L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

mourinho

Slavná, Oscary ověnčená kriminálka Curtise Hansona nás zavádí do Los Angeles 50. let, kde policie vyšetřuje zavraždění několika lidí v nočním baru Nite Owl. To, jaký oříšek se z tohoto zdánlivě běžného případu vyklube a kam až sahá pravda však vyšetřovatelé nečekali ani v těch nejdivočejších snech. Vynikající filmařina, velmi věrohodné vystihnutí atmosféry tehdejšího života v L. A., hvězdné herecké obsazení.....já vám teď vlastně přemýšlím, proč jsem dal jen čtyři hvězdičky. No, asi to budu muset zkouknout ještě jednou... ()

GOREGASM

Delikatesní noir kriminálka, která doslova dýchá "andělskou" atmosférou Los Angeles. Curtis Hanson natočil žánrový klenot, na který se neoprávněně zapomíná a v němž se díky oscarovému scénáři a báječnému castingu strhává napínavé drama, které prostě nemá slabinu. Životní dílo Curtise Hansona, které v divákovi zanechá při každé projekci řádně hlubokou brázdu. 100% ()

Colleague

Parádní detektivka, ve které se občas vyskytla naprosto suprová hláška. Čekal jsem ale od takhle skvěle hodnoceného filmu víc, zápletka není nic originálního a občas jsem se chvílemi ztrácel (což je možná moje chyba). Za zhlédnutí ale určitě stojí! ()

Narsill

Dokonalé krimi ktoré mi poskytlo možno ešte o niečo väčší zážitok ako Usual suspects. Ani pri jednej minúte filmu som sa nenudil, úžasné herecké výkony Crowa a Pearca a to ani nehovorím o Spaceyovi. Záver veľmi dynamický a napätý. Zmeny od knižnej predlohy filmu vôbec neubližujú (ako u jedného z mála filmov). Skrátka a dobre kto má rad krimi(aj kto nemá) tak je tento film povinnosťou. ()

Author

Téměř bezprecedentní příklad dokonalýho skloubení chytrý kriminálky a popcornu, a ten vzácnej typ filmu, kdy si všechno sedne přesně tak, jak má. Od perfektního scénáře, kterej jen tak mimochodem a řádně ze široka rozjede několik dějových linek, aby je pak mistrně spojil, přes bezchybný herce až po hudbu, která skvěle dokresluje atmosféru a celkovej zážitek zvedá ještě o kus výš, a to všechno pod precizníma rukama Curtise Hansona, kterýho musely políbit snad všechny múzy. Ve vší úctě ke Kim Bassinger a její kráse, ona je až ta čtvrtá vzadu. Ústřední trio Pearce, Crowe a Spacey si to neskutečně vodí. L.A. Confidential si mě omotalo už při prvním shlédnutí a s každou další projekcí mě jen utvrzuje ve svojí geniálnosti. Není to sice epos z ranku gangsterek Coppoly, Scorseseho nebo De Palmy, ani taková emocionální pecka jako Se7en, ale možná právě proto šlape od začátku až do konce jako nejlíp namazanej stroj. "Rolo Tomassi." ()

char_t

Nejlepší krimi ever. Trojice skvěle propracovaných ústředních charakterů (Pearce, Crow, Spacey) a zvraty, které prokouknete maximálně 10 minut předem. Tak se mi to líbí! Chyběla snad jen nějaká lepší ženská role, Kim už touhle dobou byla přeci jen trochu za zenitem... ()

Hapretor

I teď po tolika letech od doby vzniku, musím hodnotit aspoň se 4*, protože dějově krásně propletené, promyšlené, zároveň krásně vysvětlené, výborně zahrané mými oblíbenými herci a absolutně nenudné. Vždy, když jsem si myslel, že už vím, co bude následovat bylo to právě naopak - a to už jsem, troufám si říct, v podobném žánru a duchu viděl filmů dost. Málokterý mě však tak bavil a překvapil. ()

Hubis_

Vynikající kriminálka,která má přes dvě hodiny a vůbec vám to nepřijde.Na svoji dobu luxusní podívaná.Ze začátků trošku nevýrazná,ale to se rázem změní.Vynikající atmosféra padesátých let.Plno nečekaných zvratů.Všem doporučuju! ()

helloween93

Krimi, která je perfektní po všech stranách a po celou její stopáž se nebudete ani chvíli nudit. A to díky propracovanému scénáři, atmosféře 50.let a skvělým výkonům hlavních představitelů. Nezapomeňme i na Hush Hush. Film obsahuje jednu velmi kultovní scénu, kterou asi ani nemusím popisovat. Každý kdo to viděl ví, kterou mám na mysli. 5* ()

lemonova

Jediné, čomu nerozumiem je, za čo vlastne dostala Kim Basinger Oscara... inak absolútne skvele sfilmovaný príbeh. Jamesa Cromwella ako záporáka som si vychutnala. 90% ()

Nerd4Dreaming

Váhal jsem mezi 4 a 5 nakonec dávám 5. Trojlístek hlavních postav je naprosto dokonalej. Každej úplně jinej a každej svým způsobem budí sympatie. Policie "města andělů" naprosto bez pozlátka. Škoda že je film místama trochu utahanej a roztahanej, ale to je jediná vada na kráse:) ()

Raziel_cz

Těžko hledat lepší procedurálku a noirovku s více rozpolcenými a/nebo amorálními postavami než L.A. Confidential. Ačkoliv jsem až na druhé zhlédnutí poznal, proč je film tak skvělý. Ellroyova komplexní zápletka je prostě bomba, navíc ve spojení s trefným castingem a dokonalou atmosférou. Druhá polovina je náročnější na sledování, protože o dost postavách už se jenom mluví, a jak je nemáte na očích, je těžké se v nich orientovat. Nakonec do sebe ale všechny motivy perfektně zapadnou. Scenáristická orgie a pro mě i režijně mnohem výš než třeba The Usual Suspects. ()

fablefavorit

Komplexní a zábavná kriminálka, jejíž záhady mne baví odkrývat stále dokola. Nezmínit úžasné herecké výkony ustředního tria - Spacey, Crowe a Pearce - ale i vedlejších postav, včetně elegantní Basinger a ostříleného Cromwella, by byl zločin sám o sobě. ()

Shredo

V jednoduchosti je krása pre tento film zrovna neplatí a výnimka potvrdzuje pravidlo, že tu sa jedná o zložitú krásu. Treba si riadne vštiepiť mená postáv a byť ostražitý. Potom sa už spustí jazda zvratov a nádherne do seba postupne zapadajúcich udalostí, ktoré nechajú divákove ústa otvorené dokorán. Knižná predloha a scenáristi nám naservírovali skutočný kaviarik a spolu s hereckým osadenstvo to robí jedno z najlepších krimi všetkých čias. Vrhnem sa po knihe :) ()

canucks333

Snové obsadenie, napínavý príbeh, vťahujúco-civilná atmosféra. Herecké výkony pätice aktérov Guy Pearce - Russel Crowe - Kevin Spacey - Kim Basinger - James Cromwell sú skrátka jedinečné a dokonale prevedené. Veľmi kvalitná kriminálka... Videl som 1x v českom dabingu ----------------- 80% ()

xmy

Skvěle napsaný a zahraný neonoir s úžasnou retro atmosférou Los Angeles padesátých let s výbornými výkony Russella Crowea + Kevina Spaceyho. PS: potěší, pokud jste hráli L.A. Noire, které je dle mého filmem dosti inspirované. :) ()

Lyžař

Tak tohle je topka. Topka detektivního žánru. Nevěřím vlastním očím, co se mi to odehrálo na displeji notebooku. Zapletený příběh, spíše více příběhů, kterým jsme nemohl dlouho přijít na kloub. Herecké obsazení je opravdovým skvostem. Režie bez-vadná, stejně jako scénář. Hudby jsem si všiml až v závěru. Je dokonalá. Bezchybná. Neruší, doplňuje dokonale všechny scény tak jak to má holt hudba v tomto žánru dělat. Honičky, komunikační scény, zápletky, vraždy, super! A vrchol všeho je ona spravedlnost, se kterou se hlavní hrdina protlouká životem. A nedá se a nedá. Má svou pravdu o tom, jak holt správný policista má vypadat a taky neuhne ani jeden krok bokem. Teda vlastně jeden krok ano. Ale ono si člověk musí holt někdy vybrat, co má být cílem jeho žití. Jestli pojede podle ideálů, ale prohraje na plné čáře, nebo jestli své ideály lehce po-ohne a půjde dál bez ztráty kytičky.. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji