Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec. (Bontonfilm)

Pimpy

Já nevim, od Wrighta sem už viděl dva filmy a tohle bylo to samý, nuda nuda a nuda. Film sem nebyl schopen dokoukat do konce. Po hodině a půl už sem hledal jinou činnost, tohle se prostě nedalo. A proč teda dávám ty dvě hvězdy? Nebýt Keiry a toho že se nesmála. Když se totiž Keira směje tak se mi okamžitě vybaví vetřelci s Riplejovou. ()

vodkasesemte

Ona není menší - A kamera se to evidentně snaží zamaskovat - Tam běhá po dráze jako křeček - Resty bithy face - Bite it (to je ten ze Star Treku) - Mad the way I acted this afternoon, I feel foolish in your presenceand I dont think I can blame the heat (proč jednoduše nenapsal, že chce lízat její kundu – jako normální chlap?) - Hes a sex maniac. You ought to call the police. He said he thought about it all day long - Proto se asi dávaly na dopisy pečetě. Aby do toho luza nestrkala nos - On jí poslal špatnej emil? Překliknul se? - Tědle scen už měla několik, a ráda hraje ve starých filmech - Tvl, zase ten kazišuk. Táhni do hajzlu! - No to je strašnej film - Its like something out of Bible - Never trust sailman on dry land - To je nuda - Tallis je kunda - For a remedy against sin and to avoid fornication (smilstvo), that such persons as have not the gift of continence, might marry and keep themselves undefiled members of Christ body - That unpleasantness is all died away in the past - What sense of hope, or satisfaction, could a reader derive from an ending like that? - I gave them their happiness (z toho byla dobře na sračky) - Cast in order of appearance - Romola Garai - Jen málokterý film ve Vás vyvolá onen pocit, že se díváte na něco - Držte hubu, pýči... ()

solisoli

Emotívny príbeh na anglický spôsob. Prvá polovica filmu temer o ničom. Mimo Keira Knightley a James McAvoy, ostatné postavy doslovne až mrazivo odpudzujúcim hereckým prejavom. Otrasné kostýmy. Snáď slušná kamera, dramaturgia. Až od polovici sa to horko ťažko rozbehlo a nabralo celkom slušný spád až do samotného záveru. Nebiť Keirinho výkonu, slabý priemer. ()

pollstro

Velkolepě nasnímaný román obrovských rozměrů, vyhýbající se veškerým klasickým prvkům zakotvených v samotných útrobách tohoto subžánru a podobných filmů. Ve vypravěčském kontextu nevšední, překvapivě svižné, dynamické a chytré, bez jakéhokoliv náznaku přecitlivělosti a kýčovitosti. Už v samotném úvodu důmyslná kinematografie, prezentující se obrovským smyslem pro detail v každém záběru, pro střih a komplementární struktury veškerých scén, zajímavým hudebním podtónem využívající zvuk psacího stroje v souhře s pozoruhodnými hrátkami s časem reprezentovány několika časovými návraty, a ačkoliv se v úvodu jedná o pravidelně se opakující prvek v několika časových intervalech, nikdy se nestane nudným a ohraným. S postupem času se z Atonement stává rozsáhlejší a komplexnější příběh, který se z nádherného prostředí venkovské zámku v Anglii dostává do válečné Evropy a začne nabírat na širším a obsáhlejším rozsahu. Ať už je závěrečná třetina, během dějové linie mladší sestry, a následné procitnutí do přítomnosti jakkoliv neobratné a rušivé, pro celkové emocionální vyznění celého příběhu nekompromisně důležité a nenahraditelné. Úvodní scéna u fontány, následována milostnou scénou v knihovně, k dojemnému setkání v kavárně, přes žalozpěvnou o osudovou pětiminutovou scénu na pobřeží Dunkerque, až po závěrečné scény Jamese McAvoye a Keiry Knightley. Finální lítost znějící z každého záběru zanechává v každém z nás hlubokou a nesmazatelnou stopu, která je zároveň odrazem pouhé dětské nerozvážnosti, ale současně se jedná o inspirující a dojemný akt laskavosti, který ztělesňuje veškerou podstatu vzájemného láskyplného soužití. "I love you. I'll wait for you. Come back. Come back to me." ()

david666

Nakonec jsem dal o hvězdičku víc. A to hlavně díky konci, který mě dostal. Jinak to zas taková sláva nebyla. Herecké výkony byly dobré - hlavně tedy ústřední postavy sester ale nějak jsem čekal víc (asi po přečtení zdejších komentářů). Myslím, že ale na Oscara to nebude:-) ()

Akyno

Začiatok je famóznou hrou hudby, hereckých výkonov a farieb. Stred je solídnou ale ničím výnimočnou vatou, ktorá ma miestami nudila, nehovoriac o všade prítomných retrospektívach. Koniec je opäť geniálny a vtlačil mi slzy do očí. Celkovo je film dobre zvládnutý, po hereckej, hudobnej, aj vizuálnej stránke. Avšak ako celok ho nepovažujem za to najlepšie čo som kedy videl, dokonca ani za to najlepšie v čom hrala Keira Knightley a James McAvoy, ktorých považujem za skvelých hercov. Moje uznanie si v tomto diele zaslúži, malá vychcaná, naivná a miestami až krutá Saoirse Ronan (Briony), ktorej "Pokánie" už nikomu nepomôže a nikoho nezachráni. ()

ekap

Nešťastný príbeh o dvoch ľuďoch, ktorým osud nedoprial byť spolu (alebo to nebol osud, ale len jedno hlúpe dievča?). Veľmi dobrý film. ()

Sonick

Výborně natočené dílo. Hudba, zvuk, obraz - vše sladěno. Požitek ze sledování je značný. Přesto, stejně jako mé úvodní řádky, je můj celkový dojem lehce chladný. Možná to bylo předlohou, možná tím, že režisér příliš nevěděl, čí je to vlastně příběh. Ale jak říkám, učebnicový počin a i učebnice se občas dají číst. ()

gu-staff

Zatraceně smutnej film, pokud máte zrovna depresi, tak tenhle snímek vás z ní nevytáhne. Ač na tento typ filmů moc "nejsem", dal bych mu 80%. Ale za Keiru mokrou a vylézající z kašny dám o 10 víc :-) ()

Infalín

Nikdy jsem neměl rád zvuk psacího stroje. Po zhlédnutí tohohle filmu mi navíc bude připomínat, že za chyby se platí a že za ně většinou platí ti, co je nezpůsobili. Vždycky když ho zaslechnu, vzpomenu si na mladou Brionu, její vlhké oči, ve kterých by se snad dalo i máchat prádlo, i na Robbieho, jak přivádí z lesa ztracené děti a vzápětí mizí v policejním voze. Představím si taky zestárlou Brionu, jak vymýšlí románový happyend, aby ulehčila svému obtěžkanému svědomí. Dnes je tak snadné obrousit hrany, upravit realitu k obrazu svému, aby vypadala líp. V míru obývacího pokoje se dá všechno krásně okecat, i válka. Dobro splývá se zlem, bolest vzrušuje, vrah je zábavnější než komik a život se topí v šedi alibismu. Místo pokání máme plkání. Už nikdy nechci slyšet zvuk psacího stroje. Ruší mě, když odpočívám u počítače. ()

Kloktaldo

Velmi silný a smutný příběh o zmařené lásce, nespravedlnosti života, hrůzách války a o tom, že někeré věci už prostě nemůžete vzít zpátky. ()

Dexter666

Vo svojej arogancii som si myslel, že som príbeh po dvadsiatich minútach prehliadol. Chvíľku som sa nudil a povedal som si, že to ešte vydržím pozerať. Následný zvrat v deji, časový posun a nelineárne spracovanie ma ako filmového fanúšika úplne vyviedli z miery. Nechcem moc rozprávať o príbehu. Vy ktorí ste film nevideli, nedajte sa odradiť jeho "ružovým" úvodom. Budete bohato odmenení. Mne pomohlo asi aj to, že som si ho pustil s absolútne sladkou nevedomosťou. Myslím ale, že toto je jeden z filmov, na ktorý keď sa spýtate, tak vám dotyčný nebude vedieť konkrétne opísať čo videl a radšej povie: "To musíš vidieť!". Z "filmárskych" kategórií musím pochváliť hlavne čerstvo zaslúžene Oscarom odmenenú pôvodnú hudbu k filmu a ten Dunkirk (to bolo fakt neuveriteľné!). Snímka ma naozaj uchvátila - zajtra si idem kúpiť McEwanov román. ()

Rorie

radši jsem od toho filmu nic nečekala, protože docela dost lidí pak bylo zklamaných.ale mám pocit, že i kdybych čekala sebelepší film, tak teprve až po zhlednutí mě skutečně posadí na zadek.. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky