Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

El-Barto

Indy je i ve čtvrtém díle zábavnou podívanou a já jsem rád, že série neskončila výbornou Poslední křížovou výpravou. Na mnoha místech je tenhle díl dost přitažený za vlasy a mám trochu pocit, že je to od Stevena místy trochu odfláknuté, myslím, že tohle video je docela vystihující :) A pětka? Proč ne. Budu se těšit, přeci to je pořád Indiana Jones. ()

HouseMK

Asi jsem viděl jiný fim. To, co my bylo předloženo jako pokračování Indiana Jonese, bylo neskutečně přehnané, dějově chudé, vykradené z jiných filmů a dost hloupé. Že nám Harison Ford stárne, to chápe každý, ale že bere tak špatné scénáře jsem nečekal. Humor jsem nenašel (a to jsem se snažil) až na pár odkazů na starší díly. Nedobré herecké výkony. Takže nostalgie se nekoná. Prosím povězte, kde je ta VAŠE bezvadná verze ke shlédnutí! ()

Jeremiah

Na příbězích o Indiana Jonesovi jsem vyrůstal, a jsem jeho velkým příznivcem. Po shlédnutí tohoto, doufám že posledního dílu, jsem však byl hodně zklamán. Z filmu jsem cítil, že již nemá co divákům nabídnout, a proto často vykrádá úseky ze svých předchozích epizod / vojáci SS byli nahrazeni ruskou armádou a KGB /. Z nostalgie, za Cate Blanchet a vizuální efekty při odletu mimozemšťanů = 3 * . ()

Finarfin

Já vim, že to nemá být reálný, a že je to naschvál a chápu to. Asi sem ale už moc starej a tohle jim opravdu nežeru, to už je moc. Tak mě prosím neukamenujte, starou sérii jsem měl rád. Nakonec jsem se docela bavil a v pohodě to dokoukal, ale 3 * dávám věcem, o kterej můžu říct alespoň: "Jo, to bylo dobrý." ()

sebo9629

Toto nebol dobrý film, prinajlepšom priemer. A dúfam, že to ďalším Spielberg napraví, lebo Fordov Indy si zaslúži lepšie, oveľa lepšie zakončenie. Hodnotenie: 6.2/10 ()

Wardan

Původně jsem začínal na třech hvězdách, ale čtvrtá projekce zahladila všechny chyby (divná postava Raye Winstona, over the edge finále, lehká ztráta tempa v prostřední části) a zbyla jen a pouze čistá radost nad profesioální filmařinou, perfektním Fordem, opravdu vynikajícím LaBeoufem, nařachanými akčními scénami, povedenými hláškami a Williamsovou hudbou. A nejvíc mě komentáře, které tvrdí, že se z Indyho stal brak. Indiana Jones vždycky vycházel z brakových příběhů, původně z brakových příběhů o strašidelné archeologii ze třicátých let, a teď akorát přešel o dvacet let dopředu, kdy byly populární scifárny. A ještě jedna vě. Nechápu proč mají někteří lidé problémy s mimozemšťany, když jim nedělal problém sedm set let starý rytíř. ()

sirien

Střídá se tu pár originálních nápadů s laciným vykrádáním předešlých dílů. Pořád to je Indiana Jones, jen to je poněkud zbytečnej Indiana Jones. ()

Bozvav

Za ty roky od prvního dílu uběhlo hóódně vody a rozdíl je poznat. Námět a scénář jsou ztřeštěnější, akce ostřejší a dialogy vtipnější. Indi je starší, zralejší a snad i více sexy než kdykoliv před tím. Navzdory digitalizaci a jisté pompéznosti triků, si film zachovává atosféru, pro kterou jej mám ráda. Zapojit mladou krev se ukázalo jako výborný nápad, stejně tak Jonese na stará kolena oženit. Skvělá muzika, obří mravenci a roztomilé létající opičky jsou už jen třešinkou na pomyslném dortu. Za mne 90%. Už se těším na další díl. Snad se ho Ford dožije. ()

djfun

Pustit se do kritiky věhlasného Stevena Spielberga, potažmo jeho kultovního hrdiny Indyho, by se mohlo rovnat chůzi po sakra tenkém ledě. Přesto jsem si hned po zhlédnutí „čtyřky“ musel položit několik otázek, které mě na onen led dohnaly: Nezačíná Steven už trochu senilnět? Na tohle jsme čekali dvacet let? Není Harrison Ford už poněkud přestárlým týpkem na svoji roli? Na žádnou z těchto otázek není jednoznačná odpověď! Ono vyrovnat se tak vysoko nastavené laťce, kterou režisér vztyčil především prvními dvěma příběhy o Indym, je totiž úkolem bezmála sisyfovským. Zvlášť, když například Dobyvatelé ztracené archy přinesli divákům ve své době doslova šokující podívanou s mnoha převratnými prvky, a to nejen v oblasti speciálních efektů, ale i ve stylu, nadsázce a humoru samotného příběhu! V tomto směru, obávám se, bohužel Indiana Jones a království křišťálové lebky nic nového či neočekávatelného nepřináší. Čímž ovšem nechci tvrdit, že se nebudete bavit! Nové dobrodružství Indiany Jonese vás zcela určitě vtáhne do děje a udrží po celou dobu v napětí. A to i přesto, že Koeppův a Lucasův scénář trochu připomíná dort, který pekli pejsek a kočička. Nehledali totiž nějakou zásadní, originální ingredienci, ale promíchali a pospojovali ty osvědčené, a to ve větším množství, než malém! Všechny možné i nemožné Danikenovy teorie (jím mnohokrát popsané úvahy o návštěvě mimozemšťanů, jejich propojení se zaniklou  mayskou civilizací, apod.), záhadné historické objevy (pozemní obrazy pro „bohy“ nacházející se v Nazce, jenž jsou viditelné pouze z nebe či samotná lebka opracovaná tak dokonale, že to ani s dnešní technikou není možné …) i tolik diskutovanou záhadu Roswellu a tzv. prostoru 51, jenž už zřejmě nikdy nedají Američanům spát (údajný nález havarovaného „UFO“ a zachovávání jeho zbytků i ostatků posádky v „zakázané“ oblasti - tajemství mnohokrát profláknuté např. v Aktech-X či Dni nezávislosti...). Přitom všem scénáristé i pan režisér lehce pozapomněli na notnou dávku nadsázky, která provázela předchozí trilogii, což se snaží dohnat aspoň v poslední třetině. A nutno podotknout, že v té fungují všechny "džouky" dost zdařile. Obzvlášť, když zaznějí z úst sice již poněkud vizuálně opotřebovaného, nicméně stále charismatického Harrisona Forda, který je i po tolika letech stále tím starým dobrým Indianou Jonesem. Celý příběh se odehrává v době studené války a zavede profesora Jonese až do neprobádaných oblastí Peru, kde je mu v hledání mystické Křišťálové lebky solidním protivníkem sovětská agentka Irina Spalko (skvělá Cate Blanchett!). Naopak ne vždy úplně přesvědčivě působí dialogy mezi Indym a napomádovaným teenagerem Rafanem (Shia La Beouf), synem Indyho staré lásky Marion, který ho na cestě za novým dobrodružstvím provází. Ostatně Marion (Karen Allen) se ve druhé půli objeví také. S jejím příchodem se začnou stupňovat i trikové a akční scény, z nichž například honička v džungli s „pojízdnou“ šermířskou eskapádou či smrtící mravenčí útok dají vzpomenout na nejlepší časy celé Indiana ságy. Na druhou stranu se ale v tomto přibývajícím tempu žene příběh do kapku přehnaného, předigitalizovaného „velkého“ finále… Mám pocit, že mladší generace, jež nemá celou předchozí trilogii tak zažitou, bude zřejmě spokojena o něco víc, než pamětníci, kteří po léta živili pravděpodobně větší očekávání. S tím koresponduje i výrok samotného George Lucase: „Nebude to druhý příchod Ježíše Krista…“ Trochu oprávněná, i když od producenta filmu nečekaná obava z diváckého přijetí. Sečteno, podtrženo, dokuchtěno: Spielberg a Lucas upekli dort s několika náplněmi, které nejsou všechny stejně chutné, ale krém a šlehačku navrchu má tak lahodné, že určitě stojí za ochutnání! Já osobně si ho dám určitě znovu… PS: po dalším zkouknutí po dvanácti letech přidávám jednoznačně o hvězdu víc, v kontextu toho, co se točí poslední dekádu za sračky, je tohle vlastně mrda! () (méně) (více)

zdeny99

Čtvrté pokračování Indiany Jonese je opět jedna velká akční podívaná, která se ani na chvíli nezastaví (hledání zmagnetizované rakve pomocí střelného prachu, výbuch atomové bomby, plavba po Amazonce a amazonských vodopádech, obrovští mravenci). Je podpořena vynikajícími filmovými triky, které jsou skutečně na vysoké úrovni, což je nejvíc poznat v úplném závěru, kdy se vám před očima roztočí jedno velké ufo. Takže jestli je tu ještě někdo, kdo nevěří na mimozemšťany, tak Indiana je za pomocí Stephena právě našel... [46080. hodnocení, 1618. komentář, 72%] ()

Aurus

8/10. Za mě nejlepší díl série Indiana Jones. Ano můžete mi za to nadávat ale já mám prostě jiný názor. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, akce tu je perfektní, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. ()

SkyCaptain

Indy jak má být, spousta akce, vtipu a skvělá vizuální stránka s minimem digitálních triků, Harrison je sice už v létech, ale tohle zvládnul na jedničku, prostě bomba! ()

clump

Na jednu stranu sympatický oldschool, který je (třeba oproti prequelům Star Wars) stylem blízko původní trilogii... Na druhou stranu se taky dost změnilo. Indy zestárl, ale to nevadí, film z toho celkem těží. Humor a nadsázka jsou téměř všudypřítomné a přesně ve stylu Indiana Jonese, a tak přestože dílčí části zápletky jsou v podstatě klišé, v dialozích a situacích se film klišé celkem elegantně vyhýbá nebo s ním vtipně pracuje. Zkrátka to je film velmi příjemný a zábavný, i když to není nářez v dnešním slova smyslu a z kina jsem odcházel příjemně naladěn spíš než rozsekán. Každopádně se těším, až Království křišťálové lebky uvidím znovu a to o něčem vypovídá... Prostě skvělá oddychovka. Dodatek po 24 hodinách: Pod fasádu béčkovosti je to vlastně hezky promyšlené a fungující na více úrovních. Zároveň si myslím, že i ti, co dávají nižší hodnocení, možná při dalších shlédnutích poupraví názor (pokud patří k fandům žánru)... protože velká (a často zavádějící) očekávání leckdy filmům nespravedlivě podrážejí nohy. Dodatek po 15 letech: Jediné, co mi na filmu pořád trochu vadí, je i na Indyho moc za vlasy přitažená honička džunglí, vyloženě dementní scéna a la Tarzan nebo ošklivě digitální horda mravenců. Konec je zcela v pořádku, ale s tím jsem nikdy problém neměl, stejně jako s Muttem, jenž přidává filmu žádoucím na humoru. ()

Vodny

Až na ty ufony je to pořád starý známý Dr. Jones "Junior". Akce je tam požehnaně a ani jsem jí v takovém množství neočekával. Nudit se nebudete. Možná vám bude scházet větší hloubka či duchaplnost z předchozích dílů, ale taková je prostě doba. Dobyvatele ztracené archy už prostě nikdo znovu nenatočí. A když se s tím smíříte, bude to pro vás jednoduší. ()

Ferelen

Ako skalný fanda Indyho som nemohol dopustiť, aby som nový diel nevidel v kine. Predchádzajúce časti som už videl odpredu aj odzadu. Dúfam, že sa to neprehupne podobne ako pri Star Wars a nebudeme identifikovať Indyho ako „Original Trilogy“ a „tá nová trilógia“ – kvadrilogy bude podľa mňa úplne stačiť. V kine som nebol ani nepamätám, naposledy na trilógiu Pána prsteňov. Filmy pozerám výhradne doma v HDTV. Nevadí mi, že si musím na ne počkať, ale mám z nich vždy väčší zážitok ako v kine. Všetko začína tak ako má (len to PG-12 ma troška zarazilo, sakra, takže krv potečie maximálne tak z nosa, no škoda), Indy nasadí na hlavu klobúk, zaznie známa znelka a hneď vieme, že sme na správnom mieste. Čo ma prekvapilo boli digitálne efekty, ktoré troška bijú do očí. Nie, že by boli nejako odfláknuté (pán Lucas a Spielberg si na efekty potrpia), ale k Indymu troška nepasujú. Ale hold, je iná doba. Nevadí mi, že Spiderman bude mať 6 dielov, prepchatými efektami, tam to proste patrí, ale tu mi to dajako nevoňalo. Ale Steven je pán režisér a tých digiťákov tam až zas tak veľa nie je, a keď sú, tak to ani nespoznáte. Ale späť k filmu. Indy začne trúsiť jeho uštipačné poznámky, prevracať oči a nahadzovať ten jeho úškrn(TM). Pristihol som sa, ako sa s kamoškou smejeme na plné hrdlo, a pritom v sále bolo hrobové ticho. Harrison Ford, pán herec, ďakujem, že si Indianou. Čo sa týka ostatných hereckých postáv, som bol vcelku spokojný. Pribudli nejaké nové o ktorých som predtým nikdy nepočul, a troška mi vŕtalo v hlave o kom to vlastne hovoria, a kto do pekla je ten a ten. Náckovia sa zamenili za Rusákov a Cate Blanchett sa tvári, akoby zhltla jeden zo svojich rapírov. Naďabíme tu na rôzne prepletenie s ostatnými časťami, či už tajomný vládny sklad s archou, novodobá naháňačka na motorke otec – syn, barová bitka alá Americké graffiti a podobne. Scénky, ktoré vás nechajú zaspomínať na staršie dobrodružstvá Indyho. Hudba, chváľa Williamsovi, klasika ako sa patrí, tu sa nič nezmenilo. Cestovanie po svete mohlo byť troška pestrejšie, ale exotiky je tu dosť. Príbeh, to je oriešok... Počul som zvesti, čakal som to, uvidel som lebku, bolo mi to jasné, vidím koniec, padla mi sánka. No dobre, čakať som to čakal, ale takto? Sci-fi mám rád, ale toto bolo troška na môj vkus prehnané. Viem, že Spielberg je z inej planéty a pomaly nám núti svoju existenciu v každom jeho snímku (nie, že by som mu to nebaštil, veď vesmír je nekonečný, to by bola sakra náhoda, kebyže sme tu samy), ale do prostredia Indyho mi to dajako nepasovalo. Môže to byť len prvý dojem, určite si na to zvykneme a po viacnásobnom prezretí to budeme brať ako samozrejmosť. Záverečné pocity? No bavil som sa, nebudem klamať. Sem tam som sa troška strácal v rýchlych dialógoch (čo a kam teraz, dumanie nad hádankami...), Ale Indy je proste Indy. Akurát som sa troška zľakol, keď si chcel Indy III nasadiť otcov klobúk, ale v poslednej chvíli mu ho Henry Jones Jr. vyfúkol z pohľadom: „Na to zabudni chlapče!“ Na maximum to nie je, 4 hviezdičky si ale na druhú stranu zaslúži a keďže som s Indym vyrastal, ja si tých 5* neodpustím:-) Tak prečo mám z toho celého zmiešané pocity? PS: Sorry, že som sa tak rozpísal, ale musel som to zo seba dostať:-) () (méně) (více)

Marsello

Po toľkých rokoch pokračovanie. A podľa mňa ani nemuselo byť. Ford na svoj vek celkom slušne, no a Blanchettka. Ten akože komunistický look, no ale ten prízvuk, tak ten bol presvedčivý. ()

Matthew01

Na začátku naprosto skvělá podívaná, film má spád a my hltáme netrpělivě další a další minuty. Prostředek filmu, jak už tady mnozí píšou, trochu ztrácí grády, ale na vysvětlení příběhu důležité pasáže. Konec je strhující a proložený super efekty. Moje očekávání nebyla veliká, a tak jsem čekal povedenou pohádku pro dospělé, kde se téměř nevyskytují sprostá slova a neteče krev po hektolitrech. Takže nakonec kvalitních 85%. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)