Medicejové: Vládci Florencie (TV seriál)

Medici: Masters of Florence

Mediciovci: Vládcovia Florencie

Drama / Životopisný / Historický / Mysteriózní / Romantický

Velká Británie / Itálie, 2016–2018, 15 h 28 min (Minutáž: 56 min)

Prvá séria sa zameriava na Cosima de Medici, druhá na jeho vnuka Lorenza. Seriál je jemná verzia tohto rodu. V prvej sérii sa dá aspoň pochybovať o kladnom charaktere hlavného hrdinu, v druhej však je Lorenzo čisto kladná postava, čo jemu, ako osobnosti vykresľovanej ako diktáror, nepridáva na vierohodnosti. Intrigy, Chekhov’s guns, lokácie a technické spracovanie potešia, avšak postavy nevyzarajú vierohodne, ich herci nie sú vždy vhodne vybratí, niektoré dejové línie sú nudné a predvídateľné. Lepšie seriály s tematikou talianskych šľachtických rodov sú Da Vinci's Demons a The Borgias.(12.2.2019)

Vskutku dobrý deriál, hoci je to len o počiatkoch mediciovskej vlády. Jej ďalší priebeh je šete zaujímavejší. Obsadenie Roba Starka bola výborná voľba, ten do dávnej Florencie výborne zapadol. Hlavná zápletka je zaujímavá a dievčatá sú väčšinou veľmi pekné. A keď od nich odvrátite zrak, tak máte možnosť vidieť jedno z najkrajších miest priamo na dlani.(14.12.2017)

Zatím po prvním díle převažuje spokojenost. Bez chyb seriál samozřejmě není, ale ty nejsou nějak závratné. Zkrátka chybí onen "wow efekt". Každopádně pro fanouška Borgiů, Da Vinciho démonů či dokonce Assassin's Creed jsou Medicejští samozřejmostí. :-) První díl svým způsobem Borgie i připomíná, asi hlavně kvůli volbě papeže. I když zrovna při porovnání s nimi je zřejmě patrné, že Medicejové nenabídnou takové skvělé postavy (čímž vůbec neříkám, že to v této oblasti vypadá s florentským rodem bledě, spíše naopak). Prvnímu dílu nechybí ani určitá nadsázka. Líbila se mi i metafora se zatím nedokončenou katedrálou Santa Maria del Fiore a její přirovnání k lidským snům. První díl byl relativně prost nějakých závažnějších marmeládových pasáží, což s radostí chválím. Děj využívá přibližně poměrem 50:50 retrospektivní pasáže, respektive retrospektivní linii. Zatím tato výstavba funguje a vše je zatím přehledné (pomáhá tomu i rozlišovací "trik" s vlasy :-) ). Linie jsou citlivě nasměrovány a zaručují jisté natěšení na další díl. Výprava je uspokojivá. Herci jsou vybráni přijatelně, byť několik neitalských typů jistě naleznete. No a hudba se poslouchá taktéž dobře. Zatím bych udělil 4*/5*. Uvidíme, jak se seriál rozjede... EDIT po druhém díle: Zatím se seriál rozjíždí velice pozitivně. Výstavba seriálu je zatím konzistentní. Hudba a scenérie jsou nádherné. Postavy se pozvolna rozvíjí. Líbí se mi i děj soustředěný okolo konstrukce katedrály, což může jedině radostně připomenout Pilíře země. No a vzhledem k tomu, že si Cosimo - "Robb Stark" konečně vzal dceru hraběte z Vernia - "Walder Frey", tak to pro rod Medicejů vypadá jedině nadějně. :-) Některé kostýmy jsou možná trochu pochybné, ale dá se to přežít. :-) Oceňuji i výběr lokací. Líbí se mi také, že se seriálu zatím poměrně daří vystihnout ducha rodící se renesance. Takže kromě intrik a politiky se dočkáte i nějakého toho umění a myšlenek. :-)(29.10.2016)

Tenhle serial me dost oslovil. 8 dilu prvni serie se v prvnich 3 dilech pomerne vlece, presto jsem u toho sedel a byl zvedavy na pokracovani a to i presto ze vylozene sympaticka mi tam nebyla ani jedna postava. Charisma hlavnich postav z napriklad Borgiu nedosahuji ani zdalky, ale kdo muze konkurovat demonickemu Jeremy Ironsovi, zeano? :) Asi to je tim, ze ten sedrial je velmi uveritelny - intriky nejsou prekombinovane, davaji smysl a zaporne postavy nejednaji prvoplanove zaporne protoze to vyplyva z jejich ucelu, ale tak nejak je chapete, jejich postoj dava smysl, hlavni charaktery maji urcitou hloubku, V serialu neni zadny trapny patos, s nikym se moc nemazli. Samostatnou kapitolou je pak hlavni hudebni motiv, tak hudba je proste bez chyby, vzdycky me posoupla do spravnyho "moodu" a patou hvezdicku davam za ne uplne bezny ferovy pristup k divakovi, kde sice hlavni postavy se (zatim) nedopatrali kdo spachal ustredni zlocin, ale divakovi je to odhaleno a musim rict, ze me me osobne to prekvapilo a ze zpusobu odhaleni mne i trochu zamrazilo. Prvni serie je kompaktni, pekne uzavrena a to je taky fajn, zejmena v dnesni dobe, kdy je v mode nechavat konce serii brutalne otevrene a to i v pripade, ze se nasledne serial ukonci. Suma sumarum ve me serial nechal velmi prijemny pocit a budu se tesit na dalsi serii a pokud neprijde nebudu nastvany tak jako treba u Borgiu(24.1.2017)

• šarka

Po slibném začátku se to bohužel zvrhlo v trapnou telenovelu. Že to je historicky mimo bych zvládla, chci se přece jenom pobavit. Ale ty hloupé konverzace, šiblé dějové zvraty a nelogičnosti na všech plánech....a to jenom proto, aby to bylo drama a ještě větší drama, které se nakonec vystupnuje v to největší drama! a pak nám odhalí tu naprosto nejhloupější zápletku....no...doporučuju tak akorát na večer béčkových filmů s flaškou alkoholu ;)(20.8.2018)

• - Giovanniho synovia sú fešáci iba v seriáli. Bratia Mediciovci krásou nevynikali a k tomu ich sužovali artritída, dna a iné choroby. Nemali ani také sexi "talianske" brady, na dobových portrétoch sú dohladka vyholení. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Spoiler: V skutočnosti neexistujú dôkazy, že by Giovanni di Bicci de' Medici (Dustin Hoffman) bol úmyselne otrávený. Zomrel ako 69-ročný, navyše vo februári, keď si nemohol uzobávať otráveného hrozna z vlastného vinohradu. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)