Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)

Série(4) / Epizody(45)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

frbulka

Na popud toho, že jsem dnes viděla dokument o natáčení Zdivočelé země, pokusím se konečně vyjádřit, jak si tohoto díla vážím. Předesílám, nežila jsem v době nejtvrdších perzekucí ze strany komunistického režimu, jsem vlastně dítě tímto režimem téměř nedotčené, sotva jsem uměla říct smysluplnou větu, když přišla revoluce. A netvrdím, že vím všechno. To vůbec ne. Ale vím, a je mnoho lidí, kteří mají v živé paměti, že slovo svoboda neexistovalo, že lidé nemohli beze strachu vyjadřovat svou víru, že volby byly pouhou fraškou, že ve vykonstruovaných politických procesech trpěli a umírali lidé, jak dokázal režim ponižovat a utlačovat nepohodlné a poznamenat celé generace. Zdivočelá země je pro mě dokonale natočeným seriálem, bezchybně obsazeným, který s obrovskou dávkou citu a naprosté přiléhavosti umí obsáhnout všechno, o čem jsem psala výše. A nejen to, dokáže rozebrat i vnitří svět jednotlivých postav, je plný okamžiků veselých a ještě plnější chvil beznaděje a zoufalství, dokáže dojmout, aniž by smutek divákovi vnucoval, nepotřebuje si svého diváka kupovat, protože je určen těm, kteří ještě nejsou předávkováni všemi možnými i nemožnými Ordinacemi, Ulicemi a Pouty. A když pak slyším nádhernou hudbu, která seriál podbarvuje a krásný hlas Marty Kubišové v závěru každého dílu, moje srdce se chvěje...vzdávám velkou poklonu všem, kteří se na tvorbě podíleli. ()

tranquill

Postupně se z tohoto seriálu vyvinula dramatická sága, která překročila hranice běžné televizní produkce a i herecky byla velice silná. Ostatně pro Martina Dejdara to asi byla životní role. I zpracování bylo dostatečně uvěřitelné, jen ten závěr byl nečekaně rychlý a Maděrova smrt zbytečná. Doufal jsem v další vývoj událostí a skok o 11 let mou víru utnul... ()

Drom

Tak jsem konečně viděl poctivě všech 45 dílů za sebou a proto vás teď obšťastním svým jistě fundovaným názorem. Kdyby to zabalili někde u desátýho dílu, prdnul bych hvězdičky čtyři. Mělo to spád a kouzlo a odpustil jsem tvůrcům i tu hnusnou manipulaci, kdy vrcholy dramat umísťují přesně na předěl dvou dílů. Dále však kvalita padá, druhá série je nemastná a neslaná a vlastně pořád variace na to samé (Tonda v lágru, všichni smutní, nahoře svině) a se třetí sérií už přichází oblíbený formát České televize: sterilní telenovela plná keců. Až ve čtvrté sérii, kde už to skoro při sledování zástupu kdejakých postav a jejich socializací začíná připomínat Cimrmanovu operetu Proso, se tvůrci probrali a pokusili se trochu neuměle vše oživit akční detektivkou a slabým odleskem dobrodružství ze série první. Nebýt toho a především vývoje postav (který jako jediný v krušných dobách drží seriál nějak nad vodou), spadlo by to až na hvězdičky dvě či dokonce níž. Takže výsledek teda průměr, ale upřímně, stojí za to hlavně ten začátek až k zavření Maděry do lágru. Dál už snad jen pro zajímavost... ()

Ozzy2

Seriál, který celkem věrohodně mapuje hnusná 50.léta.Jediné, co se dá trochu vytknout je zbytečně mnoho dílů a v prvních epizodách věk "kovbojů".Ti herci měli být díky svému infantilnímu chování podstatně mladší,Langošovi tady bylo 31!,Fricovi 26, Chalupovi 25 a oni tam řeší první zásun a hrajou si na kovboje.Za tohle dávám jen tři. ()

Sosak

Hezky zachycená 50. léta se vším, co k nim patří. Herci ujdou, i když vyslovené herecké koncerty se zase nekonají. Trochu výraznější seriálové dílko v české produkci. ()

Shakaar

Obtížné hodnotit. Najednu stránku chválím snahu zobrazit jak asi tak vypadal život bývalého západního herce ve socializmu a jak na to doplácela rodina. Na druhou stranu se nemohu zbavit pocitu, že některé pasáže byly místama přepísklé. Například snaha komunistů za každou cenu znepříjemnit situaci a chytání se za maličkostí jako jsou travní semena a podobné pakárny. Dle mého začátek serie dost věrohodný, včetně toho chaosu, který v pohraničí probíhal. Postupem času do toho začala trochu nepříjemně a asi nutně zasahovat politika a stala se z toho až na lágr Maděry a co s ním tam dělali takové Vyprávěj. Ale asi to do toho patří a kdyby trochu se oprostili od těch trapných kovbojských vložek, snad by to na věrohodnosti příběhu dávalo větší hodnotu. Nicméně je to svým způsobem umělecké dílo Bočana a Stránského a jejich idealismus jde na tom trochu vidět. ()

Hannibal1913

Nejpřehrávanější a nejpřeceňovanější českomoravský seriál poslední doby už mne leze na nervy... Hlavně 4.serie není hodná červeného označení. ()

Austen

Z novodobé seriálové tvorby naší země to patří k tomu opravdu nejlepšímu, co Česká televize stvořila. Silné téma toho, jak jsme my (nejen vláda)všichni v 50. letech zatočili s těmi, kteří se nehodili do žádné blbé krabičky, kterou si kádrující veřejnost vytvořila. Žánr westernu a vynikající herecké obsazení, často proti hereckým škatulkám (viz např. Jan Hartl), kontrastuje s tvrdým osudem, nad kterým tuhne krev v žilách a odlehčené pistolnické téma nám dovoluje vše spolknout témeř (jen téměř)mimochodem..Vynikající byla postava Brabence (Oldřich Vlach), který mi utkvěl snad nejvíc. Pak také Lábusův Putna. Dejdar tady dostak obrovskou roli a líbil se mi. Dala bych 4 hvězdy, ale vzlhledem k místnímu seriálovému klimatu dávám 5. ()

Karajda

Další český seriál, který za něco stojí.. ovšem pokud jde o nějaký větší děj, tak je lepší první serie než je Maděra zavřen do tábora... jen oslovování "soudruhu" mi docela kazí ten požitek, ale k té době to ovšem patřilo... ()

Tiiso

Seriál, který neměl až tak špatnou pointu. O jednotlivých epizodách se dá diktutovat a o ztvárnění také. Ale přinejmenším já si myslím že Dejdar nebyl špatná volba a že některé díly i vyčnívali více k průměru. ()

Albyx

Ten dil z komunistickyho vezeni a muceni (v 1. rade myslim 11.) bych doporucil do dejepisnych osnov pro 2. stupen zakladnich skol. ()

Rodin

Velmi dobrá, i když trochu zromantizovaná, studie vnitřních i vnějších poměrů, kterým byli vystaveni váleční veteráni 2. světové v socialistickém balastu konce 40. a v 50. létech. Myslím si, že Martin Dejdar neodehrál žádnou lepší roli. Pro mě za 80%, pro mé děti, narozené na konci bývalého režimu, resp. počátku nového, je to výborný studijní materiál. ()

DadysGirl

Sakra, musím to dokoukat... Ale velký plus pro ČT... první tři série jsem zhltla a těšila se na každý nový díl... Příběh mě vtáhnul a obsazení mě mile překvapilo... ()

sunfreedom

Asi bychom mohli vést dlouhou debatu o tom, kde to bylo přehnané a kde zase až příliš odbyté. Nic to ale nezmění na faktu, že tenhle seriál by se měl v pravidelných intervalech opakovat, aby se na tu dobu nikdy nezapomnělo. Není to ideální svědectví, ale co je... naše děti a děti našich dětí nikdy nedonutíme, aby vzaly do ruky nějaké dílo Richarde Pipese a ponořili se do studia totality tak nějak od podlahy. A v tom případě, jak lépe jim to alespoň načrtnout, než na příběhu pár mladých lidí, kterým minulý režim vzal nejlepší léta jejich života a v podstatě je nikdy nenechal na pokoji? ()

Monty2729

Skvělý seriál, který mapuje komunismus v Československu. Ukazuje bez příkras jeho absurditu a krutost, na kterou se až moc často zapomíná. ()

topi80

Moc povedený seriál, který i přes některá hlušší místa dokáže diváka udržet a nechat ho přilnout k té kovbojské partě, co přijela hospodařit do pohraničí. Moc mě překvapil Martin Dejdar, který mě v minulosti navzdory mnohým oceněným jako herec moc nepřesvědčil a měl jsem ho spíše za pohotového temperamentního baviče a vypravěče. Tady byl skvělý ve všech polohách. Válečného hrdiny, co jde hledat trochu klidu, vězně protaženého lágrem, navrátilce snažícího se nějak proplout i rezignovaného důchodce. Sledovat vývoj "kovbojů", kteří si prošli vývojem od hrajících si mladíků po chlapy řešící problémy všeho druhu (vnitřní i vnější) bylo asi tou nejlepší ingrediencí tohoto seriálu. Vytkl bych možná to, že někteří padouši se neustále vraceli (jeden dokonce prudí celou dobu) a u nich člověk naopak žádný vývoj nezaznamenal. Přesto jde o úchvatné dílo zachycující, jak si lidé navzájem mohou ničit život, jenž by mohl být jinak celkem pohodový uprostřed nádherné přírody. ()

dawydx

Jeden z těch lepších porevolučních seriálů. Dobrodružný podtext je z celého seriálu znát, jde tu ale hlavně o obraz doby. Únorový puč, znárodňování, represe ze strany státní moci...to vše je tíživé pozadí celého seriálu. S více než dobrými hereckými výkony je ZDIVOČELÁ ZEMĚ určitě jedním z vrcholů seriálové tvorby u nás. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu