Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

Deywid

Och joj...Tak toto je ten scenár na ktorý Spielberg a Lucas čakali 20 rokov???!!!...Nech sa Steven a George nehnevajú, ale ufóni a "vykastrovaní" komunisti k Indianovi jednoducho nepasujú....Začiatok je dosť nudný a tá scéna s chladničkou to je vážne, ale vážne až moc veľký úlet....Kúzlo prvých troch dielov je jednoducho preč....Spielberg nám servíruje až moc veľa okate vtipných scén a moc digi trikov (i keď dobre spravených)...tá časť filmu od cestovania v lietadle až po vodopády ja fajn - to je ten starý dobrý Indy...no a ten koniec...tak tým to Steven totálne pochoval...to fakt skôr pripomínalo Akty X ako dobrodružstvá vynaliezavého archeológa.....a ten lietajúci tanier???!!! - no to je hnus velebnosti...... Ďalším negatívom sú už spomínaní "vykastrovaní" komunisti...starí dobrí nacisti :-)))....hlavná záporačka v podaní Cate Blanchett nie je proste dostatočne veľká mrcha...Shia je fajn...Karen Allen mi trochu vadila...nie ona a jej postava, ale spôsob akým bola zakomponovaná do deja....Harrison má už síce svoje roky, ale stále behá ako srnka :-))...ale bohužiaľ už to nie je ten sympatický profesor archeológie milujúci všetko neobjavené...je to proste akčný hrdina :-((((.......Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky síce strčí všetkých tých Lovcov pokladov, Tomb Raiderov alebo dokonca Múmiu 3 do...(veď viete kam :-))))....ale ako pokračovanie skvelej trojdielnej ságy je to jednoducho slabé...škoda :-(((....P.S. : Scény v ktorých to duo S+L naozaj prehnali - syslovia (či čo to bolo), chladnička, Tarzan, Zorro, lietajúci tanier, vodopády, svadba - to už je fakt čistá trápnosť.... ()

masiko

Totálně přepálená zhovadilost, kde se dá maximálně tak koukat na Forda s LaBeoufem a odvracet zrak od trapné Blanchett. ()

Gore

Mix Lovci pokladů s Akty X - trošku přeneseně. Nejsem a nebyl jsem fanouškem Indyho a celá série mi připadá trochu přeceňovaná. Když se zaměřím čistě na tenhle film, tak věci jako Ford v těsné blízkosti hřibu atomové bomby, sci-fi motivy, některé honičky postrádající logiku...no nevim. Všimli jste si, že za celej film neměl nikdo potřebu jíst nebo pít? Ale zklamanej jsem nebyl, protože přesně to, co jsem čekal, to se mi dostalo. ()

wampire23

A mám konečne po Indyho (zatiaľ) poslednej výprave. Aká vlastne bola? No ako sa to vezme. Ak od nej očakávate to, čím vás Jones fascinoval pred rokmi, tak sa zrejme úplne nedočkáte. Indy nám trochu zostarol, počítačová technika šla dopredu, scenáristi sa nám ku koncu trošku vytrhli z uzdy:D. Ale inak je to Indy, ako si ho pamätáme. S typickým klobúkom, bičom a všetkým, čo k nemu patrí (vrátane skvelých hlášok). Indy nikdy nechodí sám, takže aj tu mu bude po boku sekundovať partička super kamarátov, ktorí nikdy nezradia:D. Filmu by som vytkol iba dve veci. Niekedy príliš prehnané scény (kde je tá stará živočíšnosť, keď počítačových efektov nebolo treba), a záver, ktorý sa len tak nevidí. Scenáristi zrejme chceli čo najviac šokovať diváka na úkor zdravého sedliackeho rozumu. No čo už. Niekomu sa to možno páčilo. Indy, stále si však nadpriemer:D. 80%. ()

Ad4mson

Čekání opravdu skončilo, jen jde o to, jestli jsme si takovýhle konec přáli. Indy měl zůstat trilogie, protože špinavá béčkovost 80´s už se nikdy nevrátí. Digital-look Jonesovi zkrátka nesluší. Takže, jako jednohubka fajn, celkem se i pobavíte, ale jako důstojné pokračování tohle neberu! ()

Luukec

Hodně dobrý.. čekal sem že po tak dlouhé dbě IJ ztratí svoji kvalitu a zábavnost, ale kupodivu se oboje udrželo. Jedinou věc, která mi nesedla byl Shia LaBeouf v roli drsného synka.. nehrál špatně ale na drsňáka prostě nevypadá a v některých scénách mi přišel trochu komickej.. ()

Brejlil

Po určitém zpoždění (když jsem viděl Indyho v kině, nemohl jsem se odhodlat něco napsat) a po několika shlédnutích na DVD konečně pár postřehů. Hodně věcí v novém Indyho dobrodružství je fajn. Hlavní hrdina zestárne a řeší víceméně stejný problém jako v Křížové výpravě, jen v obráceném gardu. LaBeouf je rozhodně talentovaný herec a jeho odkazy na ikonické herce (Brando a Dean) jsou vtipné. Hlavní protivnice je echtovně ruská, a dosti fanatická, ale kupodivu není úplně zlá. Evokace doby je skvostná. 50. léta se svojí kombinací rebelství bez příčiny a McCarthyho protikomunistické paranoie jsou skoro jako živá (tedy skoro jako naše pop-historická představa o nich). Také hlavní motiv a některé jednotlivé scény (např. mravenci) jako pocta pokleslým filmům té doby jsou dobré. Najdou se ale i nedostatky, snad vůbec nejhorší je zjevování se nemotivovaných protivníků, kteří doslova vyskáčou ze zdí (na hřbitově a v chrámu), aniž by se kdo unavoval tím, co jsou zač a kde se berou. Dalším nedostatkem (u Spielberga se to snad poslední dobou stává pravidlem) jsou zbytečně natahované scény s nepříliš zvládnutým střihem. Tady to postihlo honičku pralesem. Děsivý (i když možná ne úplně nejonesovský) je konec ve stylu "ani jedno oko nezůstane suché". Pořád je to ale skvělá zábava. ()

Suchinnen

Velké zklamání. Po prvním shlédnutí jsem přemýšlel o duševním zdraví tvůrců, po druhém působil film přeci jen solidněji a kompaktněji, ale mezi tři původní perly si ho asi nikdy nezařadím. Přes spoustu vychytaných detailů, i přes slušné herecké výkony (stařík Ford se s tím popral dle mého názoru velmi slušně), mi prostě chyběla původní dobrodružná a úsměvná atmosféra. Možná to bylo digitální animací, možná těmi rusy... nevím. Každopádně, zlatí skopčáci. ()

klokyn

Mám rád nadhľad a pri akčných, alebo dobrodružných filmoch často vypínam mozog. Ale čo je veľa, to je veľa. To sa nikomu z tvorcov nezdal ten scenár prinajmenšom debilný? Atómovka, had namiesto lana, vodopády, Shia "tarzan" Labeouf... Ešte že to bolo všetko tak pekne natočené, inak by som rozmýšlal nad odpadom. Najslabší Spielbergov film. ()

vozihnoj

Velké očekávání vystřídalo velké zklamání. Scénář snímek naprosto potopil, poslední kříž. výprava nádherně balancovala mezi historií a trochou sci-fi. Zde už je ve hře celý vesmír a ke konci jsem až pomalu čekal, kdy tam nakráčí Jack O´Neil a nalezne Hvězdnou bránu. Také akční scény nic moc. Jízda junglí spíše nudila, než aby se při ní tajil dech. Na druhou stranu musím pochválit Harrisona Forda, který to (na svůj věk) celé držel nad vodou. Holt vidět ET není to samé co napít se ze Svatého grálu. 50% ()

Carodej_pes

Akcí nabitá záležitost, která poskvrnila jméno Indiana Jones. Ve více než polovině případů nezábavný a trapný film, který mi při sledování spíš připadal jako "bondovka" a ne "joneskovka". ()

(Z)denny

Měl jsem stejné pocity jako pshimi a jeho komentář je zcela vystihuje.. Z kina jsem odcházel smutný a trochu zklamaný.. Po nějaké době jsem si ho dal ještě jednou a zjistil jsem, že se Indi zase tak moc nezměnil. Spíš jsme se změnili my. Za těch dvacet let od Dobyvatelů ztracené archy jsme se trošku moc rozmlsali stále lepšími a lepšími snímky.. Indi, toto poslední setkání nebylo tak bombastické jak jsem si představoval a jak jsem očekával, ale stejně díky, že ses ještě vrátil.. ()

thunnus

Konečně jsem si našel čas a podíval se na (zatím) posledního Indiho. Ze začátku jsem byl skoro nadšen, vytknout by se dala snad jen smrt Indiho otce, což mi přišlo jako škoda, měli mu imho nechat cameo. Taky trochu škoda, že se film nezmíní ani slovem o Willie, kterou v chrámu zkázy hrála Cate Capshaw. Milostný trojúhelník by to byl nepochybně zajímavý :-) Dál už to bylo rozporuplnější, logika se moc nebrala, nicméně pořád to byla jízda a třeba honička džunglí byla skvělá. Horší už to ale s koncem. Jednak film v něm vykrádá, co se dá: pozor spoilery-třeba motiv mimozemské civilizace, kterou uctívali Mayové už tu byl sice otřesném, ale přesto tímto originálním Avp - mimochodem toto odhalení tu byla také jediná zajímavá scéna, ale to sem nepatří, závěrečný odlet ufo zas vypadá jako kdyby vzatý přes kopírák od filmu Akta X, smrt Maca zas vypadá skoro na chlup stejně jako Bernieho z Mumie a určitě by se dalo najít mnohem více. Nicméně symbolické předání žezla mladší generaci v podání Shii LaBeoufa se jakž takž podařilo, i když se mi zdá, že jeho postava přecejen dostala málo prostoru, ale to se u těchto filmů dá opominout. ()

M.A.J.O.

Pár věcí se oproti předchozím dílum vytratilo a naopak pár jich přibylo, koncovka je strašná a taky se tu objevuje pár pi*ovin, které mi na Spielberga vůbec nesedí. ()

RomanHyde

Naštěstí jsou to léta co jsem viděl předchozí díly a tak hodnotím takto, jinač bych musel asi hvězdičku ubrat. Přece jen tento Jones se stává dýchavičnějším a místy zadrhává, ale i tak je to pořád kvalitní popcornová podívaná. Legendy to mají při svých návratech těžké, ale zvládli to všichni.. Rambo, Rocky i Dr. Jones. ()

Johny360

Myslím, že se povedlo udržet atmosféru "starého dobrého Indiana Jonese" a naštěstí se to nezvrhlo v nějakou nostalgickou slátaninu. ()

jacksax

I viděl jsem čtvrtého dílu konec a mé oči zalily se slzami... se zájmem/znechucením sleduju jak se měmí standard kvalitního filmu a jeho zpracování. Je možné, že na filmu se odráží i kvalita diváka. V tom případě svět za dvacet let znatelmě zhloupl, směje se dětinskostem a pláče nad trapnostmi. První polovina filmu se ještě drží... občas jsem byl uchvácen záběry, které byly přesně STARÝ DOBRÝ INDY, bohužel od poloviny už se kupí zoufalost na zoufalost - tolik hloupostí a nesmyslů jsem už dlouho v jednom filmu neviděl - a závěr tomu dává korunu. Indiana Jones I-III byly filmy pro cílenou skupinu diváků - a proto byly úspěšné, Indiana Jones IV je film udělaný moderně tak, aby na něj zašel milovník přírody, milovník akce, milovník dobrodružství, milovník sci-fi, milovník romantiky (hm... to jsem asi trochu přehnal - spíš dámy, které už pamatují předchozí díly a musely se kvůli svým protějškům na to dívat s nimi), milovník dementních scénářů, milovník teenagerské komedie, milovník špionážních filmů, milovník historických románů, no prostě každý. Není v mých silách dát tomuto filmu víc než 2 hvězdičky, a vlastně ani nechci ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)