Reklama

Reklama

Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (28)

  • Náklady na výrobu byly zhruba 13 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Tržby ze severoamerických kin činily 17,7 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových dosáhl 33,4 mil. (NIRO)
  • Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2012 na filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)
  • V hodině angličtiny se učitel Anderson (Paul Rudd) ptá, z díla jakého autora se užívá termín "cliffhanger", kde postava na konci jednoho dílu visí ze skály. Ve filmu zazní odpověď Charles Dickens, ale ve skutečnosti to byl román "Pár modrých očí" od Thomase Hardyho. (JayZak)
  • V knize "Tunelovou písní" není "Heroes" od Davida Bowieho, ale píseň "Landslide" od anglické skupiny Fleetwood Mac. (leBIGmac)
  • Emma Watson (Sam) si kvůli dokončení série o Harrym Potterovi a natáčení tohoto filmu vzala na Brownu semestr volna. (Weasley)
  • Ve filmu narozdíl od knihy ani jedna z hlavních postav nekouří. V knize kouří Charlie, Sam i Patrick. Stephen Chbosky se bál, že by to mělo špatný vliv na mládež, jelikož on s tím začal, protože kouřil jeho oblíbený herec Christian Slater. (morgos)
  • Film byl promítán celkem v 726 kinech po celém světě. (PanBlack)
  • Emma Watson (Sam) přiznala, že se z filmu odmítá dívat na líbací scény nebo na scény z vystoupení Rocky Horror. (..Lucas..)
  • Stephen Chbosky byl za scénář tohoto filmu nominován na ocenění Writers Guild of America v kategorii nejlepší scénář podle knižní předlohy. Napsal jej podle vlastní knihy. (Agita)
  • Když projíždějí Sam (Emma Watson), Charlie (Logan Lerman) a Patrick (Ezra Miller) tunelem, z rádia zní skladba, na jejiž název nemohou přijít. Na konci filmu dává Sam Charliemu kazetu se slovy, že přišla na to, jak se skladba z tunelu jmenuje. Jde o skladbu "Heroes" od Davida Bowieho. (Cliff Booth)
  • Pojem "wallflower" se používá pro člověka, který nezapadá do kolektivu, je stydlivý a vždy je v pozadí, tzv outsider. (Cliff Booth)
  • Na základě dobré reputace, kterou režisérův scénář v preprodukci měl, požádal Stephen Chbosky nejrůznější agenty, aby mu zaslali nahrávky dospívajících herců, které zastupují. Nakonec dorazily stovky minut materiálu, ze kterých Chbosky vybíral. Ke každému herci pak napsal vlastní komentář a zaslal ho zpět manažerům. (Brousitch)
  • Nejdříve film od MPAA obdržel kvůli dospívajícím postavám, užívajících alkohol a drogy, a některým sexuálním scénám rating R. Později byl ale zmírněn na PG-13 s odůvodněním, že k dnešním teenagerům tyto věci patří. (Michi88)

Související novinky

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

11.01.2016

Nikola Tesla z Dokonalého triku, Pilát Pontský z Posledního pokušení Krista nebo Thomas Jerome Newton z Muže, který spadl na Zemi. Včera nás v 69 letech opustil legendární zpěvák David Bowie a… (více)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Stejně jako v loňském roce, i letos vám přinášíme přehled nejlepších filmů uplynulého roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Nejoblíbenějším… (více)

Reklama

Reklama