Hannibal - Zrození

Hannibal: Zrodenie zla

Thriller / Drama / Horor / Krimi

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie / USA, 2007, 116 min

• Marigold

Jaksi jsem nepochopil, k čemu byl ten Hannibal zrozen. K tomu, aby byl v podstatě kladnou postavou, jíž zničila pomstychtivost? K tomu být působivým portrétem duše zničené válkou? Nebo k tomu, aby se aspoň na moment stal v zásadě sympatickým hrdinou-mstitelem? Ani po 117i minutách Webberova filmu jsem nechápal o moc víc. Podivný patvar se strašlivou šestákovou psychologií střídá momenty zdánlivého realismu s brakově béčkovými motivy, nezvládá být ani prvoplánový, ani působivý, je prostě dokonale nijaký, zmateně plynoucí, bez gradace, švihu... čehokoli pamětihodného. Snad jen Gaspard Ulliel měl svoje vyšinuté kouzlo a vnitřní soudržnost. To se bohužel nedá říct o filmu jako celku.(27.8.2007)

Uznávám, že nadhodnocuji. Ale Ulliel byl prostě cool, Gong Li sexy a jak vidím české lokace, mé srdce zaplesá. Ano, nebýt to Hannibal, tak po tom nikdo ani neštěkne, samurajská linie byla hodně mimo, konec je slabej a příběh klasická šablonka "snědli jste mi sestru, tak vás všechny zabiju." Dívat se na to ale dá v pohodě.(22.3.2007)

Tohle byl rozhodně zajímavý pohled do dětství a dospívání Hannibala Lectera. Musím říct, že od tohoto filmu jsem nic neočekával, a o to více jsem byl překvapený, jak mne to zaujalo. Skoro jsem se za celou dobu před obrazovkou ani nehnul, nekontroloval jsem čas, jen jsem si tenhle film užíval. Prostě s úvodními titulky jsem byl vtažen do děje, ze ke kterého jsem se vymanil až se závěrečnými titulkami. Nebudu srovnávat Gasparda Ulliela s Anthonym Hopkinsem, to ani dost dobře nejde. Jen řeknu tolik, že Ulliel se opravdu snažil a naprosto jsem mu jeho roli vyšinutého monstra věřil. Prostě to zahrál stejně uvěřitelně, jako Hopkins. Dějově to byl velmi nabitý film a nenechal mne vydechnout, pořád se tam něco dělo a byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Takže abych to nějak uzavřel. Rozhodně se neztotožňuji se zde kritickými komentáři. Tenhle film si určitě pustím ještě několikrát, protože mne opravdu zaujal a příjemně překvapil. Rozhodně jsem nebyl zklamán a sledování filmu jsem si užil. Dávám čtyři hvězdičky, protože tohle je opravdu nadprůměrný thriller, který nenudí a zaujme.(21.9.2008)

• kinej

Ne, že bych čekal, že tato série bude s přibývajícími díly lepší, ale nečekal jsem, že se z celé ságy stane taková slátanina. Ani čtvrtý díl v sobě nenese nic ze skvělé pochmurné a mrazivé atmosféry Mlčení jehňátek. Není v něm ani špetka napětí. Charisma, které postavě Haniballa dodával Hopkins vyšumělo. Mladý Hannibal je nezajímavý, nevěrohodný a ani trochu ne děsivý. Jeho úsměv je křečovitě nereálný, zkrátka bída. Herecky naprosto nezvládnuté. Ale i příběh je postavený na hlavu. To jak se Thomas Harris pokusil na svou ságu navléci samurajské motivy svědčí o tom, že jeho tvůrčí originalita je vyčerpána.(22.5.2007)

Je mi jasné, prečo je tento film tak vlažne prijatý, predsa len sa opiera o slávnu filmovú postavu, kultového Hannibala Lectera, pričom jeho históriu podal dosť béčkovým spôsobom. Tu mohli tvorcovia prísť aj s niečím nápaditejším a originálnejším, ale ak si to celé odmyslím a beriem film len čisto samostatne, čo pre mňa nie je zase až taký problém, keďže pôvodné filmy boli síce kvalitné, samozrejme hlavne kultové Mlčanie jahniat a postava Lectera bola perfektná, celkovo ma to zase nebavilo až tak moc, aby sa pre mňa stali nedotknuteľnými dielami, dostal som stále veľmi solídny film. Tématika pomsty ma nikdy neprestane baviť a tentoraz je jej prevedenie dostatočne drsné, trochu úchylné a hlavne s dostatočne silným motívom, pomsta za vraždu a zjedenie sestry skupinou vojnových zločincov ponúka silný náboj a tak som hlavnému hrdinovi nemohol nefandiť. Ako som spomínal, nie je to síce tak nápadité, ako by si táto postava zaslúžila, ale aj tak mi to dejovo v rámci žánru dosť vyhovovalo, úvod behom vojny je dostatočne zaujímavý, následný vzťah s tetou mi tu síce moc nesedel a rovnako celý ten samurajský duch sa k postave Hannibala absolútne nehodí, ale dá sa cez to preniesť a nasleduje už tradičná cesta pomsty, ktorú oživuje aj postava detektíva, ktorý ma dosť bavil. Samotné vraždy sa dajú len chváliť, je ich pomerne dosť a sú celkom pestré a našťastie aj dosť drsné a morbídne s príchuťou kanibalizmu, takže takúto pomstu som si teda dokázal užiť. A veľkým plusom je aj obsadenie, Gaspard Ulliel sa za nič hanbiť nemusí, jeho postava je síce podaná jednoducho, ale psychopata zahral veľmi dobre, Gong Li sa tu moc nehodí, ale zase vždy ju rád vidím, k tomu Dominic West ako detektív a veľmi dobre zvolená zostava záporákov, sú dostatočne sadistickí a slizkí, aby som im prial len to najhoršie. Režijne by som čakal podstatne viac, vzhľadom na slušný rozpočet to pôsobí až prekvapivo televízne, ale na ten potrebný štandard to predsa len stačí. Takže na jednu stranu si nemyslím, že postava Hannibala Lectera mala mať takýto zúfalo neoriginálny úvod, ale v prípade konkrétneho filmu je predsa len najdôležitejšie, ako som sa bavil práve pri ňom a mňa Hannibal: Zrodenie zla bavil viac, než dosť a to aj po viacerých pozretiach. Ako obyčajný film o pomste funguje veľmi dobre. 81%(26.9.2007)

• - Thomas Harris vymyslel pro knižní předlohu, která dala filmu jméno, množství názvů, takže jsme se nakonec mohli dočkat tohoto filmu s názvy jako Behind the Mask: The Blooding od Hannibal Lecter, Hannibal 4, Hannibal IV, The Lecter Variations, The Lecter Variation: The Story od Young Hannibal Lecter, Young Hannibal anebo The Adventures od Young Hannibal. (imro)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 25 mrtvých. (KucC)

• - Gaspardova příprava spočívala i v tom, že se pořád dokola díval na filmy s Hopkinsem a snažil se napodobit jeho charakteristické pohyby a také způsob, jakým nemrká. (duklak2)