L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Liqid

Gangsterka z pohledu policie, zajímavá změna, ale není to ono. Basinger mohla dostat větší prostor. Závěr byl překvapivě jednoduchý, čekal bych něco složitějšího. ()

giovanni3

Po dlouhé době (odhaduji několik let) jsem tento film viděl znovu a tak nějak jsem pochyboval zda to bude na 5* . Ale děj byl velmi dobrý a dokázal bavit celých 138 minut, což je samo o sobě zárukou, že film je dostatečně dobrý, aby na 5* mohl pomýšlet. Dialogy i proplétání ústředních postav je velmi povedené zvláště výsledná finálová dvojice/trojice parťáků. Záporem je DeVito, který má sice v ději důležitou roli, ale jeho výkon mne tedy moc neoslinil, stejně jako nevýrazná Kim Basinger. Ostatní herecké výkony byly opravdu skvělé a hlavně bych zmínil Russella Crowe, který byl prostě "Pan policista" a Guy Pearce se také postupně "rozehrál". I přez to všechno jsem u titulků dumal o 4*, ale jak tak píši ten komentář tak mi to prostě nedá a 5* zůstává. ()

venca163

Přišlo mi, že si tenhle film trochu neumí vybrat mezi snahou o ala-realistickou moderní thriller gangsterku (úvod do "města gangů", překombinovaná zápletka, prostřihy na gansta vraždy nesouvisející s core příběhem, spoustu zbytečných postav) a mezi klasickym ala-osmdesátky macho-rozbijem-všem-držky stylem (hlavně Russell Crowe ochránce žen a závěrečná přestřelka). Závěrečný odhalení mně osobně přijde laciný a podtrhuje trochu nekonzistentní příběh jako takovej. Škoda. Russell je totiž pořád tvrdej, (sice trochu předvídatelnej) Guy Pearce je taky docela zabiják a Kevin Spacey (netradičně) v takový minor roli je tady dost parádní. (75%) ()

Luteka

V USA se od fiktivních časů tohoto filmu vůbec nic nezměnilo. Policejní soudržnost nad spravedlnost, zkorumpovanost nad slušnost, bílý heterosexuální muž nad vše ostatní ... Film od můžu s muži pro muže. Za mě lehký podprůměr, takových 50%. ()

jefff

No je to pecka. Děj lehce zamotaný a nepříliš přehledný, ale vzhledem k hereckým koncertům a precizní režii to vlastně nevadí. Skvělá filmařská práce. ()

Lektor

Helgeland a Hanson dokázali podle předlohy stvořit snad ten nejlepší scénář pod filmovým nebem. Film, který u mě v rámci žánru nemá konkurenci. Crowe v nejlepší roli. ()

NALBERTik

Me vzdycky dokaze vytocit, kdyz je konec filmu uzpusoben precitlivelemu americkemu divakovi.... Asi by to holt amici neunesli, aby v jednom filmu umřel Spacey a Crowe...nebo ja newim... :) Cely film opravdu promakany....a nakonec Russel Crow schyta X strelnych ran a stejne prezije...skoda preskoda, jinac by to bylo jasnych 5... ()

Rousse

Pro mě je tenhle film jednou z nejlepších kriminálek. Má skvělý příběh stylizovaný do 50. let, kde nechybí notná dávka korupce, bulváru, luxusu... a čeho ještě? No prostě perfektní scénář je základ úspěchu a tady te jo opravdu pevný základ, na kterém můžou skvěle stavět hvězdy jako Spacey, Crowe a Pearce (oba naprosto špičkoví), Cromwell a Basingerová - a že se jim to povedlo. A tohle všechno umocnila i skvělá hudba a režie... ()

ondrech

Kamera: Dante Spinotti .... no, dalsi film, ktery je tak vyzdvihnuty, ze se mi nelibi. Jo, uznavam, ma to spad, kamera je taky dobra(je to prece Dante Spinotti), ale cely ten napad mi prijde hrozne slabej, to by se vlezlo do jednoho dilu Columba, ne do vysokorozpoctoveho filmu se spoustou hvezd v hlavnich rolich. Ale kombinace Spacey a Crowe je dobra, meli by hrat spolu casteji. ()

Hortenzia

na druhý krát oveľa lepšie,ale na päť hviezdičiek je to ešte stále trochu neprehľadné a v prvej hodine aj dosť ubíjajúce a možno trochu mätúce vzhľadom na množstvo jednotlivých línií,ktoré sa spoja až neskôr...v každom prípade však najlepší krimifilm, aký som videla ... p.s. a na tretí krát dokonalé =) ()

BMAJTZ

Uchazejici zacatek povedeny konec. Vyborrni herci ALE prilis dlouha stopaz a par opravdu hluchych mist mit to o 30 minut min bylo by to na vic takhle je to na 70% ()

Mr.Jackass

Okamžitě bych dal filmu 5*...Ale co ten konec??? Russell dostane 3 rany do tela 3 dokonce primo do tvare z boku z metru a prezije??? no to snad ne...Jinak výborný příběh a jedna z nejlepších kriminálek co sem kdy viděl s hvězdným hereckým obsazením. Ani na minutu se člověk nenudí díky ději který se neustále přetáčí a udržuje tak diváka v napětí. ()

G.W.Bush

Edmunde, detektiv nenosí brýle, řekl Rolo Tomasi poručíkovi daleko předtím, než se mu ke všemu přiznal, aniž by to tušil. ()

mohamedsfinger

Tak přesně takhle by měla vypadat kriminálka mých snů. Napětí až do konce, skvělé herecké výkony, výborná hudba a takhle bych mohl pokračovat. Atmosféra mě naprosto dostala a přistihl jsem se, že opravdu (doslova) držím palce Russelu Croweovi (Guy Pearce byl moc velký slizák, ale nakonec sem si ho taky oblíbil)... takže jsem se ješte více utvrdil v tom, že Titanic je jeden z nejpřecenovanějších filmů, protože nejlepší film roku 1997 je L.A. Confidential. ()

Reanimated

Justice is a point of view. Skvěle obsazená a parádně natočená kriminálka - jen škoda toho lehce předvídatelného scénáře. Brian Helgeland to umí roztočit i líp. ()

Thurin

Nevím sice, jak mi mohla tahle brilantní detektivka tak dlouho unikat, ale už jsem ji dostal. Skvělé herecké obsazení a skvěle vystavěný scénář řadí tenhle film právem na vrchní příčky žebříčků oblíbenosti. ()

Ferinka

Retro kriminálka z prostředí Los Angeles – tohle je přesně můj styl. Nejvíce si cením bezvadného scénáře, který vás dokáže přikovat k obrazovce a nedá vám prostor nudit se, pokud byste totiž svoji pozornost během filmu upřeli na něco jiného než na dialogy herců, ztratíte se v ději a nepochopíte zápletku, která je tak výborně řešená. Scéna, kde to Kevin Spacey „schytá“,byla pro mě nejpřekvapivějším momentem (ostatně myslím, že zaskočila každého) a od té doby jsem seděla s pusou dokořán. Výborní herci, pěkné kostýmy – a skvělý závěr, kde do poslední půl minuty nevíte, jak to skončí. ()

ranp

Očekávání byla velká, tento film je až "nebezpečně" vysoko v top 200 filmech. Moje očekávání však našla naplnění, výborný film, hlavní představitelé tu podávají velmi přesvědčivé výkony, ať už se podíváme na Kim, Russella Crowea nebo doslova excelujícího Guye Pearce. Tenhle film můžu všem jenom doporučit a myslím si, že průměr hodnocení 90% hovoří za vše. ()

OughJay

Obdivuju herce, který dokážou zahrát ty největší a nejprohnilejší s.ině s takovou bravurou a noblesou, až z toho běhá mráz po zádech. Přesně tak jako to v tomhle filmu předvedl James Cromwell. Je to fakt parádní detektivka, napínavá od začátku až do konce. Trochu paradox pro mě je, že výkon Kim Basinger, která za její roli dostala oskara, se mi až tak úžasnej nezdál. Crowe, Spacey, Pearce a Cromwell jsou ti, co by si tu sošku zasloužili. Pro mě to byl dokonce Crowův životní výkon. Nicméně konec silně zavoněl tim americkym klišé "nenecháme zemřít hrdinu", ale to je na L.A.P.D. asi jediná vada :) ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji