Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

• USA The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 (více)
USA / Německo, 2015, 137 min

V poslední kapitole nepůjde jen o přežití, ale bude se bojovat o budoucnost obyvatel celého Panemu. Konečné zúčtování s nenáviděným prezidentem Snowem (Donald Sutherland) se blíží. Reprodrozd Katniss spolu se skupinou nejbližších přátel, včetně Gala (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) a Peety (Josh Hutcherson), povede rebely v jejich boji za svobodou. Jednotka z 13. kraje se vydává na misi, jejímž cílem je zničit prezidenta a skoncovat s jeho tyranií. Na Katniss však tentokrát čeká mnohem nebezpečnější nepřítel, než ten s jakým se dosud setkala v aréně Hladových her. (Forum Film CZ)

corpsy

Nečakal som, že očakávané bombastické finále, bude ešte väčšia nuda ako preultimatívna predchádzajúca časť. Teda v skratke povedané, deje sa tu toho ešte menej ako minule. Ak máte radi akciu, nedočkáte sa, ak máte radi emocionálne vyvrcholenia, tých sa dočkáte, ale emócie nevyvolajú, ak máte radi celkovo HUNGER GAMES, tak sa pravdepodobne naštvete na celú rotu tvorcov, že tak sprasila vynikajúco sa rozvíjajúcu sériu ( viď. prvé dve časti ). ()

berny2468

Tak začneme trochu zeširoka. Jediný díl z této série ke kterému nemám žádné výhrady je vražedná pomsta. jednička je sice velmi zajímavá, ale chybí jí kvalitní zpracování. trojka je jak špatně zpracovaná, tak i se špatným scénařem. A teď k síle vzdoru 2. Začátek byl špatný. Otravná kamera, o ničem děj. Ale zhruba od patnácté minuty se snímek velmi dobře rozjel a bylo to chvílemi jsem uvažoval i o slabších pět hvězdiček. Bohužel pak přišel konec, který nebyl tak velkolepý za jaký se tváří. Přesto jako závěr průměrné série vcelku uměrný. Takze závěr série o povstání proti útlaku se i přes mou nedůvěru vcelku povedl, ale rozhodně to mohlo být lepší....70%. ()

sidzej

Čakal som že finále tejto série bude ďaleko akčnejšie, velkolepejšie a emotívnejšie než bolo naozaj. Pre mňa osobne najslabšia časť. Malo to zopár fajn momentov ale na môj vkus aj priveľa hluchých miest a zbytočne dlhú stopáž. Preč je výpravná pompéznosť prvých dvoch častí a mne naozaj chýbala. ()

ConanVJ

Ale jo, zakončení série je povedené. Akce je hodně, pastí také. To co jsem tušil od minulého dílu se stalo. Efekty opět pěkné. Jasné, není to nejnadupanější série, co do akce, ani to není kdoví jak originální, ale mě se to jako celek líbí a určitě zas někdy rád uvidím. 75% :) ()

FFilipCZ

Meh, koukám, že jedničce jsem dal pouze jednu hvězdu a to jsem původně chtěl dvojku hodnotit ještě hůře. Nemůžu si pomoci, ale od prvního dílu jde laťka Hunger Games pořád jen a jen dolů a s touto sérií mám třeba stejný problém, jako s nedávno viděným druhým dílem Labyrintu - prostě to, co mě fascinovalo a bavilo už ve filmu není. V Labyrintu to byly právě super honičky bludištěm a u Hunger Games to byly parádní souboje v aréně, které se v tomto druhé díle vůbec nedějí, obsah se hrozně táhne, vůbec nic nedrží mé oči v pozoru. Po dlouhé době lituji, že jsem na nějaký film šel do kina. ()

draggo

V zásadě dobré, mise splněna. Oproti knižní předloze nebylo téměř nic opomenuto, ale pořád si myslím, že rozdělení na dva filmy tady nebyl úplně nejlepší nápad - film sice většinu času velice slušně odsejpá, ale závěrečných dvacet minut (které v knize fungovaly velmi dobře) se na plátně prostě vleče a bere to tak filmu vítr z plachet. Jinak je tu vše víceméně v pořádku, akční scény se povedly, herci hrají dobře, některé momenty jsou mrazivé (první past s mazlavou černou hmotou), jiné děsivé (mutové) a další zase smutné (závěr s padáky) - tak jak to mělo být. Kromě toho konce v zásadě není moc co vytknout, je to dobře odvedená práce, ale zkrátka z toho nemám tak nadšený pocit, jako když jsem před dvěma lety opouštěl kino po Vražedné pomstě, která pro mě zůstává nejlepším dílem série. Tohle bylo "pouze" dobré. /80% a 4*/ ()

EastWicka

Přiměřeně ponuré, rozbombardované, zaprášené a všechna témata pěkně uzavírající (média, manipulace, cesta ke zlu bývá dlážděna dobrými úmysly atd.). Velké plátno tomuto dílu, který ze série nijak nevybočuje, nejspíš slušelo trochu míň, než mu bude slušet velká obrazovka. Speciální hvězdičku za tu vizi sídliště skoro totožného s tím mým rodným, po světové válce a samozřejmě za bezkonkurenčního Sutherlanda coby toho starýho parchanta a šprýmaře Snowa. ()

hous.enka

Ano, i druhá část jede na stejné vlně jako první část (třetí knihu rozsekli - ve výsledku podle mě trochu zbytečně - na dvě filmové části). Katniss vrhá lanní pohledy a je stejně nesnesitelná jak Bella ze Stmívání, achjo. Do toho ten Peeta, co mě tak zneklidňoval svýma divně tvarovanýma rtama, a Hurikán... Hurikána musíte vidět. Vlastně ve filmovém zpracování mi právě postava Hurikána přijde nejzajímavější. Vidíme přerod přidržtašky v geniálního myslitele. Ok, to je možná trochu nadnesené, ale víte, jak to myslím. Kdyby celá série nebyla zfilmovaná a natočili by s herci audioknihy, měla bych z výsledku možná lepší pocit. Finální scény v daleké budoucnosti byly opravdu téměř (jo, já vím, literární předloha...) zbytečné. A to světlo zapadajícího slunce... Brrr. ()

fannah

Mě se to fakt nelíbilo. Jednu hvězdičku dávám za propíchnutí protivné Julianne Moore, druhou za poslední pozůstatek kvalitních kostýmů a masek občanů Kapitolu ve formě Tygry. ()

maddy

Nuž, je koniec ďalšej ságy a moje nadšenie, ktoré som nadobudol po výbornej druhej časti Catching Fire opadlo. Mockingjay Part 2 je síce o kúsok lepší než nezáživná Part 1, aj keď sa od nej prekvapivo tempom a tónom takmer nelíši, ale stále o niekoľko úrovni horší než Catching Fire a to je na poslednú časť, ktorá mala byť veľkolepým zavŕšením celej série trochu málo. Dravosť a nápaditosť Catching Fire, u ktorého som vyslovene skákal nadšením, že aj z young adult adaptácii môže byť vynikajúca filmová séria, je bohužiaľ dávno preč ako už potvrdila Part 1 a nakoniec tak ostala séria, ktorá sa nejako doplachtila k svojmu záveru, ale pri jeho sledovaní zamrzí hlavne nevyužitý potenciál, pretože Hunger Games malo rozhodne na viac, omnoho viac. Akurát opäť dopláca na nezmyselné delenie jednej knihy do dvoch vyše dvojhodinových filmov, v ktorých je deja dohromady ledva na pol hodinku. V Part 1 to ešte s prižmúrenými očami išlo akceptovať ako takú povinnú prípravu na veľké finále, keď však aj to „veľké finále“ ponúkne takmer to isté čo predošlý film je načase šomrať. Pomalé tempo, ktoré Francis Lawrence nastolil už v predošlej časti by vôbec nevadilo, keby vo väčšine scén mal čo povedať. Bohužiaľ, po väčšinu stopáže sa mláti prázdna slama. S predlohou filmári veľa nezmôžu a tak sa celý dej utápa už v čoraz nezaujímavejších detailoch, po tisíci krát sa vedú prázdne propagandistické reči o nastolení nového režimu a Katniss už šiestu hodinu rieši svoj vzťah s Peetom a to tých stotridsaťpäť minút už tentoraz jednoducho nestačí, keď všetky vedľajšie/nové postavy sú nezaujímavé a tie známe zase len vedú dialógy, ktoré sme počuli v rovnakom znení už minimálne tri krát. O to viac si potom divák začne všímať logických nezmyslov ako ten, keď inak rozumne uvažujúci Prezident Snow v úvode neverí, že Katniss mohla zomrieť po zasiahnutí zbraňou do hrude, ale ihneď verí, že je mŕtva po páde jednej budovy, z ktorej ani nemá kamerový záznam, nevidel jej telo a nemôže si byť istý, či v nej vôbec bola. Jennifer Lawrence síce opäť hrá famózne, priam najlepšie z celej série (viď hlavne emotívny záver), Francis Lawrence režíruje štandardne dobre, no čo z toho keď im nohy podráža prázdny vývoj príbehu, ktorý rozdelením na dva takto dlhé filmy stratil na akejkoľvek naliehavosti. Prvá hodina Mockingjay Part 2 je takmer úplne zbytočná, no keď sa objaví nejaká lepšia scéna, režírujúci Francis Lawrence ju vyťaží doslovne na maximum. No OPÄŤ bohužiaľ, takéto scény sú vo filme DVE (!!) vo vyše dvojhodinovej stopáži (!!!) a aj keď tá jedna s mutantmi v kanáli je takmer jedna z najlepších zo série s prvotriednom hororovou atmosféru (svojim štýlom vyslovene pripomenie Lawrencovú Ja, Legendu) na záverečný diel, ktorý mal byť vrcholom ságy to nestačí. I keď sa v prípade Mockingjay Part 2 rozhodne nedá hovoriť o zlom filme, na druhým dielom veľmi slušne rozbehnutú ságu je jej vlažný záver rozhodne sklamaním, pretože toho v porovnaní s predošlými – prvými dvoma Hunger Games ponúka jednoducho málo. Záverečná časť sa tak takmer nelíši od toho čo ponúkla vlažná Part 1 a séria Hunger Games tak končí nenaplnenými sľubmi – ako séria so sľubným potenciálom, ktorý sa v závere vydarilo vyťažiť akurát tak z polovice. A áno, opätovne podotýkam, že zato môže hlavne moderné a ziskuchtivé delenie jednej knihy na dva vyše dvojhodinové filmy, v ktorých je to naťahovanie stopáže viac ako do očí bijúce - viď po vyriešení všetkých konfliktov takmer dvadsaťminútový záver Part 2, kde už o nič výrazne nejde. Doplatil na to Harry Potter, doplatili na to aj Hunger Games. Keby to najlepšie z knihy tvorcovia zahrnuli do jedného filmu, respektíve zostrihali tie takmer štyri a pol hodiny oboch Mockingjayov do jedného filmu, vynechali slabé miesta, mohlo to byť veľmi intenzívne a strhujúce zakončenie, pri ktorom by som nemal žiadne výhrady, pretože zle natočený nie je ani jeden film (snáď nejakého fandu v budúcnosti napadne „fan-edit), v tejto podobe rozdelenia na Part 1 a Part 2 však iba uťahané zavŕšenie série, nič viac. Veľká škoda. CELKOVO: 3* (6/10) () (méně) (více)

Adasin

Druhá část zpackané adaptace třetího dílu, která víceméně pokračuje v té mizérii z první části, ale díky snaze to všechno dohnat dochází k mírnému zlepšení. I přesto ty nejlepší momenty z knihy vyšuměly. Ti, co nečetli předlohu asi budou ti šťastnější. 6/10 ()

Vxxx

(Upravený komentář po druhém zhlédnutí filmu) Samotnou mě to překvapuje, ale já těch 5 hvězd prostě nechat nemůžu. Poprvé jsem byla zhypnotizovaná faktem, že je to konečně tady! Seděla jsem na předpremiéře jak přibitá a užívala si každou vteřinu. Ale vyrazila jsem znovu, protože mi bylo jasné, že mám nasazené brýle pubertální fanynky. A světe div se, bylo to tak. Film samozřejmě nepovažuji za špatný, ale od finále se dá rozhodně čekat něco víc. Úmrtí postav (a že jich nebylo málo) nebyly natočené nijak emocionálně. I když u mě nefunguje moment překvapení, protože jsem četla knihy, čekala bych že mě to zasáhne víc. Například u prvního dílu pokaždé bulím jak malá, když se Katniss obětuje za Prim, nebo u druhého dílu pravidelně brečím vždy, když Katniss promlouvá k rodině Rue... A to jsem to viděla XXkrát. Tady jsem koukala teprve podruhé a už to jakékoli emoce postrádalo. Dějová linka Katniss-Peeta byla naprosto otřesně odvyprávěná. Každá jejich interakce působila strašně lacině a postupná rekonvalescence Peety nebyla vůbec postupná. Prostě BUM a byl ok. "Real or not real" mělo dostat mnohem více prostoru. Je to jedna z klíčových frází knihy (to dokazují nesčetná tetování na zápěstích holek po celém světě. Google it), a tady se této "léčebné metody" dočkáme dvakrát. Je toho plno. I u knihy jsem byla zklamaná, jak autorka (chytře) obešla vyvrcholení revoluce a filmu to evidentně uškodilo. Krvežízniví diváci se dočkali pár minut akce a pak půlhodinového finále, které bylo, jemně řečeno, unuděné až hrůza. Klady vyjmenovávat nebudu, už tak je to dlouhý komentář, ale naštěstí jich bylo dost natolik, abych se nebála dát 4*. Určitě nebudu film vynechávat. Když si dám HG maraton, tohle bude jeho součástí, ale mým nejoblíbenějším dílem filmové (i knižní) série zůstává 2. díl Catching Fire. Na stejné úrovni se o druhou příčku dělí film první a třetí a těsně na paty jim šlape tento, poslední díl. Ale třeba se to všechno změní, až film uvidím XXkrát, jako ty předešlé. 4* PS: Lituji každého, kdo nečetl originál. Ty překlady jmen a názvů (Cetkie, holoň, Primule, Routa, atd.) jsou otřesné!!! ()

Alqarin

Konečně. Lawrence dodal, na co navnadil a Hunger Games si vybojovaly svoje místo na žánrovém piedestalu. Young adult sága, co s posledním dílem úspěšně odhazuje ten "young" přívlastek a dospěje ke konci, který se vymyká všem pubescentním klišé a nedrží nad ním moc zlomená srdíčka a trýznivé trojúhelníky. HG opět potvrdily, že nejsou jenom dystopickou kulisou pro milostné tokání. Samozřejmě trpí všemi neduhy zákonitého cílení na mladistvé publikum - jsou to pořád jenom hry, hry na dospělost, ale tahle šaráda je ze všech konkurentů snad jediná opravdu úspěšná. Osobně jsem byl naměkko a troufám si říct, že nejen protože je tahle série moje guilty pleasure. A to guilty už vlastně taky neplatí. ()

Praxis

Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl, že ukňučené Katniss dám silné tři hvězdy. Je to rozhodně lepší než předchozí dvouhodinová ubulena nuda, postava se chová pořád stejně debilně jako v knižní předloze, ale díky lakavemu vizualu, výborným akčním scenam (jo ta bitka s Muty byla fakt top), v rámci žánru solidním hereckým výkonům a hlavně faktu, že už je to vážně doopravdy konec trilogie, jsem ochoten i ke hvězdám čtyřem, ale to by bylo nefér vůči prvnímu dílu, který kvalitativně stojí i přes omezený rozpočet, výše. Ve výsledku jde o celkem důstojné zakončení s trilogii, která poblaznila davy a ukázala filmovému Hollywoodu young adult směr. Takže pěkných 72% ()

Baronne odpad!

Bože taková banda tragédů. Jako kdyby to psala skupina 10letejch dowňáčků. Konečně jsem se prokousal skrz všechny ty stupidní díly až na (fakt pevně doufám) úplnej konec týhle připosraný série. Miliarda postav, ani s jednou jsem si nevytvořil vztah.. Ještě aby jo, je to parta nesympatickejch idiotů, v čele s pitomym Mockingjay. Divergence jako taková mě baví o dost víc, talentovanější herci, lepší scénář. Je možný, že knížka je o něco lepší, nicméně film, a tim myslim všechny čtyři nudný díly, stojí opravdu za vyliždírku. ()

Laxik

Hurá, postavy Hunger Games nejsou černobílé. No a co, když jsou i přes to všechno průhledné a schematické? Lawrence je šumař a všechny jeho díly Hunger Games se tváří jako něco, co nejsou. Ta faleš mi na tom asi vadí ze všeho nejvíc. ()

kaylin

I když jsem z kina odcházel rozčarovaný, protože si pořád myslím, že film nemel vhodnou gradaci a jen některými scénami útočil na efekt - tohle se přece jen hodně pozitivně podařilo v podzemní scéně, v její nejdramatičtější části - tak si myslím, že jsou zde ta sociálně-kritická témata akcentována dobře a u filmu je možné přemýšlet. Nakonec ta romance končí trochu hloupě a bez potřebného náboje, ale to se dá snést. ()

blackrain

Mohlo to celé skončit posledním vystřelůeným šípem z luku, střih a pak nechat najet závěrečné titulky. Zbytek ponechat na divákově představivosti. Julianne Moore mám jako herečku hodně ráda, ale tady mi z nějakého mě neznámého důvodu prostě jako prezidentka Cionová neseděla. Čekala jsem, že bude důstojným protivníkem prezidenta Snowa (Donald Sutherland), ale nebyla. Snow, ač záporák, byl velmi charismatický muž.Přesně tak jsem si ho při čtení hnih představovala. Rozehrál krásnou šachovou partii, kterou nakonec vyhrál. Jen se nemůžu pořádně podívat na bílé růže. Největším problémem této závěrečné části je, že byla rozdělena. Mezi první a druhou uběhlo hodně času, přestože druhá začíná v momentě, kdy první skončila. Je pravda, že Hunger Games jsou fenoménem, ze kterého se muselo vytřískat co nejvíce peněz. Proto se série takhle rozdělují. To je chyba. Všechno je pak podřízeno zisku. I když je tahle série určena převážně mladším ročníkům než jsem já, tak i já jsem si tu našla plno zajímavých myšlenek a poselství, které mají velký přesah a dají se aplikovat i běžném životě. ()

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra