Je poklidná noc v Los Angeles roku 1937. Starší seriózní pán odchází z hotelového pokoje, nechává uvnitř spící mladé dívce nějaké peníze a u barmana písemný vzkaz. Poté se vrací domů ke své ženě. Pak se mu náhle podivně blýskne v očích a probere se v zajímavě vybavené laboratoři v roce 1999. Zmiňovaná možnost skoků mezi dvěma světy nevyplývá z vynálezu stroje času, jedná se pouze o velmi dokonale zhotovenou virtuální realitu, na jejíž realizaci se Hannon Fuller rozhodující měrou podílel. Jenže Fullera v jeho virtuálním světě někdo bez jediné stopy zavraždí. Z Fullerovy smrti je obviněn jeho mladý partner Douglas Hall, který musí přijít na to, co se stalo, dřív, než ho nepříjemně vlezlý detektiv McBain usvědčí a nechá zavřít. (oficiální text distributora)

Cedr

Nadprůměrné a relativně "civilní" sci-fi. Slušný námět, který se v podobných filmech často stáčí do nudného klišé se v případě Třináctého patra stále drží nad hladinou. Příjemný filmový zážitek, nejen díky kvalitní atmosféře. ()

Doudis19

Tak akorát komplikované scífko s pěknou pointou, ale málo penězi na její méně laciné zpracování a sympatičtější herecké obsazení. ()

Honzíno

Výroby Matrixu a Třináctého patra nebyly od sebe časově moc vzdálené, čili nepodceňujte význam snímku, kterému patří tento profil. Dokonalý závěr. ()

st.verka

Tohle cestování v čase bylo zajímavé. Nestěhují se těla, ale mozky - nebo spíš vědomí. Jenže nekoordinovaně, z těl do těl tam i zpět a nastává zmatek v tom, kdo je kdo a je v tom těle a čase ten pravý? A co je vlastně skutečné? No jo, a kdopak a kde se nám to vlastně probudil? ()

lennyd

Hannon Fuller (Armin Mueller-Stahl) se svými pomocníky Douglasem Hallem (Craig Bierko) a Whitneym (Vincent D'Onofrio) zkoumá možnosti umělé inteligence a stvoření samostatně smýšlejících osob. Ve svých počítačích vytvoří Los Angeles okolo roku 1930, kde simulovaní lidé žijí, pracují a vůbec cokoliv. Mimo jiné také vědci zjistí, že pomocí přenosu vědomí mohou toto město navštívit a existovat v něm. Jednoho dne Hannona někdo zabije, a hlavním podezřelým se stává Douglas, kterého jedinou nadějí je vydat se do roku 1930 a zjistit vše o tamním světě a obhájit se v současném ... Ačkoli již zhruba v půlce filmu víte, "vo co gou", stejně tento film patří k mým pěti nejoblíbenějším, ačkoli se nedá mluvit o extra hereckých výkonech či excelujících efektech. Josef Rusnak radši staví na zajímavém příběhu "cestování v čase", a to jiným způsobem než je obvyklé - bližší přirovnání je spíše k Matrixu - prolínání časoprostorových rovin. Prostě, ať tak či tak, tento film je super.. ()

Tomasso001

Viděl jsem ještě před matrixem, tak mi to přišlo jako výborný a originální nápad a tím je i teď. Spojeno s detektivní zápletkou a propojením 3 paralelních světů se mi film moc líbil. ()

Raven0

Já teda nevim, ale mě se ten scénář zdál docela průhlednej... Ale jinak docela solidní sci-fi, které rozhodně nenudí. ()

Javad

Postavy v The Thirteenth Floor hovoria, že majú déjà vu. Prožitek déjà vu je obvykle doprovázen pocitem důvěrné známosti, ale také něčeho zvláštního, neobvyklého až tajemného. „Předchozí“ zkušenost je často přikládána předchozímu snu, ale mnohdy je přítomen pocit, že tato zkušenost byla jistě prožita v minulosti. Jev byl využit například v populárním sci-fi filmu Matrix jako projev chyby programu, takže se moderním synonymem francouzského výrazu stala také „chyba v Matrixu“. (Wikipedia) Asi toľko spojuje tieto dva filmy. 60% ()

honz

Zajímavý, ačkoli ne zcela původní námět, prolínání časových rovin, hra s virtuální realitou. Slušně raelizovaná i zahraná sci-fi. ()

mickyreed

"Myslím, tedy jsem" - Descartes ... Nebo ve skutečnosti nejsem?! Rok 1999 byl ve sci-fi filmu hodně výživnej rok. Většina tu zmiňuje Matrix, ale myslím, že to má mnohem blíž ke Cronenbergovu eXistenZ ... ale je jasný, že si to vše jede na podobné vlně. Každopádně ... OOOOOOOO Třinácté Patro je fakt labužnicky vyšperkovanej sci-fi thriller, kterej si zaslouží být kultem ... má však jeden nedostatek stejně jako eXistenZ a tím je rok vzniku. Bohužel je oba zastínil již zmiňovaný Matrix s vizuálně poutavější formou. Avšak pro některé z nás vizuál neznamená vše a dokážeme proto docenit i jiné kvality tohoto snímku, kterými se ve finále vyrovná ostatním. A scéna "So, I was born here." - "And now you die here." byla právě hluboce zapečetěna do mé filmové duše. ()

noriaki

Sice chápu že v devětadevadesátém měli všichni Matrixu plnou hlavu, a tenhle film je o virtuální realitě, ale on má mnohem blíž k Blade Runnerovi nebo k Obvyklým podezřelým. Pochopitelně nedosahuje kvalit ani jednoho z těch tří filmů, natož aby plně využil jejich motivy. Přesto je to sympatický kus, který sice zaostal za potenciálem svého námětu, ale na druhou stranu mu neuškodil ani miniaturní rozpočet, ani céčkoví herci v hlavních rolích. Naopak bych řekl, že jsou Craig Bierko a Gretchen Mol jednoznačná silná stránka snímku, a spolu s mystickou atmosférou to jediné opravdu kvalitní. ()

davidek

Dnes 16.11.2005 jsem se znovu podíval na tento film a musím přehodnotit. Bral jsem tento film jako normální, dobře udělaný, ale pravda je ta, že myšlenka je naprosto geniální a vázne to pouze na efektech. Proto ze tří na čtyři. :-) ()

mrx.friend

Pro mě bude potřeba ještě alespoň jedno zkouknutí, abych líp vstřebal to vzájemné propojení světů a jednotlivých postav, páč to fakt nebyl film pro odreagování... :) ()

klima777

Veselejší simulace eXistenZ (dokonce i Craig Bierko vypadá jako levnější kopie Judea Lawa... o hodně levnější). Ačkoli vzhledem k době vzniku je Třinácté patro spíše takovým plyšovým souputníkem Cronenbergovy střely s tříštivou špičkou. Předvídatelným, ale pěkným a v podstatě zábavným. A protože mám dobrou náladu a znám Simulacron 3 od Daniela Galouyea, posílám 2,5 hvězdy. ()

J-o-k-e-r

Slušně propracovaná sci-fi oddychovka. Živě si pamatuji ukázky z HBO právě na tento film. Nezmání herci, ale originální zápletka s virtuálními světy a napínavé až do konce. ()

Kalidor_

Celkový dojem bych popsal asi jako bych sledoval jeden z lepších dílů seriálu Krajní meze. No a krásná Gretchen Mol. ()

Vercinix

Tento film určitě vybočuje nad průměr, ale bohužel je strašně snadno předvídatelný! Tvůrci zanechali příliš mnoho velkých stop (a to hned na začátku) na to, abych mohl být řádně uchvácen, překvapen a fascinován! Hlavní poenta je patrná po prvních pěti minutách a po dalších deseti vám je jasné jak to celé asi bude! Na další detaily přijdete vždy dřív než je vysloví film sám! Takže....bavil bych se královsky, ale jen být trochu víc šokující a hlavně lépe poentu zakuklit:) Ikdyž vím, že to mnoho lidí (včetně mě) nemá moc rádo, tak přeci jen budu muset srovnat Třinácté patro s v té době vzniknuvším Matrixem! Propracovanost myšlenky, její šokující strányk vynořující se postupně a z nenadání, její podání, vykreslení a načasování, nemluvě o hereckých výkonech, kulisách atd. Zkrátka Matrix bych urazil dát tomuto filmu 5*! Dávám čtyři (ikdyž by mohl být i natři) jelikož mi velice imponuje snaha tohoto kalibru a celkové nalazení a vyznění filmu, které je oproti mnoha jiným sci-fi přeci jen stále ještě na úrovni! ()