Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

• USA The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 (více)
USA / Německo, 2015, 137 min

V poslední kapitole nepůjde jen o přežití, ale bude se bojovat o budoucnost obyvatel celého Panemu. Konečné zúčtování s nenáviděným prezidentem Snowem (Donald Sutherland) se blíží. Reprodrozd Katniss spolu se skupinou nejbližších přátel, včetně Gala (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) a Peety (Josh Hutcherson), povede rebely v jejich boji za svobodou. Jednotka z 13. kraje se vydává na misi, jejímž cílem je zničit prezidenta a skoncovat s jeho tyranií. Na Katniss však tentokrát čeká mnohem nebezpečnější nepřítel, než ten s jakým se dosud setkala v aréně Hladových her. (Forum Film CZ)

Icefist

Nešlo se nepodívat na moje hodnocení a komentáře předchozích dílů a jsem rád, že jsem se u trojky nepletl. Naprosto přesně jsem předpověděl, že budu v bolestech sledovat tenhle díl, ačkoliv ty bolesti byly MNOHEM větší, než jsem čekal. AU! 30 % Oblíbená část- je to laciný a jsem si toho plně vědom, ale po několika minutách marného přemýšlení nemůžu dát nic jiného než: závěrečné titulky ()

Susinnon

Hry o život došli k svojmu koncu. Niekto si povie, že konečne, ja v kútiku duše plačem, lebo chcem viac. Katniss a spol. mi nesmierne prirástli k srdcu, tak ako knižní priatelia, aj tí filmoví. Všetci herci sa svojich úloh zhostili bravúrne a ja im nemám čo vyčítať. Je už samozrejmosť, že Jennifer sa ako Katniss snáď narodila a Josh je skvelý Peeta. Musím však extra vyzdvihnúť Donalda Sutherlanda ako prezidenta Snowa: jeho minimalistický prejav sa na túto postavu skvele hodil a Snow v jeho prevedení je neskutočne uveriteľný a mrazivý, ako by niekto s takým menom mal byť - proste je to klasik. Režisér sa v poslednej časti vybral dobrým smerom, všetky emócie fungovali tak, ako mali. Soundtrack tak, ako vždy, úžasný a rovnako musím pochváliť scenár, ktorý sa držal predlohy ako sa len dalo. Hry o život skončili so cťou, Drozdajka môže byť spokojná so svojím výkonom. Všetko to s filmami nakoniec dobre dopadlo: 4x5*. Nech šťastie stojí vždy na vašej strane! ()

vesper001

… aneb kterak Reprodrozd vypelichal. Jednoznačně nejslabší díl hladové série. Stopáž je silně předimenzována, stejně jako ambice tvůrců. Schéma zůstává stejné – první hodinu se jen žvaní (z 90 % jde o stupidní hec-kecy) a pak nastanou Hladové hry. Jedinou výjimkou je, že tentokrát je arénou Kapitol a hrdinové si nejdou po krku, ale snaží se zachránit krk své chrabré velitelce, která si vzala do kokosu soukromou mission impossible – a v každém kole pro ni někdo ze Společenstva (ne)dobrovolně dá krk. Člověku to brzo začne lézt krkem. Hrdinové jsou oproti předchozím dílům podivně odlidštěni. Nespí, nejedí, jejich dialogy nestojí za řeč (zvl. Gale perlí jak minerálka), to všechno nejspíš proto, že ve volném čase udržují Katnissin účes načesaný, hebký a nadýchaný za každého počasí (očividnější paruku má jen Julianne Moore). Ona zatím zadumaně hledí v dál a všude s sebou tahá Peetu, kterému parádně hrabe a snaží se ji zabít. V každém vztahu je holt něco. :) Z Galea je nespokojený melancholik, prezident Snow totálně zplesnivěl, Caesar Flickerman vyhasl a zbělel a Haymitch, stále jednoznačně nejlepší postava, si jen párkrát štěkne. Závěr, který má být esencí brutality, bezcitnosti a sadismu, je sice nepříjemný, ale nikoli vizuálně, jen pointou, a i ta je naservírována tak plytce, že se diváka zvlášť nedotkne. Což je docela průšvih vzhledem k tomu, že k němu vede přes dvě hodiny dlouhá cesta. A posledním výstřelem je melokýč před titulky. Jediný okamžik, který se mnou hnul (z křesla dolů), byla ta tygří žena, které jsem se příšerně lekla. Ale ani nevím, co tam ta postava vlastně dělala. ()

Prometheus69

A ze závěrečné tolik slibovaného vyvrcholení plné bitek a krve o nezávislost a tolik slibovanou pomstu.... zůstal jen velký pšouk! Namísto toho dostanete tuny propagandy, keců... debilních dialogů, pár minut pastí a zhruba 5 minutovou bitku z mutanty... No boj, spíš útěk! O naprosto debilním konci ani nemluvim, Katniss je zde prostě za úplnou piču. Né že by nebyla už i před tím... v předešlých dvou částech... ale tady to platí trojnásob... Fakt vobruz a nikdy nekončící nuda.... lidi přicházejí a odcházejí takovým způsobem že vás vlastně ani nezajímá kdo to vlastně byl... pastí je zde po málu a bitek ještě míň. Třeba past s nějakou černou tekutinou jsem nepochopil vůbec.. naopak naflákat hned tři pasti do jednoho závěru to byla teda výhra! No a logika závěrečné scény jejíž logiku vám vyblijou už na začátku filmu... No prostě d.e.m.e.n.c.e... A to všechno jen kuly tomu aby jsme se dočkali závěrečného happyendu (tak sladký že si asi rozmohla cukrovka) na který se jim upřímně mohl každý vysrat... Fakt strašný. Odpad nedám jen kuly docela povedenému soundtracku a celkem dobrým akčním... i když pomálu rozházených částech. Zkráceněa podtrženě... pokud se vám líbila stejně jako mě part I. Part II raději vynechejte.. vyvarujete se fakt smutnému zklamání... Ani se nedivim že byli tvůrci tak rozčarování že tento díl nevydělal tolik kolik očekávali... já se popravdě vůbec divim že si tenhle film vůbec na sebe vydělal. FAKT VELKÉ ZKLAMÁNÍ... Zkrátka posrali co mohly možná i něco navíc pro zpestření... aby bylo proč skřípat zubama. za mě.. ne! ()

dr.fish

Tohle už je naprostá agónie. S vypětím sil jsem dokoukal do konce. Byl jsem rozhodnut tomu odpustit opravdu hodně, ale to, že velké finále bude obsahovat slovy DVĚ akční scény, to je fakt do nebe volající. Místo toho jen samá objetí, kecy, plácání po zádech, slzy, projevy, traumata. Nesmyslně vynechaní všichni herci, kteří umí hrát, zbytek nedostal víceméně žádná smysluplná slova do úst. Síla vzdoru sestříhaná z obou dílů do 90 minut by možná byla koukatelnější. Velmi velmi zklamalo. 35% ()

panMartin

Nejhorší nakonec. S vypětím sil jsem dokoukal do konce. Pokles dolu je ohromující, tento díl uzavírá tuto ságu a definitivně jí sráží do kolen. Velké zklamání, nudný děj (v první hodině se vůbec nic nestane, poté je pěkná akce v kanále ale jen co hrdinové zase vylezou na povrch jde to zase ve starých stopách) laciné efekty, možná akce se občas snést dala, ale i přesto nic nefunguje jak by mělo. Místo toho jen samá objetí, kecy, plácání po zádech, slzy, projevy. Čekal jsem na nějaké dechberoucí a dramatické finále, ale konec mě zanechal chladným. Co se týče Jennifer Lawrence, na té se mi zdálo, že už ji to hraní vůdkyně nějak nebaví. Malý prostor pro další postavy. Definitivně nejhorší díl série. K tomuhle se nikdy nevrátím, rád si pustím první a druhý díl ty se mi upřímně líbili. ()

Nivenx

Už u předchozího dílu bylo vidět jakou cestou půjde závěrečný díl. Výsledek je ale takový polovičatý, místo velkých bitek a brutálních emocí hrdinové běhají prázdným městem s pastičkami, to jsem nečekal, takže napětí se úplně vytratilo a akční složky mohlo být mnohem více. Závěr v pohodě. 55% ()

Radiq odpad!

Zdržovaná prodlužovaná ultra blbost plná nesmyslů a trapáren. Plná nesmyslů znamená, že lépe uděláte, když nad tím nebudete vůbec přemýšlet, jinak vám to vyhlodá v hlavě díru. Lépe uděláte, když se na to nebudete vubec dívat, což jsem měl udělat i já. Důvodů je tolik, že se mi sem nechce vypisovat ani jeden a ztrácet s tím ještě další minutu času. To může bavit už jenom ty, které bavily předchozí filmy. PS: ten červenej obleček z plakátu na sobě neměla ani jednou, pokud vím... ()

A.Beech

Dopredu hovorím - som fanúšikom tejto filmovej série. Ale...jedným slovom: NUDA. Najhorší diel série. A to sa jedná o VYVRCHOLENIE. Pokiaľ nie ste nadržaná teen fanúšička, ktorá čítala všetky knihy, ísť na tento filmový počin do kina, sú vyhodené peniaze (doma si to v dabingu kludne pozrite). Prehnaná dĺžka filmu, kde poväčšine prebiehajú len nudné dialógy. Väčšinu filmu som pozeral na hodinky, kedy to končí. Celý čas som len počúval akési hrdinské reči a "prezident Snow sem, prezident Snow tam" (a do toho ten jeho chuchňavý hlas - už som si vážne hovoril "Katniss zabi ho", aby som mal od toho pokoj). Tak zbytočné naťahovanie filmu, kde som mal pocit, že sa to snažia umelo preťahovať ďalej cez 2 hodiny, zbytočnými a ničím nehovoriacimi scénami ako "Katniss ide do lesa, kde vystrelí z luku smerom ku oblohe a scéna sa končí". O úplne poslednej scéne filmu ani nehovorím...Posledné 2 časti Hunger Games sú jednoznačne najslabšie (a to by človek čakal presný opak). Nerád dávam takýto koment, kedže opakujem, som fanúšik nielen tejto série, ale aj Jennifer, ale toto nie je Harry Potter, že posledný diel potrebuje mať 2 časti. ()

Remivsremi

Závěrečný díl se snaží seč může, aby všem ukázal, jak se dělá velkolepé finále úspěšné série. Rozpočet je tu opravdu znát a tento díl vypadá se všech ze série jako pravý hollywoodský blockbuster. S tím jsou ale spjaty i mnohé problémy. Téměř veškeré postavy jsou postaveny na druhou kolej a vyslouží si jen pár štěků. Tím se s nimi divák nemůže pořádně sblížit. Je pravda, že se jedná o nejbrutálnější díl, přesto jednotlivá úmrtí nefungují, jak by měla. Děj se jen tak převaluje z místa na místo a většinou na mě vše působilo celkem chladně, jako nějaký kalkul. Nedokázal jsem se nadchnout a po velkou část stopáže, mi bylo celkem jedno, co se děje. Závěrečný díl jakékoliv ságy, by takto zkrátka neměl působit. 5/10 ()

chelseaman22

Definitivně záživnější, nežli knižní předloha a dějství první. KETNYS už nezachraňuje jen kocoury, ale i knížectví Andreje Babiše zvané PENAM. Neustále přemítá nad tím, zdali se její lůno hodí spíše pro PÍTU nebo HURIKÁNA. Na závěr musím uvésti, že i přes skutečnost, že SNÍH byl padouch, tak mu nešlo nefandit (obdoba Voldemorta nebo zloděje čabajky Johana ze seriálu Žena za pultem). 63% ()

Motinski

Toto je jedno z najmenej zaujímavých uzavretí ságy aké som videl. Väčšina filmu katastrofálne nudná, vecí čo mi predtým vadili sa tu znásobili a nebyť pár scén pred záverom čo somnou pohli, vypnem to. Hunger Games teraz a na začiatku sú úplne iná séria. Filmy ktoré postupne strácali zábavnosť ale nikdy nemali potenciál byť schopnou drámou. ()

Johnny.ARN

Vystrelil sa posledný šíp a ďalšia séria je ( dúfam ) definitívne ukončená. A nie, ani rozdelenie nepomohlo. Už som buď na to starý, alebo ja nevjem uš, ale ani tento diel ma nedokázal zaujať a nadchnúť tak ako kniha, kde tretí diel je suverejne najlepší a najpútavejší. Filmu dominuje jedna kulervouci scéna, ktorá bola skutočne vypiplaná, či strihovo či prevedením, ale chýbala mi gradácia, stále to je ako na hojdačke. Krátka akcia ktorú následne vystrieda dlhá kecavá scéna, ktorá je oničom. Tento film sa už nemal zaoberať psychológiou postáv viac ako bolo nutné, ich nejakými pohnútkami a podobne. A aj napriek tomu tam je toho veľa a nudí to. Herecky opäť fajn na všetkých postoch ( stále som žasol, čo na Banks ešte dokážu navliecť ), hudba fajn a dokonca aj efekty sa celkom podarili. Škoda len, že Kapitol bol tak CGI. No proste, čakal som viac ako som dostal. Nebolo to úplne že zlé, bola to dobrá bodka za sériou a Lawrence sa snažil z daného námetu vytrieskať čo najviac a určite to svoju cielovku potešilo, ja som sa ale miestami ukrutne nudil a aj keby som nepoznal knihu, záver by bol predvídateľný. 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Simpoch

Po víkendu, který jsem celý strávil prací a kdy jsem si dal dvě piva (jedno k nedělnímu obědu a jedno v sobotu ke Stardance) jsem se za svou pracovitost odměnil návštěvou kina se svým spolubydlícím. Přestože jsem měl za 4 dny naspáno asi 10 hodin se mi u tohoto románu pro děvčata, jehož jsem fandou, usnout nepodařilo... co to dělám se životem? ... Jo a ten film byl skvělý, lépe se půlka třetího dílu knížky zfilmovat nedala. Možná to mohlo být o málo kratší, ale přesto palec hore. ()

LiborGondek

Platí komentář, co jsem napsal k první části. Dlouhé, nudné, samé kecy, žádná akce. Katniss už silně připomíná švába, tu holku prostě nejde zabít. Jediné, co za ně co stálo, byla poprava Snowa, bohužel, co se stane bylo tak čitelné, že bych byl spíše překvapen, kdyby to dopadlo jinak. Romantická, patetická scéna před titulky o spokojené rodince byla tou poslední kapkou. Jistě, existují i horší filmy, ale kolem těch nebývá takový humbuk. Jsem rád, že je konec. ()

viperDavid

Pro mně tedy velké zklamání, zvlášť po té, co tvůrci míroher dokázaly v prvním a druhém díle. V kině jsme se místy i nudili a těšili se na konec. Bohužel dlouhé utahané nezáživné a i když byla Jenni na výsluní, jakoby byla v pozadí. Akce se také téměř vytratila, tedy myslím ta její akční postava. Jak říkám, zklamání ()

Samuel7

Tento díl postrádal něco, co předchozím dílům nechybělo. Nedokázal jsem cítit to pravé napětí, čekat, co bude dál. U Hobita nebo Harryho Pottera jsem rozdělení na více částí vítal, ale tady by závěrečnému dílu prospěl jen jeden díl. Děj Mockingjay není tak hutný, aby utáhl dva filmy na výbornou. Kdyby to byl film jediný, s těmi nejdůležitějšími a nejlepšími scénami, mohlo to dopadnout lépe. Pořád to byl ale filmařsky po všech stránkách kromě scénáře dobře zvládnutý snímek. Škoda té rozvláčnosti. Akčních scén tu bylo tentokrát poskrovnu, ale když už se objevily, tak byly velmi dobré. Závěrečný pochod v přestrojení byl také napínavý, jen škoda, že ten konec byl dost utnutý. Proběhla vzpoura, a my z toho neviděli vlastně nic. Tohle rozhodnutí v mých očích ublížilo filmů vůbec nejvíc; série si skutečně zasloužila nějaké pořádné vyvrcholení. V knize to tolik nevadilo, ale film je jiné médium, a tato série trpěla dnes už poněkud neobvykle až příliš doslovným přepisem knih. K čemu ale nemám výhrad, je epilog. Často nedopadají dobře, působí vyumělkovaně, ale tento se mi líbil, více než v knize. Krásný moment štěstí, ale některé jizvy se nikdy nezahojí... I přes poměrně velkou kritiku nelze popřít, že tento příběh vybočuje z dlouhé řady "filmů pro mladé", vynechává obvyklá klišé a postavy se chovají realisticky. Ne vždy jsem například souhlasil s Katniss (ale toto opět vyniklo lépe v knize), která rozhodně není žádná ušlechtilá světice (třebaže čestné hrdiny mám rád, v HG Peeta), což je u hlavních hrdinů tohoto žánru také docela neobvyklé. A hlavně, nabízí velice aktuální poselství a podněty k zamyšlení. V tom si nezadá ani s klasikami antiutopického žánru. 7/10 (28. 11. 2015) Edit: Čím častěji jsem si film pouštěl, tím víc se mi líbil. Dokázal skvěle vystihnout trauma, potažmo PTSD, což se v tomto žánru příliš nevidí. Pro mě nejlepší vyobrazení z mainstreamových filmů. Ta bolest z filmu přímo čiší, hlavně na konci. Typický happy-end se rozhodně nekoná. Rezonují se mnou hlavně věty "It's your job to take care of yourself now," Effie ke Katniss a od Plutarcha "The country will find it's peace, I hope you will find yours." Scéná s kocourem opravdu silná, Jennifer v celé sérii předvádí naprosto nádherné herectví. Také oceňuji skvěle ztvárněný zvrat během popravy Snowa. A v souvislosti s tím mě napadá, že konec Mockingjaye je dost podobný konci Game of Thrones. Hrdina (Katniss/Jon) zabije neočekávaně nového vůdce (Coin/Daenerys), který slibuje nový svět, ale ve skutečnosti by jen pokračoval ve stejných kolejích. A Katniss i Jon sice končí jako vítězové, ale ocenění rozhodně nejsou. Musí odejít jako zločinci. Je teď na nich najít klid. Oba odchází daleko od veškerého politického dění a vrací se do odlehlých míst, která jsou pro ně domovem. Opravdu se mi líbí toto krutě realistické ztvárnění "výhry" a vyobrazení dopadu závažných traumat na mě opravdu hluboce zapůsobilo, takže měním hodnocení na plné. Film má rozhodně co říct a i technicky je brilantně zvládnut. A zapomněl jsem vyzdvinout nadpozemskou hudbu J.N. Howarda, která vhání slzy do očí s nebývalou lehkostí. Mockingjay je podle mě jeden z těch nepočetných případů, kdy je na csfd film naprosto nepochopen a podhodnocen. Sám jsem ho po prvním zhlédnutí nedokázal ocenit ani zdaleka tak jako dnes. Po letech však pro mě série znamená tolik, že to slovy ani nedokážu popsat. Hlavně díky zmiňované tematizaci traumat a PTSD. Když to srovnám s takovým Harry Potterem, který zažil nevýslovné hrůzy, ale působil většinou celkem v pořádku, tak Hunger Games předvedly opravdu skvěle, jak toto závažné téma podat a představit široké veřejnosti. Málokdo totiž chápe, čím si lidé sužovaní touto poruchou musí procházet. Vzpomeňme třeba na neustálé noční můry nebo to, jak Katniss nemohla být zamilovaná, protože jediné, na co myslela, bylo to, jak velký má strach. () (méně) (více)

Dado

Po nemastnej-neslanej predchádzajúcej časti sme sa napokon dočkali záverečného vyvrcholenia, ktoré sa pri zvážení kvalít celej série dá považovať za dôstojné. Vyslovene strhujúceho finále sa síce divák nedočká, no strastiplná cesta hlavných hrdinov s cieľom až v samotnom srdci nenávideného politického režimu je spracovaná nepochybne zaujímavo. Navyše 135-minútová stopáž tentokrát odsýpa pomerne svižne, hoci sa opäť nájde niekoľko scén, ktoré minimálne mne ako človeku neznalému predlohy pripadali ako zbytočná vata. Režisérovi sa navyše pomerne darí vytvárať atmosféru, avšak samotné napätie z nej plynúce často stroskotáva na fakte, že dej je predvídateľný, čo nanešťastie platí aj pre najdôležitejšie zvraty celého filmu. V závere navyše dôjde aj v tomto smere celej snímke dych a koniec si tak namiesto pomenovania veľkolepý vyslúži skôr prívlastok rozpačitý, čo o následnom šťastnom konci platí dvojnásobne. Fanúšikovia aj napriek tomu pravdepodobne budú spokojní, z môjho pohľadu však zostáva vrcholom celej série druhý diel. (65%) ()

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra