prakticky ze všeho sálá příjemný tradiční styl, připomínající občas starší, ještě československou, televizní tvorbu. 80 % ()

Hwaelos

"Jedno vám ale řeknu, ten chlap už seděl" - "A jak jste na to přišel?" - "Když se na to podíváte - jednou klasicky, jednou orálně, ten si nevybírá..." V tomhle dialogu je shrnut hlavní problém téhle české kriminálky, která je jinak na poměry docela slušná. Chybí zkrátka logika, dedukce nemají tu sílu, jakou mají kriminální seriály mít. Přitom problém není v námětech - ty jsou dost slušné. Zpracování je takový lepší tuzemský standard - kamera není zajímavá, ale ani nijak tristní. Jen vás to prostě neposadí na zadek. Herecký výkony člověk od člověka - hlavní role ujdou (jen Vetchému a Vladykovi to moc nevěřím), s vedlejšíma je to znatelně horší. Pozitivum je, že Případům 1. oddělení nechybí taková ta správná špinavost - hodně tomu nahrává výprava a pak - hlavní postavy nejsou žádní übermani, ani velcí myslitelé, většinu pachatelů nakonec dopadnou kvůli osvědčeným postupům a zkušenosti. Celkově je to zatím docela příjemné, místy i napínavé. Hlavní výtky, které zaručují nemožnost poměřování se zahraniční (anglo-americkou, severskou) konkurencí, jsou zhruba tři: zmíněná zkratkovitost namísto dedukce, prázdné dialogy a neschopnost skládat děj pomocí střípků informací (Když detektiv sedí celou noc v kanclu a sbírá informace ze složek, člověk by čekal, že kamera, která tohle počínání sleduje, bude do těch složek najíždět, zdůrazňovat určité informace, které budou pro vyřešení případu nakonec klíčové atd. Namísto toho se dočkáme jen prostřihů na unavenou tvář policajta, snímanou z různých úhlů, abychom pochopili, že má těžkou fachu a skutečně tam strávil onu noc. To prostě pro vyprávění není zajímavý.) Ale sleduje se to fakt dobře a tvůrcům není možný nedržet palce, aby nastavenou lajnu udrželi a třeba i překročili. ()

argenson

Českou seriálovou tvorbu posledních let moc nesleduju, ale když jsem si Případy 1. oddělení dal dvakrát a některé díly i víckrát, musím k tomu něco napsat. Zaujala mě půvabná paralela s Malým pitavalem v typologii postav jako byl ostřílený mazák pracující hlavně s letitými zkušenostmi (Vlastimil Hašek/Bolek Polívka), dva akční hrdinové vrhající se často bezhlavě do dobrodružných akcí (Pavel Zedníček, Jiří Krampol/Filip Blažek, Petr Stach), dojemný outsider, kterému se občas podaří zazářit (Michal Pešek/Miroslav Vladyka) a nekompromisní, nepříliš oblíbený, přitom dobře hláškující šéf (Ladislav Frej/Miroslav Hanuš). Oba seriály sice pracovaly se skutečnými případy, jenže zatímco Malý pitaval sklouznul k úsměvným epizodám loupeže papoušků, Případy 1. oddělení se přecijen drží divácky atraktivnějších vražd. Práce kriminalistů je zobrazena věrohodně, ať už jde o akční zásahy nebo mravenčí práci na vyhledávání důkazů často řadu let zpět. Vyšetřovatelé jsou chlapi z masa a kostí, ale záblesky z jejich soukromí jsou tu v míře snesitelné. Kromě nich několik výborných vedlejších rolí, v rámci svého comebacku například skvělá Regina Rázlová jako vydíraná ředitelka čokoládovny v epizodě Sladký vyděrač nebo dokonale dementní Filip Kaňkovský coby bezradný komplic v díle Hodinka k dobru. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nejsem zrovna příznivce kriminálních seriálů a už vůbec seriálů českých, ale Případy 1. oddělení jasně ukazují, že lze i v našich končinách natočit poutavý, kvalitně napsaný, napínavý a co víc, dobře zahraný seriál. Žádné akční přestřelky, nereálné sherlockovské dedukce a konspirace na každém rohu, ale příjemně civilní a dle mého skromného neprofesionálního názoru dost realisticky a syrově natočená kriminálka, čemuž dopomáhá výborná dokumentární kamera, jejíž časté zoomování (nikoli přehnané) a záběry na detaily budují atmosféru. Samotné případy jsou poměrně rozmanité - nechybí sledovačky, ohledačky, neúnavné pátrání a lámání podezřelých a ani nějaké ty drobnější zásahy či povedená přestřelka. Postavy policistů tvoří rozmanitou skupinu - od veterána v oboru, až po cholerika, puntičkáře, outsidera či sukničkáře a líbí se mi přiměřená snaha je zasadit i do kontextu normálního života, díky čemuž vznikají humorné situace a celkové sepětí diváka s postavami. Postupně jsem si je oblíbil úplně všechny a i když bych rád viděl víc, těch 14 epizod je na udržení tak vysoko nasazené laťky nejspíš tak akorát. Druhá série je prý v plánu, ale tvůrci si toho jsou údajně vědomi a raději snižují počet epizod na polovic, než aby utrpěla kvalita. Tenhle přístup se mi líbí. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- První sérií vysoko nastavená laťka neklesá. Divák dostává další porci poměrně rozmanitých případů z nichž jeden se dokonce táhne i po několika epizodách. Vztahy na pracovišti se vyostřují, někdy možná až moc, a nezapomíná se na humor. Co mohu posoudit, tak realistické se to snaží být opravdu maximálně a to i za cenu, že oproti vyumělkovaným krimi ze zahraničí je to takové obyčejné. To je ale na tom právě to nejlepší. Nějaké drobnosti, jako podivné adresy v internetových prohlížečích či pochybná grafika "policejních databází" zůstávají, ale to už jsou vesměs jenom prkotiny. Ocenění si zaslouží především herecké výkony, které jsou rozhodně nadstandardní, obzvlášť co se týče vedlejších rolí v několika prvních dílech této série. Hodnocení série: 4/5 ()

joehot

Překvapení - na české poměry nevídaně povedené. I proto čtvrtá hvězda navíc. Objektivně spíše tak na tři, především co do vyprávění je to mnohdy bída, ale čert to vem a díky, Česká televize. ()

F.man

Seriál z toho malinkého soudku opravdu povedených věcí českých televizí. Detektivky táhnou a ČT je umí. ()

Tryskomyš

Teď už chápu, proč má tento seriál tak dobré hodnocení. Je to kriminálka, která se podobá těm starým dobrým, jako například Malý pitaval z velkého města. Úplně to na mě dýchlo, ta atmosféra. Taková jiná, než mají ty soudobé kriminálky ve stylu Specialistů. ()

yakoob

Jeden z mála seriálu na který koukám v TV...Zpracování se mi líbí, bez zbytečných vedlejších zápletek...Napětí se dá v některých sekvencích krájet a nechybí i občasný humor...Herci to zvládají na výbornou...Jsem zvědav na další podobný seriál ČT - Clona...Dobrá práce...Hudba na jedničku... ()

agentmiky

1.série_Po zhlédnutí celé série můžu konstatovat,že takto má vypadat výborná detektivka.Kriminálka Anděl je udělaná ve stylu amerických kriminálních seriálů,a proto se mi nelíbí.Postavy kriminalistů jsem si hodně za celých čtrnáct dílů oblíbil a nejvíce asi Korejse a jeho jablko.Ten co řekl,bylo vždy nějak vtipné.Případy byly až na jeden,což byl shodou okolností poslední díl,udělány tak,jak se staly,což mě zaujalo.Výborně natočené a celkově mistrně zvládnuté.Prostě série je výborná až na pár maličkostí,což byly třeba chyby policistů,když nakládali podezřelého.Doufám,že si tvůrci filmu všimnou,že série měla na český seriál skvělý úspěch a rozhodnou se pro druhou řadu.Když jo,tak tam snad budou i stejní herci.No uvidíme.Hodnocení:90%_2.série_Tak dlouho jsem čekal na druhou sérii,až jsem se konečně po dvou letech dočkal.Seriálu se opět ujal víceméně stejný tým,což je dobře.Herecké obsazení zůstalo stejné až na Igora Chmelu,který coby kriminalista vnesl do seriálu perfekcionismus.Nejlépe zahrál v druhé řadě nejspíš Miroslav Hanuš coby major Korejs,který hýřil skvělými hláškami.Jednotlivé případy byly zase dobře vybrány.Poslední tři díly byly asi nejlepší,neboť se v nich druhotně řešil jeden případ.Asi nemůžu čekat,že bude třetí série,ale doufám v ní.Takový komerčně úspěšný seriál Češi ještě dlouho nevymyslí.Za mě opět 90% ()

pan.Kaplan

Negativa: Příšerně přehrávající Vetchý (nikdo už asi nepochopí, že Vetchý neumí hrát a tak ho budou doživotně obsazovat do silných rolí, které nezvládá). A potom postava místního trouby Sršně, kterého hraje Vladyka. Vysloveně mi tam tento element pil krev. Pozitiva: Ten seriál mě bavil od prvního do posledního dílu, odpustil jsem i mírnou dramatizaci situací, které tolik dramatické být nemusely. Díky Josefovi Marešovi to celé působí velmi opravdově a přitom tak nějak "nečesky". Líbí se mi zápletky i zpracování. Hodnocení: 80% ()

Wysch

Celkově mi vycházejí 4* za první sérii, ale to asi kvůli slabšímu závěru, kdy zhruba tři čtyři epizody měly prostě slabší tempo. V televizi jsem to neviděl, doháním to v roce 2023, nejsem moc velkej fanda český televizní nebo filmový produkce, ale Česká televize občas zaperlí nějakou peckou, kterou pak na ivysilani s odstupem s chutí sjedu. Případy prvního oddělení jsou přesně tou perlou v moři sviní. Skvělý herecký obsazení, někdy až mrazivě přesná realita policejní kultury, žádný hi-tech hračky ale poctivá operativní práce v terénu. O to zvědavější jsem na další řady, protože před deseti lety jsem o policejní práci věděl hovno a byl bych úplně stejně nepřesvědčivej jako ti komparzisti v uniformách. Dneska moderní technologie práci v terénu určují úplně jinak, a proto se na další řady těším o to víc. Updaty přijdou, seriál sjedu s chutí dál. ()

UncleG

A tu, přátelé, naražíme na veliké Čapkovo moudro, totiž, že SKUTEČNÉ vraždy jsou všední, obyčejné, nerafinované, šedivé a smutné. Že se při vyšetřování hrabete takovou tou bídnou, nízkou lidskou špínou. Že odhalování pachatele není pro pána detektiva povznášející na duchu, ne ne! Příběhy prvního oddělení jsou podle pradivých událostí. Některé z nich jsem v průběhu let v médiích zaznamenal a vesměs jde o výběr nejtragičtějších a nejsmutnějších kauz, které se po revoluci staly. Je to o tom, jak vražda ničí životy všech, kterých se jakkoli dotkla. ... No, dost moudra. První oddělení je zajímavé minimálně v tom ohledu, že nemám jeho při sledování chuť se studem propadnout (jako u zbytku veškeré současné české krimiprodukce). Zpracování na úrovni, většinou žádné žílyrvoucí drama - přijedeme, zajistíme důkazy, vyslechneme osoby, zatkneme a skřípneme pachatele. Žádný honičky po střechách, přestřelky v průjezdu a převratný forenzní analýzy vytlačený z páně scénáristovy rektální jámy. Takhle to beru. Jenom poznámka nakonec: Hanušovi měli už rovnou natřít obličej na zeleno, aby byla jeho karikatura věrolomného impotentního šéfa dokonalá. Možná se dočkáme v další sérii, což milí, autoři? :-) ()

