Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

• Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(52)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

sirien

Rychlejší, svižnější a místy odlehčenější, než původní film, přesto nadále výborné a kvalitní se všemi přednostmi filmu (vykreslení světa, postav, provázání příběhu s filozofickými problémy individuality a společnosti). Plus kvalitní detektivní zápletky v příjemném 25 minutovém formátu. Jedna z klasických ukázek toho, že anime může být naprosto rovnocenné hrané produkci a přístupné i běžnému publiku (nejen totálním nerdům). ()

fr3ak

Bez debaty jeden z nejlepších seriálů jaký jsem kdy měl možnost vidět. Fakt se mi po skvělém filmu do toho díla moc nechtělo, protože mi bylo jasné že je téměř nulová šance se mu jakkoliv kvalitativně vyrovnat. To si evidentně uvědomovali i autoři, protože seriál na to jde úplně jinak. Předem je více akční, ale ne tolik aby akce jakkoliv upozadila příběh, protože to jak scénáristé pracují s postavami a zápletkou je naprosto úžasné. Já vlastně ani nevím co dál k tomuto dílu ještě napsat, protože by to stejně byly je samé superlativy :) ()

gumbo

Seriál vylepšil hlavní vadu filmy, kterou pro mě byla trochu moc šílená muzika. Hudba je zde perfektní, nápaditá a prostě dobrá. Animace se také posunula o úroveň víš. Celkový nádech dílka je méně depresivní než tomu bylo u původního filmu. Příběhy jsou povětšinou dobré, hlavní dějové linie zajímavé, ikdyž místy nepřehledné a v částech nedotažené nebo podivně zamotané. Celkově ovšem nadprůměr a lepší 4*. 85% ()

Radek.SCH

Hlavním problémem tohohle seriálu je jeho "seriálovost". Seriálové dialogy, seriálové zápletky, seriálové náměty a seriálové pointy. Dodíval jsem to jenom do půlky a pak jsem prostě dál už nemohl. UPDATE: Asi po roce jsem se k tomu vrátil a dorazil to. 15. epizoda s tačikomy byla vyloženě strašná a nejspíš právě ona mě tak znechutila. - 60 % ()

Five By Five

Tento žáner uprednostňujem v podobe hraného filmu... Kriminálky proste nemusím... No a tiež som mal problém brať vážne hlavnú postavu, ktorá sa tam prechádzala len v koženej bunde, čižmách a spodnej bielizni... ()

John8

I když jsem díly netýkající se příběhu vynechal, srazím kvůli nim celému jinak velice dobrému anime jednu hvězdu dolu. ()

CyriC

minna minna ikite iru n' da tomodachi nan da - pravděpodobně nejpropracovanější, nejpoutavější a nejlepší anime, co jsem kdy viděl. ()

K.a.r.i.n

Hodnocena jen první řada. V době, kdy je internet všemocné médium, lidé mají umělé kybernetické implantáty nebo dokonce celá umělá těla a díky technickým hračičkám je možné mazat vzpomínky či přepisovat paměť, přichází sekce 9. Je to tajná organizace, která má přístup k nejmodernějším technickým hračičkám a řeší nejvážnější zločiny, které se většinou točí kolem hackerů. Jednotlivé epizody pak spojuje záhadný případ Vysmátého muže, který už léta uniká i speciálním vyšetřovacím týmům. Užijete si spoustu akce, která díky všudypřítomným technickým zlepšovákům vypadá vážně dobře. A posledních několik dílů pak nabere šílené tempo, ať už mám na mysli velkolepé finále s obranou základny sekce 9 nebo poměrně civilní poslední díl, kde se vyjasní všechny nezodpovězené otázky. A závěrečný souboj Tachikom neměl chybu. Plus jeden z nejlepších openingů, jaké jsem měla možnost vidět. 5* ()

Utero

Miluju oba dva filmy. Ten první je jasně nejlepší anime film co jsem kdy viděl a vím, že lepší už neuvidim. Jsem rád, že jsem se konečně dokopal na shlédnutí Stand Alone Complex. Mám za sebou první sérii a ikdyž mě seriál zdaleka nedostal v takovém měřítku jako oba filmy, užil jsem si to! Do desáté epizody jsou epizody spíše průměrné, ale od desáté (mimochodem opravdu vynikající thriller) se seriál rozjede a nabídne spoustu skvělých zápletek a záporáků v čele s Vysmátým mužem, který provází celou první sérii. Stálo to za to a těším se na druhou sérii! ()

papaguy

Který zločin není nyní možné provést? Ten, který bude možné provést za pár let... díky technologickému vývoji. ()

Teleri

U prvních dílů jsem se ptal myslí-li to autoři vážně. Kam se vytratila hluboká myšlenka filmů? Naštěstí to byly jen rozjezdové díly pro seznámení s postavami a jejich prací. V dalších epizodách jsou odkrývány charaktery, rozjíždí se složitější příběhy. Tak jako byl seriál Cowboy Beebob skvělý a film slabší, Ghost in the Shell je takový příjemný seriál, oproti výborným filmům.*****po shlédnutí obou sérií jsem nadšený a smutný, že jsem dokoukal. Mňam, skvělý seriál. ()

IwoCZ

Jako většina anime má tento seriál pomalý rozjezd. Ale u první série to nijak nevadí, člověk se rád seznámí s postavami a světem budoucnosti a kyborgů. Tak od patnáctého dílu to začne být teprve ta pravá pecka, když se začne naplno rozvíjet hlavní dějová linie smějícího se muže. Série postupně graduje ve famózní závěr a poslední díly jsem fakt hltal tak, že jsem se od monitoru nedokázal vůbec odlepit. Bohužel toto nemůžu říct o druhé sérii seriálu (Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG), která je tady na CSFD hodnocena samostatně a kupodivu má lepší hodnocení než série první. Scénář je stejný... hodně pomalý rozjezd, který ale člověka nabuzeného famózním závěrem první série místy i docela nudí. Okolo patnáctého dílu se začne opět naplno rozjíždět hlavní dějová linie a opět jsem se těšil na famózní závěr. Ale ten tentokrát bohužel nějak nepřišel. Náběh skvělý, díly 15 - 23 parádní, ale poslední dva tři díly to tak nějak celé vyšumí do ztracena. Asi jsem měl po konci první série moc velké očekávání. Pro mě první série 4 hvězdy, druhá jen 3, ale i tak už se těším, až se pustím do těch filmů :-). ()

Forty-

Jednu hviezdičku som musel ubrať za dosť vlažný začiatok a miestami sa pritrafil aj ozaj slabý diel. Inak za pozretie rozhodne stojí, spád síce naberá pomaly, ale iste. Ku koncu je to luxusná cyberpunk akcia keď človek hltá jeden diel za druhým. Inak seriál je trošku iný ako film. Čakal som viac také filozofické výjavy o AI, nete atď. no na moje prekvapenie ponúkal podstatne viac akcie. ()

fallanga

Po skoro dokonalém filmu Ghost in the Shell přichází velmi nedokonalý seriál Ghost in the Shell. Upřímně musím říci, že jsem se nedonutil to dokoukat, raději se podívám na zkrácenou verzi, protože tohle bylo příšerné. Extrémně nudné a klišé zápletky, nucené, neoriginální a recyklované konverzace a otravné mini-tanky. To jsou důvody, proč jsem přestal po čtyřech episodách. Navíc to nemá s filmem nic společného, takže mě dále netáhl ani fakt, že by to třeba trošku rozvinulo některé postavy nebo dovysvětlilo zápletku. Protože to se nestane. Je to přeci Stand Alone. Opravdu se raději podívám na filmový sestřih, který snad oseká všechny nudné části a zůstane jenom ten nejdůležitější příběh. Jo, a mimochodem, jsem rád, že se Japonské CGI od roku 2002 posunulo, protože to intro je fakt nechutné. ()

DExUS

Seriál ktorý má kvality pôvodného filmu, skvelý opening, dobrý dej. Niektoré "komedialne momenty" mi prišli veľmi nevhodné, no v anime bežné. Celkovo vzato, veľmi slušné ! ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)