Avatar: Legenda o Aangovi (TV seriál)

Avatar: The Last Airbender

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Mysteriózní

USA, 2005–2008, 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs, Erik von Detten, Clancy Brown, Jon Polito, Phil LaMarr, Rene Auberjonois, James Hong, Kristoffer Tabori, Melendy Britt, Serena Williams, Rachel Dratch, Joe Alaskey, Hector Elizondo, Johanna Braddy, Marc Donato, John DiMaggio, Nika Futterman, James Arnold Taylor, Cameron Monaghan, David Jeremiah, Wade Williams, Melinda Clarke, Ross Thomas, Mitch Holleman, Erik Dellums, James Shigeta, Jim Ward, Robin Atkin Downes, Tara Strong, Gary Anthony Sturgis, Salome Jens, George Cheung, Raphael Sbarge, Courtenay Taylor, Andrew Caldwell, Roger Rose, Tsai Chin, Sab Shimono, Will Shadley, Brian George, Julianna Rose, Gabrielle Carteris, Barry Dennen, Nick Jameson, Robert Ito, Clement von Franckenstein, Keone Young, Bruce Locke, William Bassett, Leonard Stone, Daran Norris, Bonnie McNeil, Sean Marquette, Jamie Alcroft, Kevin Michael Richardson, Mick Foley (vyp.), Karen Maruyama, Malachi Throne, Eric Bauza, Phil Proctor, Michael Yama, Chris Butler, Paul Nakauchi, Jillian Henry, Victor Brandt, Barbara Goodson, Bill Bolender, Jeanne Sakata, George Takei, Tom Kane, Keith Szarabajka, Clyde Kusatsu, Bryan Konietzko, Scott Menville, Robert Pine, Jennifer Hale, Amy Hill, John Kassir, Daniel Dae Kim, Laraine Newman, Fred Tatasciore, Carlos Alazraqui, Mick Foley, Adam Wylie, Walker Edmiston, Brian Tochi, Cameron Bowen, Lauren Tom, Greg Berg, Nicholas Guest, Wil Wheaton, Dwight Schultz, Robert David Hall, Kurt Fuller, Tinashe, Robert Patrick, Wayne Duvall, Maximillian Roeg, Ron Perlman, Tress MacNeille, Michael Hagiwara (vyp.), Noah Luke

Veliký překvapení, z nenápadnýho seriálu pro děti se vyklubal doslova epicky velkolepý příbeh. Povedený pokus američanů přiblížit se japonskému anime. Propracovaný svět, napínavé zápletky, tuny opravdu vtipného humoru, překvapivě dobře propracované postavy a další libůstky jsou devizami tohodle seriálu. Místy mu sice škodí až přílišná infantilnost (ale zase pořád jde o seriál zaměřený na děti, tak co :-)), ale to je vzhledem k ostatním kvalitám zanedbatelná kaňka. Příjemně stravitelný seriál jak pro děti, tak pro dospělý, který se sice drží ve společensky nekonfliktně přijatelných mezí, přesto dokáže být zábavný a napínavý po celou dobu sledování.(24.10.2008)

Book One: Water Na tenhle seriál jsem narazil úplnou náhodou v době, kdy ho ještě v ČR skoro nikdo neznal a (zprzněná) filmová adaptace byla hudbou budoucnosti. Netušil jsem, jestli je to myšlené jako seriál pro děti nebo pro dospělé (až později jsem zjistil, že cílovka je údajně 6-11 let, ale většině fanoušků je tak minimálně 2x tolik). Ale bavilo mě to naprosto neskutečně. Pohltil mě ten svět čtyřech národů jednotlivých elementů, bavily mě postavy napsané lépe než ve většině "dospělých" seriálů a užíval jsem si skvěle vymakané akční scény (a brečel do polštáře, že ze mě nikdy nebude airbender :D). Ale především si mě zaháčkoval ten příběh o dvanáctiletým klukovi, kterej zjistil, že je posledním ze svého lidu a navrch má jako Avatar na svejch bedrech odpovědnost za celej svět. Střídají se tak momenty vážný a vtipný, a kupodivu to do sebe skvěle zapadá a celý je to jízda od začátku až do konce. S koncem finálové epizody jsem věděl, že jsem právě našel jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Southern Air Temple, The Blue Spirit, The Fortuneteller, Siege of the North Book Two: Earth Druhá série nezůstává té první nic dlužna a i když se to zdálo nemožné, kvalitativně ji ještě překonala. Co mě dostalo asi nejvíc, byl vývoj všech postav, který za těch 20 dílů urazily neskutečnou cestu a třeba ze Zuka se stává možná nejzajímavější postava celýho seriálu. Příběh je tentokrát mnohem dospělejší, zamotanější a komplikovanější, a upřímně řečeno mi to už vůbec nepřijde jako seriál pro dětské publikum, které ATLA podle mě nemůže úplně pochopit. Druhá sezóna také znamená příchod několika nováčků, kteří do seriálu skvěle zapadli a spolu se starými známými se domanévrovali do finále, které svojí dokonalostí a emocionální silou překonalo veškerá má očekávání a potvrdilo, že jsem A:TLA nezařadil na absolutní seriálový vrchol omylem. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Cave of Two Lovers, Zuko Alone, The Tales of Ba Sing Se, Crossroads of Destiny Book Three: Fire Třetí série završila tohle seriálové mistrovství tím nejlepším možným způsobem. Jako nit se jí táhne ten blížící se nevyhnutelný konec, přesto se ale opět najde čas na spoustu skvěle zpracovaných odboček a konečně se více pokročí v romantické lince, kterou seriál v předchozích řadách jen naťukával. Opět mě nepřestává překvapovat propracovanost a vývoj jednotlivých postav, epizody hýřící skvělými nápady, dokonalé akční sekvence a mimo jiné stále i dostatek humoru. Zkrátka tahle série mi utekla snad ze všech nejrychleji a vyvrcholila peckovým 4-dílným finále Sozin's Comet, které seriál naprosto dokonale završilo. A když jsem poprvé zíral na černou obrazovku potom, co skončily závěrečné titulky, cítil jsem ten vzácný pocit smutku, že něco skončilo, který mívám jen u těch největších majstrštyků. Klobouk dolů. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Painted Lady, The Beach, Day of Black Sun, Sozin's Comet(4.11.2015)

Děti všech zemí pozor! (obzvláště ty velké jako já) Jeden z nejlepších animovaných seriálů, které jsem měl tu čest vidět - úžasný příběh plný dobrodružství, napětí, překvapivých i bláznivých situací, spoře dávkovaných mouder, skvělých postav a jednoduché angličtiny. A navíc vyvážený v počtu i kvalitě dílů a vykreslování jednotlivých charakterů! Nemohu si odpustit touhu vidět nejméně další tři knihy. Kéž by. (Book One - 100%, Book Two - 80%, Book Three - 95%)(11.11.2011)

Geniálna záležitosť. Nemyslel som si, že sa mi bude tento seriál až tak páčiť a už vôbec som nečakal, že si ho zaradím medzi najobľúbenejšie a naozaj dúfam, že sa dočkám kvalitného filmového spracovania... Hodnotenie sérií(cca): prvá - 8.5/10, druhá - 9.0/10, tretia - 9.5/10Celkové hodnotenie seriálu: 9.3/10(20.5.2014)

Nejúžasnější animovaný seriál co jsem kdy měl možnost vidět. Výborný příběh, plný dojemných a vtipných momentů, zvratů, skvělých postav, zajímavého světa a tak dále. Když se seriál snaží být vtipný, je vtipný a vy se smějete. Když se seriál snaží být smutný, je smutný a vy máte slzy na krajíčku. Hlavní partě budete od začátku fandit, stejně jako obdivovat logické kroky záporáků. A finále vás posadí do kolen, tomu věřte.(28.8.2016)

• - Ovládání krve je natolik temná forma ovládání, že její pouhé používání nahlodává jedincovu mysl a přibližuje ho k hranici šílenství. (Azurovydrak)

• - Ovládání lávy měla být původně pouze kombinace ovládání ohně a země, tudíž schopnost, kterou by mohl používat pouze avatar. V seriálu Legenda Korry (od r. 2012) je však schopnost představena jako pouhý sub-element ovládání země. (Azurovydrak)

• - V komiksové trilogii „Smoke and Shadow“ se musí hrdinové vypořádat s tzv. „Kemurikage“, tajemnými duchy, kteří unášejí malé děti. Název titulu je přitom přímou narážkou na slovo Kemurikage, jelikož v japonštině „kemuri“ znamená „kouř“ (smoke) a „kage“ znamená „stín“ (shadow). (Azurovydrak)