Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Pitryx

Zatím bych tomu dal šedesátku bez dalších komentářů. Musím se podívat ještě jednou.TAkže jsem se mrkl podruhé, 2.9.2023 a přidám ještě dvacítki, protože jsem se skutečně bavil jako u filmů předchozích. A proč nejdu do plných? Protože mne neskutečně iritoval ten puboš se začínajícím knírem, a Phoebe Waller-Bridge. To byly jediné dva zápory celého filmu. ()

adamix

Dehonestácia Indiana Jonesa v dva a pol hodinovom paškvile, ktorý ako keby ani nebol od Mangolda (toho Mangolda, ktorý natočil pecky ako je Logan či Ford vs. Ferrari). Nejedná sa o žiadnu príjemnú rozlúčku so starou milovanou Fordovou postavou ale o jej znesvätenie. A to predsa musí každý vidieť. Indy toho veľa nenarobí. Áno, má síce svoj vek, ale v porovnaní s Kryštálovou lebkou, kde už vtedy mal čerstvo po šesťdesiatke, tu toho veľa dobrodružného nenarobí. Film má strašne veľa negatívnych aspektov, skrz generického záporáka, odpornú side-kick krstnú dcéru, ktorá ho neustále ponižuje a podkopáva, tupý dej s tak hlúpim vyvrcholením, až som sa v kine nahlas zasmial (a nebol som sám). Všetko, čo robilo sériu Indiana Jonesa tak unikátnym a geniálnym, je tu sprasnené a dehonestuje to filmové dedičstvo, ktorú táto séria už desaťročia stelesňuje. Dve hviezdy sú aj tak veľa, ľutujem Mangolda a predovšetkým chudáka Forda, ktorý sa nedočkal dôstojnejšej rozlúčky s jeho ikonickou rolou. ()

borohub

Problém tohoto filmu je, že vlastně v ničem nepřekvapí (a to se fakt jedná o docela absurdní film, hlavně v závěru), jenže prostě ta laťka od různých rychle a zběsile je nastavena tak vysoko (někdo by řekl tak nízko), že se to blbě překonává. První hodina je vyloženě úmorná, ale pak se to rozjede do takového tempa, že už to nenudí. Konec, jak už jsem psal je hodně absurdní, ale vlastně proč ne. Upřímně si myslím, že důstojnější by bylo jiné zakončení, ale asi to muselo skončit takovým ti klasickým happy endem. Harrison Ford rozhodně ještě do starého železa nepatří a to je dobře. Kdyby to bylo o 20-30 minut kratší (a ufiknul by se nudný začátek), tak by to byla naprostá pecka. 75% ()

Pete

Jste si jistí, že chcete vidět svoje idoly, jak na tom jsou po osmdesátce? Původní klasická trilogie, to byla esence 80's zábavy a dobrodružství, kterou jsem tehdy jako kluk doslova hltal, a Dr.Jones byl pro mě vzor. Hračička Spielberg ve své nejlepší formě stvořil legendu. V podobném duchu pak přišel po 20 letech s digitálním přídavkem, kde už skoro nic z osvědčeného receptu prostě nefungovalo. A nyní tento Mangoldův dovětek, postavený jen a pouze na nostalgii, nemá vůbec tu pověstnou magickou esenci, ať se snaží sebevíc, a kombinuje motivy z předchozich dílů jako divý. Ford bude nadosmrti velkej FRAJER, náckům to samozřejmě kdykoliv natře, a i potisící slyšené Williamsovo téma spouští ty správné emoce. Jenže to je všechno, Disk osudu pro mě nic dalšího nenabízí, je jen zoufale prázdný, a až strašidelně umělý. Skončil jsem prostě svatým grálem, nic dalšího nežádal, a nebudu tu plýtvat hvězdami jen ze sentimentu. ()

Mamlas

Nejabsurdnější Indiana Jones. Začalo to jako čínský digitální bordel, skončilo to jako čínský digitální bordel a mezi byla spousta zeleného plátna, trocha nostalgie a ujetý příběh, který snad bude posledním, aby tuto značku ještě více nepohřbil. Nepotěší prostoje a vata a nesmyslná stopáž, také nepotěší trapácká úsměvně zrychlená autohonička ale Luis de Funes, která nás vrací tak půlstoletí zpět, a nepotěší ani příběh, který je tentokrát fakt mimořádně pitomý. Snad v poslední čtvrtině to občas připomene starého Indiana Jones, jinak viz začátek komentáře. (40%) ()

whysoserious

Co k tomuhle konci Indiana Jonese říct... chybí mu tam ta jiskra, kterou měly první tři filmy. Hned v úvodní scéně z Indyho v digitálně omlazené verzi udělali kreaturu s místy hodně viditelnou nepřirozenou mimikou a i v některých dalších momentech je film vizuálně vyloženě ošklivej. Použitý Wiliamsův hudební motiv občas dokáže zabrnkat na strunu nostalgie, příběh je uměle natahovanej na dlouhou stopáž, záporáci naprosto nezajímaví a ve výsledku to celou dobu táhne jen Harrison Ford. Závěr filmu mě neurazil a, až si budu někdy dávat filmový maraton doktora Jonese, tak tenhle díl nejspíš taky nevynechám, ale prostě to není to rozloučení, v jaké jsem doufal. ()

Kanalizato odpad!

Katastrofa. Dalsi zprznenina od Disneyho. Vyslovene debilni scenar. Digitalne omlazeny Indy je na urovni cutscene z pocitachovych her pred deseti lety. Hlavni hrdinka je naprosto odpudiva postava hrana neatraktivni hereckou. Dve a pul hodiny nudy a zoufalstvi. ()

Solverino odpad!

Nekoukatelný odpad. Z poctivé filmařiny se stal TikTokový odpad, nesmyslné bláboly místo dialogů, nesmyslné zvraty na úrovni různých "výzev" pro děti a totální nesmysly v trikových částech filmu (prakticky celý film). Na absolutní dno to však přivedlo setkání jednoho "mislitele" s opravdovým historickým myslitelem. Tak to už jsem opravdu vystříknul... no ty wogo, to se opravdu nedá! Hnus velebnosti. Mads to nemůže zachránit i když toho záporáka hraje s opravdovou chutí! ()

knihovna

Srdce mi to trhá, ale víc jak dvě si to prostě nezaslouží. Celý průšvih začal už tím, že před pár lety vsadili tvůrci na toho blba Shia LaBeoufla čímž si podřízli větev na pokračování otec syn, které by se mohlo řídit heslem v běhu nechávejte starce vzadu, ale jejich zkušenosti si berte sebou. Ford by nemusel tolik běhat, ale  o to víc hláškovat.  Takže to tady nahradili jednou nesympatickou přemoudřelou kobylí hlavou a jakousi pubertální kopií mlaďase z Chrámu zkázy - oba na pěst a víc nesympatičtí, než záporáci.. Fašouni tentokrát nejsou roztomile neschopní, ale prostě zabijí každého, koho potkají - stejně to nestačí na to, aby byli víc na zabití než ta přemoudřelá, ošklivá blbka.  To se prostě k Indymu nehodí. Celému filmu chybí hravost, šibalství a nadhled. Mikkelsen je tady dosti nevyužitý, ale jeho vizáž sama o sobě docela stačí.  Tady se dosti často píše, že za "úspěchem" pokračování Star Wars a Indiana Jonese stojí jakási Kathleen Kennedy, která si prosazuje svůj ženský pohled na svět. Pokud je to pravda, tak bych fešandě doporučil, aby šla rychle doprdele, a pokud možno už nedělala vůbec nic, hlavně kolem filmů. V jejím případě nedoporučuji ani onen pověstný návrat k plotně, protože by podpálila kuchyň. Ani nevím, proč tomu vlastně dávám ty dvě hvězdy. Určitě kvůli Fordovi. A pak za snahu od Johna Rhys-Davise a Antonia Banderase, kteří si takové štěky a nevyužití svých postav prostě nezasloužili. ()

ESW

Takhle nějak si představuju AI film o Indym. Bohužel tomu chybí duše a je to moc dlouhý. Něco jako vodovodní trubka. ()

PlysovyMacko

Film ma typické indiano-jonesovské atribúty : špecifickú atmosféru, pátranie po starovekom artefakte, exotické lokácie a nacistov. Film ide svoju lajnu a to je aj jeho najväčší problém, že tvorcovia sa boja vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Divákov odkojených na komiksovkách nemá čím zaujať, respektíve konkurencia je tak veľká, že sa film nedokáže presadiť. V poslednej pol hodine scenár vytiahne eso z rukávu a dovtedy nudný dej je oživený cestovaním v čase. Najlepšia scéna filmu. ()

george82

Za mě už to je brakování značky. Neskutečně to tlačilo na už tak vylámané zuby. Nemělo to šťávu. Nicméně i tak se to dalo přežít. ()

Cermicek odpad!

To jsem si zase jednou nechal zkurwit jednu (dá se říct) legendární sérii. A můžu si to říkat stokrát "nekoukej na to, páč už podle traileru to vypadá na total fiasko..!!!" a pak se na to stejně podívám celej dojem z předchozích dílů letí do hajzlu...🤷‍♂️🤦‍♂️.  Už při honičce na koni v metru jsem si chtěl vypláchnout oči kyselinou, abych pak uprostřed filmu radši usnul a probral se na "gran finale", kdy se Indi potká s Archimedem..Jako vážně? Fordík vypadá, jako když každou vteřinou zaklepe, Phoebe je nesympatická až na půdu a ani Madsovi to tady vůbec nesedlo..! Ale co se divit při takovým scénáři. Což ale neni omluva. "Trošku (sebe)úcty, jen trochu (sebe)úcty..". Nevim, ale přijde mi, že poslední dobou se dost herců/hereček splachuje do kanálu.. Jediný, co mě trochu uklidňuje, že to nebylo horší než Fast X (ikdyž co může bejt reálně horší..?🤔) ()

DoNotCross

Nemám s tím problém. Vizuál je sice trochu vyblitý, ale jinak ten film dělá velkou spoustu věcí dobře a v rámci značky i novátorsky. Indy byl vždy jasně definovaná braková postava a tady projde dokonce i jakýms takýms vývojem, jakkoliv je za mě veliká škoda, že v závěru tvůrci nezvolili tu nejstylovější možnou cestu ukončení archeologovy cesty. Nesouhlasím s tím, že tvůrci nepracují s věkem postavy - Indy je opravdu už spíš mozek akce a tahne to přes zkušenosti, ne přes fyzickou sílu, jakkoliv je to pořád nejakčnější důchodce na plátně za hodně dlouhou dobu. Několikrát dojde ke scéně, ve které by se mladý Indy okamžitě vrhl po halvě do víru dění, ale ten starý okamžitě složí karty, protože už na to prostě nemá. Phoebe-Waller-Bridge je prostě skvělá. Pro mě představuej trochu atypickou krásku, která má od první scény větší koule, než Shia a přřináší do filmu šmrnc a je perfektní protiváhou starého bručouna. Zároveň pro mě jako pro fandu série i tohle dobrodružství zafungovalo jako klasická Indyho vylomenina a potěšila mé vnitřní dítě. Artefakt, který je středem vyprávění, zajímavě pracuje (nebo alespoň naťukává) s vyrovnáním se s vlastní minulostí. Ano být některá tvůrčí rozhodnutí o něco odvážnější a vizuál o něco méně vyblitější, šlo by také o film o to lepšejší, ale i tak jde o příjemné překvapení a důstojnou rozlučku s jednou ikonou, za kterou ani po 40 letech neexistuej adekvátní náhrada. ()

Rayen1

Rozhodně lepší než křišťálová lebka. První pulhodinka nemá chybu, vidět zase mladyho Indyho, je pastva pro oči. Zbytek filmu je taky fajn, akční scény over-the-top jsou taky supr. Je to nostalgie a to je hlavní, alespoň pro mě. ()

mac000

Slušně akční a důstojné rozloučení s nesmrtelným Indym. Od roku 1981, kdy vzniklo jeho prvé filmové dobrodružství, si filmy produkčně zaštítěné dvojicí filmařů a přátel Spielberga a Lucase, důsledně zachovávají svou atmosféru, romantiku, lehce úsměvný nadhled a schopnost nechat zapomenout na některé drobné nelogičnosti děje. A že skoro vše lze dnes udělat digitálně (i z Forda mladíka )? To už dnes divák musí vzít jako samozřejmost, pokud je to udělané kvalitně. A tady je. Palec nahoru. ()

FortKnox

Začátek průměrný, pak se to lehce zlepšilo, ale ta scéna ke konci mě naprosto dohnala k slzám. Jak jsem byl ve čtyřce koncem znechucen, tak na tenhle konec budu ještě dlouho vzpomínat. ()

curfew77

Pravdou je, že já vlastně nepatřím ani mezi uctívače původní trilogie, kterou jsem od dětství neměl nejmenší potřebu vidět znovu - a tenhle pátý díl je prostě zhruba totéž, akorát se čtyřicetiletým zpožděním a tudíž notně demóde, přičemž paradoxně zároveň technologicky tak hypermoderní, až je to všudypřítomně rušivé. Prakticky totéž jsem vytýkal už čtyřce před patnácti lety a ne, nikam se to neposunulo. Zbytečný film, který okamžitě zapomenete. 40 %. PS: Shodou okolností viděno v týž den jako žánrově zpřízněné Dungeons and Dragons - Honor Among Thieves, a jakkoli to není žádná pecka, přeci jen řemeslně i scénáristicky o třídu výš. Což je vzhledem k neporovnatelné filmové tradici obou značek dost smutné konstatování. ()

Hawaj

Fandové Indiany Jonese budou chtít vidět ještě i jeho práchnivějící kosti běhat po nesmyslnejch eskapádách a producenti budou chtít vidět další prachy vydojený z dalšího šestákovýho scenáře. To kouzlo co funguje u mladších herců fakt nefunguje u gerontů vržených režisérem ze schodů. Už se to začíná blížit mlácení klacem do mrtvýho koně. Kult je nesmrtelný, ale jeho představitelé jsou staří a smrtelní. Výsledkem je zneužívání seniorů a vykrádání vykradeného. ()

stone

Tohle už není Indy. Nedivím se, že od tohoto dílu, mimo Harrisona, všichni prchli. Magičnost prvních tří dílů už totálně odplula a nahradilo ji tlačení na pilu. Nemluvě o zbytečných absurditách. ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)