Hannibal - Zrození

Hannibal: Zrodenie zla

Thriller / Drama / Horor / Krimi

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie / USA, 2007, 116 min

• Ruut

Hodně zbytečné. Zároveň bohužel příliš seriozní a minimalně zábavné. Svou sterilností je tento mladý Hannibal zaměnitelný s jakýmkoliv kostýmním drama. Trošku vše drží šikulka Ulliet, kterému masového vraha jde celkem bez obtíží uvěřit. Kupodivu nevadí ani české realíe - teda až na maskota zahraničních produkcí Vašuta samozřejmě :-). Komu doporučit? No asi těm co stejně nikdy nechodí na csfd, tudíž si to stejně nepřečtou :-). Jinak neublíží jako kulisak jakékoliv práci.(29.10.2008)

Nepopírám, že jsem čekal víc. Webber sice umí dobře režírovat a tvořit dusnou atmosféru, Ulliel má charisma, tváří se démonicky a uhrančivě, ale s tímhle scénářem se lepší (než lehce nadprůměrný) film natočit nedá. Chybí mi tam ten obrat, kdy se mladík změní v čiré zlo. Místo toho je v ději hluboká díra mezi nevinným dítětem a chladným teenagerem. Vystřihnutí asijské lekce a až sebeparodického nasazení masky by také neuškodilo, stejně jako kvalitnější závěr, jenž v této podobě vyznívá napůl do ztracena.(12.2.2007)

• Isherwood

Ždímání peněz z profláknuté značky, které se děje obludně nefér způsobem levné televizní adaptace, postrádající eleganci a distingovanost, a místo toho ukazuje Hannibala jako dítě s traumatem, jemuž ve Francii učarovali samurajové a rád by si to rozdal s vlastní tetou. Thomas Harris na drogách, Marek Vašut s kudlou v krku a R.I.P pro Gasparda Ulliela, kterému psychopatický výraz v očích tolik slušel a přitom dobře věděl, že si uzavírá cestu dál, byť je to vynikající herec.(3.4.2008)

• Malarkey

Nic jsem od toho nečekal a taky to tak dopadlo. Nebýt vcelku podařeného vstupu a na oko válečného zavětření v Hannibalově životě nestálo by to prakticky za nic, jelikož po zbytek filmu už jenom kecá a chvílemi kuchá lidi. Zde už jenom fakt, že se autoři snaží zapůsobit co nejvíce krví na plátně, podobně jako v Hostelu nebo Saw, mi způsobil to, že tenhle film se chce spíš vnutit a dokázat si nemožné než objektivně alespoň překvapit. Gaspard Ulliel sice hraje vcelku dobře, ale na původní postavu rozhodně nemá. Fakt ale je, že stejnak na tenhle film časem každý zapomene, proč by také ne. Jediné co je na něm totiž hezkého tak asi ta Česká scenérie hradu Kost, Prahy a tak, ale to je nejspíš vše. Jo a ta asiatka Li Gong :) --- Hrubost se podobá epidemii(23.7.2007)

• Satan

Stejně jako v Hannibalovi chyběla Jodie Fosterová, tady citelně chybí Anthony Hopkins. Myslím, že i pouhá role vypravěče by vrhla film do jiných rozměrů. Bohužel, nestalo se. V prvních 20 minutách jsem myslel, že se snad dívám na nějaké levné válečné drama, ale postupem času jsem se do "toho dostával". Mám z toho rozporuplné pocity, ale pokud byly v kvalitní formě převedeny knihy Thomase Harrise, Rising asi nemohl napsat on. Gaspard Ulliel není Hannibal a chvíle, kdy se snažil kopírovat Anthonyho (rádoby slovní teror mířený ke svým obětem či detektivům, gesta a chůze atp.) mi doslova pili krev, ale on za to nemůže. Hopkins vytvořil nepřekonatelný charakter, na kterém by si každý mladý herec vylámal zuby a je vidět, že se Ulliel alespoň snažil. Celý film je ovšem suchý, bez atmosféry a moc nechybělo k typům filmu jako Hostel, kde je nejdůležitější krev a zaznamenání vraždy. Všechny ty useknuté hlavy a vydlabaná líčka jakoby chtěli zamaskovat jehňátkovskou atmosféru podloženou dialogy a geniálním scénářem. Moje oblíbená postava byla zprzněna a já opravdu nevím, co bych měl dodat. Snad jen to, že Harris by s tím už měl seknout a konečně nechat Hannibala na pokoji. Neodpustím si ještě hořkou poznámku nakonec. "Minulost je jako nůž. Může ublížit." Kdybych neznal předchozí díly téměř nazpaměť, asi bych se nezlobil. Takhle mě ta minulost bodá každou vteřinou, co jsem se díval na Rising. Tohle není Zrození, to začalo v roce 1991.(10.4.2007)

• - Pro natáčení scény střetu německého letadla Štuka s tankem byla vyrobena věrná maketa letadla včetně interiéru pro posádku. Na světě totiž není dochován ani jeden takovýto stroj, který by létal. Tento letoun skutečně letěl, ale jen na 300 m dlouhé lanové dráze. Letoun je nyní ke shlédnutí v expozici letectví v Plzni. (duklak2)

• - Pohled do minulosti Hannibala Lectera stál studio MGM (Weinstein) 50 milionů. Během prvního víkendu promítání (9. – 11. 2. 2007) vydělal v amerických kinech 13 mil. dolarů na druhé příčce žebříčku a celkový obrat se zastavil na sumě 27,6 milionu. Zůstal tak daleko za očekáváním. (imro)

• - Tvůrci zvažovali na pozici hudebního skladatele Thomase Newmana. (KucC)