Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

Paldiny

Poctivý horor starej školy pomrkávajúci na každého zanieteného exorcistu. A síce sa tu praktikujú radikálnejšie metódy než “len“ vyháňanie diabla, démonickú atmosféru Omen nezaprie. Vo veľkej miere tomu dopomáha orchestrálna hudba a znamenia (postava fotografa a jeho zistenie) čo nepredvídajú nič dobré. Najdesivejšie na tom ale je, že Damien, chlapec predurčený k apokalypse, predstavuje iba obeť a sám si neuvedomuje čo sa v jeho okolí vôbec odohráva. A premelie sa toho skutočne dosť, vraždy z ruky Satana stoja za to, rovnako hafani strážiaci brány pekelné či záhadná gazdiná, z ktorej ide strach už od začiatku. Filmu by pristála snáď len kratšia stopáž, inak mu nič zásadné nechýba. Jednoducho ďalšia z hororových klasík čo stojí zato vidieť. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Have no fear, little one. I am here to protect thee."     Napínavý horor, ktorý sa svojou témou a atmosférou mysterióznosti a strachu približuje k Polanského filmu Rosemary's Baby (1968) (hoci ten je na trochu vyššej kvalitatívnej úrovni). Veľkú zásluhu na tom znepokojivom náboji filmu má oscarová hudba Jerryho Goldsmitha, z ktorého démonických latinských chórov behá mráz po chrbte. Film má množstvo veľmi pôsobivých scén (obesenie, paviány, hrôza z kostola, trojkolka, hlava, záver v kostole), ale nájde sa aj zopár slabších scén, ako je tá na cintoríne (ktorú všetci vychvaľujú), kde to strašne okato ateliérové prostredie úplne zabíja atmosféru. Výborné sú i herecké výkony, pričom najväčšou devízou je Gregory Peck a veľmi dobre je vybraný aj predstaviteľ Damiena (Harvey Stephens), ktorý napriek jeho anjelskému vzhľadu dokáže vylúdiť pomerne desivý pohľad.     "Please, Daddy! No, Daddy, no!" ()

Spectre

Klasika hororu ... Prečo? Réžia ... fajn, herecké výkony ... super, atmosféra ... na jednotku, scenár ... uspokojivý, ... mnoho filmov spĺňa tieto aspekty a nestali sa kultovými, ani natoľko známymi... Odpoveď je tu jasná: Jerry Goldsmith a jeho soundtrack soundtrackov ... atmosférická a mrazivá satanistická hudba kombinovaná krásnym hlavným motívom. Neviem ako to ten Goldsmith robil, ale je to niečo úžasné. ()

Klay

Nejlepší horor se satanskou tématikou. Kam se hrabe Exorcista. Donner natočil bravurně vygradovaný příběh plný napětí a tajemna, který si mě každou minutou získával víc a víc. Scéna na hřbitově a veškerá odhalení, ke kterým hlavní hrdina dospěje mají správně šokový charakter a drsný osud některých postav mě velmi překvapil. Skvěle zahraná a mistrně zrežírovaná ukázka hororového umění, které už se dnes bohužel nevidí. ()

Jeržik

Škoda pomalejšího rozjezdu a těch pár nelogičností. Přesto asi jeden z nejlepších filmů spadající mezi americké atmosférické horory(hlavně díky hercům). 75% ()

Eldoth

Co jsi budeme povídat ...neuvěřitelný, jen těžko rozdýchatelný film. Ty braky co se točí dnes a mají v kolonce žánrů napsáno " horor " ...a jsou ve většině případů prudce nadhodnocené, se mu v žádném případě nemohou rovnat. Těch Oscarů zde mělo býti mnohem více. Jo ...a Jerry Goldsmith je král ! ()

Martin_W

Když jsem se právě zažral do hororů kolem roku 70 musím narazit na tohle.. Skoro podprůměrný Horor, na kterém se mi líbila pouze scéna se zábradlím. Přemohl jsem se na 3 hvězdy. Uvidím jaké bude pokračování a verze z roku 2006. ()

Nethar

Na to, že je to horor, výborné. Hezky stará škola, dusná atmosféra, bez hektolitrů krve, odkazy na Bibli, 666, hřbitovy, černí hafani, apod. Dnešní technické vymoženosti by snad ani neměly čím pomoci, tady žádné "3D" není třeba. A žádná béčková produkce, tady si zahraje pěkně Gregory Peck! ()

Mikino00

I po opakovaném shlédnutí film působí mrazivě a místy doslova bere dech. Celý koncept film je velice dobře vymyšlen a s minimálním využitím trikových scén dokáže diváka napínat i šokovat. Tomu napomáhá i výborná volba herců a fantastická hudba. Velmi sugestivní. ()

Ollie235

Klasika, která s přibývajícími léty neztrácí na síle. Od úvodních minut totiž mistrně buduje napětí, které s postupem děje graduje až k výbornému finále. Přidává tomu výborný výkon Pecka, oscarová hudba i výborný scénář a hlavně perfektní dětská postava, která na rozdíl od mnoha jiných hororů není otravná, ale dělá ve filmu přesně to, co má. ()

Garch

Samozřejmě, je to etalon žánru a odkazy najdeme u Iry Levina (Rosemary má děťátko) i jinde. Princip není křesťanská agitka, ale především NEJISTOTA: Nemožnost být si jistý (jako hrdina i divák), zda jde o ďábelské spiknutí nebo jen shodu náhod. Zabít dítě (?), a kde jsou nezvratné důkazy? Že držitele nejcharizmatičnějšího obočí napadla vychovatelka a pes (Hoši z Brazílie)? Mohli přece mít strach o milované dítě... Ďábel je geniálně rafinovaný, nebo jsme ochotní podlehnout bludům? .....odvěká otázka. ()

Klajnik

Omen má hromadu nedostatků, ale aspoň to je tematicky zajímavý kousek, který si diváka dokáže u sledování udržet navzdory mnoha nevěrohodně vyobrazeným situacím, jež ve filmu nastanou a které neustále znemožňují diváckou imerzi. Frustrovalo mě, že nelze věřit filmu to, co se v něm děje, kvůli tomu, jak je to natočeno. Samozřejmě že, kdybych byl americkej pánbíčkář a viděl film v roce 1976, tak bych tím byl jednak více zasažen. Dnes mě už již nechal docela nezaujatým. ()

Oralfabet

Srovnání s dvěma dalšími klasickými horory (Rosemary a Exorcist) se Omen bohužel nevyhne, ani z něj nevyjde nejlépe, obzvlášť, když je z těch tří nejmladší. Peck prostě není Mia Farrow ani Elen Burstyn, navíc mi to přišlo značně... neděsivé. Navodit znepokující atmosféru tady sice problém není (natočené je to solidně, hudba je fakt super), ale dál už nic. Líbila se mi však většina smrtí, vždy byly buď vážně nečekané nebo hodně vynalézavé a skvěle natočené. Jinak malý antikrist je spíš normálním roztomilým klučinou a je dobře, že moc nemluví. Jde prostě o více, než slušný film, který však bohužel moc dojem nezanechal a narozdíl od těch zbylých dvou klasik ho asi ani nepotřebuju vidět znova, i když čkověk nikdy neví... 7/10 ()

Renfield

Anti-adopční horor! I když adopce zde byla lehce vnucená, navíc se při ni Robert nedozvěděl, že společně s rozkošným Damienem, získá i stejně rozkošnou chůvu a aby toho nebylo málo, ještě drobného pejska do postýlky. Hold stalo se, situaci je třeba urychleně řešit a přesto že je první polovina velmi silná, druhá řešící, tedy detektivní, je na tom ještě lépe. Jistě za to může dvojice Gregory Peck a David Warner, ale především scény, jako ta na hřbitově, kde si kamera střihne několik povedených sledovacích záběrů, které rozhodně klidu nepřidají. Jenže, on tu nebyl ani předtím, atmosféra je skutečně mrazivá, kolikrát k tomu stačil pouhý pohled na Damiena a k němu výborná hudba Jerryho Goldsmithe. Takto hororové nejsou snad ani scény vražd, i když zase velmi silné a svým způsobem i nečekané, alespoň některé. Proto se nedá navázat jinak, než zase na hřbitov a dále k finále... hold jeden z nejlepších filmů a rozhodně i závěrů Richarda Donnera. A když jsem lehce zmínil kameru, musím připomenout i záběr příchodu (poté také odchodu) Roberta na schůzku s knězem v parku. Nádhera, v které je velmi dobře využita i hloubka ostrosti. 80% ()

Yoss

Klasika old-schoolového hororového žánru. Hudobná zložka od Jerryho Goldsmitha je asi to najdepresívnejšie, čo som kedy vo filme počul. Ak by si niekto ten soundtrack pustil samostatne v nejakej ťažkej životnej situácii, tak to je na psychiatrickú liečebňu. Ave, ave Versus Christus. Ave Satani... Príbeh odsýpa, ide pod kožu a na jeho ponurosti nezmizlo nič ani po takmer 40 rokoch. Odporúčam pozrieť aj novinku inšpirovanú The Omenom: The First Omen. ()

rsimonyi

Temný a ponurý film se skvělou hudbou i hereckými výkony. Nezapomenutelný horor na rozdíl od jeho remaku z roku 2006. ()

Carodej_pes

Něvěřil jsem filmu ani ň. Nastaly u mě podobné chvíle, plné nudných pocitů, jako u Ďáblova advokáta (i když tam značně později). Já prostě filmy se satanskou tématikou nemusím. Na horor mě přijdou moc směšné, na nějaké hlubší zamyšlení moc nesmyslné. Omen je 100% sataňák, kdo takové má rád, určitě si bude libovat. ()

Emzet

Z "mé satanské trojice" tj. z Rosemary's Baby, The Exorcist a právě The Omen je Damien asi nejhorší. Což ale neznamená, že by byl špatný. Jenom není tak nervydrásající jako Rosemarino mimčo ani tak... jiný jako Friedkinův snímek. Přesto, děsivá hudba a děsivý malý chlapeček překonají i mého nepříliš oblíbeného "jeden-výraz-po-celý-film" Pecka a rozhodně pokud budete mít svůj horrorový den, tak počkejte na setmění a tuhle klasiku si pusťte. ()

klokyn

No neviem, jediné čo ma vydesilo, bol samotný záver. Zrejme som od toho veľa očakával, najmä po reakciách že je to lepšie ako The Exorcist. Nie je. Ani náhodou. Ale nepopieram, že je to film v skutku kvalitný. ()

Gore

Mistrovské dílo a jeden z nejlepších hororů, který buduje atmosféru. Skvěle zahráno, vynikající hudba, špičková režie a hlavně ta atmosféra, ta nemá obdoby. Nepovedený remake, který se pokusil okopírovat toto nenapodobitelné dílo by mohl vyprávět, jak je těžké tu atmosféru navodit. Jeden z nejlepších filmů 70. let vůbec. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner