eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

JohnCZ

Tyhle podivné filmy z přelomu tisíciletí jsou pro mě specifické. Obsahují většinou nějaký zajímavý námět, líbí se mi trochu béčkovější provedení a místo nudných CGI efektů se používají hmotné kulisy a rekvizity, čímž film působí mnohem uvěřitelněji. K tomu úchylný a trochu nechutný vizuál, zvláštní chování postav a lehce sexistický náboj (prostě Cronenberg) a máme tu eXistenZ s velkým X a Z. ()

Skrk

"Jsme stále ve hře?" Neskutečně nedoceněný film, který je čím dál tím víc aktuálnější. Nadčasová senzace. ()

corpsy

David Cronenberg sa vyžíva v podávaní nechutností radovému divákovi. Máloktorý z jeho snímkov nemá tému, ktorá by nerozoberala ľudské telo, ako nástroj zla a ničenia, pokrúteného v kadejakých neskutočných fázach a polohách. Tento snímok je jedným z dokonalých príkladov jeho záľuby vo venerickom chápaní sveta a ide ruka v ruke s odpornosťou, ktorú tak vyzývavo prezentuje. ()

Pishin

Davida C. mam rad, znam jeho oblibene motivy, ale zde me neco chybelo. Pritom je film plny ruznych casovych rovin, spoustu podivnych biomechanismu, vnitrnosti neroztodivnejsich tvoru, nechutnych zvuku a jeste nechutnejsich veci ale i tak sem se nemohl zbavit pocitu ze tomu chybeji ''kule''. 60-70% za zajimavou myslenku ()

hous.enka

"Řekněte mi pravdu, ještě pořád hrajeme?" Wow, Cronenberg je mnohem lepší, než jsem čekala. Mám ráda tyhle filmy o virtuální ne/realitě a nebýt těch nechutných želé konzelí, kdy forma zvítězila nad obsahem, hidnotila bych nejspíš všemi pěti. Pusťte mi dalšího Cronenberga! ()

Cimr

Na tomto filmu je báječné, že funguje na několika rovinách. Ač se to na první pohled nezdá, je to film vlastně téměř pro každého - mainstreamový divák dostane akční honičku s Judem Law v hlavní roli, divák upřednostňující artové filmy zase může přemýšlet, proč se pokračování hry eXistenZ jmenuje transCendenZ. Film měl premiéru tři týdny po Matrixu, což se ukázalo jako smrtící. Je to pochopitelné - Matrix je cool, vyňuňaný, čistý a eXistenZ bizarní, zlé a špinavé. Film proto u kritiky i diváků propadl a byl pozapomenut. Podle mě je to ale škoda. Ono se totiž takové spojení perverzní počítačové střílečky s filozofickými úvahami na téma prázdnoty lidské existence, jen tak nevidí... ()

SaNcHeZ_cz

What the... Musím uznat, že jsem viděl spoustu pochybných, absurdních a naprosto ujetých snímků. Bohužel i přes velikou otevřenost svojí mysli jsem nebyl schopen pobírat tuto naprosto originální avšak neskutečně ujetou scifi jízdu. Myšlenka perfektní avšak zpracování pro mě naprosto mimo. ()

Vxxx

No, nasmála jsem se dost. A víc k tomu asi nemám. Je to zmatené, nechutné, překombinované a ke všemu tak strašně špatné... 2* ()

Popluh

Zvláštní film, naštěstí jinak zvláštní než jiný režisérův počin Pavouk. Film má neskutečné tempo a párkrát se mu podaří navodit paranoidní atmosféru, ale bohužel nikterak silně. Na to film uhání až moc dopředu a vrší jeden zvrat za druhým až uvede diváka do stavu nonstop šoku a zbytečně ho ochudí o sílu toho (možná) závěrečného. Jinak ale neotřelá podívaná se skvělým hereckým obsazením a nepříliš bohatou režií, která jakoby nechtěla divákovu pozornost odpoutávat od zaměření na postavy a příběh. Což je možná škoda, přidat trošku nejednoznačnosti i po stránce zobrazení některých věcí by možná na škodu nebylo. 75 % ()

Ender66

Výstraha pre všetkých hráčov WOW a podobných "onlajnoviek". P.S (všetkým sa za ňu ospravedlňujem, ale toto som si naozaj nemohol odpustiť, viete politické presvedčenie nepustí): Smrť buržoáznym kapitalistom!!! ()

kaylin

Co David Cronenberg nezvládl, to je závěr filmu „eXistenZ“. Prostě se nepovedl. David se zamotal do vrstev, které zde vytvořil, a dopadlo to špatně. Většinou s jeho závěry problém nemám, sedí, ale tentokrát to prostě přehnal. Chápu, o co mu šlo, ale zaprvé, dalo se to tušit, zadruhé, není to zase nic tak převratného. Naopak si myslím, že se mu podařilo vše, co jsme sledovali před závěrem, zabít. Padla zde však zásadní věta, skoro jako konec povídky Jáma a kyvadlo. „Tohle je přece ještě hra, ne?“ ptá se jedna postava. Je? Nebo není? Nikdo nedokáže odpovědět jasně. Může to být obojí. ()

Remedy

Po "Videodrome" můj druhý Cronenberg. Celkově je ten nápad bomba, jen přemýšlím, jestli byly ty nechutnosti nutné, protože bych si například ono zavedení portu dokázal představit nějakým lidštějším a oku více lahodícím způsobem než takhle odporně. Abych ale jen nekritizoval, řemeslně je to skutečně promakané a Jennifer Jason Leigh s Jude Lawem byli perfektní. 4,5* ()

italka63

Mám z toho rozpačitý dojem, možná jsem také zrovna v jiném stupni reality, asi by se mi spíše líbilo knižní zpracování - ano, jsem trochu bláznivá knihomolka.Nebylo to vůbec špatné, solidní Jude Law, to ano, zajímavá pistole sestavená z kostí živočichů a lidských zubů, velmi účinná, ale ty mutovaní živočichové opatlaní slizem....myšlenka dobrá a zajímavá, ale mezi autory sci-fi ne až tak převratná. Takže až budete zase někdy pařit na konzoli, dejte si pozor, nikdy nevíte, kam až současná biotronika došla, abyste se v ní nezapomněli. I když -věděla bych o hezčích:-) ()

JohnMiller

Ani vo sne by ma nenapadlo, že natrafím na film o fiktívnej PC hre z roku 1999, ktorú ešte ani dneska nikto svojou prefíkanosťou neprekonal a to tu nie sú absolútne žiadne efekty, ktoré by kazili dojem. Ale tým že ide o bizarného vizionára Davida Cronenberga to zase až tak nereálne nevyznie. Tento tvorca ma zatiaľ uchvátil svojimi všetkými filmami, či to bolo 70´s, 80´s alebo 90´s (tie novšie som ešte nemal možnosť vidieť). Snímka je vlastne iba jedna prezentácia a uzatvorený fanúšikovský betatest najnovšej verzie hry ktorá vás premiestni do alternatívneho realisticky vyzerajúceho kyberpriestoru. Otvorený betatest budú mať možnosť zahrať si iba niektorý účastníci z publika. Nebolo by na tom nič zvláštne keby sa ovládače hry nevytvárali z organických látok ( z nejakých jašteríc) a nepripájali sa k telu, konkrétne k mieche, Ovládač je vlastne živý tvor ktorý sa kŕmi našou energiou. Bizarné výjavy a predmety (ako napríklad zmutované zvieratá, zbraň vytvorená z organických látok ktorá strieľa zuby a rôznorodé operácie). Kto pozná Cronenberga vie presne čo ho čaká. Páčili sa mi momenty kedy hlavné postavy prechádzali z hry do reality a po čase už nedokázali vnímať tie rozdiely, hlavne keď v hre začali niekoľko krát novú hru, malo to miestami atmosféru Inception. Divák už prestal vnímať to čo je reálne a čo fiktívne. Ale nakoniec sa celá realita a fikcia rozpadla ako domček z karát a o prekvapenie na konci rozhodne nebola núdza. Skvelá zmes elitných hercov, úžasná hudba, takmer noir kamera a napätie ma dostali tak, že sa mi to páči hádam ešte viac ako podobne kultový mindfuck Naked Lunch z roku 1991. ()

Skip

Nemusím tyhle blivajzy se zvukovými efekty, které dráždí žaludek, nicméně celkově je to film ne úplně stupidní. Přesto to ale není zrovna můj šálek kávy a tyhle "moralitky" o virtuálnu mě nijak zvlášť neberou. Moc jsem neočekával a také jsem moc nedostal, takže docela v pohodě. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)