Kožená tvář

• český

Kožená tvář III

Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III

Horor / Komedie / Thriller

USA, 1990, 75 min (Director's cut: 85 min)

Už od začátku to má hororovou atmosféru, hrůzostrašnou hudbu a vše vypadá realisticky, až mne z toho mrazí! Herci byli taky dobří, fandil jsem černouškovy - byl to sympaťák. "Proč to děláte?" - "Máme hlad!" - "Neslyšeli jste někdy o pizze?" - 70%.(3.12.2017)

Vlastně dost drzé (a mnohem tupější) převyprávění původního masakru od Hoopera. První půlku filmu se všichni honí po lese a já si málem připadal jako blairwitchská čarodějka. Pak přijde obligátní "poslední večeře páně Leatherface", kdy stojí za zmíňku hlavně roztomilá nejmladší členka rodiny. No a finále je zase jen kopírákem původního filmu. A ano, tenhle kousek je tak debilní a špatný, až se mu člověk může škodolibě smát.(27.1.2011)

• darkrobyk

Jeden ze slabších dílů texaské série o krvechtivé pile. Nijak nápadité (což se dalo očekávat), ovšem ani nijak napínavé. Atmosféra nikde, Koženáč běžící lopotně lesem s pilou nad hlavou je k smíchu (škoda, že cestou nepodřízl pár stromků) a postavy jsou tak nesympatické, že jich škoda není. Nejlepší scénou je palba rozzuřeného Benna do příbytku kanibalské familie (ustřelené ucho, provrtaný rozpadající se děd i šílená matka s mluvítkem). Bohužel film nezachraňuje ani K.Foree, ani unylý Aragorn. Já měl ještě navíc smůlu na debilní dabing...Na jedno podívání a nazdar!(28.12.2012)

Po nesmírně špatné dvojce přichází již potřetí Leatherface, avšak spolu se změnou na režisérské židličce. Trojka se s jedničkou nemůže rovnat, ale posun k lepšímu oproti dvojce je patrný. Evidentní odklon od parodického podání jen prospívá a Leatherface si začíná získávat zpět svůj respekt. Kožená tvář se v bizarní duchu line po celou dobu trvání, i když ten správnej punc úchylnosti dostává až v závěrečných dvaceti minutách. Dojde na ustřelený ucho nebo třeba hřebíkem přišpendlený ruce k židli. Pochválit také zaslouží Ken Foree, jako správnej protihráč, který činí hru na kočku a myš zábavnou. Kožená tvář asi nevyděsí, ale porci zábavy splňuje.(8.4.2009)

Dobrou správou je, že trojka je obstojný horor, patriaci skôr k tomu lepšiemu z hororových sérií, čo v 80-tych rokoch v Hollywoode vzniklo. Poteší namakaný kasting v čele so skvelým Kenom Foreem z Romerovho Úsvitu mŕtvych. Scenár obsahuje množstvo hlúpych a zbytočných žánrových klišé (predovšetkým nesmrteľnosť záporných postáv, zas a znova vstávajúcich z mŕtvych), ale celkovo tretí diel nechutnej texaskej série hodnotím kladne.(13.2.2017)

• - Spoiler: New Line Cinema sa rozhodla dodatočne natočiť alternatívny koniec, a tak strihač Michael N. Knue natočil záver, v ktorom Benny (Ken Foree) a Leatherface (R.A. Mihailoff) prežijú. Režisér Jef Burr bol veľmi nemilo prekvapený, keď si takto upravený film bez toho, aby ho na to niekto upozornil, po prvýkrát pozrel v kine v Tenansee. (beso74)

• - Motorová pila použitá ve filmu vážila 36 kg. Navrhl ji generální ředitel New Line Cinema Robert Shaye. (Chatterer)

• - Natáčení filmu začalo v srpnu 1989 a skončilo v září téhož roku. (henrycruel)