Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

TaanStari

Nejslabší (nebo spíš jediný slabý) film Davida Finchera. Nevýrazné a nesžitelné postavy, zmatený děj, zbytečné časové skoky, přehnaná stopáž... Čekal jsem, že to bude mít nějaký spád, že to bude něco jako Sedm. Bohužel. A k tomu ten divný konec... ()

Luqi

Handicap: James Vanderbilt i David Fincher sa museli vysporiadať s handicapom v podobe reprodukcie vyšetrovania skutočného prípadu, ktorý je naviac nevyriešený (Takže ďalšia "sedmička nehrozila). To samozrejme spôsobilo, že je film bez väčších zvratov a vlastne aj bez konca (ten sa snažili vytvoriť akýmsi "pohľadom do očí vraha")......... Fincher ale réžiu zvládol, dostal divákov do neistoty, o čom bolo vlastne celé vyšetrovanie ............. Čo mi ale vadilo bolo príliš veľa priestoru pre karikaturistu - detektíva amatéra, mohlo to byť viac očami pozorovateľa a taktiež to mohlo byť kratšie. ()

melloun

Nedám a nedám plné hodnocení. První polovina mě nenudila (ani nebavila), ale teprve až druhá polovina má ten správný spád a atmosféru. Zodiac je dlouhý film stejně jako celé vyšetřovaní, kdyby se jen krapet ubralo na stopáži. Moc se mi líbily výkony, které podaly Jake Gyllenhaal a Mark Ruffalo. ()

Gastovski

Přehnaná stopáž, nevýrazný děj i postavy z toho dělají jeden z nejnudnějších "krimithrillerů", co jsem viděl. Skutečnosti, známé už po půl hodině sledování, se furt omílají, omílají, potom další stopa k dopadení vraha, a zase omílání a je konec. Od Finchera je to slabota! 40% ()

Mat21

Zodiac se díky medializaci vlastní osoby stal možná nejslavnějším zločincem Ameriky. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let je podepsán pod několik vražd, z nichž další se snažil přivlastnit a proslul svojí korespondencí s policií i zástupci místních novin. 2 500 vyšetřovaných osob, léta marného pátrání a chybějících důkazů. Když je po 22 letech konečně identifikován jednou ze svých přeživších obětí, po srdečním infarktu uteče na onen svět. ● Amerika má ráda velké příběhy a má ráda tajemno, proto již pouhé 3 roky po prvním zločinu Zodiaka, kdy byl ještě v plné síle a plné produktivitě, vchází do kin první film o něm. Verze z roku 2007 by se nechala označit za dokumentární film zveřejňující známá fakta i mnohé z dohad, které o maniakovi kolovaly. Bohužel, i úroveň filmového zpracování jako by odpovídala sedmdesátým létům minulého století. Tvůrci vnesli do filmu velmi málo kreativity a prachbídnou práci s kamerou. Snad jediným přínosem filmu je postava karikaturisty Roberta Graysmitha a jeho celoživotní zanícení záhadou, jejíž rozluštění pro něho bylo důležitější než-li blaho vlastní rodiny. ║21.6.2010║ ()

Badel

Kvalitní filmařina, solidní herectví (i když Downey hrál zas Downeyho). Bohužel jedním ze smyslů filmu bylo ukázat nám vyčerpávající, až zničující touhu po poznání totožnosti pachatele hlavní postavou, a to se povedlo, takže se únava a vyčerpání ze zdlouhavosti částečně přenesse i na nás. Asi bych na to podruhé v nejbližší době nekoukal. ()

HouseMK

Dalších "Sedm" se nekoná. Ačkoli zde sedm, čili sedm přisouzených vražedných útoků opravdu je. Pro mě bohužel zatim nejslabší Fincherův film, který jsem viděl. Chápu, že natočil film podle skutečné události - proč taky ne, když se jedná o prvního a největšího sériového vraha v Americe. Možná proto, že se režisér držel skutečných postav a děje a nemohl si scény upravovat, postrádal jsem zde silnější postavu (snad Mark Ruffalo), propracovanější napětí a svižnost. Celé mi to přišlo zbytečně natahované, aby se stejně k pořádnému závěru nedošlo. A řada nezodpovězených otázek a nelogičností. Nepochopil jsem postavu Roberta Downeyho, který se v druhé polovině úplně vytratil, nechápu scénu s únosem matky a dítěte a taky tu ve sklepě bývalého promítače v kině. Dávám částečně vinu českému dabingu a možné nekoncentrovanosti, ale prostě mě to nebavilo. ()

warrenur

Som velmi rad, ze som sa dostal k Director's Cut verzii. Nenudil som sa ani trochu. Na tento kusok som si spravil cas a ze to cosi trvalo, som postrehol az po skonceni, ked som vstal z kresla. Gyllenhaal i Ruffalo su vyborni. Downeymu som doteraz neprisiel na chut, ale to je moj problem. O Zodiacovi som uz tusim videl nejaku podobnu zanrovku, ale na toto sa to nechytalo. Krimi mozem a Zodiac nesklamal. Ta atmosfera pohladu z oci do oci bola husta. Parada! Velmi silne 4. ()

Helldo

Skvělé krimi, které mě po celou délku své dvou a půl hodinové projekce udržovalo v napětí. Můj oblíbený Jake zahrál, jak jsem na něj zvyklý a ostatní herci se v žádném případě nenechali zahambit....a Fincher znovu dokázal, že točit umí a jak dobře. ()

Filty

Příjemná podívaná, jen co je pravda, ovšem půlhodinka dolů by vůbec nebyla na škodu. Stále jsem tedy toho názoru, že Fight Club je Fincherův nejlepší počin. ()

Saur.us

Velmi dlouhá ale i velmi obsáhlá kriminálka vyšetřující nevyřešitelné. Ne tak temná jako majstrštyk SEDM, to neočekávejte. Spíš se těšte na spletitý příběh vyšetřování táhnoucí se přes několik dekát na takřka dokumentární úrovni. ()

molcan2

Dôvod prečo zaostáva tento film za Sedmičkou a Klubom bitkárov je problém s postavami. Zdá sa, že sú občas slabé. Herecký výkon bol skvelý, obzvlášť Robert Downey Jr., ale myslím že to nedosahuje hlbšie skúmanie postáv ako v predchádzajúcich Fincherových filmoch. Tak... moja rada je ignorovať väčšinu negatívnych komentárov a pozrieť si film. Je to skvelý príbeh vyrozprávaný pozoruhodným spôsobom, veľmi zábavný, so skvelými hereckými výkonmi a nádhernou réžiou. ()

P-puma-

Jako jo, mě se to líbilo. Musím přiznat, že mi při některých chvílích šel vážně mráz po zádech a v podstatě nejděsivější na tom filmu je, že jsou podle skutečné události. Jen jedinou výtku mám a to, že je příliš dlouhý a to myslím příliš příliš příliš dlouhý. ()

jandula00

Kdyby se nejednalo o film Davida Finchera, asi bych byla spokojenější a jednu hvězdičku přidala, ale díky jemu, a také díky přímo hvězdnému hereckému obsazení, jsem měla na film poněkud vyšší nároky. Né, že bych se přímo nudila, ale zápletka mě zrovna příliš nechytla a ačkoli bylo vše podáno relativně srozumitelně a obzvlášť konec se mi moc líbil, necítila jsem skoro žádné napětí a očekávání, jakým směrem se bude příběh odvíjet. Na druhou stranu se mi moc líbil výkon Roberta Downeyho a občasné záchvěvy Fincherovy režijní geniality, ale pokud bych měla srovnávat s Fighting Clubem nebo The Game, byl pro mě Zodiac bohužel jen slabým odvarem... ()

rusty09

Pokud hledáte film na skoro 3 hodiny a chcete u toho umřít nudou, ale né jen tak lehce, ale naprosto, tak tohle je výborná volba. 5 okrsků, který na nic nemůžou přijít a pak ejhle, karikaturista na to příjde, ale je mu to k ničemu, protože nemá dost důkazů, takže po 2 hodinách a 20 minutách, se došlo k tomu, že vlastně vraha chytit nemůžou. Hledali každý hovno a stejně nic nenašli. Týpek vypadal jako naprostej idiot z blázince, a 25 let na něj nikdo nepřišel. Pěkná ptákovina. ()

sebo9629

Skvelo natočený film, ktorý si aj cez dlhú stopáž drží tempo, takže som sa ani na chvíľu nenudil. A po druhom pozretí som musel zdvihnúť hodnotenie na 5* Hodnotenie: 9.1/10 ()

Košoun

Mohlo to být kratší? Mohlo! Byl by pak zážitek z filmu stejný? Těžko! Fincher opět rozjíždí atmosférickou hru, která tentokrát staví na mrazivém skutečném případu (aniž by se zásadně odkláněl od faktů). Skvělá kamera, geniální herecké trio Gyllenhaal-Ruffalo-Downey jr. Když čtu některé komentáře, tak mám pocit, že by z toho někdo dokázal udělat hodinový film, nebo klidně i jeden díl nějakého průměrného amerického det. seriálu. Ale právě ono tempo, neustálé procházení těch samých důkazů, buduje atmosféru, ukazuje bezmoc, kterou museli tehdy vyšetřovatelé trpět. Rozhodně není Zodiac film pro každého, lidé očekávající popcornovou svižnou zábavu, budou určitě zklamaní. Ale upřímně, kdo by něco podobného čekal od Finchera? (Pokud jste nadšení ze Zodiaca, určitě nevynechte Fincherovu Gone Girl, atmosférou jsou si hodně podobné.) ()

Petrus1

Tak to napíšu zas. A ráda. Fincher thrillery prostě umí! I když bych řekla, že tohle zas až tak thrillerový úplně nebylo. Ono se těžko překonává Sedm. Jak jednou dostanete nálepku takovýho úžasnýho filmu, lidi od vás očekávají další podobnou pecku. Ovšem pochybuju, že ta vůbec někdy půjde překonat. Zodiac je navíc limitovanej skutečnýma událostma, takže žádnou řezničinu ani čekat nelze. Vlastně, když se nad tím zamyslím, nic drsnýho jsem neviděla a první vražda tam ukázána nebyla vůbec. Takže bych dala přednost škatulce krimi/drama. Co ještě Davidovi moc nehraje do karet je fakt, že o Zodiacovi je toho známo tolik - hlavně někomu, kdo se zajímá o tenhle druh masovejch vrahounů jako já. A to (snad neprozradím někomu neznalýmu pointu), že ho nikdy nechytili a možná vraždí i dnes, není zrovna ideální konec pro film. Takže zpracovat tohle téma tak, aby to bylo zajímavý, věrohodný, drželo se faktů a ještě k tomu bylo napínavý, neumí jen tak někdo. Naštěstí tu máme Dejva, který si s tím poradil skvěle. Pokud mě paměť neklame a co z přečtených materiálů vím, taxe faktů opravdu držel (teda tím plakátem si nejsem jista). A když si k tomu přizval skvělýho a sympatickýho Jakea a arogantního Roberta (ten člověk se na tyto role prostě hodí...on musí být takovej namyšlenec i ve skutečnosti), přidal dávku napětí a nesnažil se z toho udělat senzaci a nabídl divákovi, ať sám rozhodne o možné identitě vraha (takže možná fakt, že Zodiac nebyl chycen, byl v tomto případě plusem)...úspěch se zaslouženě dostavil. I když počet jeho obětí už nikdy vědět nebude, můžeme k nim přeneseně připočíst i vyšetřovatele a novináře, kterým případ změnil život. A inteligentnímu masákovi (= masovýmu vrahovi) se splnilo přesně to, po čem toužil - byl slavnej, byl v novinách, mluví se o něm po celém světě dodnes a dokonce o něm natočili několik filmů. Jen to, kdo ho hrál v tomhle snímku, se už nedozvěděl. Teda pokud jím byl opravdu ten nejvíc podezřelý... A já bych se měla poohlídnout po Nejnebezpečnější hře, abych zjistila, co tomu magorovi učarovalo. ()

Bozvav

Zajímavé zpracování velmi známého příběhu. Co mi vadilo je délka filmu a dost hluchých míst, kde jsem málem usnula. Jako celek působivé. Za mne 70%. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině