Avatar: Legenda o Aangovi

• USA Avatar: The Last Airbender (více)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Mysteriózní
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (více)

Série(3) / Epizody(61)

Bezstarostný 12letý Aang musí ovládnout své živelné schopnosti a čelit svému osudu, aby navrátil rovnováhu do světa rozděleného násilným konfliktem. (SkyShowtime)

Dajtin

Ďalšie sklamanie a ani po dopozeraní posledného dielu som nezmenil názor. Už na začiatku to na mňa pôsobilo, ako ďalšia priemerna americká rozprávka pre deti, ale povedal som si ber to čert. Možno ťa to prekvapí, ale bohužiaľ sa to nestalo. Mám už toho celkom dosť napozeraného a keď porovnávam, tak nemám veľmi čo vyzdvihnúť, skôr veľa veci vytknúť. Možno som to len nesprávne zatriedil medzi anime a tým pádom od toho očakával viac, niečo vyspelejšie. Súboje boli absolútne nezaujímavé a potenciál štyroch elementoch málo využitý a keď príde nejaká zaujímavá technika ako bloodbending, tak je trestuhodne nevyužitá. Jej potenciál sa využíva len na ovládanie tela. Katara ju v jednom diely neváha použiť, ale v ďalšom, keď je víťazstvo dôležitejšie, tak jedna ako keby tu techniku nemala. Nelogickosti a klišé je tam omnoho viacej. Charaktery boli viac otravné ako zaujímavé, no možno tá cirkusantka a strýko :D Hudobný podmaz nič moc. Infantilné vtipky ma málokedy rozosmiali a tie dve úmrtia ma nechali zase chladným. Príbeh nebol zlý, len by som upriamil viac času na učenie techník, lebo pre mňa osobne dosť zabíjalo atmosféru to bleskrýchle učenie všetkého. ()

Ronkar

Nádherné pohádkové dobrodružství! Avatar má silný obsah a na infaltiní podívanou i zajímavý myšlenkový přesah (zenová moudra starších, guru, který učí hrdinu otevřít si čakry, plno vizí, snů, koncept reinkarnace a mnoho dalšího, co nebývá v rovině pohádky tak časté). Animace je velmi pěkná a postavy sympatické, ačkoli jsem si k nim musel pár dílů hledat cestu. Když jsem však lépe chápal jejich minulost, motivace i rostoucí vztahy, zamiloval jsem si všechny. Zdejší svět se díl po dílu rozšiřuje, mytologie komplikuje, stejně jako vztahy mezi aktéry. Bílou a černou nahrazuje více šedé, než bych od příběhu čekal. Je tu spoustu situačního i hláškovacího humoru, peckovní akce, epické efektivní souboje. Celkový nápad s ovládáním živlů mi přišel zajímavý a bylo skvělé, že schopnosti hrdinů stoupaly společně s jejich životními žkušenostmi. Soundtrack je jedním slovem skvělý a svou kvalitou mě překvapoval od začátku až do konce! Ty tři knihy mi ve výsledku utekly hrozně rychle. Možná až moc. Ano, tu a tam se najde slabější episoda, ale celkově příběh nikdy neztratí tempo a hlavně pořád baví. To co na začátku působí jako přízemní jednoduchá pohádka se rozroste do obrovských rozměrů a ta osudovost a epičnost (klidně srovnatelné s příběh Luka ze Star Wars) je z toho neuvěřitelně cítit.Aang, který je nucen pod tíhou okolností dospět dřív, než by sám chtěl prostě přiroste divákovi k srdci stejně jako zbytek jeho party: laskává Katara, tvrďácká Toph i hláškující Sokka. Sourozenci království ohně, kteří stojí na opačných barikádách, pak přihrávají důležité rodinné motivy. Rozpolcený Zuko, agresivní Azula a moudrý strýc Iroh. Všichni zapadají do děje a oživují ho správným způsobem. Postavy prochází vyprávěním, kde není nouze o zvraty, bolestivé pády, i epická vítezství. Nejednou dostávají pořádně na zadek a musí se vyhrabat na nohy zase o něco moudřejší, silnější a odhodlanější. A o tom je celý avatar - o cestě za poznáním sebe sama, o učení se z životních chyb/úspěchů, proher/výher. To co seriál předvádí v závěrečném konfliktu je přehlídka toho nejepičtějšího, co jsem kdy v anime viděl. Funguje to po všech stránkách, protože cesta k němu je zamotaná a trnitá. Emoce se tu ždímají na plné obrátky a funguje to skvěle! /Lehký spoiler/: Moc se mi líbilo, že narozdíl od jiných příběhů Aang coby duchovní klučina vychovaný mnichy má dilema, protože i když chce ukončit válku, nechce nikoho zabít. Ani Ozaije, Pána ohně, s nímž se však střetnou musí. Chytře napsané, dobré poselství. /Konec spoileru/ Jeden z nejlepších animovaných seriálů, jaké jsem viděl. Hodně jsem se u něj nasmál, držel hrdinům palce, když šlo do tuhého. Má to prostě vše, co od fantasy pohádkového dobrodružství člověk očekává. Těším se na příběh Korry. ()

NiksCZ

Říkejte si co jen chcete, ale Avatara považuji za to vůbec nejlepší, co kdy Nickelodeon vyplodil. Má to všechno, co by měl kvalitní animovaný seriál mít. Příběh, který ani vteřinu nenudí a hlavně nezdržuje, postavy napsané tak, že mají přirozený vývoj osobnosti a hlavně vám na nich bude záležet. Taky má opravdu velice hezkou animaci s krásně namalovanými pozadími a taky velice hezký soundtrack! Proč už lidé z Nickelodeonu nic podobného nedělají? Je to škoda... :( ()

Lendak

"It is important to draw wisdom from different places. If you take it from only one place, it becomes rigid and stale.”______Po desiatich rokoch som sa vrátil ku seriálu, ktorý formoval celé moje detstvo a aj napriek počiatočnému strachu môžem spokojne usúdiť, že ATLA je jeden z tých, nebodaj najlepší animovaný seriál, ktorý mal tento svet možnosť vidieť. Tým, že ja osobne milujem v príbehoch kontrast, je jeden z hlavných dôvodov, prečo to milujem. V jednej epizóde sedí človek ako prikovaný a s napätím sleduje vývoj situácie v Ba Sing Sei, o chvíľu strieka blahom nad tou epickou akciu, v sekunde zase umiera smiechom nad tým, miestami síce detinským až infantilným, trefným humorom a na koniec dostane totálny mental breakdown (Azula ty piča skurvená!!). To všetko je síce super, ale nebolo by to super, keby tvorcovia nenapísali jedny z najkomplexnejších charakterov, minimálne v histórii animákov. Či už mojej prvej detskej lásky, strýka Iroha, sorry ale to ako posiluje na tej prični mi v hlave ostalo až doteraz, tak aj postavu s jednou z najlepších redemption árch v seriálovej histórii, kde sa z tvrdohlavého princa Zuka, ktorého jediným cieľom je chytiť Avatara, sa nakoniec stane jeho najlepším priateľom. A takto funguje takmer každá postava, ktorá má svoju vlastnú osobnosť a rozoznateľná a zároveň si prejde aj nejakým charakterovým vývojom (Sokka, zo začiatku ako komický prvok dostane v druhej "knihe" obrovský glow up, a do toho mu dostane prekvapivo veľmi funkčný romantický vzťah). A takmer som zabudol na to, ako seriál s úplnou ľahkosťou malým deťom predhadzuje vážne spoločenské témy od sexizmu, xenofóbie, propagandy, výmývanie mozgov až po genocídu. Áno, v seriáli pre malé deti sa objavuje vyvražďovanie národov, ale je to podané veľmi zjednodušenou formou. Strašne sa mi páči aj to, jak príbeh kopíruje základnú trojaktovú štruktúru, kde prvá séria je setup a predstavenie sveta, druhá séria je to, kde sa to všetko posere a v poslednej sa karty obrátia a dojde ku rozuzleniu. Prvá séria, napriek tomu ako ľahko dokázala nastaviť tón a predstaviť svet, je podľa mňa tá najslabšia, pretože najviac tlačí ten infantilný humor a zároveň tam je strašne veľa fillerov, kde niektoré ani niesú nejakým extra zážitkom. Všetko sa ale zmení vo finále, ktoré opäť zvážnie a nakoniec to epicky vyvrcholí. Druhá séria sa vysrala na fillery a keď tam nejaký je, tak stojí fakt za to alebo posúva charaktery ďalej (Zukova epizóda). V druhej polovici sa to premení na, až priam Orwellovský, politický triler, ktorý je tak neskutočne vygradovaný, že človek na konci iba čumí s otvorenou hubou nad tým horkosladkým koncom. Tretia séria síce začala na vážnej note, ale rýchlo sa vrátila do starých koľají a dostali sme hneď niekoľko fillerov za sebou a opäť, oni niesú zlé, ale zároveň niesú nijak dychberúce. Na druhú stranu sa tu je epizóda The Puppetmaster, ktorá len tak tak hraničí s hororom. Nakoniec sa to vráti späť a dostaneme jedno z najepickejších finále, ktoré som mal za svoj krátky život možnosť vidieť. Epická bitka, rozdelená do troch frontov s geniálnym rozuzlením a nádherným zakončením. Do smrti budem s radosťou spomínať na to, ako som máchal rukami, či náhodou niesom Avatar ;)_____"In the darkness, hope is something you give yourself." ____Na napísanie tejto slohovky bolo spotrebovaných extrémne veľa kaktusového džúsu a nespočetné množstvo šálok jazmínového čaju. Hej a dajte tomu dedovi pokoj a neničte mu v kuse ten jeho stánok s kapustou!!! () (méně) (více)

ricmont

Před tím než Netflix vypustí na svět svoji Live-action adaptaci tak jsem se rozhodl si dát opáčko původního seriálu. A Netflix zde stejně jako v případě One Piece nebude mít snadný úkol. Původní Aangův příběh zbožňují miliony lidí po celém světě. A je k tomu důvod ten příběh je perfektní do každého detailu. A když jsem si ho teď dával znovu tak jsem měl úsměv od ucha k uchu a nemohl se od něj odtrhnout. ()

Norzog

Naprosto famózní anime (?), které je sice zaměřené na mladší publikum, ale neurazí ani ostříléného motorkáře (no, když nad tím tak přemýšlím...). Oplývá humorem, povedenou animací, vynikající atmosférou a přitažlivými postavami. ()

veere

Seriál pro děti, jenže hned s několika plusy z toho vyplývající - jednoduchá angličtina, parádně vytvořený svět s celou mytologií, šablonový příběh - taková snídaňová oddychovka (alespoň pro mě). Asi nejradši jsem měl příběhy z druhé knihy (2. série) ()

serpencia

První kreslený seriál, který jistě dokoukám, zatím příjemné překvapení :-) Book ONE: 85% Edit: Rozhodně nejlepší seriál z téhle kategorie co jsem zatím viděl! Book TWO: 95%, Book THREE: 95% ()

Flabadob

Je škoda, že toto anime pro mě skončilo :( Hezký konec. Dávám za 5* . Opravdu nejlepší anime. ;) Jinak asi nejvtipnější anime :) Sokka a naštvanej Zuko to tam dost drsné drželi.. Dokonce jsem se i smál . Aang: Sorry, Sifu Hotman. ; Zuko: And stop calling me that! ()

FISHa

Nemám slov ! Neuvěřitelné, jak se s dílka, co se ze začátku tváří jako nenáročná zábava pro děti s pěknou animací, vyklube nádherný, promyšlený a především silný příběh, který každou sezonou jakoby dospíval. Ano je to plné klišé okamžiků a jednoduchého, leč skvěle fungujícího hůmoru, ale vše je servírováno ve snesitelné míře...Už od prvních epizod je jasné, kam celý příběh bude směřovat ale mezi tím si užijeme plno zvratů, zrady a vyvíjejících se postav, kterým bude prostě fandit ! Navíc se zde objeví několik silných a až filmových momentů, ať už se jedná o akci (skvěle vykreslené pohyby a originální nápady-awsome!!) nebo jednání postav.... Příběh provází jakási osudovost, což je velké plus, která vyvrcholí finálem s velkým F(doslova) !! Po shlednutí jsem se nemohl zbavit pocitu, že mi tenhle fantaskní a promyšlený svět bude chybět....chci víííc !!! :-P ()

kolema

Nemužu se zbavit dvou dojmů, tím prvním je, že je to pohádka pro 10 tileté děti a zadruhé: "Mě to tak nezkutečně baví" i ty vtipky u mě padají na úrodnou půdu což je velké plus. ()

misimus

1. série, která na mě působila hlavně ze začátku lehce dětinsky "jen" za 4*. Pak se to ale rozjede do nejepičtějšího semi-anime jaké jsem kdy viděl. Už se těším na Legend of Korra. 2. a 3. série za jasných 5*. Oblíbené postavy Prince Zuko, Uncle Iroh, Mai, Aang, Katara ()

Tomulka

Výborně zpracovaný seriál (rozhodně lepší než film z 2010) samozřejmně chápu , že film má své hranice, ale to jej neomlouvá. Každopádně toto zpracování je vtipné, milé a příběh je slušně zajimavý. akorát mi vadí, že se postavy skoro vůbec nevivíjejí. Snad jen Katara se lepší v ovládání vody. Trošku mně taky mrzelo, že svět duchů nebyl více mystyčný a strašidelnější. Celkově však za čtyři hvězdy. ()

Anime2

Úžasný seriál o aangovi a jeho přátelích co chtěj zachránit svět.Je to teda dělaný spíš pro děti.Ale mě se to líbí.Tomu se prostě nedá nic vytknou.Krásně zpracované a velmi vtipné.Každý díl mě něčím překvapil plný převratů a zábavy.Komu se to líbilo doporučuji avatara Korru. ()

Čako

Úplnou náhodou jsem narazil na tento seriál. A byl jsem opravdu rád, že jsem tehdy klikl na ten odkaz! Seriál dokáže člověka vtáhnout do děje! Nechybí zde napětí, zábava ani dojetí. Od prvního dílu, první série až do úplného závěru třetí série se nebudete nudit. Seriál nabízí úžasné prostředí, dokonale ztvárněné charaktery postav a atmosféru, která prostoupí vámi samotnými a máte pocit jako byste sami prožívali ono dobrodružství. Mnoho bitev se navzájem prolíná s odpočinkem a nenechá vás odtrhnout se od obrazovky. Jedinečný humor, který nedá vaší bránici pokoj ani na chvíli se střídá s dojetím, jež nenechá jedno oko suché. A jakmile se dostanete nakonec posledního dílu, bude vám líto, že příběh už končí! 15* z 5* za mě. ()

Meon

Prezretie celého seriálu mi trvalo asi týždeň, a hneď na ďalší deň sa mi do hlavy dostavil pocit prázdnoty, aký zažívam len po tých najlepších kúskoch. Tvorcovia vytvorili dokonalý svet so skvelými postavami a zaujmavou zápletkou. Od začiatku ma to bavilo, ale každým ďalším dielom si ma to viac a viac namotávalo až kým ma to úplne pohltilo. V každom diele si museli hrdinovia poradiť s novou výzvou, ktorú s veľkou vynaliezavosťou a humorom prekonali. Bolo to aj veľmi emotívne, nechýbala romantika, dojemnosť či napätie. Len ťažko by sa dalo niečo vyčítať tomuto majstrovkému dielu. Veľké + pre mňa bolo aj zakončenie tohto veľkého diela v ktorom sa mi dostalo všetko čo som od toho očakával ( ak nie aj viac :) ) Obľúbené postavy : Zuko, Iroh, Katara, Toph, Aang, Sokka.. a samozrejme Appa, Momo(no hej vlastne všetky:D ) teším sa na Legend of Korra. Hodnotenie jednotlivých sérií : Book One: 10/10 Book Two: 10/10 Book Three: 10/10 = 100% ()

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu