Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)

Série(4) / Epizody(45)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

Job29

Mám rád tento seriál. Nejen že je to ukázka jak to nejspíše bylo, ale hrají tam i mí oblíbení herci. Příběh krásný, napětí že by se dalo krájet. Za mě dobrý ()

Hanniball

Možná jen z nostalgie ale stejně tohle musí být za 5. Prostě seriál mého dětství. Knížka neméně úžasná a ať si každej pomlouvá jak chce pro mě srdcovka. ()

bratr_jezek

Serál byl na plný počet hvězd, bohužel natahováním série (abychom co nejlépe zampovaly osudy pana Maděry) to trochu upadalo. Jako celek je to však dobře fungující obraz té pokřivené doby, kdy soudruh tajemník byl bůh a StB účinný orgán k ukázce síly té, tehdy jediné, Strany. ()

Naive

První řada by si zasloužila plný počet *, byla nabitá dějem, dobrodružstvím, navíc v zajímavém westernovém podání, druhá řada více o politice, ale už byla tak trochu rozmělněná, poslední sérii jsem dokoukala ze zvědavosti, jak budou dotaženy osudy postav, ale už to není na plný počet. V každém případě ČT1 nyní reprízuje celou ságu a těším se, že se na to podívám znovu. Navíc si zážitek umocním shlédnutím skvělého Bumerangu. ()

BigJohn02

Tenhle seriál by měl být povinný pro školy, aby si všichni neustále připomínali, jaký KURVY byli, jsou a vždycky budou komunisti. ()

NikoKovac

Tenhle seriál bych před tím, než ho pověsím na první kandelábr, pouštěl každému, kdo těm rudým vrahům, zlodějům a prasatům dává svůj volební hlas nebo si dokonce odváží trvdit tak nebetyčnou volovinu, že za totáče bylo líp. Jo, byla práce, ale za jakou cenu? To, a samozřejmě mnohem víc, ukazuje Zdivočelá země. Všude samej udavač a závistivec, lidi si nevěřili ani nos mezi očima, všude samej estébák a špion. Toto by se mělo dětem promítat ve školách místo všech těch hloupých žvástů stále ještě socialismem odkojených učitelů. ()

killer1992

Zajímavý seriál ukazující zhovadilost minulého režimu v celé své kráse. Strhl jsem dvě hvězdy za úvod, kde si ty akční scény mohli tvůrci odpustit a za poněkud slabší poslední sérii, pak jsem ale jednu přidal, protože vzhledem k tomu, že mezi námi stále pobíhá sebranka typu Marty Semelové a burani s hláškami typu zlatí komunisti, je třeba si tyto hrůzy nadále připomínat. ()

Hidoshito

Od "romantického westernu s nácky" se celkem svižně propracujeme k "brutálnímu hororu s estébáky", u kterého musíme vydržet až do úplného konce (to už v podstatně mírnější podobě). Výsledný dojem je, že tohle by se mělo povinně promítat v hodinách dějepisu! ()

davidh76

Prvni serie super. Za me 5. Dalsi serie uz me moc neoslovily. V nich osciluji mezi 3 a 4. Celkove ale zajimava serie, ktera vzdy prehodnocuje nazev "Zdivocela zeme." ()

ChrisChilly

No, váhala jsem, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček. Tento seriál lze bezesporu považovat za velmi důležitý počin české televizní tvorby, ale je poměrně pochopitelné, že se za 45 epizod našly nějaké ty trny v mém oku. Nicméně za to, že mě i přes občasné výhrady dokázaly všechny série udržet jako přikovanou, si dílo těch 5 hvězd zaslouží. Asi nejjednodušší způsob, jakým lze hodnotit, je po jednotlivých sériích, protože každá se nese v úplně jiném duchu. Budu se tedy snažit být stručná. I. série (3,5★): Lze jí ledasco odpustit, protože bez ní by nebylo ani pokračování. II. série (4★): Zajímavá výpověď z pracovního tábora v uranových dolech s trochou humoru, který byl v takovém prostředí zřejmě nezbytný k přežití, je střídána děním ve Svatém Štěpáně, které nic moc nového nepřináší. III. série (4★): Tato série se už značně odlišuje od předchozích. Uplynulá léta přinesla koukatelnější vizuální zpracování a zaměřila se hodně na soukromí postav (především kovbojů). IV. série (3,5★): Poměrně trefné je zde přirovnání k seriálu Vyprávěj – vznikal v podobném období a stejné historické období i částečně reflektuje, takže stylově i tematicky se to poněkud blíží. Ale návrat ke starým dobrým postavám potěšil a udělal za seriálem definitivní a nevratnou tečku. Závěr: Měly by být 4★, ale ta jedna je z nostalgického vzpomínání na dobu, kdy jsem seriál viděla poprvé a pak také za téma, o kterém je třeba mluvit a tvořit. P.S. Úžasná píseň ať už zpívá pan Černoch nebo paní Kubišová. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu