Avatar: Legenda o Aangovi (TV seriál)

Avatar: The Last Airbender

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Mysteriózní

USA, 2005 - 2008, 26 h 4 min (Minutáž: 61x22 min)

Dante Basco, Erik von Detten, Jack De Sena, Mae Whitman, Mako, Clancy Brown, Jason Isaacs, Mark Hamill, Jon Polito, Phil LaMarr, Rene Auberjonois, James Hong, Kristoffer Tabori, Melendy Britt, Serena Williams, Rachel Dratch, Joe Alaskey, Dee Bradley Baker, Hector Elizondo, Johanna Braddy, Marc Donato, John DiMaggio, Nika Futterman, James Arnold Taylor, Cameron Monaghan, David Jeremiah, Wade Williams, Melinda Clarke, Ross Thomas, Mitch Holleman, Erik Dellums, James Shigeta, Jim Ward, Robin Atkin Downes, Tara Strong, Gary Anthony Sturgis, Salome Jens, George Cheung, Raphael Sbarge, Courtenay Taylor, Andrew Caldwell, Roger Rose, Tsai Chin, Sab Shimono, Will Shadley, Brian George, Julianna Rose, Gabrielle Carteris, Barry Dennen, Nick Jameson, Robert Ito, Clement von Franckenstein, Tinashe, Keone Young, Bruce Locke, William Bassett, Leonard Stone, Daran Norris, Bonnie McNeil, Sean Marquette, Jamie Alcroft, Kevin Michael Richardson, Mick Foley (vyp.), Karen Maruyama, Malachi Throne, Eric Bauza, Phil Proctor, Grey DeLisle, Michael Yama, Chris Butler, Paul Nakauchi, Jillian Henry, Victor Brandt

Já sem nedal komentář? Tohle je jedna z nejepičtějších seriálových ság ever. Nenechte se zmást tím, že (a jak) to je kreslené. Postavy mají ohromnou hloubku a naprosto excelentní dynamiku vzájemných vztahů, napříč příběhem všechny rostou a mění se (mnohé více, než jen jednou nebo v jednom směru), záporáci tu jsou tak epičtí a hustí, že je musíte milovat i když je nesnášite a celý příběh má jasné směřování, které jde od úvodu přes krásně rostoucí gradaci až k úžasnému závěru. Plus to je jeden z mála seriálů, kde vedlejší zápletky a fillerové epizody nejsou opruz, ale stojí za to je vidět. Teda, na konci je trochu cítit, že tam došlo k pár ústupkům dětskému publiku (neumře tolik postav, kolik by mohlo), ale i tak to vyzní velmi silně.(26.12.2016)

Voda: První série ukázala nejen velký potenciál, ale také naznačila, že jde udělat seriál jak pro dospělé tak i pro děti. Země: Druhá série sice víc povídková, něž příběhová, ale stále kouzelná a nápaditá. Oheň: Jedna z nejlepších sérií v historii seriálů! Závěr se nemohl povést lépe a i když to samožrejmě dopadlo dobře, tak vás to tak vezme, že kdyby to dopadlo špatně, tvůrci by to tím pokazili! Nezapomenutelný seriál, ke kterému se budu určitě vracet! P.S. Moje pořadí elementů podle oblíbenosti: 1. Země Proč: Protože kromě ovládání země je tu ještě kov, železo atd. 2. Oheň Proč: Ještě před týdnem bych oheň dal na poslední místo, ale po zkouknutí dílu The Firebending Master, kde je vysvětlena pravá krása elementu, jsem musel zvolit druhé místo! 3. Vítr a Voda: Oba tyto elementy jsou taky krásné, ale Voda měla málo prostoru, kvůli seznamování v první sérii a vítr dokonce ani skoro vůbec žádný prostor, ale nevadí :)(9.8.2010)

Často vyzerá detinsky, je prekombinovaný a je predvídateľný. Tak prečo sa dopekla nedá prestať pozerať? Lebo disponuje prepracovaným a zaujímavým svetom, (pre Ameriku) netypickým hrdinom, brilantnou animáciou a množstvom coolerskej akcie. K tomu si ten epic fantasy feeling...proste chuťovka. Seriál, na ktorom by som chcel vyrastať.(7.9.2010)

Naposledy, kdy jsem si prakticky ihned byl jistý, že něčemu dám pět hvězd byl v kinech Scott Pilgrim vs The World. Shodou okolností mají minimálně jednu herečku, resp. dabérku tyto dva projekty společnou. Seriálu jako takovému není moc co vytknout. Jediné, co mě mrzí, je odfláknutý český dabing, kdy se několik hvězd kvality ztrácí v opakujících se dabérech (kteří jsou navíc klasičtí čeští dabéři, kteří dabují milion dalších věcí, takže nulová výjimečnost hlasů), nulovém prožívání replik (stačí si poslechnout, jak Jessie Flower ječí, když v Serpent's Pass Toph spadne do vody a jak "ječí" její česká dabérka), v rozporuplnosti překladu (např. Twinkle Toes tu je poprvé hezky přeloženo jako baletka, pak ale z nepochopitelných důvodů dali tichošlápka, Hadí průsmyk je i Hadí průplav, Zukův proslov "born lucky/lucky to be born" je úplně změněn při segmentu V předchozích dílech jste viděli), v některých jménech (Hope vážně nebylo potřeba překládat (asi jediné přeložené jméno) - dovedete si to představit? "Těší mě, jmenuji se Naděje Nováková." V anglicky mluvících zemích klidně, ale u nás moc ne. Sokka je tu semtam překřtěn na Sokko(a)) nebo v neschopnosti autorů počítat slabiky v haiku. Takže jediná věc, která zbývá, co by seriálu šla vytknout, pokud bych byl cynik a hnidopich, je pojmenování holčičky Hope, což bylo na můj vkus až příliš okaté gesto.(30.6.2017)

Jeden z mých nejoblíbenějších kreslených seriálů. Zpočátku jsem k tomu byl skeptický - americké anime moc nemusím. Slapstick humor orientovaný na malé děti a spousta fillerů mě nenadchla. Pořád mě však u seriálu něco drželo a když jsem se dodíval na první sérii, zamiloval jsem se. Výborné postavy, skvělá hudba, obrovský svět s propracovanou mytologií, fajn souboje, super vtípky, drama... prostě paráda. Tvůrci si dali opravdu záležet. Na Avatarovi je poznat, že je to jejich děťátko a jejich srdcová záležitost. Svět Avatara je obrovský, plný zajímavé asijské mytologie a filozofie a seriál má určitou hloubku. Seriál už jsem celý viděl třikrát a jsem si jistý, že za rok si ho zase pustím znova. Bylo by fajn, kdyby časem vznikly nějaké bonusové epizodky, či celovečerní filmy. Avatar si svůj celosvětový úspěch zaslouží! Pozor! Nedoporučuju dívat se na filmovou verzi od Shyamalana. Je hrozná. A pokud jste ji viděli, nenechte se odradit od tohoto seriálu.(20.2.2013)

• - Iroh původně neměl být Zukův strýc, ale pouze učitel ovládání ohně. (Hromino)

• - V 18. dílu seriálu se Katara naštve na mistra Pakku a ve vzteku rozbije dvě velké vázy s vodou. V dalším záběru, když Katara odchází, jsou vázy stále v vcelku. (Agita)

• - Vytvoření každé epizody, počínaje psaním scénáře a premiérou v televizi konče, trvalo přibližně devět měsíců. (Hromino)