Monster

Animovaný / Drama / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2004–2005), 29 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Naoki Urasawa (komiks)

Kamera:

Rjú Takizawa

Nozomu Sasaki, Hidenobu Kiuči, Mamiko Noto, Hidejuki Tanaka, Ičiró Nagai, Mami Kojama, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Bin Šimada, Hóko Kuwašima, Iemasa Kajumi (více)

Epizody(74)

Mladý a velmi schopný neurochirurg Kenzo Tenma má jedné noci operovat chlapce postřeleného do hlavy. O něco později je do Dusseldorfské nemocnice přivezen významný pacient a ředitel nemocnice nařídí aby jej operoval místo chlapce. Téměř současně je hospitalizována dívka, chlapcovo dvojče, která je v šoku, patrně proto, že jejich rodiče byli zastřeleni. Dr. Tenma pamětliv rovnosti lidského života neuposlechne ředitele a chlapce operuje. To má za následek velmi neblahé události. Že je za neposlušnost potrestán a opustí ho jeho snoubenka (dcera ředitele nemocnice) není ani z daleka tak zlé. To že se následně stane podezřelý a hledaný za vraždu dvou kolegů a nespravedlivého ředitele už je horší. Nejhorší je, že se díky výkonu svého povolání zapletl s Nestvůrou která nemá jméno. Ona bytost přináší smrt a strach. Naštěstí nahání hrůzu i jiným lidem, i když z počátku si ani neuvědomují, že Ona skutečně existuje.

Promyšlené anime odehrávající se převážně v Německu 80 a 90 let zaujme mimo jiné i skutečností že některé jeho postavy a části pocházejí nebo se odehrávají v Čechách. Seriál má dobrý spád, přestože je složen z 74 dílů. Charakterové složení je pestré a zahrnuje od již zmiňovaného Dr Temy, dvojčat, ex-snoubenky Evy Heinemannové, opuštěného chlapce jménem Dieter, podivného Petra Čapka, přes ještě záhadnějšího autora podivných obrázkových knížek. Nemělo by se zapomenou na Inspektora Henricha Runge, který se celé věci pokouší přijít na kloub, s metodičností a houževnatostí téměř až nelidskou, ale jemu vlastní. (Mantis)

gumbo

Hodnocení tohoto dílka není jednoduché a to z několika důvodů. Předem je to jeho kolosální délka, kdy se v oněch 74 dílech člověk někdy až ztrácí. Zadruhé je to lokalizace seriálu do střední Evropy a vcelku dobře podané české reálie a hlavně detaily, jako jsou např. noviny kompletně v češtině. To pak trochu deformuje hodnocení, jelikož si člověk vychutnávat, jakou si s tím ti Japonci dali práci a jak se jim to povedlo. Co se týče samotného děje, nacházím zde několik zásadních problémů, které srážejí hodnocení. Hlavně je to jakási překombinovanost, kdy to vypadá, že jsme se někam přesunuli jen proto, aby se něčím zaplnilo dalších pár dílu. SPOILER Když se člověk podívá zpětně, co a jak Johan dělal, kam se přesouval a koho zabíjel, tak to vlastně nemá žádný motiv. Já vím, že to ta postava nemá v hlavě v pořádku, ale tohle jako výmluvu neberu, jelikož je nám celou dobu podsouváno, že to vše má nějaký vyšší a dábelštější smysl, než se na první pohled zdá. KONEC SPOILERU Prostě to vypadá, že autoři na začátku stvořili příběh tak tajuplný a zamotaný, že ani oni nakonec nezjistili, jak by to mělo vlastně dopadnout. Co se týče technického zpracování: ANIMACE - Dnes už jen lepší průměr. HUDBA - vcelku dobře navazující atmosféru, avšak místy až moc jednotvárná. OPening - Klasický a překvapující jen procházkou po Praze. ENDing - Originální přístup, kdy divák pochopí co jsou ony obrázky zač až někdy po 30ti dílech. VERDIKT - Kvalitní anime s propracovanou psychologií, kterému by k dokonalosti pomohlo zkrácení na polovinu a trochu smysluplnější příběh - 75% ()

fablefavorit

Jak vypadá skutečné Monstrum? Je to ctižádostivý doktor, který si své manželky všimne až na smrtelné loži? Je to vrah násilník, jenž byl vlastní matkou zamykán celé dětství ve sklepě? Je to ředitel sirotčince, zachraňujíc dětem život jen proto, aby je následně vystavoval vražedným sociálním experimentům? Pan Urasawa k zodpovězení této komplexní otázky stvořil nepřeberné množství postav a nechává je, aby na tuto problematiku odpověděly vlastním životním příběhem. Právě v kvalitě vedlejších postav je autorova genialita naprosto zřetelná. O to víc je ironické, že právě tento aspekt nakonec seriál stahuje dolů; Urasawa je totiž ve sné snaze odpovědět natolik důkladný, že často zapomíná posouvat hlavní dějovou linku. Seriál se pro mě tak navzdory všem pozitivům stal poměrně roztahaný a ubíjející. A rozuzlení během jedné epizody, v kontrastu s pozvolným tempem zbytku seriálu, mi přišlo naprosto směšné. ()

foundation

Monster je kúsok na ktorý som sa tešil zrejme opäť až pridlho a priveľa. Výborný, miestami skoro až horrorovými prvkami oplývajúci príbeh je žiaľ strašne nevyrovnaný a už po nejakých 30 tich častiach sa seriál začne neúnosne vliecť. Ako celok vyslovene dosť veľké sklamanie pretože detektívka na tento štýl mohla byť oveľa zaujímavejšie spracovaná. Hodnotiť jednotlivé časti moc nemám vo zvyku ale práve pri tomto seráli je pekne vidno ako je jeden diel výborný a celých 20 minút dokáže držať diváka v pozornosti aj napriek tomu že dej sa posunie iba o kúsok, pričom po jednej takejto časti prídu hneď tri ďalšie ktoré som mal celkom problém dopozerať na jeden krát. Druhá veľmi hlúpa chyba ktorá vyslovene bila do očí je že anime sa síce tvári veľmi dospelo a vážne, na druhej strane si však absolútne zbytočne samo podkopáva nohy naivnými a hlúpymi scénami a momentami ktoré nemajú ani len to najmenšie miesto v ,,univerze,, do akého je Monster zasadený. ( Hlúpo a nelogicky sa chovajúce dospelé postavy, 90 percent všetkých dverí vedúcich do bytov, domov alebo zabezpečených oblastí nie sú zamknuté, a pod. Mne tieto veci veľmi vadili.). Vydržal som to ale do konca, a aj keď sa to ani náhodou nezaradí medzi moje obľúbené veci, nedajbohu ešte TOP, stále je to, hlavne potom ku koncu, veľmi kvalitný, a do reálneho sveta postavený seriál. Druhý krát si to ale už zrejme nikdy nedám. Zbytočne prísny tentokrát nebudem a sú to tie 4 hviezdy aj keď teda pomerne slabé. ()

P. J. D.

Seriál rozhodně není špatný. Podívám-li se na anime jako celkově, řadí se k lepší sortě (je lepší než totální odpad v podobě bakugan a beyblade a je lepší než s přimhouřením průměrný Naruto: Shippūden). Příběh má rozhodně zajímavý a i zajímavě propojený. Vše na sebe hezky navazuje a odkazuje i na budoucí, či minulé (retrospektivní) události. Každopádně má v tomto ohledu ale i tendenci zacházet do zbytečných detailů, či případně rozvíjet děj tam, kde spíše není potřeba. Hudba je zde spíše upozaděna, a ač opening a oba endingy jsou docela dobré, v průběhu seriálu se zase tolik sama o sobě nerozvine – slouží jako jakési podkreslení dané situace (ovšem kvůli své omezenosti ve variaci časem i omrzí – tedy po 74 epizodách). Líbí se mi, že se (pro děj důležité) postavy postupně rozvíjí. Že nejsou stejné na konci, jako byly na začátku. Že se buď jejich smýšlení zcela změnilo, či alespoň částečně pokřivilo. Co mě však vyloženě vytáčí je otevřený konec, kdy si divák musí nutně otázku, jak to vlastně skončí (rozhodne se Johan cosi podniknout, nebo je prázdná postel a otevřené okno symbolem čehosi jiného? A pakliže má příběh dále pokračovat, proč se tak nestalo, byť třeba jen jedním dílem?). Dále je nutné vytknout chyby, kterých se dopustili japonští tvůrci vyloženě z nedostatečné znalosti evropské (hlavně německé a české) kultury. Nemám tak ani na mysli úsměvnou výslovnost češtiny (chápu, že ji Japonci úplně neovládají, protože to není jejich primární jazyk), jako spíše chování samotných aktéru. Někteří se totiž chovají… (vyhnuli se označení prapodivně a dá se říci, že i vyloženě úsměvně, či hůře jako případy pro psychiatrickou léčebnu) no když budu mírný, pak divně. Celkově se jedná rozhodně o zajímavý počin. Na pět hvězdiček to ale není (není to perfektní jako Death Note, nebo Cowboy Bebop) a na průměrné tři téže ne (to bych celý počin dost shodil). Čtyři hvězdičky jsou tak jasnou volbou. ()

Angelos

Jak jsem byl po 30 epizodách nadšený, a těšil se na další díly téhle tajemné skládačky, tak jsem se v druhé půlce neuvěřitelně nudil. Těžko jsem se dokopával ke sledování dalších epizod, a už mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne. Z napínavého seriálu se prostě stala stereotypní věc, která si mě nedokázala udržet, a v jednu chvíli jsem dokonce uvažoval o tom, že bych tenhle seriál prostě dropnul. Zbytečné natahování a epizody, které jsem měl problém dokoukat na jeden zátah... No škoda, ze začátku to vypadalo hodně zajímavě. Takhle to je ale za 3, a už to nechci nikdy vidět. ()

GTS_PUNK

Anime počin z produkcie štúdia Madhouse, vychádzajúc z manga predlohy Naokiho Urasawu, predstavuje mimoriadne komplexný seriálový kúsok. A to nielen na poli anime seriálov, ale seriálov vo všeobecnosti. Tento kriminálne-psychologicko-mysteriózny dramatický thriller (áno, seriál to v sebe skutočne všetko spája) privádza diváka do prostredia Nemecka a Česka osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia, pričom pred ním otvára mimoriadne rozvetvený príbeh o 74 dejstvách. Okrem hlavne dejovej línie, ktorá do popredia stavia postavy doktora Kenzoua Tenmu či dvojčatá Annu a Johana Liebertovcov, rozprávajúc príbeh zameraný na polemiku dobra a zla vo svete alebo rovnosti medzi ľuďmi, sa v seriáli odvíja obrovské množstvo vedľajších dejových línií. Tie často vychádzajú práve z takmer až filozofických pohľadov na tieto polemiky, na ktorých anime stavia, inokedy zasa zdanlivo do celkového koloritu vôbec nezapadajú. To je však iba zdanie, pretože všetky jednotlivé dejové kúsky - podstatnejšie či menej podstatné - spolu tvoria celistvú a pospájanú mozaiku vynikajúceho a vynikajúco fungujúceho príbehu. Ten spolu tvorí široká plejáda postáv, ktoré sa v ňom objavujú. Okrem pomerne veľkého množstva tých hlavných sa tu vyskytuje minimálne niekoľko desiatok postáv vedľajších. Niektoré z nich predstavujú v príbehu ako celku významnejšiu rolu, v prípade iných ide o epizódne vystúpenia. Podstatné však je, že každý jeden z charakterov svojou troškou dopĺňa už spomenutú seriálovú mozaiku. Aj malé detaily, slová či frázy totiž v tomto prípade majú často oveľa väčší význam, než by sa mohlo zdať. To sa najpodstatnejšie odzrkadľuje v psychologicko-mysterióznom aspekte, ktorý je zrejme tým najpútavejším, čo seriál ponúka. Diváka od začiatku vtiahne do víru nevysvetliteľných a záhadných skutočností minulosti, ktoré sa naprieč postupujúcim dejom derú na povrch, pričom ich konzekvencie skrz ono Monštrum, ktoré možno v širšom kontexte vnímať ako jednotlivca, skupinu alebo väčší koncept, ovplyvňujú rovinu prítomnosti, v ktorej sa dej odohráva. Aj po skončení 74. epizódy je viacero súvislosti nie celkom jasných či vysvetlených, čo však nie je chyba, ale skôr znak výborne zvládnutého podania tejto formy príbehu (psychologicko-mysteriózny), ktorý naďalej núti diváka klásť otázky. V prípade postáv stojí za pozornosť aj na vysokej úrovni zvládnutý dabing, z ktorého cítiť emócie. Pozoruhodné je počuť aj japonsky znejúcu češtinu. Silnou stránkou seriálu je aj jeho vizuál. Ten ponúka solídne animované postavy, ale najviac pri ňom vynikne výprava. Tá je naozaj bohatá, štýlovo animovaná a diváka zavedie na mnoho miest v Nemecku aj Česku. Človek nevidí anime Prahu každý deň. Monster je po všetkých stránkach mimoriadne komplexným seriálom. Na pomery anime ponúka väčšie množstvo epizód, ale príbeh, ktorý je naprieč nimi rozprávaný, patrí určite k pozoruhodným zážitkom. Množstvo postáv, množstvo dejových odbočiek, viacero zvratov - stále však jeden kompaktný celok, ktorý nemá výraznejšie slabšie miesta. () (méně) (více)

kovarex

Po 19ti dílech, Příběh se odvíjí velice pomalu a nenápadně a postavy jsou často naprosto černobílé, ale ačkoliv by mi toto normálně vadilo, v tomto počinu se mi to líbí. Nemám rád otravně extrémní humanisty a příliš kladné postavy, ale Dr. Tenma si stejně našel cestu k mému srdci. Hodnocení asi ještě hodně ovlivní konečné rozuzlení. ()

JohnyTrava

Tak toto vám bola poriadne dlhá jazda. Na takto detailne rozpracovaný seriál len tak nenarazíte, ale úprimne trošku skrátiť by nebolo na škodu, hoc seriál často naberá obrat o 180 stupňov, stále máte chuť kričať "To Johan, vy hlupáci! Johan! JOHAN!". Teda ako som už spomínal veľkým plusom je detailnosť. A to jednako u postáv, u ktorých je perfektne zvládnutá psychológia a jej vývin (aj keď Kenzó občas pokrivkáva) ako aj stavba príbehu, ktorý je na prvý pohľad jednoduchý ale v skutočnosti je to mozaika príbehov, ktoré sú navzájom späté a ich pojítkom je..., je pravdou, že niektoré vedľajšie príbehy boli slabšie a niektoré lepšie (u mňa dominuje žoldnier s dievčatkom) a občas máte pocit, že sa dívate na viac seriálov ale na druhej strane sa to občas oplatí pretrpieť práve kvôli komplexnosti. Celkovo však vedie Pražská časť a Ruhenheim(ten je zvlášť nadupaný). Snáď len poznamenám, čo mal znamenať ten koniec? Čo sa hudby týka, nemám námietok aj keď mi nejak v pamäti nezostáva. Kresba je vydarená, vhodné zvolená k typu anime (žiaden mega-okatí Johan). Keď to zhrniem máme tu 9 (bohužiaľ na desať sa to niekedy až moc tiahlo a niektoré veci mi nesadli, hlavne ku koncu). ()

boo-boo

Tuším som dal 5*. Je to brilantne napísané, dostatočne mystické, a disponuje dostatočne komplexnými postavami nato, aby sa to vyrovnalo filmovej produkcii. Tá piata je za reálie (Tři žába), ktoré podľa mňa človeka z našich zemepisných šírok nemôžu nechať chladným. ()

MasterMagic

Opravdu únavné anime. Rozjíždí se to slibným směrem a nabízí to zajímavé postavy. Celá premisa a začátek jsou skvělé, ale s přibývajícími epizodami, kdy se představuje spousta vedlejších postav a zabředává se do ještě více vedlejších podzápletek, je stále více zřejmé, že seriál vlastně nemá co říct. Vyhýbá se všemu podstatnému, co začátek stanovil. Děj postupuje šnečím tempem, což by ještě tolik nevadilo, ale seriál po určité scéně v knihovně začne násilně, ale opět velmi pomalu, ustupovat všem svým minulým rozhodnutím. Jakýkoliv zbytek zájmu jsem ztratil, když jsem si uvědomil, že se to vrací obloukem zpátky k desátému dílu. Žádná postava neprojde dějovým či osobnostním vývojem. Trapná postava, co před dvaceti epizodami konečně chcípla, tak vlastně nechcípla. Všichni setrvávají ve svém původním statusu quo nebo se k němu vracejí. Pokud by byla větší polovina seriálu vyloženě zahozena, nikdo by si toho ani nevšiml (kromě čtenářů mangy). Během čtyřiceti epizod se dozvídáme o historii hlavního záporáka, kdy je nám opakovaně zdůrazňováno, jak je špatný a jak se ho všichni obludně bojí, ale on vlastně nikdy neudělá nic, co by tu skutečnost potvrdilo. Je to jen iluze, má zkrátka zabijáckého bodyguarda, který se neobyčejně účelně teleportuje po Německu a Česku, kde je vždy ve správný čas a na správném místě, aby hlavním postavám způsobil potíže. Takže se seriál musí věnovat další zbytečné dějové linii, aby obešel napáchané škody. Je to tak nevýrazné, že to rozhodně není něco, co by obhájilo stopáž 70 dílů. Obluda nejenže žrala a hltala lidi kolem sebe, ale i mou trpělivost a čas. ()

Herr_Karotte

Rozhodně jedno z nejlepších anime, co jsem viděl. Zprvu jsem si myslel, že 74 dílů na anime, kde hlavní hrdina nekosí jednoho nepřítele za druhým, bude nuda, ale opak byl pravdou. Po trošku pomalejším začátku se rychle dostanete do víru nevysvětlitelných událostí a celý zbytek seriálu si užíváte opravdu thriller-ponuré atmosféry, která vás nenechá odtrhnout se od obrazovky. Jeden z důvodů, proč jsem zvolil největší hodnocení 5*, je ten, že je zde minimum chyb, fillerů apod. Samozřejmě, že nic není dokonalé a nějaké chyby tu určitě nejdete, ale celkově vzato pro mě to byl kontinuální, dlouhý, intenzivní zážitek. Děj je sice občas velice rozvětven, ale jak jsem psal, prakticky tu není filler nebo-li prakticky každý díl přispěl svým kouskem do hlavního děje. Navíc se, díky celkově ponuré atmosféry, nedostáváme k minimu srdcervoucím a moralizujícím situacím, které mi v mnoha animech už lezou krkem. Nezbývá nic jiného něž doporučit! :) ()

darthvader77

Pro každého Čecha velice důležité anime, vzhledem k tomu, že se z velké části odehrává v našich krajinách a Praha je v podstatě pro příběh tím nejdůležitějším městem.POZOR SPOILERY Nejdříve negativa: Byla-li někdy definice plot armoru je to nepochybně případ Johana Lieberta, přežít jednu kulku do hlavy ještě bych pochopil z narativních důvodů, ale dvě? xD Dále dost často postavy udělají nějakou zcela nelogickou blbost, která jde mimo jejich dosavadní chovaní příkladem je Richard, který leze na střechu s člověkem, kterého podezřívá z vraždy. A možná občas otravné opakování scén na začátku epizod nebo příliš mnoho flashbacků, které nejsou dávkovány v ten nejlepší moment. JInak se ovšem jedná o pravděpodobně moje dosud nejlepší setkání s žánrem seinen. Už v první epizodě má postava obrovský charakterový vývoj, spoustu malých uzavřených příběhů se mi velmi líbilo. Člověk chvíli pochybuje zda seriál se nebude táhnout, ale to se našťěstí vůbec neděje právě díky tomu, že to není jenom o hlavních postavách, ale i o těch menších. Johan Liebert je jeden z nejlepších záporáků ve fikci vůbec. Vývoj, kterým projde je dechberoucí. Mnoho věcí v anime začne s postupem času dávat větší smysl ve srovnání s Blade of Immortal, který jsem četl jako seinen mangu příjemná změna. Malé monenty jako Dieter scházející ze schodů a Lunge, který se omlouvá Tenmovi pro mne prodali sérii. Lunge byl obecně moje nejoblíbenější postava tento charismatický detektiv byl pro mne fantastický. Obležení Ruchenweinu považuji za mnohem emocionálnější a napínavější závěr o němž si většina anime může nechat jenom zdát. R.I.P. Grimmer ;(. Briliantní anime. ()

Mephisto

Nejsem blázen do animé, ale tohle mě chytlo a nepustilo. Velice napínavé, temné, mrazivé a mysteriozní. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy viděl... ()

Dajtin

Nudilo ma to, skoda malo to pekny potencial. Nechapem tie otravne dialogy. Nina ma ku konci k smrti vytacala.Ten koniec je pre mna nepochopitelny. Serialovy vrah Johan ma peknu velku izbu, s otvorenymi oknami bez strazi. Johan vyvrazdi stovky ludi, pretoze ho Tenma zachranil, cely serial sa ho snazi v podstate dostihnut a zabit ho, ale fuck this zachranme ho znova :D Musim sa pochvalit moj prvy serial ktory som kompletne videl bez ceskych tituliek :) No aby som to zhrnul cakal som nieco vyspelejsie a to po cely cas. Hudba nebola zla ale ked ju pocujete viac nez sto krat, tak jej to na oblube neprida. ()

La_Valette

Pokud bych měl jmenovat nejlepší anime jaké jsem viděl, Monster by byl jednoznačně na prvním místě. Byla to pro mne velká změna a výzva po všech těch fantasy, sci-fi, postapo a bůhví co anime. Když jsem zjistil, že zde nebudu mít co do činění s nadpřirozenem, 'zběsilými anime výrazy', ale naopak nás děj zavede do 90. let v Německu a Česku, hned jsem zpozorněl. Ocenil jsem, že se příběh pomalu rozvíjí a úroveň se nesnižuje. Charakteristika a psychologie postav byla udělána bravurně, líbilo se mne, že se příběh netočí jen kolem jedné postavy, ale jsou tam cca 4 hlavní a celou mozaiku dokreslují mini příběhy spousty postav, které se jen mihnou v několika epizodách. Nejvíc se mne líbila 'symbióza' psychologické stránky a politického thrilleru v podobě experimentů a STBáků v bývalém Východním Německu a Československu. Musím tvůrcům zatleskat, jakou práci si dali s vytvářením prostředí, obzvláště potom Prahy a Češtiny (mluvená sice místy zněla spíš jak ruština, ale snaha se musí ocenit). No prostě skvělá práce a fakt, že námět zpracuje Guillermo del Toro jako seriál z produkce HBO, to jen dokazuje. Všechny postavy mne přirostly k srdci, ale kdybych si měl vybrat jednu, asi by to byl inspektor Lunge, díky svým vyšetřovacím metodám a neúnavné touze chytit Tenmu. ()

maestrum

Já ti nevím....zlákán po pochvalných komentářích jsem se začal dívat, ale po pár dílech odpadl kvůli děsným dialogům a nudě. Co na tom všichni (většina) vidí ? ()

supEnoc

Rozjelo se to bohužel až v druhé polovině. Občasné propady v logice postav a ta černobílost + špatnej ending dost ubraly na příběhu s vysokym potenciálem. 70% ()

Shimmy1

Původně jsem si nebyl jistý, jestli se na tento seriál vůbec budu chtít dívat, ale nakonec jsem mu dal šanci. A popravdě řečeno vyrazilo mi to dech. Postavy jsou zajímavé a osobnost žádné z nich není plochá. Děj se odvíjí v několika příběhových linkách, které do sebe na konci perfektně zapadají. Ve filmu jsem nezaznamenal žádné "výplňové postavy" (tzn., že každá postava, která je v příběhu zmíněná, v něm později má nějakou důležitou roli). Momenty (ať už jde o veselé, smutné či psychologické) jsou zpracovány věrohodně, stejně jako postavy, do nichž je velmi snadné se vžít a ztotožnit se s nimi. Jediná věc, kterou by někdo mohl vidět jako problém, ale já ji jako problém nevidím, je tempo vyprávění, které je místy pomalejší. I přesto jsem ale přesvědčen o tom, že tento seriál si 𝟏𝟎/𝟏𝟎 opravdu zaslouží. ()