Medicejové: Vládci Florencie (TV seriál)

Medici: Masters of Florence

Mediciovci: Vládcovia Florencie

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Velká Británie / Itálie, 2016 - 2018, 15 h 28 min (Minutáž: 56 min)

Medičejští se sice nemohou pyšnit takovým rozpočtem, jako třeba Borgiové nebo Tudorovci, ale o to víc kladou důraz na příběh a navíc střídmější pojetí má ke skutečné historii daleko blíž, než pojetí pompézní. Tohle vlastně mělo všechno, co má historický seriál/film mít. Historickou věrnost správně proloženou fikcí, krásnou výpravu, dobové kostýmy i poměrně důmyslný scénář. A samozřejmě herce. Jen s Richardem Maddenem v hlavní roli jsem měl trochu potíž. Pokud zůstával v rovině chladného politika, bylo vše ok, ale jakmile měly nastoupit emoce, trochu to haprovalo. Navíc uvěřit, že by byl otcem dospělého syna a vlastně i dědečkem, byl docela problém. To vlastně platí i pro Annabel Scholey, ale tam se to dalo přehlédnout, protože to je prostě bohyně. Byl bych moc rád za další řadu, ale obávám se, že nepřijde. I tak ale letí na Ostrovy i poloostrov velký dík. 90%(25.4.2017)

Najlepšie scény sa odohrávajú počas prvej minúty – je to spôsobené úžasným opening songom. Dejovo sa dá považovať za prequel Da Vinci's Demons. Všetko sa deje prvoplánovo, preto sa dá v deji bez problémov zorientovať, avšak intrigy nie sú stupňované divák nemá pocit, žeby jedna udalosť spôsobila lavínu iných, skôr len, že sa udalosť vyrieši a postavy sa posunú, až potom niekto a niečo spôsobí ďalšiu hodnotnú udalosť a problém. Postavy sú väčšinou ľahko načrtnuté a nestrhnú. Divák sa s nimi familiárne zoznámi, no vidieť hlbšie sa dá len do Cosima, ktorého sa tvorcovia snažili vykresliť ako mocného chladnokrvného prefíkaného vizionára s citlivou dušou, no pri obraze moci sa im to nie vždy darí, keďže konanie postáv častokrát závisí od využitia šťastných náhod, nie od ich vytvoreniu. Záverečné odhalenie vraha pôsobí lacno, zobrazené len preto, aby divák vedel, no dôsledok deja to nie je a spomienky tej postavy taktiež nestrhnú a motív na vyprovokovanie tej je síce vážny, ale zdá sa príliš jednoduchý. S Da Vincis Demons sa Medici: Masters of Florence nevyrovnajú ani strhnutím dejom a postavami, ani citeľným rozpočtom, ale tento rod ma napriek tomu zaujal a rozhodne si pozriem jeho ďalšie filmové alebo seriálové zobrazenie. V prípade možných ďalších sérií tohto seriálu dúfam, že sa neobmedzí len na Cosima, ale bude pokračovať aj ďalšími generáciami Mediciovcov.(27.6.2017)

Zatiaľ opatrne po dvoch častiach poviem, že som zvedavý na zvyšné. Dramaturg a scenáristi by si zaslúžili po papuli lebo ak skáčeme v dvoch dejových líniách, malo by to mať nejaký jednoznačný význam a prínos pre celok a divák by mal i po dvoch litroch vína vedieť, čo sa v ktorej línii odohráva. A irituje ma ako v moderných seriáloch musí byť každý génius cool. Veľké plus je že sa vyhrali s vizuálom najkrajšieho mesta na planéte a že exteriéry - hoci často CGI - vyzerajú verne a kto pozná Florenciu presne vie v ktorej budove sa čo odohráva. Zatiaľ 7/10.(27.2.2017)

A já tomu těch 5 klidně napálím. Má to úžasný exteriéry podpořený parádní hudbou (ač tam prakticky pořád dokola vyčnívá skoro jen jedno téma, který je ale nadmíru božský) a jako taková historická a realistická Hra o trůny (a to nejen kvůli Richardu Maddenovi) to funguje hodně dobře, včetně divácký nenávisti k některým postavám. Nejistota a paranoia prostupující některý díly je taky dobře zvládnutá, takže člověk drahnou dobu dost dobře neví, kdo teda koho vlastně zabil a komu se dá a nedá věřit.(4.6.2017)

Zatím po prvním díle převažuje spokojenost. Bez chyb seriál samozřejmě není, ale ty nejsou nějak závratné. Zkrátka chybí onen "wow efekt". Každopádně pro fanouška Borgiů, Da Vinciho démonů či dokonce Assassin's Creed jsou Medicejští samozřejmostí. :-) První díl svým způsobem Borgie i připomíná, asi hlavně kvůli volbě papeže. I když zrovna při porovnání s nimi je zřejmě patrné, že Medicejové nenabídnou takové skvělé postavy (čímž vůbec neříkám, že to v této oblasti vypadá s florentským rodem bledě, spíše naopak). Prvnímu dílu nechybí ani určitá nadsázka. Líbila se mi i metafora se zatím nedokončenou katedrálou Santa Maria del Fiore a její přirovnání k lidským snům. První díl byl relativně prost nějakých závažnějších marmeládových pasáží, což s radostí chválím. Děj využívá přibližně poměrem 50:50 retrospektivní pasáže, respektive retrospektivní linii. Zatím tato výstavba funguje a vše je zatím přehledné (pomáhá tomu i rozlišovací "trik" s vlasy :-) ). Linie jsou citlivě nasměrovány a zaručují jisté natěšení na další díl. Výprava je uspokojivá. Herci jsou vybráni přijatelně, byť několik neitalských typů jistě naleznete. No a hudba se poslouchá taktéž dobře. Zatím bych udělil 4*/5*. Uvidíme, jak se seriál rozjede... EDIT po druhém díle: Zatím se seriál rozjíždí velice pozitivně. Výstavba seriálu je zatím konzistentní. Hudba a scenérie jsou nádherné. Postavy se pozvolna rozvíjí. Líbí se mi i děj soustředěný okolo konstrukce katedrály, což může jedině radostně připomenout Pilíře země. No a vzhledem k tomu, že si Cosimo - "Robb Stark" konečně vzal dceru hraběte z Vernia - "Walder Frey", tak to pro rod Medicejů vypadá jedině nadějně. :-) Některé kostýmy jsou možná trochu pochybné, ale dá se to přežít. :-) Oceňuji i výběr lokací. Líbí se mi také, že se seriálu zatím poměrně daří vystihnout ducha rodící se renesance. Takže kromě intrik a politiky se dočkáte i nějakého toho umění a myšlenek. :-)(29.10.2016)

• - Giovanniho synovia sú fešáci iba v seriáli. Bratia Mediciovci krásou nevynikali a k tomu ich sužovali artritída, dna a iné choroby. Nemali ani také sexi "talianske" brady, na dobových portrétoch sú dohladka vyholení. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Spoiler: V skutočnosti neexistujú dôkazy, že by Giovanni di Bicci de' Medici (Dustin Hoffman) bol úmyselne otrávený. Zomrel ako 69-ročný, navyše vo februári, keď si nemohol uzobávať otráveného hrozna z vlastného vinohradu. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)