Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Kaucukovnik

Mám rád filmy upřednostňující stylizaci před realismem. Třináctý válečník je v tomto ohledu ukázkový. Historik by se ho nedotkl ani desetimetrovou tyčí, ale jako stylově pojaté (převážně) vikingské dobrodružství funguje téměř dokonale. Za slabší považuji pochybnou a zmatenou akci v jeskyních. Z knižní předlohy film zpracovává jen zlomek a sdílí s ní víceméně jen dějový základ a postavy, což ale v tomto případě spíš vítám - po věrném zfilmování celé předlohy bych ani příliš netoužil. ()

FanOfMovies

S tímhle filmem nebyl žádný problém. Herci se skvěle hodili do svých rolí(musím zmínit Vladimíra Kulicha, který se na roli vykinga hodil snad nejvíce), kamera skvělá, hudba skvělá... přesto film cosi postrádá(ale co?), ale to rozhodně nekazí dojem. ()

duch

Abych řekl pravdu, kouknul jsem se na ten film jenom proto, že mi to doporučila kamarádka. Sám bych tokovou pitomost asi nikdy neudělal. Absolutně zmatený příběh kontrastuje s výborně provedenými akčními scénami. Režisér se snaží film jakoby uspěchat. Přesunujete se z místa na místo, neprohlubují se vztahy mezi hlavními hrdiny... A jedno mi stále neleze do hlavy. Jak se mohl Ahmed Ibn Fadlán naučit řeč Vikingů za jediné sezení u ohně?! To už tu ře mohl rovnou ovládat od začátku... ()

Bald

Příběh silnej, akční scény super, Vladimír užasnej, hudba perfektní, kostými a zbroj naprostá hrůza. Jen pro informaci: Ahmed s nima putoval několik měsíců, takže pravděpodobnost, že se něco z tý jejich tvrdý řeči naučí je dost velká. Tak to tedy píše ve své předloze Crichton. ()

lahvi

Z toho se dalo vytezit mnohem vic. Jsou tam fakt momenty, ktere jsou uplne vedle. Skoda, scenar dost hapruje. Paskvil to ale neni. Nechytli to ale uplne jak mohli..Mohlo to byt mnohem napinavejsi a dramatictejsi. V jistejch momentech to schazi ale proste z cesty, ze si jen rikam proc takle. ()

vadas

uzivatelia csfd.cz asi zabudli ze nejde o dokument. velki chlapi si sekaju hlavy, prasia pekne dievcata, hrdinsky umieraju, mne viac netreba. ()

Bacileus

Já mám v životě k patriotismu hodně daleko, ale jestli to, co ve mě probouzí pohled na nejheroičtějšího ze všech bijců na poli historického eposu (Maximus Decimus Nevímjakdál? Příliš americky předimenzovaný. Achilles? Antický předobraz pro celou řadu pornoherců. Balian z Ibelinu? Ten by ušel, kdyby ho nehrál Orlando, jemuž ani vousy k mužnosti nepomohou, přičemž Království nebeské vlastně ani není žádný epos. Leonidas? Motivační proslovy by nikdy, opakuji nikdy neměly rozesmávat, čímž nemám na mysli ten drsný zabijácký chechot, nýbrž smíchem podpořené idiomy typu: "To je debil," či: "Ten se v těch slipech teda cejtí." Nu a žádný další epický válečník mě v tuto chvíli nenapadá) není patriotismus, pak se zřejmě doktor spletl a já budu homosexuál. No to je jedno. Go Kulichu, go! ()

Profík

Co to proboha mělo bejt? Nečetl jsem knihu, ale tohle je paskvil, který je hrozně nepovedený po mnoha stránkách a nejvíc bych to asi charakterizovval slovem sterilní, což je u tohohle filmu skoro až "umění", takhle to pokazit. Slabé 2 a 35%. ()

fuskoric

Keď spočítam Goldsmithovu muziku s temnou atmosférou a pridám 12 severských borcov , nemôžem dostať iný než 5 hviezdičkový výsledok (aj napriek istým nepresnostiam v scenári). Na tento film nedám dopustiť. ()

Sadova302b50

Celkové hodnocení 66%... no mám za to, že by si Vikingové zasloužili trochu vyšší cifru. Nemyslím si, že to je kdovíjaké dílo, ale za námět, atmosféru a první část filmu dávám solidní tři body. Protože se herci včetně Banderase zatraceně snažili, tak to oceníme též. A nakonec souhlasím s uživatelem Gemini a budu taky tak jednat. Celou hvězdičku vlepím jen za ten úžasný soundtrack. Jerry Goldsmith si zaslouží velký dík. ()

jJjelen

Mám tenhle film vážně rád. Jistě, objeví se nějaká ta historická nepřesnost (dobové zbroje některých vikingských válečníků stojí vážně za to, muhehe), či díra ve scénáři (intrikářský princ, po čase mizící ze scény... aby se na ní už neobjevil...) nicméně aspon pro mě má tohle dílo perfektní atmosféru správně špinavého, studeného severu, kde je mlha že by se dala krájet nebo prší a kde když se do sebe pustí nordičtí bijci a jeskynní kanibalové občas ustříkne i trocha krve nebo odletí nějaká ta hlavička. Prostě středověká idylka jak má být, ještě podtržená parádní hudbou. Bohužel, výše naznačené chyby dojem přeci jenom kazí, takže zůstanu na 3 (spíš 3,5) ()

Tobias_Sin

To, že ve filmu jsem nepřesné, někdy nesmyslné odchylky od historických skutečností, jsem ochoten tvůrcům filmu mávnutím ruky odpusit a brát tento film jako výpravu válečníků, kteří se vydají na sever likvidovat zlo. Atmosféra filmu výborná! ()

andydufrsn

Fantasy odehrávající se na dalekém severu je ta trochu reklamou na moudrost islámu což může v dnešní době působit zvláštně, ale jako podívaná to není úplně nejhorší , Samozřejmě pokud to bereme jako fantast tedy pohádku pro dospělé ()

Karlito74

Četl jsem knihu, která není pohou fikcí, ale je sepsána na základě historického spisu Íbn Fanlána. Děj filmu se odehrává na základě skutečných událostí. Kniha - Pojídači mrtvých je skvělá, četl jsem jí a ne jednou. Film vcelku odpovídá, knihu nemůže zcela respektovat, protože to by naše společnost s křesťanským myšlením jaksi nevydýchala. Byl by to krvák s parádním pornem, protože vikingové nedobývali zrovna srdce dívek. Ve filmu se mi nejvíce líbí rozhovor o pohledu na sex. Co tvá žena ptá se Banderas vikinga ? Má žena není mrtvá a já jsem už dva roky na cestách a ona neví jestli se vůbec vrátím. Ó to je respekt k touhám člověka. Film má své klady i zápory, jediné co mi trochu vadí jsou ti američtí vikingové, naopak Čech coby velitel Bulvaj je parádnický. Dávám plné hodnocení a rád se k filmu občas vracím. Kdo ví něco o boji, o tom jaké je to držet meč a také něco o filosofii vikingů - o strachu ze smrti, ten v tom to potřebné najde. ()

Oxytocin

Jako malej kluk jsem četl pár knih o životě Vikingů. Jsou zde zobrazeny různé zvyky a chování, za které jsem tleskal. Výběr statečných vikingů se vydává za dobrodružstvím, když jsou povoláni na pomoc vzdálenému vladaři. Na jeho panství řádí tajemní nepřátelé, kteří nemají slitování a jsou ověnčeni mystikou nadpřirozenosti... Vše se vysvětlí, že jsou to "jen lidé" jak poznamená Banderas, ale to nestačí. Je třeba zamezit jejich nájezdům. Výborně herecky poskládané, skvělá hudba a "záhadný děj", který odpovídá době, kdy se lidé báli neznámého. ()

EagleSK

Ked som tento film videl prvykrat, hned po natoceni, zdal sa mi celkom fajn. No a vcera som si ho pozrel znova a nechcelo sa mi verit, ze sa pozeram na rovnaky film. Mozno som rozmaznany sucasnou kinematografiou, ale na to vcerajsie sklamanie dlho nezabudnem. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)