Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

Rikky007

Podle mě nejpovedenější ze série filmových předělávek komiksů od Marvela. Vtipné, civilní, se skvělými efekty a dobře provedeným dějem. Hlavně, to musím souhlasit s některými dalšími, velice povedený výběr herců. Super zábava.... ()

Folky

Vrchol je jinde, ale i tak jeden z nejlepších filmů od Marvelu. Hlavně díky Robertu Downey Jr., který má charisma jako málokterý klaďas, a taky skvělému scénáři. ()

boul

Nejsem velký fanda komix film, ale Marvel se mi začíná líbit a myslím si, že hodnocení je na místě. Tony Stark aka Iron Man mi seděl skvěle dohromady jako Downey Jr. a jeho humor s líbeznou kráskou Paltrow. Myslím, že na film se někdy zas podívám a nepatří do sekce filmů podívat-zahodit. 80% ()

nopud

Downeyho obličeje mě naprosto dostávají. Naprosto chápu, proč jeho filmové screenshoty tvoří tak velkou část současných meme komiksů. Jen mě tam štval Jeff Bridges, kterého mám zafixovaného jen jako Biga Lebowského a tak mě jako padouch štval. ()

hEROic

i s odstupem casu urcite jeden z nejlepsich komiksu... vtipny, krasne zpracovany a akcni... velkou domenou je jeho znovukoukatelnost :) bavi me to proste pokazde znova... Robert Downey Jr. zahral famozne! chtěl jsem dát 4, ale ne.... 85% ()

Marykus

Iron Man... Rozhodně nejlepší marvelovka, co znám. Asi bych si jí nedovedl představit bez Roberta Downey Jr; kterého asi většina lidí zná, právě díky tomuto filmu. Na jednu stranu je to dobře, ale na druhou je škoda že mnozí z nich neznají i jeho další výborné filmy, jako například: Sherlock Holmes nebo třeba Chaplin. Ale zpět k Iron Manovi. Pamatuji se na svůj první zážitek s Iron Manem, právě na promítání tohoto filmu. Ze začátku se mi to moc nelíbilo, ale pak to nabralo ten správný ráz a film mě pohltil, jak jen mohl. Proto snad jen dodat, že ten film za těch tehdejších 80,- CZK stál! ()

helloween93

Downey Jr. je skvělá volba pro Iron Mana, jsme svědci jeho zrodu a následnému boji proti Iron Mongerovi s poctivým výkonem Jeffa Bridgese. Konečně povedená komiksová adaptace od Marvelu. 4* ()

Nerd4Dreaming

Když jsem to viděl poprvé, říkal jsem si "to je ale borec". A u toho asi i zůstanu. Tenhle film má spoustu momentů, který v hlavě utknou napořád, a z Marvelovskýho univerza je i po těch letech mezi těma nejlepšíma. ()

baiskon108

Tony Stark je ze všech superhrdinů rozhodně nejvtipnější a řekl bych, že i nejchytřejší, prostě největší frajer a sledovat ho v jakékoli akci je požitek a dá se opakovat do omrzení. A ty jeho obleky, parádička! V jeho případě nemůžu být kritický, takže jsem nekritický :). ()

BeranSon

Iron Man slušně otevírá dveře Marvel Univerzu! Těžko hledat působivěji stvořenou votvíračku, nežli tuto. Tenhle film má spousty kladů, patrně ten největší je velice charismatická hlavní postava v podání Roberta Downeyho Juniora , což je velkej frajer a vizáž má zvládnutou poctivě. Děj je ovšem pořád jedna a ta samá rutina, která se opakuje téměř u všech filmech od Marvelu, jenže i tak mi o děj příliš nejde, ale o akci a jelikož je tady akce použita vůbec poprvé, tak jsem se skvostně bavil od začátku až do konce. Jen škoda že místy film prostě ztrácí na intenzitě a pak to musí vyrovnávat. - 7/10 - ()

merigieren

chlápek co létá v obleku a mlátí zloduchy, zajímavej nápad a akčně natočeno. Je to nadprůměrná mlátička... na začátku jde o vysvětlování, zkoumání, a vytváření něčeho nového. ()

fablefavorit

I po osmi letech je to stále nejlepší "single-hero" marvelovský film, což je na jednu stranu úctyhodné, na stranu druhou je zase škoda, že MCU po takové době nebylo schopné přijít s něčím lepším. Zábava od začátku až do konce. Zloduchovy motivace v průběhu filmu přestávají dávat smysl, ale z nějakého zvláštního důvodu mi to tolik nevadilo. Největším kladem je bezpochyby RDJ sám, na němž celý Iron Man stojí a bez něhož by asi to na čisté čtyři hvězdy nebylo. Možná. ()

Rathalos

No mna osobne tato seria o Iron Manovi vobec nechytila za srdce,nudilo ma to,nie kazdy film o super-hrdinoch sa podari a sadne cloveku,ale sto ludi,sto chuti...:-) ()

Lyžař

Po Kapitánu Amerikovi jsem se konečně pustil i do tohohle dalšího Avengera. Úvodní zápletka, resp. příběh, mi přijde trochu přitaženej za vlasy, ale dobrá. Chtěli to tak, tak to tak mají mít. Pak nastala honička až do konce a na konci zase trochu srandy. Tenhle koncept beru. Napětí, sranda, založení na realističnosti. Holt čtyři hvězdy a jde se na druhej díl. Jo a...oceňuju to, že se konečně zase jednou vyplatí dokoukat film až do konce titulků. To by se mělo zavést vždy. Lidi by z kin nezdrhali jak zběsilí při prvním řádku titulků. Titulky říkají spoustu věcí. A taky vždy tvoří mezeru mezi filmem a realitou, kdy se dá film "dožít". ()

Shredo

Snímok som odkladal zhliadnuť celé desaťročie. Z čistého predsudku. Vždy totižto bol pre mňa obľúbenec číslo 1 - Spiderman. Zrodenie Železného muža stojí na impozantných základoch. Pôvodný charakter hlavného hrdinu za moc nestál - riadil sa biznisom, hlavne obchodovaním so zbraňami a na ľuďoch a ľudstve mu skutočne nezáležalo. Avšak ako to v správnych komiksovkách býva zvykom, musel prísť ten správny impulz a dochádza k zmene. Nutno podotknúť, že aj keď predstaviteľa hlavnej role neznášam, je to jeho životná rola, ku ktorej bol predurčený. Príbeh postavený na ovládnutí spoločnosti a o prebraní celkovej moci sa nelíši moc od svetových trendov. Hlavný záporný hrdina je síce jasný celkom rýchlo, no s nablýskaným hereckým obsadením, sa jedná o podarene natočenú rozprávku vhodnú aj pre mladších. ()

MickeyStuma

Iron Man. Další superhrdina bez bázně a hany, který je však v lecčems přeci jen poněkud jiný. Jako jeho soukmenovci neoplývá žádnou superschopností. Iron Man aka Tony Stark je zkrátka obyčejný člověk, jak by se jednoduše řeklo, úspěšný a tím bohatý pan továrník, který se vlivem daných okolností rozhodne sestavit si něco jako ovladatelné brnění a bojovat proti zločinu a lidskému úpadku. Charakterem je tedy něco jako Bruce Wayne a jeho Batmana. Po technické stránce svého převleku však daleko vyvinutější. Tvůrci se tuto komiksovou postavu snažili pojat velkolepě, což ohledně ostatních komiksových snímků ani není divu, a nedá se říct, že by se nezdařilo. Na obsazení hlavní role kývl Robert Downey Jr., který si tak na bedra vzal nelehký úkol, neboť je na něm celý koncept snímku postaven. A volba se ukázala jako přínosná. Námět prvního příběhu je klasicky daný. Vznik Iron Mana. Děj tedy musel být zpracovaný tak, aby to mělo patřičnou logiku a nezanechávalo u komiksových fanoušků zakyslou pachuť. Popcornový potenciál je samozřejmě zohledněn, takže komiksově akční filmový zážitek u diváků plně zanechává. Nejede se v nějaké složitosti a politické nerozvážnosti. Asi málo diváků ví, že Iron Man v šedesátých letech minulého století původně vznikl jako antikomunistický bojovník. To už však naštěstí úspěšně zavál čas. Snímek je dostatečně akční, efektní, plný humoru a hlášek. Doporučuje se také nevynechat závěrečnou potitulkovou scénu. Tam Tonyho Starka navštíví Nick Fury a naznačí mu existenci superhrdinského týmu pod názvem Avengers. A zároveň tak v době uvedení tohoto snímku do kin naznačuje divákům, co dalšího se pro ně chystá. Avengers vstoupil do kin až čtyři roky poté. A tím také byla komiksovým fanouškům odhalena nová podoba Nicka Furyho. Při dnešním pohledu se dá říct, že se jednalo o povedený komerční tah v rámci marvelovského superhrdinského vesmíru. ()

Luk Skywalker

První film, který patří do MCU. Iron Man je povedený snímek s vtipem, který Marvel filmy umí, sympatickým hrdinou playboyem i filantropem, který ale prodává zbraně. Podobně jako Batman od konkurence ani Iron Man nemá žádné výjimečné schopnosti (způsobené nehodou) pouze techniku, to mi přijde sympatické; až na to, že to zvládne sestrojit v zajetí v jeskyni ze šrotu. Příběh se jinak dá, ale nic převratného to není. ()

GMVajgl

Největší problém s tímhle příběhem je, že v něm vůbec o nic nejde. Tony Stark pro mě není hrdina - nemusí překonávat žádné skutečné překážky. Už na začátku je to génius / milionář / sukničkář. Nemusí nic obětovat (jen nějaká vata s tím šrapnelem u srdce). Jeho exoskeleton je O.P. a záporák je jen otravná překážka, rozhodně ne nějaká hrozba. Takže to jsou jen 2 hodiny, během kterých se to tak nějak mezi sebou pomele, ani nevíš proč. Oddechovka, kterou nese na zádech charismatický RDJ. ()

salamandrr

Velmi slušný comix, jediné co ho trochu brzdí jsou občasné nelogičnosti(proč si teroristi nevšímají sestavování brnění nebo za co vlastěn bojuje špatný iron man?), ale je zde mnohem víc pozitivních věcí(rozhodně to cool brnění, který by si snad každý chtěl vyzkoušet ne? a taky občasný vtip, akce tak akorát...) no a rozhodně nejde pominout dobré herecké výkony a nádhernou Gwyneth Paltrow. ()

Grimlok

Transformers letošního roku. To, co chybělo Bayově Transformerům k dokonalosti, zde nechybí. Film pěkně odsejpá, nikde žádný hluchý místo, všechno do sebe zapadá, jako části IM obleku. Tři (čtyři s Iron Mongerem) různé verze obleku. Downey jako Stark sype hlášky a to se mi fakt líbilo. Sem tam (docela často) se mu něco nepovede a nekončí to jinak než komicky (po sundání levé rukavice, chce vystřelit z levé rukavice :-D). Já už chci dvojku a trojku. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří