Hannibal - Zrození

• Nizozemsko

Hannibal Rising

Thriller / Drama / Horor / Krimi

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie / USA, 2007, 116 min

Spousta chyb a chybiček (většina jich vyplývá z opravdu hloupého scénáře), ale Webber za kamerou i Ulliel před ní makají o život a jejich snaha za sebou táhne celý film jako lokomotiva. Spousta rozporuplných okamžiků je zachráněna jednoduše tím, že Ullielovi věříte jeho Hannibala. Film by si určitě zasloužil lepší vyústění, ale když se to tak vezme, tváří v tvář Scottovu unylému Hannibalovi a spíše podivnému Rudému drakovi tu zas není příliš co vyčítat. Jen snad těch jater mohlo být víc...(22.2.2007)

• salahadin

Při sledování jsem měl nutkavé myšlenky srovnávat tenhle film s jiným podobného ražení, o počátku určité postavy, pouze s tím rozdílem, že tohle dopadlo o několik tříd hůř. Zatímco v Batman Begins se mr. Wayne taktéž cvičil jako "samuraj" a jeho cesta byla původně nasměrována jinak, atmosféra snímku byla podmanivá a dokonale gradovaná. Hanibal se sice cvičí taky jako samuraj (a opravdu by toho už mohli Amíci nechat), ale neubráním se dojmu, že jde jen o jakousi prvoplánovou vložku, která má film učinit přitažlivějším. Celý film je jaksi rozplyzlý, herci se snaží, ale scénář je místy tak pitomej, že působí až komicky. Např. postava policajta, který se zabývá válečnými zločiny, je k uzoufání nudná. Stejně tak samotný Hanibal, bez špetky magické aury (kterou měl Ch. Bale jako Batman), bez šarmu a instinktů Hopkinse, bez všeho, co činí tuhle postavu hrůzostrašnou a vina není přímo v herci. Je to špatně natočený film. Šablonovitý, pitomě patetický. Našince potěší maximálně tak to, že poznají pár míst v naší rodné kotlině (jo Tugendhat), jinak nic moc.(16.4.2007)

• Isherwood

Ždímání peněz z profláknuté značky, které se děje obludně nefér způsobem levné televizní adaptace, postrádající eleganci a distingovanost, a místo toho ukazuje Hannibala jako dítě s traumatem, jemuž ve Francii učarovali samurajové a rád by si to rozdal s vlastní tetou. Thomas Harris na drogách, Marek Vašut s kudlou v krku a R.I.P pro Gasparda Ulliela, kterému psychopatický výraz v očích tolik slušel a přitom dobře věděl, že si uzavírá cestu dál, byť je to vynikající herec.(3.4.2008)

Ve výsledku průměrný film o pomstě, který chce ještě něco vydělat na jméně Hannibal Lecter. V podstatě by mohlo jít o jakoukoli jinou postavu a výsledek by byl zhruba stejný - film o mstícím se mladíkovi. Jak už tu někteří říkali, postavě Hannibala chybí nějaký zřetelnější vývoj (zvláště nápadný je ten skok o několik let dopředu) a jeho přerod v Hopkinsova elegantního padoucha je i po vykonání krevní msty stále těžko uvěřitelný. Co mi ještě vadilo, byla nadměrná snaha o zvýšení efektu pomocí nechutných krvavých záběrů.(23.2.2007)

Hádanka: Co má tohle společného s "klasickou" lecterovskou sérií? Odpověď: Zhola nic. Jinak řečeno, berete-li toto jako samostaný film, který se nikam neřadí a tudíž ani odnikud nevybočuje, pak je to poměrně solidní podívaná s páru chytlavými momenty a několika "oslími můstky", lehký nadprůměr. Kdybyste ale chtěli srovnávat Ulliela s Hopkinsem, tento scénář např. s Mlčením jehňátek atd. atd., a hlavně kdybyste chtěli napasovat tenhle "čtyřhranný" film do "trojúhelníkového otvoru" na začátku série, asi byste nepochodili. Prostě tam nesedne.(21.12.2009)

• Li Gong

• - Thomas Harris vymyslel pro knižní předlohu, která dala filmu jméno, množství názvů, takže jsme se nakonec mohli dočkat tohoto filmu s názvy jako Behind the Mask: The Blooding od Hannibal Lecter, Hannibal 4, Hannibal IV, The Lecter Variations, The Lecter Variation: The Story od Young Hannibal Lecter, Young Hannibal anebo The Adventures od Young Hannibal. (imro)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 25 mrtvých. (KucC)

• - Pohled do minulosti Hannibala Lectera stál studio MGM (Weinstein) 50 milionů. Během prvního víkendu promítání (9. – 11. 2. 2007) vydělal v amerických kinech 13 mil. dolarů na druhé příčce žebříčku a celkový obrat se zastavil na sumě 27,6 milionu. Zůstal tak daleko za očekáváním. (imro)