Hra o trůny - Série 1

(série)
USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa (více)

Epizody(10)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky... Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (HBO Europe)

blackrain

Tenhle fenomén mě úplně minul i kolem knížní série jsem prošla téměř bez povšimnutí. Ale včera jsem dala seriálu šanci, protože jsem se začala nudit a nebyl lepší program a shlédla první sérii na jeden zátah. Bylo to pěkné seznamovací kolečko s tímto fantasy světem a jeho postavami, ale takhle se má seriál vyvíjet. Neměla jsem nikdy moc v lásce herce Seana Beana, ale tady se mi jeho role se svými zásadami líbila. Za to Lena Headey mi zvedla mandle, mrcha jedna.Už se těším na další nášup. ()

Thomassi

Games of Thrones jsem považoval za nejlepší seriál, který letos vznikne, jednak proto, že tam, kde se angažuje HBO, je to vždy pecka, a jednak proto, že se jedná o zfilmování jedné z nejlepších fantasy historických knih. A historické seriály, to je něco pro mě. Přiznám se, knihy jsem nečetl a vlastně jsem ani netušil, že to má víc dílů. Až po dodívání jsem objevil, že zřejmě jedné knize se bude věnovat jedna série seriálu. Tato první serie je spíše takové seznamování s prostřením a s jednotlivými postavami, kde se to dějově někdy moc vleče. Na druhou stranu začít se vždy nějak musí a to, co příjde v další serii by mohlo být epické. První dva tři díly mě krásně zasvětily a člověk doufal, že děj bude gradovat čím dál víc. Bohužel další díly byly z mého pohledu trochu jednotvárné, pořád se vše motalo kolem hlavních hrdinů, ale nic pořádnýho se vlastně nedělo. Až poslední dva díly dokázaly zaujmout takovým způsobem, že mě navnadily na další serii jako na žádnou jinou. Proto dávám prozatím "pouze" čtyři hvězdy, protože se přiznám, že jsem čekal trošku více. Ty se ale dost možná budou po druhé serii měnit na plný počet. Jinak ve všem ostatním seriál naprosto vyniká. Úvodní melodie a intro s náhledem na mapu je bezesporu jedním z nejlepších, které můžeme u HBO vidět a slyšet. Výprava historicky výtečná a herecké výkony nemohou v žádném případě zklamat. Každy, kdo zde hraje nějakou roli, je přesvědčivý. K intrikám patří také skvělé dialogy, kterých je tu hafo. Už aby tu byla další řada. ()

Tyckin

Zvláštní kousek a moc nechápu to všeobecné nadšení. Předně, tvůrci asi nemají moc důvěru ve své dílo, protože se snaží diváka přitáhnout opravdu až absurdně rozsáhlým nadbytkem nahoty, erotiky, nechutných a sprostých řečí, oplzlostí a jiných úchyláren, to svědčí o hodně zoufalém přístupu k seriálu jako takovému – pokud si někdo myslí, že bez masivního rozsahu těchto věcí dobrý seriál nemůže zaujmout, je to velmi smutné. Co se designu herců týče, tak mnozí mají na hlavách účesy jako by právě vyběhli z luxusního módního kadeřnictví :-) No nic. Pokud jde o zápletky, ty občas též dostávají svou ubohostí a provedením dost zabrat, konkrétně např. uvěznění a propuštění skřeta ze zajetí či Drogo a jeho zranění – to tvůrci vážně nemají dost invence, aby události zvládli dát do pohybu nějak smysluplněji než takhle uboze? Je to celkem škoda, protože jinak se příběh rozvíjí celkem zajímavě, má velký potenciál k dalším sériím a výprava nepatří k úplně nejhorším, nicméně výše zmíněné seriálu podráží nohy a motivaci ke zhlédnutí pokračování nenacházím, tudíž se vracím k mé oblíbené asijské produkci. ()

animaxis

Hned pro začátek bych rád řekl, že udělat z Písně ledu a ohně vysokorozpočtový seriál a ne film byl skvělý nápad. Pilotní díl divákovi představí vše důležité a hned poté děj posouvá neustále dál a dál ve všech čtyřech příběhových linkách, které tu sledujeme. Je tu úžasně vybudovaný svět, skvěle napsané a zahrané postavy a dnes již ikonická hudba. První série se zaměřuje především na intriky, díky kterým je děj napínavý a nikdy si nejste jisti, co se stane dál. Spoléhá se také na surovou brutalitu, čímž dosahuje efektu vcelku reálného středověku. Téměř rovnoměrně jsem si tu oblíbil jak kladné, tak záporné postavy. I když většina postav tu samozřejmě není jen černobílá, spíš mají své důvody proč dělají jak dobré, tak špatné skutky. Fantasy prvek tu je především v podobě hrozby Bílých chodců za Zdí, ale to se týká prozatím opravdu jen menšiny příběhu. První série Hry o trůny představuje skvělý start, který ale naštěstí v žádném případě nevyčerpává všechny esa z rukávu. ()

mortak

R. R. Martin skvěle rozehrál hru, ve které postupně vysílá své postavy na putování Západozemím. To se v mžiku mění z usedlé země v bojiště, ve kterém každý může najít smrt. První série je skvělá taky proto, že vše se točí kolem Starků a Lannisterů, takže počet postav je sice omezen, ale na druhou stranu je jich tu právě tolik, aby každá scéna nesla určitou informaci, a nemusela se vyplňovat vatou. Právě ta epizodičnost, kdy děj skáče z jednoho prostředí do druhého, aniž by musel zpomalovat, jako to bývá u typického seriálu (čtvrt hodiny informací, půl hodiny vaty), dělá z první série až filmový zážitek. ()

KajusaK

První díly trvalo se zorientovat v jednotlivých rodinách, jménech a místech. Každopádně mě děj vtáhl hned od prvního dílu. Na naturalistické scénky jsem si po pár dílech zvykla. Oblíbené postavy: Aria Stark, Ned Stark, Jon Snow, Cersei Lannister, Catelyn Stark, Daenerys Targaryen. ()

Deyw

Nejlepsi z nejlepsich, tohle odstartovalo neskutecnou jizdu..trestanec(shot caller) vykopne zkurvence z druhy rodiny oknem, kterej je celej serial krypl (obdivuhodnych 8sezon, vykon jak krava na kresle) a odstartuje se tahle jizda. jo 2011 good times. ()

Motinski

Prvá séria ma výborný začiatok a ešte lepší koniec, ale čo sa týka prostrednej časti tak sa budete trochu aj nudiť a občas strácať v postavách (samozrejme iba ak ste nečítali knihy). Už tu cítiť náčrt toho čo prinesú ďalšie série, od nepredvídateľných zvratov až ku dialogovým scénam ktoré vyhrávajú nad výpravnými. Všetko sa ale ešte drží pri zemi a zatiaľ sa príbeh verne drží predlohy.  8/10 ()

DragonnCZ

9/10. - Původně jsem Hře o Trůny věnoval čas viděl jsem 6 epizod a pak jsem záhadně odložil. Opět jsem se k tomu vrátil a já ten seriál miluju. Propracovaný Fantasy svět, který nijak nevykrádá Pána Prstenů či jiná díla. Suprový příběh a hezký postavy který jsou o to víc lépe zahraný. No co k tomu dodat já si du dát další série je to super. Akci bych do dalších sérií ještě zlepšil, v některých částech to trochu skřípalo nudou, něco se začne pořádně dít až v 8 ep, strašně moc postav pro představení, a lehkými dialogovými nesmysly a celý to tu stojí právě na nich, než na akci. Pořád mám stále velké naděje na super pokračování. ()

2mig1

Fenomén posledních pár let začíná rozvláčně. Sice je prakticky každá epizoda zakončena výbornou ba až nezapomenutelnou scénou, ale ve většině případů jí bohužel předchází 50 minut plkání, které jen někdy přinese nějaký posun. Nejvíc je to znát v 9. epizodě, kdy závěr s popravou vezme dech (záběr z pohledu odsouzence vás dostane přímo do jeho kůže), ale je to to jediné, co poté v paměti zůstane. Naproti tomu je zvláštní, že i přes všechny dialogy jsem měl občas pocit, že mi něco uniká a nechápu - viz opět 9. díl (takže ano, zůstaly mi z něj v hlavě dvě scény:), kdy po vystřižené bitvě do teď nechápu, kdo vlastně vyhrál a jak. Dalo by se uvažovat i o nižším hodnocení, ale jednotlivé díly ta finále zachraňují natolik, že se to na ty 4 vyhrabe (kromě třetího dílu, tam nebylo ani finále). ()

Lachtaan

Start asi nejikoničtějšího seriálu, který po dekády do budoucna pravděpodobně nic jen tak nepřekoná. Zpětně mohu říci, že první sezóna tvoří s tou letošní dvojici těch nejkontroverznějších a až v krajních případech možná i nejslabších. Ovšem nebýt velkolepého, ač stále se pouze rozjíždějícího začátku, nedostali bychom ten monstrózní, spektakulární masakr, který dokázaly vybalancovat série následující. Sean Bean a nejen on na výbornou. Jen u dětských rolí jsem radši za novější řady, kde už mi Sophie Turner či Isaac Wright tolik nelezou krkem. ()

dANo

Zo zvedavosti som sa rozhodol, že si pozriem 1. sériu, aby som mohol objektívne kritizovať, resp. polemizovať s fanúšikmi a je pravda, že to neľutujem. Ale na druhej strane ma to nepresvedčilo, aby som pokračoval. Takže niekde je asi chyba. Uvidíme, či sa ešte niekedy rozhodnem pokračovať, ale odrádza ma množstvo sérií a ten postupný telenovelový charakter seriálu. ()

VanTom

Seriálová událost desetiletí. Konečně dospělé, neošizené středověké fantasy z uvěřitelného, propracovaného světa. Ano, občas se mluví příliš a zbytečně vulgárně, nahota i krev jsou často samoúčelné a digitálními scenériemi, neřkuli velkolepými bitvami se vysloveně šetří. Na druhou stranu bylo investováno do kostýmů, rekvizit, naprosto skvěle se vydařilo obsazení (výborné dětské role), které ztvárňuje prokreslené, zajímavé a živoucí postavy. Děj se nepředvídatelně kroutí a nikdo si nemůže být jistý, že se dožije dalšího dílu. Jestli se příběh podaří dotáhnout do zdárného konce, dám 6 hvězdiček. :-) ()

Jaro.Krafcik

GoT som si dlho odkladal a nie a nie prísť na chuť. Hbo dalo šancu v podobe free vysielania každý deň nejaké tie časti, tak som sa rozhodol dokončiť aspoň sériu. Ani záverečné lepšie epizódy prvú sériu nezachránili a tak ostáva otázka, dám si aj ďalšiu sériu? Rozhodne šancu dám a možno sa dostanem aj k poslednej, ktorú očakáva každý fanúšik GoT, už čoskoro. 3* ()

MsUtahraptor

Vynikající! Bleskový přesun z „MUST SEE“ do kategorie „IHNED!“ v době odvysílání osmého dílu a napjaté očekávání devátého s desátým. Chytré, poutavé, sympatické postavy, po shlédnutí neutuchající nutkání zjistit víc. Následovala četba čtyř vydaných knih, páté anglicky (Jsem nanejvýš průměrný angličtinář a celé knihy jsem v té době měla za sebou jen dvě.) a pečlivý průzkum internetové encyklopedie a dalších dostupných materiálů. Tomu říkám UPOUTAT! Mínusy: Po přečtení knih mi už tady lehce vadil Jon, ale jeho slabomyslné výrazy zdaleka nestačí na víc než lehké povzdechnutí následované dalšími oslavnými ódami. TOP scény: Tywinova přednáška u kuchaného jelena, vyhlášení krále Severu, Sansin pokus o likvidaci Joffa Hodnocení: ***** ***** z 10 ()