Skrytá identita

• USA The Departed (více)

Oba pocházejí z chudinských bostonských čtvrtí, oba vystudovali policejní školu, každý však má jiný původ a jinou motivaci. Zatímco Colin Sullivan vyrostl pod ochranou psychopatického gangstera Franka Costella a k policii se dal proto, aby měl přístup k informacím a mohl ho včas varovat, Billy Costigan pochází z rodiny, kde byl každý nějak zapleten do podsvětí, a k policii nastoupil, aby se z tohoto prostředí vymanil. Dostane nabídku, aby jako tajný agent infiltroval zločineckou síť a pronikl až ke Costellovi. Když přijme, je po fingovaném prohřešku vyhozen od policie. Poté co si odsedí trest, upoutá na sebe gangsterovu pozornost. Podaří se mu projít všemi nástrahami a dostat se do jeho blízkosti. Problém je, že Costello zjistí, že má ve své blízkosti policejního informátora, a pověří Sullivana, aby ho našel. Costigan vypátrá, že gangster má u policie informátora a je odhodlán ho odhalit. Oba stoupají v kariérním žebříčku, snaží se odhalit jeden druhého a současně chránit své utajení. Navíc je ve hře ještě někdo, kdo hraje na obě strany. (TV Nova)

Phobia

Dětský ksicht DiKapr a oplácaný ksicht Démon, to mi neznělo kdovíjak přitažlivě... Ale pak tady byla jména jako Jack Nicholson, Ray Winstone a pár dalších, které považuju za fuckt dobré herce, tak jsem si dala říct a obrnila se trpělivostí, abych přežila přepálenou stopáž i slizké slaďouše v hlavních rolích. A to mě poserte, nebylo to vůbec špatné; dost jsem si tu neprůhlednou hru gangsterů a fízlů užívala, dokonce jsem jednu chvíli i vážně přemýšlela o páté hvězdičce! Milostný trojúhelník tenhle můj záměr smetl jak tlupa morgošů důchodkyni s kabelkou a když se mi navíc v závěru namnožily otazníky, na které mistr Scorsese nebyl ochoten odpovědět, zůstala jsem na pěkných čtyřech cípatých. Může mi někdo alespoň vysvětlit, za koho vlastně kopal "Take That" Wahlberg (mimochodem - s rozkošným slovníkem)? Byl to rovný polda-mstitel nebo další křivák jak skolióza po vzoru většiny charakterů? 81% ()

sepp

Herci jsem byl zklaman, obcas az trapne pobaven, zapletkou naprosto znuden. Strihy Martina to pozvedavaly, ale ne dostatecne, je ale dobre ze ty oscary dostal za vsechny pociny predtim. Skoda jen, ze je dostal za jeden ze svych prumeraku... Asi to bude chtit dat tomuto kousku nekdy jeste jednu sanci. ()

Divočák

Je jasně vidět, že letos se předávaly dva oscary za celoživotní dílo. Skrytá identita totiž není nic jiného než sprostá a nenápaditá vykrádačka, která vás do křesla rozhodně neusadí a dřívější Scorseseho filmy připomene tak možná v několika závěrečných momentech. DiCaprio mi navíc ve filmu vadí víc než obvykle (podlě mě zažil vrchol své herecké kariéry už v Rychlejší než smrt a Romeo a Julie) a ve většině záběrů působí jako pěst na oko. Tohle to že má být nejlepší film roku 2006???? ()

lesumir

Par věcí je prostě jistých. Tak například to, že je úplně jedno, kdo vyhraje MS ve fotbale, protože chleba levnější nebude. Tak určitě i to, že politická strana po volbách nikdy nedodrží svůj program a co je si myslím stejně jisté, že Marty nikdy nezklame na poli mafiánských filmů! Úpsěch, trošku jiné, než Volavka, ale obojí se mi líbilo a obojí řadím mezi své oblíbené filmy. SKvělý DiCaprio, ten kluk vážně umí. Mark Wahlberg perlí. Vera Farmiga je hodne sexy a mezi ní a Leem to docela dobře jiskřilo :-)) ()

Gimp

Ze začátku jen malá reminiscence na old school popravování ala Casino a Mafiáni (modly) a pak vás hned převálcuje "boston mess" hardcore irské odrhovačky made by Dropkick Murphys. Taloši jsou mrtví, tenhle film je o Iroších a tak nečekejte vixlajvantové obleky ani obří sluneční brýle (ani Joea Pesciho :( ). Film mi připomněl poctivé francouzské kriminálky s Delonem a Gabinem. Jenže tomu prostě chyběl Scorseseho mafiánovský a casinovský šmrnc - geniální střihy na hudbu, delší záběry a přímočařejší příběh, který sice neuzemnil po prvním shlédnutí, ale o to více drtil při repete. Jenže u Departed jsem nějak neměl pocit, že by si to víceré shlédnutí zasloužil. Ad Matt Damon -jeho herectví zde kritizují jen ti, co se nedokážou smířit s jeho postavou skorovtipného čůráčka, kterému nic hezkého nepřejeme. 70% ()

cheyene

Pomalý až nudný rozjezd mi utvářel dojem na nějaké doslova "usmolené" 3*, ovšem jakmile zápletka nabrala na otáčkách a začal boj o přežití a taktická válka dvou policistů - stojících proti sobě a propojených obávaným gangsterským bossem - věděl jsem, že budu zvažovat mezi 4 a 5*! Kvarteto hlavních herců je dokonalé už podle jmen a jejich výkony před kamerou onu dokonalost jen dokazují. Blížící se závěr mi hrál docela na nervy, soucitil jsem a vžíval jsem se do postavy DiCapria, oceňoval jsem jeho herectví a fandil jsem mu. Poslední scény jsou jedním velkým zvratem, přičemž ten poslední mě zahřál u diváckého srdce. Jsem rád, že jsem překousl nudný začátek a mohu tak konstatovat, že Skrytá identita je povedený thriller a Leonardo DiCaprio se mi definitivně vyhrabal ze škatulky "Jack z Titanicu". ()

LiVentura

Příběh zpočátku vyhlíží poměrně "nevinně", nicméně pak se to rozjede...drogy, vraždy, tajné identity různých agentů policie či státních služeb... a ten konec..! ()

nunka

Rozhodne sa nejdem z Departed roztiecť...Ak by som dopredu nevedela, kto režíroval toto komerčne hollywoodsky ladené krimi, povedala by som si, celkom fajn film na spríjemnenie dlhých večerov....Nakoľko je režisérom ospevovaný, kultový M.Scorsese, moje filmové očakávania sa automaticky zvyšujú. Po fomálnej a obsahovej stránke možno filmu málo čo vytknúť. Hviezdne herecké obsadenie potvrdilo kvalitu...len Nicholson mi v roli mafiánskeho bossa akosi stále nešiel do oka - zahral to bravúrne, to sa musí uznať, no lepšie vie na mňa zapôsobiť ako odviazaný živel, ktorý dokáže rozohrať nádherný herecký koncert. Leovi DiCapriovi bol možno viac naklonený scenár, a preto Matt Damon po pri ňom pôsobil ako herecký trtko...Môj dojem z filmu je viac menej priemerný, niečo, čo má tak oslavné ohlasy by podľa mojej "latky kvality" malo zanechať väčší dojem. ()

Fiftis

S adaptáciou Martymu pomôže William Monahan (Kráľovstvo nebeské) a pôjde vlastne o Scorseseho obľúbenú gangsterskú tému, tentoraz okorenenú štipkou jing a jang - alebo výmenou identít, kedy si v sebe každý nesie kúsok toho, komu ide po krku a kto stojí na opačnej strane zákona. Skvelý úžasný koniec s Markom Wahlbergom. ()

filmfanouch

Z Martin Scorseseho se časem díky filmům jako Taxikář, Zuřící býk, Mafiáni nebo Casino vyklubal jeden z nejtalentovanějších a pravděpodobně nejvlivnějších filmařů všech dob, na uznání v podobě Oscara ale čekal velmi dlouho a definitivně se dočkal až během své šesté nominace za režii snímku Skrytá identita. Tento remake japonského snímku Volavka též získal Oscara za nejlepší film. A i když na Scorseseho zmíněné vrcholné filmy Skrytá identita nestačí, přesto je Skrytá identita je neuvěřitelně skvěle natočená práce a právem oceňovaný film. Skrytá identita neuvěřitelně pracuje se svými postavami a vzniká z toho geniální hra na kočku a na myš. Speciálnímu vyšetřovacímu úřadu dochází trpělivost s podsvětím vedeném gangsterem Frankem Costellem a rozhodnou se, že do jejich řad vyšlou Williama Costigana, mladíka pocházejícího z kriminální rodiny, ale jenž by se rád stal policistou jako krysu, která má na Costellovo kriminální impérium vyzvídat. Co ale většina netuší je to, že si Costello vycvičil svou vlastní krysu Colina Sullivana a tento jeho chráněnec je aktuálně příslušníkem Massachusettské státní policie. Jde tak vlastně o příběh dvou přetvařujících se protagonistů a komplikovanou síť kde vše najednou může být jinak než se zdá. Skryté identitě nechybí podobný vypravěčský drive jak je tomu u filmů Martina Scorseseho zvykem a film má tudíž klasicky Scorseseovské divoké tempo. Scorsese zde jako vždy umí bravurně vystavět atmosféru a u Skryté identity jednoduše vytvořit dojem naprostého napětí. Všichni herci jsou úžasní: Leonardo DiCaprio a Matt Damon jsou dva o sobě většinu času nevědoucí rivalové, kteří jsou i přes stejné místo na šachovnici totálně rozdílní a je velmi zajímavé vnímat jejich vzájemný kontrast. Především Leonardo DiCaprio si opět zvolil náročnou a komplikovanou roli a i když je jeho výkon v roli Billyho Costigana v rámci DiCapriovi kariéry trochu zapadlý, DiCaprio i zde utvrdil pozici jednoho z nejtalentovanějších herců Hollywoodu. Mattu Damonovi jinak role Colina Sullivana sedne a představitel především kladných rolí zde dostal šanci ztvárnit padoucha i přesto, že se většinu času přetvařuje. Mark Wahlberg se zde jinak objevil jako drsný seržant Dignam a tento výkon mu vynesl až nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve nejlepší roli. Není se čemu divit, protože Wahlberg tuhle drsnou roli pojmul naprosto bravurně a jeho charakter je ve finále přece jen jeden z těch nejzajímavějších. Je tu Jack Nicholson v roli Franka Costella, který byl inspirován Whitey Burgerem a jedná se o jeden z posledních hereckých výkonů Jacka Nicholsona před jeho hereckým důchodem. Nicholson si roli tohohle zlého mafiánského bosse naprosto užil a díky jeho iniciativě vznikl velmi zásadní mrazivý moment, který nečekal na place nikdo krom samotného Nicholsona. Je tu Vera Farmiga ve své víceméně průlomové roli, velmi fajn Alec Baldwin, velmi dobrý Martin Sheen nebo také Ray Winstone jako Costellův zástupce French z kterého jde vyloženě takový zvláštní pocit. Prostě a jednoduše další Scorseseho film s naprosto bravurním castingem. Po dramaturgické stránce není Skrytá identita dokonalá a dost možná by neuškodilo jí v nějakých momentech ustřihnout křídla. Samotný scénář Skryté identity je jinak bravurní a scenárista William Monahan za něj právem získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář (pořád jde o předělávku japonského originálu), přece jen ale možná na mně bylo všech těch zvratů na závěr tak trochu moc. Nejde ale vyloženě o momenty, které by výsledný zážitek kazili a takové finále Skryté identity je šokující a zároveň naprosto skvěle vystavené. Je tam toho dost možná moc a potencionálně z toho všeho mohl být vytěžen materiál na ještě jeden film (původní japonský film se dočkal dvou pokračování a samotná Skrytá identita se měla dočkat pokračování, které bylo zrušené). Skrytá identita je ale pořád bravurně natočený thriller, který nepřišel o Scorseseho klasicky stylovou hudební dramaturgii, krásné záběry (Michael Ballhaus jednoduše) nebo bravurní hyperaktivní tempo. Zároveň ale vyvolává pocity, že se toho ve svižných dvou hodinách a půl možná stalo až příliš, což se prostě u Scorseseho předchozích filmů nestalo i když případně trvali ještě déle (třeba jako Casino se svými 3 hodinami). Skrytá identita je velmi dobrý film, který si právem došel pro ty nejprestižnější filmové ocenění, přece jen jde ale v rámci tvorby Martina Scorseseho o dramaturgicky, tempově a především i emocionálně trochu slabší zážitek. Mistrovské obsazení, bravurně překombinovaná a přesto srozumitelná zápletka (s menšími slabými pasážemi a těžce uchopitelným koncem) a především viditelný rukopis jednoho z bezpochyby nejtalentovanějších filmařů všech dob. Skrytou identitu nejde vyloženě milovat, jde jí ale mít velmi rád. I slabší Martin Scorsese je pořád Martin Scorsese..... () (méně) (více)

Hunt

Scorsese by si Oskara zasloužil rozhodně za jiné filmy, než je Skrytá identita, v několika scénách je film nepřesvědčivý, ale Nicholson opět září. ()

lamps

Jsem rád, že Scorsese si konečně vybojoval toho svého Oscara, a jsem ještě radši, že to bylo právě zásluhou tohoto snímku. Po dlouhé době zase další nefalšovaná gangsterka, kde jsou záporáci tvrdí a nelítostní, kladní hrdinové nečitelní a scénář tak dokonale promyšlený a gradovaný, že mi po skončení vytvořila pusa krásné o. Tolik režijních nápadů a působivých scén na jeden film, to je skoro až škoda, ovšem já si rozhodně nestěžuji. Překvapil mě Leonardo DiCaprio, který předvedl do té doby asi svůj nejlepší výkon, své postavě vtiskl parádní charisma a bok po boku jako vždy výbornému Nicholsonovi nijak výrazně nezaostává. Ještě více mě ale šokoval Mark Wahlberg, jemuž se dostalo s předstihem největší role jeho kariéry, a on se jí zhostil nezapomenutelným způsobem. Naprosto poprávu nejlepší film roku, díky kterému to Scorsese vrátil akademikům i s úroky. ()

Jhershaw

Prý se Volavkou jen "nechali inspirovat". Pche. Kopírák použili, většina zásadního se stane stejně. Ale když od toho odhlédnu, tak se Departed velmi povedlo, všechno funguje, jak má. Bavil jsem se. ()

Boogeyman

Tak konečně viděno! Co dodat, Scorsese je prostě nejlepší! Plejáda skvělých herců v opravdu šťavnatých rolích (nejlépe si vede Nicholson a Wahlberg), scénář překombinovaný, ale stále přehledný, napínavý děj, trocha té romantiky, spousta prostřílených hlav s pro Scorsese tolik typickým gejzírkem krve, Irové, perfektní písničky! Je krásné vědět, že Scorsese je stále ve formě a jeho filmy spíše mládnou! Neviděl jsem originál Volavka, mnoho lidí to považuje za lepší, pokud ano, musí to být přímo geniální film! 9/10...už jsem viděl Volavku, Departed je přeci jen film, mluvící mě více srozumitelným a samozřejmě oblíbenějším jazykem. ()

Madsbender

Keď som videl prvý krát obal DVD, trikrát sa mi do toho nechcelo, v čom zohrala dôležitú úlohu aj dĺžka snímku. A nič na tom nezmenili fakty, že Scorsese je jeden z mojich najobľúbenejších režisérov, rovnako ako DiCaprio a Nicholson spomedzi hereckého obsadenia, a rozhodne si nechám ľúbiť aj obsadenie mien ako Damon, Wahlberg, Sheen, Baldwin či Farmiga. Stále som však veľmi váhal, keďže mi táto téma nie je blízka. A robil som ukrutnú chybu. Skrytá identita je skvele spracovaná gangsterka, vystavaná na vierohodných realistických základoch, takže mi počas sledovania občas napadlo, či film predsa len nie je nakrútený podľa skutočných udalostí. Scorsese sa so svojou brilantnou réžiou nezaprie a darí sa mu vybudovať vskutku efektnú a napínavú atmosféru. Jack Nicholson a Leonardo DiCaprio sú výborný, no tentoraz u mňa zabodoval svojím brilantným výkonom skvelý Matt Damon nasledovaný Wahlbergom, ktorý možno nemal toľko priestoru ani takú zaujímavú rolu, no charakter jeho postavy sa mu podarilo vybudovať na jednotku s hviezdičkou. Scenár sám je na dlhé rozprávanie, no hlavné je, že je detailne prepracovaný s funguje bez chybičky a vierohodne. Tempo filmu a kamera sú rovnako skvelé, i keď prestrelka v závere filmu je natočená tak trochu ledabolo a mdlo, ako by filmu dochádzal dych, no nenechajte sa oklamať. Jediné, čo mi v podstate vadilo, no zároveň ma vždy nečakane prekvapilo, bolo náhle zastavenie hudby, aby dala priestor dialógu či novej udalosti. Tak či tak, film je to naprosto brilantný a pre tentokrát radím pozrieť si ho na dva razy, má to svoj význam a niektoré veci tak lepšie vyznejú, ako napr. skvelý záver. Pre skalopevných fanúšikov 100%, pri opätovnom zhliadnutí to však pôsobí mierne umelo a prerafinovane. 85% ()

sheen

Trošku opožděnější koment :) Na Volavku tu zdaleka nemá, Jack a parta okolo něj se mohou snažit jak chtějí ale ne a ne. [Kino Aero] ()

petaspur

Zajímavá gangsterka s vynikajícím hereckým ansámblem. Policisté mají mezi loupežníky svého člověka a taky jeden z banditů se okamžitě po kursu(?) stane elitním detektivem. Tito dva infiltrátoři se vzájemně pokoušejí zjistit svou identitu. Občas se oba chytráci musí proměnit v menší retardy, protože průměrně vnímavý člověk by byl proti scénáři v odhalování asi o hodinu úspěšnější. Kromě těchto výhrad jsem byl ale spokojen se snímkem, ve kterém je drsně přehláškováno a v závěru vznikají lidem neuvěřitelnou rychlostí nové otvory mezi očima, aniž by je jejich noví majitelé stihli náležitě ocenit. ()

Ze Skryté identity bude seriál

Ze Skryté identity bude seriál

24.08.2016

Zrovna včera jsme tu řešili, jak se streamovací služba Crackle ujala Ritchieho Podfu(c)ku a (po vzoru Farga) z něj udělá samostatně fungující seriál. A víte co? Přesně to samé teď potkalo i Skrytou… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Mark Wahlberg je „desperado“

Mark Wahlberg je „desperado“

19.12.2012

Ale nebude mít kytarové pouzdro s bouchačkami. Spíš kufry plné kokainu. Ve filmu studia Paramount American Desperado si totiž zahraje Jona Robertse, známého drogového dealera ze sedmdesátých let.… (více)

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

28.08.2011

Jeden na druhém a tentokrát i na hazardu. A připojí se i William Monahan (foto), scenárista oscarové Skryté identity. Žádný div, že opět půjde o remake – tentokrát filmu The Gambler z roku 1974. Jeho… (více)