Hannibal - Zrození

Hannibal: Zrodenie zla

Thriller / Drama / Horor / Krimi

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie / USA, 2007, 116 min

• Ruut

Hodně zbytečné. Zároveň bohužel příliš seriozní a minimalně zábavné. Svou sterilností je tento mladý Hannibal zaměnitelný s jakýmkoliv kostýmním drama. Trošku vše drží šikulka Ulliet, kterému masového vraha jde celkem bez obtíží uvěřit. Kupodivu nevadí ani české realíe - teda až na maskota zahraničních produkcí Vašuta samozřejmě :-). Komu doporučit? No asi těm co stejně nikdy nechodí na csfd, tudíž si to stejně nepřečtou :-). Jinak neublíží jako kulisak jakékoliv práci.(29.10.2008)

• Hrabka

Bože, další zrození masového vrahouna. Nedokážu přijmout, že ten tajemný Dr.Lecter z Mlčení Jehňátek a Červeného draka se zrodil takovým to způsobem. Tyto filmy totálně kazí náhled na předchozí velmi povedené snímky. Raději jsem to neměl vidět. Fuj. Hnus. Už by měl být Hannibal-Zánik a tam by měli sežrat Dr.Lectera a byl by konec!!! 20%(21.9.2008)

• Isherwood

Ždímání peněz z profláknuté značky, které se děje obludně nefér způsobem levné televizní adaptace, postrádající eleganci a distingovanost, a místo toho ukazuje Hannibala jako dítě s traumatem, jemuž ve Francii učarovali samurajové a rád by si to rozdal s vlastní tetou. Thomas Harris na drogách, Marek Vašut s kudlou v krku a R.I.P pro Gasparda Ulliela, kterému psychopatický výraz v očích tolik slušel a přitom dobře věděl, že si uzavírá cestu dál, byť je to vynikající herec.(3.4.2008)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $27,670,986Tržby Celosvetovo $82,169,884Tržby za predaj DVD v USA $23,235,754 //počet predaných kusov 1,139,253║ Sledoval som od začiatku ako sa vedie novému Hannibalovi v kinách a bol to nič moc ale ani to ma neodradilo od toho ísť na to kina. Veriac že u mňa neznámy režisér Peter Webber aspoň niečím v príbehu prekvapí ale nestalo sa, ani len takú čiarku v príbehu nespravil inú podľa seba, či niečoho trošku inovátorskejšieho tam nedoplnil. Len presne kopíruje čo už sme v predošlých dieloch videli, čím nám nič nové neukazuje len nám predhadzuje to čo máme na Hannibala zachované v našich spomienkach. Obrazy svojich cielených obetí vedených ako zlých spomienok z minulosti, neustále chladný pohľad u mladého Hannibala skôr vyznie smiešne ako desivo. A likvidovanie obetí zo samurajským mečom tak to neviem či prestrelil samotný spisovateľ Harris alebo režisér ale niekedy to fakt udivuje čo mu už musia vložiť do rúk aby to akože malo efekt žeby to bolo kvôli samurajskej maske/chrániacom náhubku aby nám uzrejmil kam to z mladým pomaly smeruje. Komplet herecké obsadenie ( nebudem ani menovať – nechcem ani vedieť ako sa volali ) bolo priemerné skrz na skrz, hlavní bod zlyhania bol štíhlunkí herec v podaní Hannibala to ako z tohto potom vyrástol ten Hopkins asi ťažko. Casting teda nedopadol skôr teda dopadol katastrofálne, to ako kto je taký slepý? Bol by som rád keby som to bol len ja kto to zle pochopil ale nikto nieje dokonalý. Kamera bola ďalším tŕňom v oku, vlastne ako všetko. Skoro by to úsilie celého štábu vyznelo ako taký zaujímavejšia epizódka z nejakého televízneho krimi seriálu. V podstate film nemá žiadne zaujímavé okamžiky, odbočenia ktoré by nás prijmuli aspoň na moment spozornieť zrak a viac sa zahľadieť do „desivého“ príbehu. Už len dúfam že Laurentisovi to stačilo a z Hannibalom sa natrvalo rozlúči lebo takto postupne znivočiť prvotriedne filmové dielo k podpriemernosti to je hanebnosť ale zas nie ojedinelá – všetko to padá len na vidine automatických ziskov smerujúcich do vlastnej kapsy ako to už bolo aj pri The Matrix a veľa iných filmových sérií. /videl v kine: 35%/(17.4.2007)

Je mi jasné, prečo je tento film tak vlažne prijatý, predsa len sa opiera o slávnu filmovú postavu, kultového Hannibala Lectera, pričom jeho históriu podal dosť béčkovým spôsobom. Tu mohli tvorcovia prísť aj s niečím nápaditejším a originálnejším, ale ak si to celé odmyslím a beriem film len čisto samostatne, čo pre mňa nie je zase až taký problém, keďže pôvodné filmy boli síce kvalitné, samozrejme hlavne kultové Mlčanie jahniat a postava Lectera bola perfektná, celkovo ma to zase nebavilo až tak moc, aby sa pre mňa stali nedotknuteľnými dielami, dostal som stále veľmi solídny film. Tématika pomsty ma nikdy neprestane baviť a tentoraz je jej prevedenie dostatočne drsné, trochu úchylné a hlavne s dostatočne silným motívom, pomsta za vraždu a zjedenie sestry skupinou vojnových zločincov ponúka silný náboj a tak som hlavnému hrdinovi nemohol nefandiť. Ako som spomínal, nie je to síce tak nápadité, ako by si táto postava zaslúžila, ale aj tak mi to dejovo v rámci žánru dosť vyhovovalo, úvod behom vojny je dostatočne zaujímavý, následný vzťah s tetou mi tu síce moc nesedel a rovnako celý ten samurajský duch sa k postave Hannibala absolútne nehodí, ale dá sa cez to preniesť a nasleduje už tradičná cesta pomsty, ktorú oživuje aj postava detektíva, ktorý ma dosť bavil. Samotné vraždy sa dajú len chváliť, je ich pomerne dosť a sú celkom pestré a našťastie aj dosť drsné a morbídne s príchuťou kanibalizmu, takže takúto pomstu som si teda dokázal užiť. A veľkým plusom je aj obsadenie, Gaspard Ulliel sa za nič hanbiť nemusí, jeho postava je síce podaná jednoducho, ale psychopata zahral veľmi dobre, Gong Li sa tu moc nehodí, ale zase vždy ju rád vidím, k tomu Dominic West ako detektív a veľmi dobre zvolená zostava záporákov, sú dostatočne sadistickí a slizkí, aby som im prial len to najhoršie. Režijne by som čakal podstatne viac, vzhľadom na slušný rozpočet to pôsobí až prekvapivo televízne, ale na ten potrebný štandard to predsa len stačí. Takže na jednu stranu si nemyslím, že postava Hannibala Lectera mala mať takýto zúfalo neoriginálny úvod, ale v prípade konkrétneho filmu je predsa len najdôležitejšie, ako som sa bavil práve pri ňom a mňa Hannibal: Zrodenie zla bavil viac, než dosť a to aj po viacerých pozretiach. Ako obyčajný film o pomste funguje veľmi dobre. 81%(26.9.2007)

• - Na place se vyskytlo několik kuriózních krádeží, zmizela falešná hlava a umělý penis. (imro)

• - Představitel mladého Hannibala Lectera, Gaspard Ulliel, je Francouz a na procvičování angličtiny měl pouze měsíc. To byl také jeden z důvodů, proč váhal, jestli má roli vůbec přijmout. (109)

• - Mezi herci pozvanými na kamerové zkoušky kvůli hlavní postavě byli například Hayden Christensen, Macaulay Culkin, Hugh Dancy, Rupert Friend, Dominic Cooper, Tom Sturridge či Tom Payne. (imro)