Siegmund

Zatím jsem zhlédl 9 dílů a musím říct, že mi seriál moc líbí. Pěkně natočený, pěkný výběr herců, pěkné herecké výkony, pěkná kamera, svižný děj, natočeno podle pravdivých příběhů. Díly mají přiměřenou délku a ku podivu v nich nechybí ani špetka humoru. Pokud bych měl něco seriálu vytknout, tak to je fakt, že se policisté mezi sebou vyjadřují zbytečně nebo přespříliš vulgárně. ()

blackrain

Vyskytuje se zde zajímavá skupina kriminalistů, co postava, to charakter. Nejsou to jen ploché figurky, se kterými někdo táhne po šachovnici. Je možné se s nimi ztotožnit, oblíbit si je nebo zavrhnout. Jsou to skuteční lidí z masa a kostí, které může denně potkávat na ulici. Nijak zvlášť jsem neměla ráda herce Bolka Polívku, ale tady se mi líbí. Je to polda ze staré školy, s velkými zkušenostmi a takové já mám ráda. ()

gogos

Po shlédnutí všech tří sérií mohu říct jen jedno. Tento seriál mi bude chybět. Je to patrně to nejlepší, co u nás zas poslední léta v televizi vzniklo. Seriál má skvělé obsazení, výborně zahrané charaktery, které se během let různě vyvíjí (a nebo ne - viď Korejs). Jeden zajímavý případ střídá druhý. Nové postavy vždy skvěle zapadnou nejen do týmu, ale i do celkové atmosféry seriálu. Celé je to natočené tak, že klaďasům vyloženě fandíte, záporákům to věříte. Můžeme jen doufat, že si to tvůrci za rok či dva rozmyslí a přidají další řadu... ()

Mikita

Obsazení a herecké výkony byly výborné. Herce máme opravdu nepřekonatelné. Co ale zmůžou s blbým případem a hloupě vystavěným dějem. Kde je nějaká gradace, překvapení, hádání, kdo to asi mohl být? Scénáristi na nás nakupí asi 150 postav detektivů, z nichž jsou sice všichni fajn, ale vy tak nějak chcete, aby tenhle případ neřešili všichni. Jediný podezřelý je proklepnut stylem: "Jen doufám, že v tom nemáš prsty." "Ne. Přísahám na smrt mámy." Jasně. Krom jednoho dalšího podezřelého oprášíme ještě úchyláka a diváku, udělej si lobotomii a předstírej, že už od začátku nevíš, kdo to je. Aha, ty jsi to věděl, tak tě ještě potrápíme detailním výslechem a rekonstrukcí. Chybí mi zoufale nějaké umělecké poupravení příběhu, jakékoliv napětí, překvapení. Je to spíš dokumentaristicky převyprávěná skutečná událost, která si hraje na kriminálku a zneužila pro to tváře dobrých herců. Co nějaká invence, nějaký šmrnc, zajímavý odstín kamery, co vsadit víc na jednu dominantnější postavu? A Bolek je fajn, ale do rady Vacátka má ještě sakra daleko. Tak ubohý pilotní díl už jsem dlouho neviděla. EDIT: Co se týče dalších dílů, konečně začíná být co chválit. Můžeme si postupně oblíbit jednotlivé detektivy a konečně se zde řeší i klasická policejní práce, schánění důkazů, výslechy. Stejně ale nechápu tak skvělé hodnocení. Jakoby se zde řešilo, je to produkce ČT1, to musí být skvělé. Kriminálku Anděl točí Nova, to bude humus. Za charisma Ondřeje Vetchého jdu trochu výš. Každým dílem je seriál lepší a lepší, ale nebýt Ondřeje Vetchého a Filipa Blažka, nedávala bych mu šanci i další týden. ()

rt12

Už dlouho se mi nestalo, abych se těšila na další díl seriálu a k tomu tuzemské výroby, naposled mě takhle nadchly Četnické humoresky. Všechny výkony herců byly výborné, u mne vedli Petr Stach, Filip Blažek, Bolek Polívka a jako vždy Ondřej Vetchý . Doufám ve stejně kvalitní a Česky normální pokračování ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD