Píseň pro Martina

A Song for Martin

Pieseň pre Martina

Dánsko / Německo / Švédsko, 2001, 117 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $27,983Tržby Celosvetovo $900,000(24.8.2010)

Depresivní příběh o nemoci, které by se každý vyhnul velkým obloukem, ale někdy si ona sama najde někoho a pak už žel, nejde nikam uniknout. Je strašně smutné, když je člověk naprosto bezmocný a není žádná šance pomoct člověku s takovým postižením, jak jsme viděli u Martina. Nejtěžší je to asi pro ty nejbližší a já litovala Barbaru, protože na ní leželo břímě, kdy se s tím musela postupně vyrovnávat a od neopodstatněných výčitek svědomí nakonec dojít ke smíření nejen se záludnou nemocí, ale nakonec sama se sebou. Nejvíc na mě asi zapůsobila po emotivní stránce poslední třetina filmu a rozhodně i vynikající výkon pro mě úplně neznámého švédského herce Svena Wolltera. 75%(19.12.2014)

Osobnost, inteligence, charisma, to vše díky schopnostem orgánu zvaného mozek. Člověkem jsme, když mozek pracuje. Co jsme, když mozek odumírá a nám zůstanou jen nejzákladnější instinkty? Hodně sugestivní (zvláště poslední scéna v nemocnici). Něčeho takového bych se nechtěl dožít.(16.10.2008)

Štěstí na cestě k hranici sebezničení. I přes vedlejší konverzační a vztahová klišé - naštěstí střídmě předkládaná - jeden z těch must see filmů, protože život si nevybírá.(16.4.2013)

Alzheimer je naozaj strašná diagnóza a príbeh Martina a Barbary bol naozaj smutný a silný. Herci to zahrali veľmi uveriteľne, ale aj tak to celé išlo nejako mimo mňa a celý čas som si pripadala, akoby sledujem film od I. Lindström na smutnú nôtu. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(8.4.2015)

Nemám slov.(22.11.2007)

Jsem velmi na vážkách, hlavně co se týká hodnocení, Není to zdaleka tak bezchybné, jak to možná na první, procentuální pohled vypadá. Na druhou stranu nemůžu neocenit hlavně výkon hlavní herecké dvojice, která se s tím popsasovala opravdu se ctí a hlavně za ně pálím nakonec za čtyři. Jinak další, hloupý, spoleroidní text, který doporučuju vůbec nečíst!(17.2.2015)

Film, který mi bude ležet dlouho v hlavě. Otřásla mnou samotná nemoc, která se plíživě vkrádá do kognitivních funkcí mozku – myšlení, paměti, úsudku a končí demencí. Alzheimer je krutý i tím, že postupuje u někoho pomaleji a u jiného velmi rychle. Oslovila mě láska, která může přijít a zde přišla v pozdním věku a nebyla vůbec směšná ani odpuzující. Naopak byla čistá a bylo mi příjemné se na toto vzplanutí dívat. V žádném případě mi to jako klišé nepřipadalo. Obdivovala jsem vnitřní sílu a neutuchající lásku Barbary i v těch nejtěžších chvílích. Oslnily mě herecké výkony obou hlavních postav, o něco více vynikající Sven Wollter.(31.8.2014)

Film, který jsem chtěl po deseti minutách vypnout s tím, že nejsem zvědavý na avantýry zasněných umělců. Příběh se však náhle rozehrává do hlubokého a dojemného vyprávění. Přesto, že mi postava Barbary připomínala člověka, který přesvědčen o své výjmečnosti a síle vstupuje do kolejiště s napřaženýma rukama, aby zastavil rychlík, hodnotím na závěr v plném počtu.(19.8.2018)

Naprostý souhlas s kaygenem.it... Film je hereckým koncertem Svena Wolltera.(12.4.2006)

Dobre zahrane, na hereckych vykonech stoji cely film, protoze namet neni nijak originalni. Vztah manzelu bylo zajimave sledovat, bohuzel ve mne film nevzbudil vetsi emoce, jak by se na tento zanr sluselo.(31.8.2014)

Smutné a ťažké pre obidvoch. Ona by urobila niekedy lepšie, keby si tú klapačku na chvíľku zavrela.(7.2.2010)

Říká se, že Alzheimerova choroba má být nejvážnější civilizační chorobou jednadvacátého století. Sám jsem s ní konfrontován od chvíle, kdy tato nemoc postihla moji babičku. Ale v 88letech to už možná tolik nebolí, jako ve věku, v jakém to postihlo postavu skladatele a dirigenta Martina Fischera a jeho druhou manželku Barbaru, se kterou se čerstvě oženil. Film v tomto směru nabízí opravdu silnou výpověď o tom, co s osobností člověka dokáže Alzheimer udělat. Pro Barbaru je opravdu těžké se vypořádat s vědomím, že "už to není Váš muž, muž za kterého jste byla provdána". Pro koho by bylo... Barbara to nechce vzdát, ale nakonec si musí s lítostí přiznat, že už se ji nedostává sil…Film je tak postupem času stále depresivnější a depresivnější a člověku se ani nechce zdát, že se ze začátku tak příjemně bavil a užíval si (spolu s hlavními protagonisty) všeobecné pohody a štěstí. Pro mě jako milovníka klasické hudby a opery je kouzelná třeba scéna, když Martin poutavě s nemalou dávkou žoviálnosti vypráví před celou rodinou o Mozartově opeře Kouzelná flétna, načež o pár desítek minut později je člověk konfrontován se scénou, kdy jde Martin se svou ženou již coby velmi nemocný na tuto operu do divadla a celou dobu se jí ptá o čem ta opera vlastně je a o čem tu zpívají. Ten kontrast je fakt síla...(7.8.2018)

Film s brilantními hereckými výkony, místy však lehce klišovitý.(22.11.2002)

Krásné, smutné, pravdivé, i když rychlost choroby mi připadá trochu přitažená za vlasy. Je nádherné v poslední třetině života nalézt svou životní lásku a je strašlivé vidět, jak ji nemoc pohlcuje.(13.2.2014)

Ani nevím kolikátý film na toto téma jsem už viděla, ale rozhodně vím, že tenhle byl nejnudnější a nejslabší. Působilo to na mě dost ploše, postavy (kromě Martina) se chovaly divně. Chtělo by to zkrátit a nějak prohloubit.(11.5.2014)

Zde se ukazuje, jak moc je pravdivá otřepaná věta, že nejdůležitější je zdraví. Film má celkem spád, a to zejména na začátku. Během cca patnácti minut proběhla tak výrazná změna v životech hlavních hrdinů, že jiní by z toho jistě udělali samostatný film. Nejvíc si z filmu ale asi zapamatujete především výborný výkon hlavního představitele, který trpí Alzheimerovou chorobou. No závěrem musím dodat, že tak blbou náladu jsem po shlédnutí filmu už dlouho neměl.Nezbývá než doufat v brzké nalezení účinné léčby na Alzheimera.(3.11.2004)

Určite dobrý film, ale cítim premrhaný potenciál.(27.9.2010)

Někdo moc stál o to, aby se nám to líbilo, takže to zasadili do hoch prostředí, obsadili to povětšinou krásnými, nebo minimálně sympatickými lidmi, vyšperkovali to atraktivními lokacemi a luxusními interiéry. A to všechno se povedlo, byť byla tato snaha až příliš zřejmá. No, a pak tu byl příběh. Silný, jímavý, ale jaksi příliš intimní- netýkal se mě, prakticky se mě nedotknul. Sobecky jsem při jeho sledování myslel jen na sebe a na to, že alzheimera bych pochopitelně nechtěl dostat, a pokud bych ho dostal, tak bych s ním nechtěl žít. Toto poselství kvituji s povděkem, ambice tvůrců byla nicméně jistě značně odlišná. Já se ale nejsem schopen vcítit do pocitů stárnoucí švédské hudebnice. Lehké to neměla, ale hlouběji neproniknu, kdybych se snažil sebevíc. Proto jsem s tím nesplynul, a proto tomu dávám "jen" 4 hvězdy. // Jinak se k tomu filmu patrně vztahuje jeden skutečný silný příběh- představitelé ústřední dvojice k sobě patřili a byla to paradoxně paní Viveka Seldahl, kdo krátce po natáčení zemřel. Zabila ji rakovina...(26.1.2016)

<< předchozí 1 2