Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

TaToten

Na všetku kritiku ohľadom toho, že je to WOKE sračka, kašľať. Tento film je proste nehorázna nuda. Ani tá najvypätejšia akčná sekvencia mnou nepohla. Proste to z nejakého dôvodu nefunguje. Pravdepodobne preto, že človeku pri sledovaní absolútne nezáleží na zápletke, alebo jej aktéroch. A k deagingu poviem len toľko, že mimo to, že Indi väčšinu času vyzerá ako kreslený a očividne tam nezapadá, tak je príšerne nekonzistentný. Záber od záberu je kvalita úplne inde. Na pár záberoch absolútna dokonalosť a inde ako cinematic z 20 rokov starej hry. Úvod filmu som si kvôli tomu vôbec neužil. Pôsobilo to strašne rušivo. ()

Hexx

Brilantní zakončení, které mi nenechalo chladným takřka po celou dobu lehce přemrštěné stopáže. OMG nevěřil jsem, že to v sobě mistr Ford stále má, ale je to tak a ještě k tomu na druhou! Samozřejmě konec lehce na kapesník, to jsem očekával. Skvělý nápad se samotným Archimédem, tradičně vynikající Mads Mikkelsen, no prostě... mé "Indy srdíčko" naposledy zaplesalo, ač nejsem vyloženě skalní fanoušek, vždy jsem měl Indiho rád a bylo privilegium být u všech skvělých dobrodružstvích. Díky! ()

lukas.7

Indiana Jones - starý dobrý Indy ako ho poznáme ale ... Vrátil som sa do detstva a znova si pripomenul super akciu ale z veľkým ALE bohu žiaľ čas nezastavíš a aj Indy patrí už do dôchodku a je to už riadne vidieť ! Zaslúži si riadny palec hore .. Vrátim sa k tomu ALE osobne ma šokovalo ako dokáže technika omladiť a transformovať tvar digitálne dnes je už všetko možné no oko neoklameš a tvar a vlasy ako boli digitálne omladene bolo úplne viditeľné a kazilo to dosť dojem no za jedno tomu rozumiem a snažil som  sa to nejako neriešiť aj keď ma to rušilo ale čo mi viac prekážalo // obsahuje spojlery //...  keď šiel Indy na začiatku vlakom a Indy si dal na hlavu svoj klobúk a pri idúcom vlaku klobúk neodletel bolo až divne hovorím si ze asi ma šnúrku na krku ale nič také tam nebolo takže ten klobúk bol asi nalepený ok prekusol som to a snažil sa vnímať akciu a dobrodružstvo čo film dával pri každom kroku .. Boli akcie ktoré boli pritiahnuté za vlasy ako klobúk ktorý som spomenul ale potom boli aj fajn dialógy a vtipne akcie ... Dejová línia bola zaujímavá a zase nám ponúklo niečo nove uvidíme ci do budúcna budeme vídať novú ženskú postavu ktorá preberala štafetu a iniciatívu ... Osobne film hodnotím ale pozitívne čas nezastavíme nikto a myslím že sa to už poznačilo aj na tomto dobrodružstve ale režiséri sa popasovali a vytvorili celkom dobrý film tak ako tomu bolo 90 rokoch .. Moje hodnotenie je 6,5/10 ()

Caesarion

Nooooo to bylo drahé. Ale klika. Žádný mimozemšťani. Pohoda. Neviděl v kině, ale i tak musím říct, že velmi dobré. Možná bych ty akční sekvence trochu více učesal. Přijde mi, že byl asi velký balík a nějak se občas trochu asi nevědělo kam s tím nebo co. Přijde mi, že se někam něco trochu přičuravalo naposlední chvíli pak se to ladilo střihem. To jen asi u te akce. Jinak je to napínavé, nostalgické a jsou tam i ty hezké momenty. Minimálně nemůžu vystát dva herce. Hlavní ženská role je hnus. Hotovo. A Boyda? Toho snad nemáme radi nikdo. Oni nechaj zastřelit Šarméra Banderase a já bych Boyda nechal umřít hned v knihovně. To je prostě čurák jak mraky. Ale dopadlo to dobře nakonec tam umřel. A film mohl mít trochu lepší konec a Forda do půl těla si mohly odpustit. Jinak pěkný. Na AppleTV ideal podívaná. ()

Mike_Doe

Dosť to kopíruje 1-vý a 3-tí diel. Súhlasím že špeciálne efekty sú použité aj tam kde sa dalo fungovať s klasickými (mechanickými). Inak má film všetky atribúty IJs, t.j. dobrodružstvo, výpravu, pasce, hlavolamy, vtip, romantiku a hlavne dobre-vybudované charaktery nových hercov. Herečka pridala k hodnoteniu 1*. Škoda že sa 4-ka nepodarila. Malo to ostať pri 1-3 a hotovo ()

Aceboris

Veľmi som sa tešil na ďalšie tentokrát piate pokračovanie, mojej najobľúbenejšej série. Už Indiana Jones a Království křišťálové lebky  vo mne vyvolalo zvláštne pocity, že to už nieje ono, ako tie predchádzajúce tri, ale stále tam bolo cítiť ducha Indiho zo starých čias. Tu som ten pocit stratil úplne. Ešte ako tak ten začiatok to zachránil, no neskôr to skĺzlo do zvláštnej akcie a deja, ako cestovanie v čase a Archimedes. Fakt je ten, že Indiana nabral úplne iný smer a keby skončil pri trilógii o nič by sme neprišli. Shia LaBeouf  tak toho pre istotu odpratali ako mŕtveho syna. Fanúšik série vie, že tam boli neskutočne trenice medzi ním a Fordom, ktorý je nadovšetko veľký kľudas, ale Shia je arogantný herec, preto spolupráca na ďalšom diely nepripadala do úvahy. Vo filme je podľa mňa použité až nenormálne množstvo počítačovej akcie, na ktorú sa doslova zle pozerá. Nikdy nenahradí klasické výkony hercov a pozadia, možno sa mýlim, ale tento štýl filmu to v takej miere vôbec nepotrebuje. Za mňa na prvé pozretie veľmi slabé, záver opäť neuveriteľný a veľké sklamanie. Na záver  hudba ako aj samotný soundtrack veľká slabota a nevyužitý potencial pôvodnej hudby, autor  John Williams ako keby zaspal na vavrínoch  prvých častí , mohol by sa motivovať  napríklad od  Hansa Zimmera , ktorý prebral štafetu po prvej časti  Piráti z Karibiku a vytvoril nádherný  soundtrack, alebo mohol k tomu pustiť niekoho iného.  Škoda že Steven Spielberg síce  v produkcií figuruje, ale ako režisér to nemal pod palcom a bolo to poriadne cítiť. Veľmi nerád ale za mňa 6/10 ()

Kelinej

Ten film, který sám o sobě ničím převratným v dějinách kinematografie není, se mi hodnotí těžko, protože sentiment a nostalgie pracují. V zásadě jsem rád, že drží náladu a styl předchozích dílů. Dokonce i "obyčejný" konec mne potěšil víc, než kdyby tvůrci vygradovali děj bůhvíjak divoce. A chválím i sdělení, že ani staří vrásčití a nerudní senioři nepatří do starého železa (byť fyzické výkony, které úžasný Harrison Ford předvádí v druhé části filmu příliš neladí s jeho chatrnou kondicí na začátku). ()

sigiq

Umelý svet ,bez duší to je súčasnosť a realita sveta a tak sa to odzrkadluje aj v ľudských dielach. Ťažiť s predchádzajúcich úspechov je príliš málo na to ,aby ste vytvorili niečo tomu rovné.Pol hodinu možno viac sa pozerať do očí počítača ,bez duše ,lebo dušu nikdy počítač nenahradí je veľkou boľačkou tohoto filmu. Nič výnimočné ba práve naopak bežné klišé,bez štipku nápadu a novoty.Posledných 15-20 minút by stálo za 3 hviezdy. ()

majorzeman13

No prozačátek je to nejhorší díl této skvělé série,ale i tak je to lehký nadprůměr. Ta nostalgie přímo číší z tohoto bijáku ( Marrion,Sallah,hudba Johna Williamse). Dle mé maličkosti jde o dost dobrou dobrodružnou jízdu,která mohla být klidně kratší. Prostě Ford je Indiana Jones a naopak. Role která mu prostě sedí. Borec ! PS: Vskutku velmi důstojné zakončení !! Nadprůměrný čtyři hvězdičky ! ()

freebob

Pátý díl mojí oblíbené série není tak špatný jak se píše.Je tak nějak na úrovni čtvrtého dílu, který se mi rovněž velmi líbil a tím mohla série klidně důstojně skončit.Pátý díl je spíše zbytečný film.Přeci jen je Fordovi už přes 80 let a i když je pořád ve formě a snaží se,tak je to malinko znát, že už dělat dalšího Indyho je docela přes čáru.Ale abych jen nebrblal.Zápletka s artefaktem,který umožňuje se vracet v čase,se mi líbila a stejně tak akce,natočená příjemně staromódně a někdy zase s viditelným použitím počítačových triků.Uvodní scéna s omlazeným Indym je také parádní a opravdu koukám jak věrohodně se dá s pomocí počítačů omladnout,nebo vzkřísit mrtvé herce (Rogue One).Jen je škoda,že film bohužel finančně propadá, protože si to narozdíl od jiných nezaslouží.Alespoň se možná Hollywood chytne za nos a nebude znovu a znovu znásilňovat dávno mrtvé série a začne opět originální tvorba. ()

Mac._

Jen z nostalgie a za H.Forda čtvrtá hvězda. Co tady chybí z mého pohledu nejvíce je charisma vedlejších postav. Bez Indyho by se jednalo o průměrnou záležitost. ()

macikpacik

Milé rozlúčenie s jednou z najznámejších sérií filmov v Fordom - Indiana Jonesom. Keďže to malo byť rozlúčenie so sériou, tak je vo filme všetko. Myslím, že až moc. Pravdou je, ako sa tu spomína, že Disney všade musia nastrkať digitálne efekty, čo k Indymu nepasuje. Je tam klasika, to čo bolo použité v predovšetkých dieloch - humor, nápaditosť, zvraty.. Ale je toho moc. Je to preplácané všetkým, na čo si scenári spomenuli, všetci herci, čo kedy hrali v nejakom z dielov. Iste, je to rozlúčka, ale čo je veľa, to je moc. Keby tento diel - teraz nemyslím vek hercov, ale dej, bol prvý, tak by sa to asi nestalo legendou. Dal som 4*, ale úprimne to len preto, že celú sériu milujem, Harrison je nenapodobiteľný, je tam akurát humoru, napätia úteky prd študentkami cez okno a pod...Hlavne hláška, že to "patrí do muzea":)))))))) A Fordové Sweetheart, je legendárne. Takže sa vrátim k hodnoteniu. 4*, ale keby to bola nová séria, tak by som dal 3*. Veď len si porovnajte prvý diel v džungli, útek a potom hrozný výkrik - Neznášam hadov - Jasné, bolo to čiastočne aj v poslednom filme, ale už to nebolo ono. Celej súrii dávam 5*, ale toto len 3. ()

techmufko1

Myslel som si že po tých rokoch už to bude super moderné a bál som sa toho.Ale bol som milo prekvapený že je to natočené tak ako predošlé časťi.Má to ten svoj osobitý štýl.A to je super.Za mňa proste klasika.Oplatilo sa čakať!!! ()

SyL3r

Potešilo, aj keď som si možno predstavoval kus inú rozlúčku s naším obľúbeným profesorom. Hrozne to trpí tým CGI bordelom. Nie je scéna ktorá by nevypadala umelo a to je podľa mňa škoda, keďže prvé filmy mali všetky reálne kulisy, ktoré sa dnes už takmer nepoužívaju.  a ešte jedna vec. Naposledy som videl tak protivnú a nesympatickú postavu, herečku, v Captain Marvel, ako je v tomto filme Waller-Bridge-ová. ()

poppy75

za prvych 20 minut som bola nekompromisne odhodlana dat odpad...to ako si velka skupina ozbrojenych nacistov nedokazala poradit s jednym starsim archeologom ma ako divacku az urazalo...o scene ,ked indy a jeho kamos stali na streche vlaku iducom ponad viaduktom radsej pomlcim...dvaja vetchi pani ako tazko uveritelni superhrdinovia s nadludskymi schopnostami-ale nacisti vykresleni ako smiesni neschopaci,ktori nevedeli ani zbrane pouzit...reziser mozno prave nasral vsetkych nacistickych pohrobkov....a tento pocit o odpade sa vratil po par minutach v scene jazdy na koni v metre.-to bolo cosi priserne a trapne...prvu polovicu nepochopitelne dlheho filmu som pretrpela,nudila sa a povazovala to opravnene za parodiu..okolo polky filmu sa to nastastie zacalo lamat a zrazu akoby to bol iny film s inym reziserom-konecne sa to podobalo starym dobrym filmom s indym...bohuzial pre mna bolo velmi smutne pozerat na prestarnuteho nevladneho harrisona forda-aj napriek snahe posobil,ze kazdu sekundu vypluje dusu...navyse ta dusa v jeho ociach uz chybala...miestami posobil az polutovaniahodne komicky....viem,ze takto sa musel rozlucit-ale mohli si dat trochu viac zalezat-toto rozhodne nebola dostojna rozlucka... ()

pallok

No čo už k záverečnej Indydžonsovke? Absolútne súhlasím s recenziou seňora verbala s jednou jedinou obrovskou výhradou - Mateja Landla si do huby nedávaj. Bubnuje jak o život, aj jeho zaskočila korona a Majka z Gurunu bol seriál, ktorý bol určite lepší ako Marťan, Interstellar, Duna či hociktorá iná bláblablábota z vychýrenej americkej prodakšn. K filmu: osobne sa mi zdá, že ide naozaj o dôstojnú rozlúčku s Indydžonsom, aj keď úprimne priznám, že predošlé časti som pozeral len a len kvôli tomu, aby som mal vykukaných napríklad prvých 100 najlepších, resp. sto najobľúbenejších filmov z rebríčka ČSFD! ()

djuri1976 odpad!

Kur.a to bylo co? Coooooooo? Cooooooozzzzzzeeeeeee? Reziser at spacha sebevrazdu a to hned. I s celym tymem. To predbehlo i novyho Hellgaye. Vetsi pitchovinu jsem snad nevidel!!!!! ()

MrMartinTm

Nový, pátý a finální díl Indiana Jonese je prostě divný a i přes to, že nestojím u většiny internetu a nemyslím si, že je to úplná katastrofa, určitě to není nijak extra dobrý film a je fakt zvláštní. Hned na začátek musím říct, že úvodních 20 minut, odehrávajících se za druhé světové války, je naprosto božských a je to jediná část filmu, která mi opravdu připomínala Indiana Jones film a dle mého je to taky nejlepší část filmu. Je kreativní, má nápady, skvělou atmosféru a je fakt dobrá. Hodně podobně můžu mluvit i o samotném finále, o celé sekvenci v roce 212 př.n.l. a o scéně s cestováním v čase, která je taky hrozně atmosférická. Líbí se mi, jak cestování v čase je zde zobrazeno jako něco hrozně nebezpečného a nepředvídatelného a celý moment kolem odhalení kam se cestovalo je super. Bohužel, všechno mezi začátkem a finálem je prostě hrozně průměrné až špatné. Ať už depresivní úvod do života Indyho, který absolutně nesedí k čemukoliv, co tahle série budovala, ať už naprosto zkratkovitý děj, který je příšerně rychlý a člověk si nic nestíhá užívat, ať už nezajímavé akční scény a odporný digitální vizuál. Záporák Voller zde má minimum prostoru a není vůbec výrazný, hlavní artefakt, samotné Archimedovo soukolí, není vůbec vysvětlené, jeho schopnosti pořádně nedávají smysl a i když to by nutně nemuselo vadit, přece jenom, Archa z prvního dílu taky nebyla vůbec vysvětlená, tady to ale není vůbec dobře zpracované. Zachraňuje to Williamsova hudba, která je pořád pecková, Harrison Ford v hlavní roli, který je pořád stejný frajer, a již zmiňovaný vynikající začátek a poměrně atmosférické finále (i přes to, že ten konec je největší deus ex machina a antiklimatický závěr ever asi :D). Hrozně mě mrzí, že konec téhle legendární, přes 40 let staré série dopadl takhle. 5/10 ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)