Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

hribisko

Teď tak přemýšlím, jestli mi tady ta schopnost logicky uvažovat (vlastní prej všem lidem) nebyla trochu na obtíž. No ale na druhou stranu meče, řeznictví to bylo celkem slušné. ()

Cruchot

Tuctový příběh, plytký scénář. Po většinu času spíše nuda a nakonec je vám tak docela i jedno, jak to celé dopadne. Přesto ale koukatelné a na závěr tak trochu zalitujete, že se z námětu dalo vytěžit mnohem mnohem víc. ()

Merggie

Čakal som všetko, ale nie extrémny prepadák. Vidieť to v lietadle, tak si okamžite skočím pre padák. Dúfam, že sa tento film v rámci letov s Českými Aerolíniami nikdy nebude premietať:-) Nebyť "reálne možnej" jazykovej inteligencie Ahmeda Ibn Fadiána, tak sa nenájde nič, čo by diváka prekvapilo (hoci aj príjemne). Nevýrazná fraška plná škodlivých výparov. Potlesk pre titulky...jedna hviezdička za muziku a nekončiacu snahu:-) ()

bif

Pro mě naprosto kultovní film, již od malička je tohle a Statečné srdce můj milovaný historický velkofilm, který mne zcela pohltil- skvělé! ()

Jeand´Boa

Oproti všem ostatním hodnotitelům se u tohoto filmu vždy dobře pobavím...mám tento snímek rád, ať už má jakékoliv slabiny - pro mne má prostě své kouzlo, kterému nikdy neodolám... ()

dakarin

S U P E R představení, dokonalé obsazení a geniální vykreslení prostředí různých krajů - obzvláště mlhavý sever. Atmosféra filmu opravdu fantastická, dialogy skvělé... Pozor: nejedná se o historický dokument, ale o výpravný příběh téměř až na pomezí fantasy, jen lehce se inspirující skutečnou historií. Točili to dva mistři a snad jejich vzájemná přenice způsobila nějaké ztráty ... ale já si položil otázku, kde? Jazyku tvůrců jsem porozuměl a jednoduše mi sedl. Přestože scénář se pořádně rozpřáhl doširoka, režie to nádherně ustála... dávám jasných 5 hvězdiček a doporučuji ;-) ()

Fionor

Rozhodně zábavný film, ale asi se měl více držet předlohy (a tedy i historických reálií) nebo naopak mnohem méně - takhle jen nerozhodně přešlapuje na půli cesty. Bylo to na 3*, ale Kulich zajistil 4. ()

Pekisan

Sila, chrabrost, hrdost. Sila ovladnut svaly a vediet kedy pouzit mozog, odvaha pozriet sa smrti do oci a kludne zaspat, hrdost byt potomkom svojich ludi. Skvele po kazdej stranke. Atmosfera ako ja vykreslenie dolezitych postav. Suboje trochu zmetene ale asi tak sa citili vsetci, ktori museli bojovat v noci proti "neznamemu" nepriatelovi. Nedajte sa odradit hodnoteniami a bojujte aspon chvilu po boku vikingov a ak zomriete pojdete do Valhally kde udatni mozu zit naveky ()

Wopat

Dobrý film pro milovníky severské kultury a houževnatých vikingských válečníků. Kontrast s Arabem byl zajímavý a úsměvný. K Antoniovi se role docela hodila. ()

Eilean Donan

Báječný film, mohla by som ho vidieť hoci aj 10x a vôbec by sa nezunoval. Dokonca je aj lepšie (vizuálne) zobrazený a "chrúmatelnejší" ako knižná predloha, to už je čosi! Niežeby kniha nemala čosi do seba, len je pre mňa až príliš realistická, čo sa týka Vikingov, čo film neuveriteľne dobre "strel". Z pocitového hľadiska určite jeden z najlepších filmov - pre mňa. (90 %) ()

Porp

Iba za ten nadupaný soundtrack by som dal 5 hviezdičiek a svojou kvalitou by som ho zaradil hneď za Posledného Mohykána. Filmu by sa dala vytknúť celá hŕba nedostatkov, ale to záleží aj od spôsobu, akým sa na to pozeráme. Na rozdiel od iných mi neprekážala Crichtonová umelecká nadsázka spočívajúca v boji Vikingov s Vendolmi alias akýmisi zvyškami neandrtálskych tlúp. Naopak, tak dávna doba akou je raný stredovek, z ktorej poznáme viac legendy a báje, si ju priam sama pýta. Málo informácií je v tomto prípade výhodou, pretože sa otvárajú netušené možnosti pre mystifikáciu. Okrem toho vymyslieť súceho nepriateľa pre Vikingov, ktorí samotní mali povesť zvierat, je dosť ťažké tak prečo nepoužiť trochu fantázie? Tajomná atmosféra dýchajúca z hlbokých lesov Škandinávie ju dokáže roztočiť do netušených obrátok, a čo potom, keď k tomu pridáme letopočet, kedy bolo ťažké rozlíšiť mýtus od reality. A z desiateho storočia do Paleolitu je to už len kúsok, však že? Určite je to lepší prístup ako pravdivo-nepravdivá história, ktorú sa celkom zbytočne snažia hľadať tvorcovia z našich končín. ()

Charlie84

A máto to! Tohle hodnocení je natruc všem "historicky nevěrohodným kostýmům" a "akci ve tmě". Kdyby tady kdokoli z kritizujících rozuměl tomu co kritizuje, jako první by ho rozesmáli mohutní koně "vikingů" ve srovnání s Tondovým drobkem. Vždyť po celém severu jezdili na krátkonohých ponících, kteří by v takovém filmu vypadli nadmíru směšně. Kritizovat výstroj oněch 13cti statečných je rovněž úsměvné, protože zde není zřejmá ani inspirace skutečnými událostmi. Tohle je drsná, špinavá heroic fantazy ve své inteligentní podobě (uděláme to jako ze severského dávnověku, protože je to kůl) a komu se to nelíbí, ať se na to nekouká...že nejde o historický film je zřejmé už z prologu. Kdo četl pojídače mrtvých, ví, o čem mluvím. ()

chrispe

I když tady je k tomuto filmu hodně nejrůznějších výhrad, musím se přiznat, že já ho mám ráda... a nejen proto, že je plný pěkných, urostlých (zarostlých) chlapů. Pro mě má dobrou atmosféru i příběh. A proto funguje. SPOILER: Toho Vláďu na konci zabíjet teda nemuseli. :)) ()

PenaPP

Možná jsem ujetý, ale tenhle kousek mám vážně rád, takže jsem ho viděl snad pokaždé, když ho dávali :) ()

JBMAVERICK

The 13th Warrior.. Český název tohoto filmu by měl být stejný jako název knihy- Pojídači mrtvých, protože o kultuře drsných seveřanů se zde dozvídáme pramálo, a když něco, tak většinou chybně. Přesto bych film úplně nezatracoval, já jen strašně nemám rád filmy, Které se odehrávají s 80% ve tmě. Naopak snímek vyzdvihuje působivá hudba Jerryho Goldsmitha. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)