Jáson a Argonauti

• Velká Británie Jason and the Argonauts

Klasický příběh řecké báje o Jasonovi, který hledá pověstné "Zlaté rouno", nabízí divákům řadu soubojů s obludami jako harpyje, hydra nebo obr Talos. Proto s Jasonem musí na Kolchidu cestovat také nejlepší bojovníci v čele s Herkulem. Chrání je bohyně Héra. Ve své době byl film ceněn pro kvalitně udělané triky. (oficiální text distributora)

AllShallFall

Naprosto úžasné. Tyhle trikové staré filmy, jako je i Souboj titánů a Sindibád tak stejně i Jáson a argonauti patří mezi ty největší špičky. Hodně a hodně moc dobrodružství plné soubojů a příšerami a titány. Jsem naprosto ohromen. Sledovat tenhle skvost můžu kdykoliv. ()

Mariin

Zábavný, barvitý film, který má místy (na svou dobu) dost dobré triky, jindy naopak pobaví tím, co je slabší. Na začátek 60. let ovšem vynikající, vysoce atraktivní film (vhodný i pro mládež), i když zachází s námětem řecké mytologie jen volně. Líbil se mi víc než Souboj Titanů... ()

Campbell

Parádní film s naprosto geniální stop-motion. Škoda že tenhle film není tak rozšířen jako Souboj Titánů. Scénář je parádní, atmosféra zábavná, scény na lodi nenudí a postavy jsou příjemné. Co bych možná vytkl je role toho kamaráda Herkula, jeho seznámení bylo celkem dlouhé na to aby ve filmu střihl jen okrajovou roli. Nicméně scéna s titánem byla uchvatná. Jediné co mi vadí a nedovoluje dát plné hodnocení je konec, posledních 20 minut se celkme plouží, sice do zdárného finále s kostlivcema ale to předtím je spíše takový nudný výplněk. Harryhousen a jeho efekty v§bec nezestárly a byly luxusní. Pro mě zábavný velkofilm se sem tam nudnější scénou ale pozornost si zaslouží. ()

Vitason

Jáson a Argonauti se stal již třetí (Souboj titánů, Zlatá Sindibádova cesta) dubnovou zastávkou na nostalgické pouti po stopách Raye Harryhausena a musím říct, že to byl zatím nejslabší a nejnudnější kousek. Harryhausen se sice opět předvedl jako veliký frajer. Jeho monstra (Titán, harpyje) v první polovině filmu jsou sice super, ale neodehraje se s nimi žádný pořádný souboj. To nám je vynahrazeno až v druhé polovině, kdy na scénu přichází několika-hlavý had a armáda kostlivců. Kromě toho, že je tedy první polovina lehce nudná, filmu nepomáhá ani extrémní naivita příběhu i většiny postav (,,Jásone miluji tě, znám tě pět minut, ale miluji tě." a také fakt, že se režisér vůbec nesnažil nějak nás seznámit s ostatními Argonauty. Prakticky představil jen dva, které ovšem potřeboval jen chvilku. Přesto je to milá pohádka se super triky a příjemnou hudbou. ()

dopitak

O dost lepší než přeci jen už trochu našimi televizemi profláknutý Souboj Titánů. Opravdu moc dobré triky a svým způsobem i zajímavě autorsky upravená starořecká báje, které jsem svého času téměř před dvěma desetiletími měl zmáknuté všechny (Petiškovy). ()

Chrustyn

Slušná, ale nijak výjimečná fantasy, na které se zub času nepěkně podepsal a je to na výsledné podobě dost znát. Ale zabavit dokáže bez problému. ()

Stanislaus

Hlavní opěrnou silou kvality tohoto snímku jsou na svou dobu neuvěřitelné a dokonale propracované efekty z dílny Raye Harryhausena. Zbytek filmu odpovídá tehdejší době - mnoho akčních scén, které působí spíše směšně a herci amatéři, kteří na celkovém vzhledu moc nepřidají. Za zmínku by ještě stála celkem slušná hudební stránka. Předkrm ke kvalitativně lepšímu Souboji titánů z roku 1981. ()

HellFire

Tolik jsem se těšil na triky Raye Harryhausena, ale dostat k nim jsem je musel přes poměrně nudný děj s občas nechtěně směšnými scénami. ()

Beastmaster4

Příběhy čerpající z řeckých bájí a pověstí jsou u mne vždy vítaným filmovým zážitkem. Naprosto úžasná podívaná a film, z kterého na vás dýchne nezaměnitelné kouzlo starých filmových časů. Na dnešní dobu již „nepovedené“ triky dodávají filmu umělecký neodfláknutý punc. I v dnešní době je pro mne Jáson koukatelný a neztratil nic ze svého kouzla. Podobné triky jsou vidět ve srovnatelném Souboji titánů z r. 1981, který je natočen až o 18 let později. Snad se dočkám tohoto filmu na Blu-ray, na DVD jsem ho nikdy nesehnal. ()

adamo_znk

Trochu mě sere, že jsem tenhle film neznal jako malej, protože bych ho hltal stejně fanaticky jako jsem tenkrát hltal Souboj Titánů. Ten totiž vždycky byl, je a bude mojim číslem jedna v tomhle žánru. Proto dávám 4 hvězdy, ale pátou klidně přihodim, až se na to ještě párkrát podívám. Ke scénám se stop motion animací Raye Harryhausena snad jen toto: EPIC !!! ()

corpsy

Nieje to film svojho režiséra, je to film Raya Harryhausena. Vlastne ako všetky filmy, na ktorých sa tento majster trikár podieľal. Dielo s úžasnou fantáziou, geniálnymi stop - motion trikmy a farebnou výpravou vás, podobne ako SÚBOJ TITANOV, dokonalo vtiahne do sveta gréckych mýtov a bájí a vám sa nebude chcieť vrátiť. Klasika fantasy filmu. ()

liquido26

Jako malej jsem měl tenhle film nahranej na videokazetě z televize a pořád dokola na něj koukal. No a jako velkej jsem nedávno přečetl práce od Michaela Granta (Zrození Řecka a Klasické Řecko), kde je samozřejmě prostor věnován také řecké mytologii a divadelním tragédiím a tedy logicky i příběhu Jasona, a tak jsem se rozhodl opět si tuto klasiku pustit a nostalgicky zavzpomínat :-) Co se týče vizuální stránky, tak ta je bezpochyby za 5* - kostýmy a kulisy super, no a triky nepůsobí nijak zastarale a vypadají líp než kdejaké dnešní počítařové trikové origie. Např. ani kostlivci ani velký bronzový muž nebo hydra nepůsobí ani v nejmenším úsměvně ... naopak docela uvěřitelně. Příběh samotný už tak silný není ... prostě standardní heroická plavba s několika nástrahami, souboji, zrádcem, krásnou dívkou a zlými králi. Velká škoda, že film postrádá druhý díl a příběh tohoto Jasona tak zůstane otevřený. ()

curunir

Tento film som videl pred mnohými rokmi ako malý chlapec a veľmi sa mi páčil, preto keď som videl, že vyšiel na DVD ani chvíľku som neváhal a kúpil som si ho. Dnes už filmová klasika vznikla 5 rokov po úspechu Siedmej Sindibádovej plavby z produkcie Charlesa H. Schneera a známa sa stala hlavne vďaka stop-motion animácii slávneho Raya Harryhausena. Kvalít Sindibáda však nedosahuje, dej je mierne rozvláčny a miestami aj nudný, ku koncu zase dosť zbrklý a nedopovedaný, tiež mi vadil dosť zostarnutý Herkules - ako týždeň pred nástupom do dôchodku. Hudbu opäť zložil výborný Bernard Herrmann a treba poznamenať, že hlavný motív je veľmi vydarený. Zostavenie záverečnej bitky Jásona (Todd Armstrong) so siedmimi kostlivcami trvalo Rayovi Harryhausenovi 4 a pol mesiaca, okrem toho vytvoril pre film ešte postavy harpií, titana Talósa a hydru, ktorá strážila Zlaté rúno. Film oplýva celým množstvom filmových chýb. Stačí si len všimnúť ako nedokonalo je zostrihaná scéna, kedy Herkules a Hylas stoja v údolí pred sochou Talósa. Tu: http://www.youtube.com/watch?v=I5gkqxqCHiI&feature=related. ()

Kryton

Skvělé animace z pera Haryho Haryhausena (jestli to píšu divně tak se nezlobte , v době psaní jsem ve stavu nemocném). Daleko radši si to pustím než třeba sandály dnešních dob (Troja , Alexander). ()

GodComplex

Kvalitni oldschool antiky neni nikdy dost. Jason je sice o kousicek slabsi, nez Souboj Titanu, ale minimalne trikove je to na srovnatelne urovni, coz z Jasona dela neskutecne nadcasove dilo, vzhledem k tomu, ze vysel v roce 1963, tedy 20 let pred puvodnim Clashem. Obzivly bronzovy titan Talos je naprosto majestatni a souboje s kostlivcema na svou dobu parada. 7/10 ()

PKD

,,Nejlépe slouží bohům ti, kteří je nejméně potřebují´´. Zeus. A pak (i když tím poněkud znehodnocuji vážnost citátu, ale nemůžu si pomoct) se mi ihned vybaví výkřik strýčka Skrblíka... ,,To je moje Rouno! Poctivě jsem si ho ukrad!´´ ;-))) Můj top jest samoz. Talos (není totožný s onou planetou z STTOS:) Poseidon, vynořující se z vody, na to nemají Titáni ani omylem a lodní socha Atheny (mrkací, což bylo poněkud horrorové) umístěná proti zvyklosti na zádi. Ta se výtvarníkům povedla. Na co jsem si ale zatím nezvykl (dosud jsem to znal jen v cz) jak angláni vyslovují Jásona/Iásóna jako Džejsna, což mi celý děj ewokovalo postavu zcela jiného žánru a jiných atributů.;-) P.s. ovšem ta absence pořádného zakončení je k vzteku. A pt. II by stejně nebyla, když se film ani nezaplatil. :( ()

kaylin

"Jáson a Argonauti" má v konečném důsledku celkem jalový scénář. Je to obyčejný příběh o touze něčeho dosáhnout a jít za tím přes všechny překážky. Je to také příběh o lásce, což je sice hezké, ale závěr klasické báje je naprosto jiný. "Jáson a Argonauti" tak končí klasickým happy endem, což naprosto ničí báji a její smysl. Jenže stejně si nemůžu pomoct. Za ty scény, na kterých dělal Ray Harryhausen, prostě musím dát vyšší hodnocení. Je to naprosto neskutečné a současné triky s tím nemohou soutěžit. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/09/jason-argonauti-1963-80.html ()

topi

V podstatě hodně podobné kultu Souboj Titánů, kde vystupují také Bohové z řeckých bájí. Ray Harryhausen odvedl opět skvostnou trikařskou práci a líbí se mě jeho zatíženost na lebky a kostry, kde na závěr předvedl parádní bitku kostlivců s Jásonem a Argonauty. Ve srovnání s jeho jinšími filmy ale hodnotím Jásona pouze lehce nadprůměrně. ()

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen