Reklama

Reklama

Monster

(TV seriál)
Animovaný / Drama / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2004–2005), 29 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Naoki Urasawa (komiks)

Kamera:

Rjú Takizawa

Hrají:

Nozomu Sasaki, Hidenobu Kiuči, Mamiko Noto, Hidejuki Tanaka, Ičiró Nagai, Mami Kojama, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Bin Šimada, Hóko Kuwašima, (více)
(další profese)

Epizody(74)

Obsahy(1)

Mladý a velmi schopný neurochirurg Kenzo Tenma má jedné noci operovat chlapce postřeleného do hlavy. O něco později je do Dusseldorfské nemocnice přivezen významný pacient a ředitel nemocnice nařídí aby jej operoval místo chlapce. Téměř současně je hospitalizována dívka, chlapcovo dvojče, která je v šoku, patrně proto, že jejich rodiče byli zastřeleni. Dr. Tenma pamětliv rovnosti lidského života neuposlechne ředitele a chlapce operuje. To má za následek velmi neblahé události. Že je za neposlušnost potrestán a opustí ho jeho snoubenka (dcera ředitele nemocnice) není ani z daleka tak zlé. To že se následně stane podezřelý a hledaný za vraždu dvou kolegů a nespravedlivého ředitele už je horší. Nejhorší je, že se díky výkonu svého povolání zapletl s Nestvůrou která nemá jméno. Ona bytost přináší smrt a strach. Naštěstí nahání hrůzu i jiným lidem, i když z počátku si ani neuvědomují, že Ona skutečně existuje.

Promyšlené anime odehrávající se převážně v Německu 80 a 90 let zaujme mimo jiné i skutečností že některé jeho postavy a části pocházejí nebo se odehrávají v Čechách. Seriál má dobrý spád, přestože je složen z 74 dílů. Charakterové složení je pestré a zahrnuje od již zmiňovaného Dr Temy, dvojčat, ex-snoubenky Evy Heinemannové, opuštěného chlapce jménem Dieter, podivného Petra Čapka, přes ještě záhadnějšího autora podivných obrázkových knížek. Nemělo by se zapomenou na Inspektora Henricha Runge, který se celé věci pokouší přijít na kloub, s metodičností a houževnatostí téměř až nelidskou, ale jemu vlastní. (Mantis)

(více)

Recenze (37)

novoten 

všechny recenze uživatele

Když první epizoda naznačí, že s žádnou magií, střední školou, upíry, roboty nebo démony tentokrát nebudeme mít co dočinění, nevěděl jsem dost dobře, co očekávat. Žádný situační humor ani sci-fi či fantasy žánr? A běh na takhle dlouhou trať? Doktor Tenma mě ale brzy vyvedl z omylu. Nesází sice na rychlé tempo nebo děj plný zvratů, ale už během prvních epizod jsem si zamiloval většinu postav, za hlavního hrdinu s napětím dýchal a z Johana měl uctivou hrůzu. A když časem začnou přibývat nové záhady, staré dostanou odpovědi a provážou se se zcela nečekanými novými kapitolami (epizoda jako dětská knížka, několikadílná exkurze do Prahy), nebylo pochyb. Tohle mysteriózní drama s podtextem filozofie, války, vědy nebo jenom čistých lidských citů, je zážitkem na celý život. A na Kenza Tenmu, Ninu, Johana, Lungeho, Dietera, Evu nebo Wolfganga Grimmera nikdy nezapomenu. Díky vám všem za tuhle fascinující cestu. ()

Hitman_47 

všechny recenze uživatele

Monster je jedno z těch anime, které klidně můžete doporučit každému. To hlavně kvůli netradiční kresbě, kde nenajdeme žádné klasické trademarky anime seriálů (obrovské oči a holky s čtyrkama kozama minimálně) a taky díky skvělé detektivní zápletce, kde musí jít klobouk dolů. Když jsem si o tomto seriálu sháněl nějaké info, tak mne okamžitě zaujal jeden "postřeh", který v podstatě říkal, že "Monster je Death Note, minus nadpřirozeno". Zpočátku to tak sice vůbec nevypadalo, ale nakonec musim dát majiteli výroku za pravdu. Ono opravdu není zavhodno se nechat nějak otrávit tou černobílou šablonou postav... stačí si uvědomit, že tenhle seriál má 74 dílů proto, aby se mohl pořádně rozvinout jak příběh, tak i samotné charaktery, a věřte, že je na co koukat. Jak už tady ostatní zmínili, tak se poměrně velká část seriálu odehrává v samotné Praze a tvůrci si dali hodně moc záležet na autenticitě... teda až na pár kiksů, a to do toho nepočítám tu brutálně lámanou češtinu (kterou naopak považuju za velký klad, který celkem i pobaví) :) Co se animace a kresby týče, tak ta je TOP NOTCH, opravdu není co vytknout, naprosto sedne a zejména v posledních 5ti dílech je až filmová. Pokud vás toto anime prozatím míjelo a líbí se vám Death Note a temné detektivky s pointama, kde vás mrazí v zádech..... jo a obrázkové pohádkové knížky ... tak koukejte koukat Monster ! ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Nedopouštět se Monster jistých chyb, moje hodnocení by, dík temnému příběhu, který se odehrává v reálných kulisách, bylo určitě absolutní. Dvojnásob to zamrzí ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že odstranění těchto vad na kráse by bylo úpravou lehkou, kosmetickou - nikoli zásadním zásahem. Mnoho postav v seriálu, hlavně na jeho začátku, je představováno velmi zjednodušeně. Je jedno, zda jde o ředitelovo nařízení Tenmovi, aby operoval starostu a kašlal na bezvýznamného kluka, nebo prohlášení Tenmovy snoubenky, že: "...lidé si nejsou rovni." Jakoby si ti lidé uvnitř své činy a myšlenky nepotřebovali omlouvat, jakoby se nebáli nálepky "nelida", kterou by nutně museli získat. S postavami je ještě jeden problém. Skora každá do děje vstupuje s nějakým svým příběhem a zároveň problémem, který se, dle představ tvůrců, musí vyřešit, na konci musí postava dostat rozhřešení a divák o ní musí všechno vědět. Neustálé se zpovídání Tenmovi, stejně jako úspěšná "psychologická pomoc", kterou Tenma obvykle poskytne, nutně mnohdy působí uměle, zvláště ve chvílích, kdy jde o postavu, která se v seriálu vyskytuje jen na okamžik či pár dílů. Tyto nedostatky naštěstí s časem ubývají a v druhé půli jsou spíše ojedinělé. Atmosféra plná strachu, tajemna, kterou se vinou dvě základní otázky "Jak tohle dopadne?" a "Co se tenkrát vlastně stalo?" ta naštěstí zůstává, ba houstne. Určitě k tomu přispívá i volba hudebního doprovodu a nevýrazných barev. Odhalit počátek vší té hrůzy mohu rozhodně doporučit. Lepší ****. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Za každý jméno bych byla vděčná, jen kdybych se ho mohla dozvědět... Ale já můžu jen hádat. /// Nejvíce mě obtěžovalo, že jsem některé vedlejší ("podvedlejší") postavy od sebe prostě nerozeznávala, takže jsem nevěděla, jestli v příběhu už byly a tudíž jejich příchod na scénu znamená něco víc. Ale tak v pohodě. Škoda za nehybný opening, ending, chtěla jsem nový, nepřišel. Ale jinak: moc, moc se mi to líbilo. Atmosféra. Místa. Postavy. Praha. Čeština. Tři žába. Česká jména. Tady jsem se musela smát. Ale jsem moc ráda, že mé dvě oblíbené postavy přežily - jedna začala psát e-maily, druhá přestala spát. Obluda, která neměla jméno ()

yenn 

všechny recenze uživatele

Ach jo. Proč si tvůrci nemohli odpustit ty laciné způsoby zvyšování napětí (SPOILER: Které beztak většinou nefungují, protože ty situace dopadají stále stejně. KONEC SPOILERU)? Zvláště když zjevně dovedou využívat i rafinovanějších a účinnějších metod (houstnutí atmosféry v městečku pár epizod před koncem je fantastické!; v tu chvíli jsem byl opravdu rád, že nemusím na další epizodu čekat celý týden:-)). Druhou, už menší výhradu mám k namluvení dr. Tenmy. Přišlo mi, že bylo občas i v neadekvátních situacích příliš dramatické. Po stránce příběhu a hlavních postav je však Monster opravdu velmi povedené anime. 8/10 ()

Galerie (49)

Zajímavosti (2)

  • Ve 45. epizodě mají schůzku detektiv Suk a novinář Grimmer v kavárně na Staroměstském náměstí. Policista, který je sleduje, ale do vysílačky hlásí, že jsou na náměstí Republiky. (La_Valette)

Reklama

Reklama