Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

C0r0ner

Do roku 2006 (Skrytá identita) pro mě nebyl Scorsese nijak úžasný režisér. Pak ale začal točit samé parády. Druhý perfektní film v pořadí je Prokletý ostrov, od kterého jsem hodně čekal a hodně dostal. Brutální atmosféra, kterou už dnes dokáže vytvořit málokdo, provází diváka po celou dobu a film nenudí ani na vteřinu. Závěr je šílenost, která zákonitě musí slabší povahy položit. Jen tak dál prosím, pane Scorsese. 100% ()

Cheeter

Po pečlivém zvážení jsem nedal vyšší hodnocení, které jsem původně zvažoval. Byť mám tyto mysteriozní filmy rád, kde člověk uvažuje o tom, zda je to takto nebo takto, tak zde byly pasáže, které mě docela nudily. Navíc Di Caprio u mě zatím prošel pouze v jedné roli. Tato se tou druhou nestala. ()

Topco

Mysteriózny thriller v dobovom, noirovom kabáte. Scorsese po Taxikárovi opäť vzdáva hold filmu noir (aj keď niektoré „čierne“ elementy sú badateľné aj v rade iných jeho počinov: Špinavé ulice, Po zatváracej dobe, Mys hrôzy, Počítanie mŕtvych). Námet vyšetrovania, nespoľahlivý rozprávač, flashbacky premiešavané s nočnými morami, kamera pracujúca s klaustrofobickými podhľadmi a typická noirová téma prenasledovania traumatizujúcej či temnej minulosti. Scorsese pre navodenie noirovej nálady dokonca pustil svojim hercom jednu z najväčších klasík – Preč od minulosti (Out of the Past, 1947). Vo výsledku namiešal žánrovo atraktívny kokteil hororu, noiru a paranoje typickej pre 50te roky (strach z komunistov a atómovej vojny). Hororovými prvkami môže pripomenúť žánrového kolegu Angel Heart, témou potlačenia nepríjemných spomienok Davida Lyncha (Lost Highway, Mulholland Dr.) a veľkým twistom zasa Nolanove Memento. ()

agathon

Co dodat? Hutné, poměrně svižné (a přitom ne uspěchaně a bezduše akční), hodně promyšlené. Ale z doposud zfilmovaných autorových knih je tahle Lehaneho paranoia zdaleka "nejpřízemnější" a o to čistěji žánrově musí být čtena i její adaptace. Tady zkrátka nejde o žádné širší souvislosti, velká témata - Scorseseho film je hlavně mystery thriller a jako takový je ho třeba vnímat. Já si na tomhle filmu cením především úžasně prokomponované filmové stavby a stylovosti, s níž se milovník klasického Hoolywoodu Scorsese se svým tématem "mazlí". A taky toho, jak na místě je při zpětném pohledu prakticky každý pohled, gesto nebo zdánlivě nevinná věta. Tady nejde o to udělat "velkou pointu" za každou cenu, ale o to donutit diváka ji přijmout jako něco, s čím může polemizovat, hrát si, rozvádět ji dál po svém. Od lásky k vyprávění a k žánru došel Scorsese k tomu, že naprosto nenásilně tohle své cinefilní nadšení přenesl i na své diváky. Kdo bude vnímat film především jako skládačku vypravěčských řešení a formální preciznosti (pro níž nejsou vysoká témata viny a trestu až tak zásadní...), užije si ho zplna hrdla. Kdo bude hledat víc, než tuhle studii žánru a diváckého pohybu v něm, bude pravděpodobně zklamán, protože šel na špatný film. ()

carly

som veľmi rada, že som pred sledovaním filmu o ňom takmer nič nevedela. ak by bolo v kine menej ľudí, asi by som sa trochu bála. celý čas - a vlastne ani po skončení filmu, si nemôžete byť istý, čo je skutočné, čo je sen a čo halucinácia. v tom filme nie je jediné hluché miesto. takmer som nedýchala. Leo je neskutočne úžasný. Mark Ruffalo je dosť nedocenený herec. a bol tu skvelý. ako vždy. vlastne všetky herecké výkony boli strhujúce. vizuálno bol tiež dokonalé. farby, tiene, záblesky, kostými, ľad, krv, všetko. a hudba bol tiež zaujímavo zvolená. kontrast medzi burácajúcimi huslami a mrazivým tichom bol vskutku strašidelný. tento počin je to, čo si predstavujem pod pojmom filmový zážitok. ()

kusper

Martin Scorsese potvrdil, že pořád umí. Tenhle film se hrdě může zařadit vedle Casina a Zuřícího býka. (K) ()

necisty

Naprosto šílený film, který mě dokonale dostal. O hereckém talentu se tady vůbec nepochybuje a teprve teď chápu, že jméno Scorsese ve filmovém světě něco znamená, protože se musím přiznat, že tohle je jeho první film co jsem viděl, ale rozhodně ne poslední! Děj je našlapaný a nutí za maršála přemýšlet, jak to dopadne. Závěr mě vzhledem na mé původní myšlenky zklamal, protože jsem nedostal odpovědi na své otázky, ale teprve po tom co začali běžet titulky jsem si začal vše dávat dohromady. Pak to přišlo a co všechno je vlastně realita? Takové filmy si přeji! ()

pakobylka

Příběh, který vás nekompromisně odstřihne od bezpečné reality a zcela bez přípravy vás vysadí na ostrově, jehož obyvatele tvoří z velké části nebezpeční šílenci a kam kromě vás vzápětí dorazí i naprosto příšerné počasí. Spolu s Leonardem DiCapriem a jeho parťákem se pustíte do práce a pátrání po nezvěstné pacientce poznenáhlu nabývá nových a netušených rozměrů - a začne se ubírat poněkud jiným směrem … Když už si začínáte myslet, že všemu dokonale rozumíte, Martin Scorsese se vám zcela nepokrytě vysměje: Postupně okrývá další a další karty a donutí vás podívat se na celou situaci ve zcela odlišném světle, aby vás v nenápadné závěrečné scéně vykolejil silou, která by dostala mimo trať i rozjetý vlak. Ať už se s traumatizujícími zážitky z prokletého ostrova srovnáte jakkoli, pravdou zůstává, že nejobratnějším manipulátorem je vlastní mysl. ()

Andre3000

Proklatě dobré!!! Skvělá hudba doplňuje krutou atmosféru ostrovu z kterého neutečete. Špatný sen, nebo drsná realita? Maršál vyšetřující příběh, nebo zabiják šílené manželky co utopila jejich děti? Tým doktorů co se snaží vyléčit ty nejtěžší případy dobrými a trpělými metodami, nebo pár pozůstatků pokusů na mozku z éry fašizmu v USA? Je to realita, nebo jste opravdu choromyslný? Jedno je jisté...chcete za každou cenu pryč!!! RUN...... ()

Dannysek4U

Velkej film, ale v momentech az zbytecna rezisersko kameramanska samohana. Pokud ma vsechno zapdadat, nemely by bejt pritomny slepy, nedovysvetleny koleje. Pak by totiz jednoho mohlo napadnout, ze se s nim nehraje fer a ze je cely to divadlyko hlavne pro efekt. Jinak ale rozhodne velka podivana. Jo a za tu gazikovou scenu... lip s tou zadni projekci, priste lip. ()

J0hny5

Film mě celkem příjemně překvapil, protože takové rozuzlení jsem nečekal. Ale celkem mi vadila některá nelogičnost a vysoko hodnotím hlavně díky zajímavě zamotanému příběhu. Jinak film a příběh super, to se musí vidět. ()

Wormboy

Scorseseho lahodka, ktora moju mysel zamestnala na cas vyrazne prekracujuci dlzku filmu, za co mu patri velka vdaka. Az na jeden drobny historicky preslap, nemam ziadne vyhrady a to tak po obsahovej, ako aj formalnej stranke. Absolutna spokojnost a pre mna zatial najlepsi film roku. ()

pufina

Filmu jsem se vyhýbala kvůli DiCapriovi, ale nakonec to bylo velmi pěkné (šokující) překvapení. I přesto, že se mi film líbil a užila jsem si to, zřejmě se pro mě nestane tím "oblíbeným" filmem, na který bych se mohla často koukat. ()

zette

Velmi povedeny film, ktery vasi pozornost bezpecne udrzi od zacatku do konce. Vyborny DiCaprio v roli Teddyho, kteremu jsem fakt nezavidel:-). Zajimavy scenar a skvele prostredi, kde se dej odehrava. ()

gabin(a)

Film jsem zkonzumovala v klidu domova (na velkém plátně) na doporučení svých dítek uživatelů. Věděla jsem jen, že tam hraje "dykapryjo" alias jak mu zamala říkala nejmladší dcera Ňuárijo Kaprájo a že je to dobrý film. Takže pro mě bylo velkým překvapením na závěr, že film režíroval Martin Scorsese (na začátku jsem to nějak prošomtala). Předtím mě ještě nadmíru příjemně překvapila účast a pochopitelně i výkony Bena Kingsleye a Maxe von Sydowa. Už tohle by mi bývalo stačilo ke štěstí. Oni 3 (Leo+Ben+Max:-)) taky můžou za tu pátou hvězdičku. Překvapením už nebylo, že ten film je opravdu moc dobrý, ale těžko člověk může něco víc napsat, protože by spoiloval. Ale protože už tu někdo psal, že závěr je nečekaný, tak musím přiznat, že jsem ho čekala, což vůbec nic neubírá na kvalitě dalšího vydařeného plodu spolupráce M. Scorseseho a L. di Capria. Jen tak dál, hoši! Jo ještě musím dodat, že pak jsme si doma řekli: A teď něco úplně jiného a na vzpamatování si pustili Večírek s Peterem Sellersem. A ten nás zachránil od nočních můr..... ()

Flynn

Skvělá atmosféra, Leonardovi se v tomhle roce daří :o) Společně s Inceptions je to pro mě jeden z nejvyvedenějších thrillerů v tomto roce (možná i v posledním několikaletí). Parádní prostředí, z kterého mrazí a skvělé obsazení. Rozhodně chuťovka v žánru.... ()

PROCESOR

Takový milý pohodový film, plný laskavého humoru vhodný pro předškolní mládež promítat zásadně před spaním. Tak jo, konec srandiček. Přiznám se , že s podobnými typy snímků mám trochu problémy, než se úplně zorientuji. Ale když se mi plně podaří nastavit vědomí tak, abych přemýšlel tak akorát a zároveň se nechal unášet pocitovou stránkou, tak to stojí rozhodně za to. Je to perfektní. Ta gradující atmosféra, záběry, a i pro mne srozumitelný regrese posouvá snímek do výšin psycho na n-tou. Už se Vám stalo, že jste spali a zdálo se vám, že jste se probudili a nebo ve snu zemřeli? Nebo si uvědomili své vědomí sebe sama tak hmatatelně ( vážně jsem to já a můj život a zemřu..) až se vám sevřelo srdce? Tak to snímek nabízí-hezký zážitek. ()

epicek

Konečně jsem se k tomu dostal a lituju že to trvalo skoro 6 let! Jelikož tento snímek ve mě zanechal hrozně moc pocitů, emocí a otázek. Nevinně vypadající začátek se najednou změní v dechberoucí jízdu, která se zastaví až po 138 minutách a vycucne vás zpátky do reality , kdy budete jen přemýšlet a přemýšlet. Rozhodně si dám ještě minimálně jedno kolo a k tomu i rozlousknutí knihy , abych si mohl udělat kompletní obrázek. Musím taky vyzdvihnout hodně vystižný a vykreslující soundtrack z kterého jsem měl místy mráz po zádech. Troufám si říct, že Prokletý ostrov rozdělil lidi na dvě poloviny a ani jedna z nich vlastně neví, jestli má pravdu. Leonardo opět fascinující a neskutečný a Ruffalo se taky ukazuje jako pan herec a sympaťák( nebo hajzl ? :) ). Rozhodně ale díky silnému zážitku a neskutečném zpracování zaslouženě patří do mých TOP10. Which would be worse - to live as a monster, or to die as a good man? ()

Juto

Vizuálne zaujímavé, zjednodušujúce a absolútne fenomenálne. Príbeh je dostatočne zjednodušený, aby nebol absurdný, ale umožňuje koniec, ktorý pravdepodobne neodhadnete. 9/10 ()

Martrix

Objektivně si Prokletý ostrov svá vysoká hodnocení zaslouží, ale od mistra jakým bezesporu Scorsese je, očekávám víc. Abych byl přesnější, jeho režie a výběr herců byla opět precizní. DiCaprio potvrzuje, že je jedním z nejlepších herců své generace a 70% filmu stojí na něm. Co mi ale na Prokletém ostrovu vadí, je scénář. Ten sice nelogičnosti vysvětlí v posledních dvaceti minutách filmu, ale pořád je to o tom, že jsem téměř dvě hodiny pochyboval a říkal si: jak Scorsese mohl... . Pointa nijak originální není, ale z hlediska filmového zpracování je atraktivní. Vyčnívá také hudba. Poněkud netradičně na vás dunivé troubení zaútočí v momentech, kdy se vlastně nic neděje. Vysloveně vám vnutí pocit naléhavosti a obav z věcí příštích a výrazně se tak podílí na celkové atmosféře filmu. Zaslouží se zmínit i kameru, která se pozastavuje na prvoplánovitě vykonstruovaných obrazech a dodává tak filmu lehce noir atmosféru. V šedi současné filmové produkce a záplavě hloupých filmů, které na nás distributoři kydají je Prokletý ostrov perla. Byť na můj vkus, trochu moc vyleštěná. ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013