Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

lennyd

Ahmed Ibn Fahdlan (Antonio Banderas) se má příliš k manželce jednoho vysoce postaveného muže, a tak je donucen opustit svoji rodnou zemi. Náhodou potkává skupinu Vikingu, kteří putují na daleký sever, aby se zde utkali s tajemným nepřítelem, který ničí jejich vesnice - a vzhledem k tomu, že je jich jen dvanáct, a dle proroctví musí být bojovníků vždy třináct, přijímá místo třináctého právě Ahmed. I když zprvu mezi severskými bojovníky budí spíš posměch, jakmile dojde na boj, stává se více než platným členem skupiny ... Vikingy jsem viděl několikrát, a postupně se mi tento filmeček líbí víc a víc. Ano, nenabízí žádnou závratnou myšlenku, ani nijaké hluboké zamyšlení, ale naopak ideální kombinaci hororu a akce, a představa Arabského bojovníka mezi vikingy mne baví čím dál tím víc (Michael Crichton ví, čím nalákat). Stejně tak nemám co bych vytknul ani Johnu McTiernanovi (dobře, možná si neměl nechat do režie od Crichtona kecat a natočit film po svém), ani žádnému z hereckých představitelů (samozřejmě, vede Antonio Banderas - do tohoto filmu jsem jej měl zafixovaného jako horkokrevného Španěla, ale horkokrevný Arab mu taktéž nedělá potíž). A nějaké ty nelogičnosti .. no a co, furt lepší že se Ahmed naučí (zázrakem) řeč vikingů, než se po zbytek filmu trápit s komunikačními problémy :) ()

Aven

Strašná škoda, že se nepodařilo převést námět do kvalitní filmové podoby, knížka je celkem dobrá. Trailer taky vypadal moc hezky a tak jsem se na film dost těšil. Po jeho zhlédnutí jsem ale z kina odcházel hodně naštvanej - bohužel scénář je fakt nic moc. ()

JohnSmith

Co na tom,že je to pěkná blbůstka, když se člověk baví. Dal bych eventuelně i 4*,ale díky tomu, že se McTiernan nepohodl s producenty a konec filmu dotočil Crichton, tak výsledek nesedí. Crichtonova práce je děs. Tak špatně natočenou bitvu jsem dlouho neviděl. Nevím,co bylo za tím,že McTiernan odešel,ale jeho práce se mě osobně líbila.Zvlášť náznaky na oba díly Predátora ()

sskrblik

Líbí se mi to a rád se na to podívám znovu, byť to není nějaká velkolepá podíváná tak to stojí za to vidět. ()

Compadre

Pěkná kruťárna. celou dobu jsou tu k vidění nějaký brutální mordy a Banderas v nejlepší formě. Takhle by měl hrát pořád, neřád :) ()

Palvinie

Ne že by mě to nějak zaujalo, ale jméno "Antonio Banderas" mi bilo do očí, a tak jsem na to koukla. V konečném důsledku jsem ráda, že jsem měla tu čest podívat se, jak to bylo mezi Vikingy, avšak druhá půlka filmu nebyla tak zajímavá jako první, škoda. ()

VanTom

Nejen svou hutnou, mlžnou, až hororovou atmosférou se mi tento "quest" 13členné skupinky charizmatických vikinských válečníků (včetně tedy jednoho vykuleného, civilizovaného Araba, kterého "parťácky" samozřejmě přijali za svého) zaryl pod kůži. Vyvedly se zapamatovatelné, slovy neplýtvající postavy, celkem i špinavá výprava, krvavé bojové scény či jednoduchý "fantasy" příběh. Na čtvrtou hvězdičku pak zážitek pozvedla vynikající hudba Jerryho Goldsmithe. ()

lykan9

Původně jsem měl film ohodnocen čtyřmi hvězdami, ale když jsem po letech shlédl film Vikingové znovu, tak jsem zjistil, že mu nemám co vytknout. Vikingové jsou skvělá akční řežba. Drsný hlášky jsou skvěle dávkované a hlavně, nadávkuje nás žádnými hlubokomyslnými moudry, což se mi u současných akčních filmů nelíbí. A i když nebylo třeba, aby herci nějak zvlášť oslňovali svým uměním, tak všichni do jednoho dokázali představit svou postavu tak, aby byla zapamatovatelná, což je velký plus. Ono se není ani čemu divit, když na režisérském křesle seděl guru akčních filmů John McTiernan. Jediné, co mě překvapuje, že dle hodnocení ostatních nebyl tento klenot přijat, tak jak by si zasloužil. ()

KASUGI

Přiznám se, na McTiernana jsem čekal něco "většího". Na druhou stranu: filmů na téma severských mytologií je pomálu a tak beru co je. ()

klima777

Vikingy jsem vždy brala jako střízlivější fantasy a baví mě daleko víc než někteří jejich žánrově čistokrevnější bratříčci s obdobnou strukturou a štědřejším rozpočtem. Kostra příběhu je velice vydařená a třináctero válečníků plnících osudové poslání veskrze sympatických. Beowulf, ohnivá saň (alias Grendel), cesta do středu země jakožto iniciační smrt, severská mytologie, střet civilizací, špetka náboženství, trocha hrdinství a pár liber masa... Moc pěkné. ()

J-o-k-e-r

Moc nerozumím přítomným negativním výrokům, k tomuto filmu. Knihu (Michael Crichton - Eaters of dead) jsem četl, a filmová verze J. McTiernana se jí až na pár drobností věrně drží. A. Banderas jako Ahmed Ibn Fadlán, jehož rukopisy nás seznámily o jeho setkání se severskými Normany, se mi líbil hodně, ale nejlepší postava tu bude zřejmě ta V. Kulicha. CO by ještě stálo za zmínku - skvělá hudba! ()

Kosmik 1

Musel jsem hodnocení ještě zvýšit, jelikož minulý rok jsem Vikingy viděl minimálně desetkrát za různých okolností a celkem už minimálně dvacetkrát. A kdykoliv se podívám rád znovu. Některé pasáže jsou totiž nezapomenutelné a pokaždé si je užívám, ikdyž je znám nazpaměť. Výborný je také soundtrack. "Hle zde vidím svého otce, hle zde vidím svou matku, své sestry a své bratry. Hle zde vidím zástup svého lidu k samému počátku. Hle oni mě volají, vyzývají mě, abych přijal místo vedle nich v sálech Valhaly, kde udatní žijí navěky." 90% ()

manonfire

Vikingy mám všeobecně rád a scéna kdy příjede po řece jedna jejich loď a břehy okamžitě opustí stovky Tatarů mě pobavila. Atmosféra vybudovaná očekáváním zla také ušla. Přesto spíše průměrná záležitost. 60% ()

spikey1

velmi dobře vykreslená vikingská mytologie, dobré momenty v akčních scénách a nápaditost. pokulhává ovšem scénář. ()

BuryGol

V tomhle filmu bylo snad všechno špatně. Arab, kterýho hraje Španěl, kterej za Vikingy válčí proti skoropračlověkům a naučí se jazyk za 3 dny posloucháním? Ehm... ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)