L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Born2BeAlone

To se nám tu sešla ale pěkná herecká společnost. Vynikající krimi skládačka, jejíž kvality jsem docenil až při opakované projekci. ()

uodevr

Nebýt těch posledních cca 40 minut filmu, kdy se střídá zvrat za zvratem a celý to finišuje opravdu hodně zručně natočenou přestřelkou, dal bych asi jenom tři hvězdy. Jo, atmosféra je pohlcující, většině hercům jsem jejich lines sežral i s navijákem, scénář netrpí na předvídatelnost, a při zpětném ohlédnutí se na pozdější tituly různých médií je mimo jiné i krásně vidět, jak velký vliv tento snímek měl na budoucí detektivky. Nicméně tu první hodinu a půl jsem se i přesto spíš nudil a ve výsledku mi tedy film příjde značně nadhodnocený. ()

Kopite

Jedna rada - nepozerajte to neskoro večer, keď ste ospalí. Tých mien je tam fakt dosť. Ja som to urobil a pravdepodobne si to za nejaký čas budem musieť pozrieť ešte raz, zanechalo to na mne ale výborný dojem a jediná vec, ktorá mi to všetko tak trochu kazí je práve to, že som sa postupom času začal v tej spleti mien a udalostí strácať. ()

vaclaw

Napínavý děj, skvělí herci, přes dvě hodiny zábavy a napětí, jednoznačně jedna z nejlepších detektivek. ()

MirkaP

Film o policajtech, kteří si úplně vystačí sami, zločince zvenčí k tomu nepotřebují. Viděno jjiž poněkolikáté .. vždy znovu zajímavé a strhující. ()

sniperjozef

Tomu není co vytknout...:) Jeden polda showman, který řeší zločin jedním způsobem. Druhý kariérista co zná všechny předpisy nazpaměť a nebojí se být "krysa" a třetí a pro mě nejpůsobivější "hloupý" drsňák. Plus jeden podraz za druhým, tahání za nitky, zkorumpovaní politici, policajti... Pro mě tomu doopravdy nic nechybí. 90% jako vyšitých...:) ()

Sutiman

Napísal som siahodlhý rozbor tohto filmu s viacerými odkazmi a odbočkami, ale musel som ho zmazať. Je totiž prísne tajný. ()

transbeskyd

Skvělá atmosféra, co člověka vsákne do děje, aby mohl být přítomen přes dvě hodiny hereckému koncertu všech zúčastněných - od policajtskejch cápků až po sličnou, estrogenem stříkající a posléze napravenou nóbl kurvu. Po dlouhé době shlédnuto s konstatováním, že to na mě furt funguje. ()

skalicky

Není všechno zlato co se třpití,to platí o tomto filmu,možná sem se po prvním shlédnutí trochu ztrácel v ději,za vinu to má hlavně množství postav a sled děje!Každopádně se jedná o jednu s nejlepších detektivek co jsem kdy vyděl možná o tu nejlepší!Poklonu musím vyseknout hlavně bravůrním hercům,střihu a scénáři....už se těším na další projekci pro doplnění některých skutečností...95% ()

HEED

Po dlouhé době mě zvednul ze židle film, který jsem si nemohl za žádnou cenu vybavit. Tak jsem se na něj podíval, hned mě vše bylo jasné. Scorsesse se hodně naučil, nekopíroval. V jeho The Departed, je to zrovna tak podobné. Jako tady, přirovnávám to tak, protože The Departed jsem viděl prostě první. Tohle to, to je opravdu šafránový snímek, s naprosto parádně zvládnutými rolemi. Plný počet dávám už jen za perfektně zvládnutý policejní zmatek, který tam nebyl jen na efekt, ale byl vlastně základním stavebním pilířem celého filmu. ()

Idris

Velmi silný příběh, výborná akce i prostředí. Postavy zahrané fantasticky. Nedokázal bych si, do jetnotlivých rolí představit jiné herce. Pro Pearce jedna z jeho nejlepších rolí. A DeVito ten prostě umí. Takzvaně malý velký člověk.. :) ()

CoreyTaylor4

Úžasně promyšlené krvavé krimi,na tohle bych se dokázal dívat pořád.Film měl hlavně skvělé herecké obsazení a také užásně zfilmované.Curtis Hanson to zvládl opravdu dokonale.Krimi,které mě za poslední rok opravdu zaujalo byla Skrytá identita,ale tohle ji jednoznačně překonalo. ()

konysua

Obsazení nemůže nezklamat ani na papíře a už vůbec ne na plátně. Skvělá kamera. Zápletku jsem si však tolik neužil. 8/10 ()

vlKousek

tak tohle je ovšem paráda, nechápu, že jsem ho neviděl dříve...překvapivý příběh, který doslova vtáhne člověka do děje!! Dlouhou dobu se mi nestalo, že by mě takhle něco bavilo, budu muset přehodnotit topku :-) "Někdo získá svět a někdo bývalou kurvu a život v exilu" Super věta na konec :) ()

Sidarius

Je pár filmů, u kterých doopravdy lituji relativně omezené škály na ČSFD :-/. Dal jsem totiž pět hvězdiček horším filmům (ale takhle bych mohl pokračovat až k odpadu, takže změnou laťky to nevyřeším), a tak bych rád dal tomuto filmu něco na víc – no a jediné, co mi zbývá, je tedy komentář... Celý film staví na charakterech, a to nejen ústředních postav. Vše ostatní jsou jen Hollywoodské kulisy, což nepopírá ani režisér, ani film sám. Není to ale špatně, protože charaktery jsou napsány i zahrány naprosto dokonale! Není moc lepších příkladů archetypů, které mohu svým hráčům uvádět v rámci her na hrdiny, než v tomto filmu. Chaoticky dobrý Bud a zákonně dobrý Ed by mohli být součástí učebnice přesvědčení podle AD&D (a že jsem vždycky věděl, že lepší kombinaci hrdinů jen těžko pohledat). Je tu navíc i několik posunů v přesvědčení některých postav, ale nechci spoilovat ;-). Samozřejmě nejsou to jen charaktery, celý scénář je velice dobře napsaný, stejně tak dialogy, hudba, výprava i kostýmy, vše skvěle doplňuje atmosféru. Málokdy se mi stane, že bych filmu nemohl nic vytknout, ale L. A. Confidential je pro mne skutečně bezchybný! Trochu tedy nechápu toho Oscara pro Kim, myslím, že by si ho zasloužili jiní, ale třeba měla nějaké kompro na členy Akademie ;-). ()

helrohir

Majstrovský krimi film! Po druhom zhliadnutí ma bavil snáď ešte viac ako pri prvej skúsenosti. Geniálny scenár aj réžia, vyšperkované obsadenie, pričom každá z hlavných hereckých hviezd podáva absolútne strhujúci výkon a napokon aj dobová atmosféra spolu vytvárajú jedno z najlepších diel svojho žánru. Dej je zo začiatku mierne zmätočný, ale postupom času vás vťahuje do seba, pričom takmer zabúdate dýchať. Trocha akcie na záver tiež neuškodí a rozhodne sa teším na ďalšie zhliadnutia. 95%. ()

anyonecek

Film jsem viděl po 1. asi před 2. rokmi a vůbec nic jsem si z něj nepamatoval. Dnes jsem ho viděl po 2. a jakoby to byl úplně jiný film, který jsem v životě neviděl. Velice propracovaný příběh, ani se nedivím, že si to za 2 roky vůbec nepamatuji. Skvělý Russell Crowe a Guy Pearce, kteří se nakonec svými protiklady spojí za boj proti zločinu. Herecké obsazení, to byla trochu jiná liga a taky tak libově vypadaly herecké výkony. Miluji tyhle detektivky z pořádným příběhem a jedním nasraným policajtem co všechno ničí a všechny mlátí a jde si za svým cílem. Opravdu klobouk dolů před scénářem a režií, do tohodle by se nemálo režisérů pěkně zamotalo. Jindy mi vadí tak dlouhá stopáž, ale toto bylo jako Godfather, kdy jsem si užívál každou minutku. Takhle má vypadat old school detektivka z ameriky ;). ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji