Medicejové

Itálie / Velká Británie, (2016–2019), 22 h 13 min (Minutáž: 48–60 min)

Dustin Hoffman, Guido Caprino, Richard Madden, Stuart Martin, Annabel Scholey, Ken Bones, Alessandro Sperduti, Daniel Caltagirone, Lex Shrapnel (více)

Série(3) / Epizody(24)

Politické rodinné drama odehrávající se ve Florencii začátkem 15. století. Cosimo de Medici je u kormidla rodinné bankéřské dynastie, když jeho otec Giovanni náhle umírá... (Filmbox)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (21)

Medicejové (2016)

Prvá séria sa zameriava na Cosima de Medici, druhá a tretia na jeho vnuka Lorenza. Seriál je jemná verzia tohto rodu. V prvej sérii sa dá aspoň pochybovať o kladnom charaktere hlavného hrdinu, v druhej však je Lorenzo čisto kladná postava, čo jemu, ako osobnosti vykresľovanej ako diktáror, nepridáva na vierohodnosti (v tretej séri sa tento dojem našťastie napraví). Intrigy, Chekhov’s guns, lokácie a technické spracovanie potešia, avšak postavy nevyzarajú vierohodne, ich herci nie sú vždy vhodne vybratí, niektoré dejové línie sú nudné a predvídateľné. Lepšie seriály s tematikou talianskych šľachtických rodov sú Da Vinci's Demons a The Borgias. ()

Vládci Florencie (2016) (S01)

Najlepšie scény sa odohrávajú počas prvej minúty – je to spôsobené úžasným opening songom. Dejovo sa dá považovať za prequel Da Vinci's Demons. Všetko sa deje prvoplánovo, preto sa dá v deji bez problémov zorientovať, avšak intrigy nie sú stupňované divák nemá pocit, žeby jedna udalosť spôsobila lavínu iných, skôr len, že sa udalosť vyrieši a postavy sa posunú, až potom niekto a niečo spôsobí ďalšiu hodnotnú udalosť a problém. Postavy sú väčšinou ľahko načrtnuté a nestrhnú. Divák sa s nimi familiárne zoznámi, no vidieť hlbšie sa dá len do Cosima, ktorého sa tvorcovia snažili vykresliť ako mocného chladnokrvného prefíkaného vizionára s citlivou dušou, no pri obraze moci sa im to nie vždy darí, keďže konanie postáv častokrát závisí od využitia šťastných náhod, nie od ich vytvoreniu. Záverečné odhalenie vraha pôsobí lacno, zobrazené len preto, aby divák vedel, no dôsledok deja to nie je a spomienky tej postavy taktiež nestrhnú a motív na vyprovokovanie tej je síce vážny, ale zdá sa príliš jednoduchý. S Da Vincis Demons sa Medici: Masters of Florence nevyrovnajú ani strhnutím dejom a postavami, ani citeľným rozpočtom, ale tento rod ma napriek tomu zaujal a rozhodne si pozriem jeho ďalšie filmové alebo seriálové zobrazenie. V prípade možných ďalších sérií tohto seriálu dúfam, že sa neobmedzí len na Cosima, ale bude pokračovať aj ďalšími generáciami Mediciovcov. ()

Smrtelný hřích (2016) (S01E01)

Richard Madden už ťažko po GoT bude účinkovať v lepšom seriáli. Naliehavá hudba skombinovaná s lacným dramatickým flashbackom na začiatku (a aj neskôr) nie je správna voľba, vyvoláva to dojem gýču a prinajlepšom béčkového diela. Hudba sa derie aj tam, kde by nemala byť, pri pohybe postáv z bodu A do bodu B, mohli využiť maximálne jemné tóny a ukázať trebárs krajinu s dobrou kamerou a strihom. Ale nie. Seriál trpí aj na neatraktívne zaostrovanie a matnenie obrazu pri dialógu dvoch postáv. Kamera nestrhne ani pri záberoch krajiny, ani pri snímaní rozhovorov postáv. Sem-tam mi pripomínala aj filmy podľa románov Rosamunde Pilcher. Čo sa týka príbehu, seriál v úvode ponúkne postavy, ktoré riešia veľký problém, no divákovi na nich nemôže záležať, lebo ich nepozná, nevidel ich najskôr v ich súkromnom živote riešiace malé problémy, kde by si k nim vytvoril vzťah a získali si jeho sympatie. Vražda otca takto emócie nevyvolá. Až neskor v priebehu epizódy sú nám jednotlivé charaktery náležite predstavené a sú nám ponúknuté ich vlastnosti, na základe ktorých by sme si ich mali obľúbiť a vytvoriť k nim vzťah. Po dvoch flashbackoch sa tvorcovia rozhodili ponúknuť dlhší úsek z minulosti: Twenty Years Earlier. Avšak postavy a ich herci vyzerajú rovnako, bez ohľadu na to, či uplynie deň, alebo dekády rokov. Nič tu nefunguje bezchybne. Nedotiahnuté béčko, čo príliš neurazí. Ale z pohľadu producenta by som sa bál o svoje peniaze. The Borgias aj Da Vinci's Demons boli lepší. ()

Lorenzo Nádherný (2018) (S02)

Sean Bean v úlohe Pazziho opäť v seriáli ťahá za kratší koniec. Kvalitou séria pripomína predošlú. Ceniť sa dá technická kvalita natočenia prírodných scén alebo dobových mravov, sympatické herci aj postavy , strategické plány a akčné scény. Chýbajú tomu však dve zásadné veci, a to charakterovo vyspelé postavy, ktoré by svojou originalitou pritiahli divákov k obrazovkám a rozmanitosť a komplexnosť ich pováh by si spájali predovšetkým s týmto seriálom a nepredvídateľnosť deja. Postavy boli charakterovo zobrazené lepšie v Da Vinci's Demons, aj ich hereckí predstavitelia boli vybraní vhodnejšie. Celkovo najlepším intrigánskym seriálom s talianskou tematikou šľachtických rodov ostavájú The Borgias oplývajúci výborným dejom, ako aj postavami. Dojem trochu napráva 2. a posledná epizóda, v ktorej vrcholí najväčšia udalosť rodov Medici a Pazzi. ()

Staré účty (2018) (S02E01)

Vojaci v prvých minútach nevyzerajú ako vojaci, len ako náhodní ochotníci, ktorým niekto prvýkrát dal do rúk meč. Trojminútová akčná scéna v lese sa vydarila. Herci sa snažili a súboje boli uveriteľné. Kvalitou sa to podobá na predošlú sériu. Postavy zaujali opäť hlavne vzťahmi vytvorenými dialógmi moderných seriálov, t. j. hlášky a komentovanie zhýralého spôsobu života. Herecky nie veľmi uspokojivé, len máloktorý herec má potrebnú charizmu na uveriteľnsoť svojej postavy. ()

Hlava rodiny (2018) (S02E02)

Tentokrát komplexnejšie poňatá epizóda. Zobrazuje minulé zážitky, ktoré ovplyvňujú prítomnosť hlavného hrdinu, komplikované rodinné, aj spoločenské vzťahy, poteší rytiersky turnaj a mocenské intrigy. Škoda len nevýrazných hercov, s výnimkou zástupcov rodiny Pazzi, hrajúcich Jacopa a Francesca ()

Překážky a příležitosti (2018) (S02E03)

Takže Mediciovci v prvej epizóde prežili atentát a teraz cestujú sami. Raoul Bova v lepšom hereckom postavení viac vynikne. Nemilosrdný Sforza dej opäť oživí. Inak je to romantická epizóda s peknými, no predvídateľnými Chekhov’s guns. Bianca Medici si Guglielma Pazziho vzala už v roku 1459, nie až po 1471. ()

Krev za krev (2018) (S02E04)

Cenná lekcia z ekonómie o cene, dopyte a samozrejme, cene alternatívnych nákladov. Angličtina do talianskych miest nepasuje ani v písomnej podobe. Svadba, rivalita žien a opäť intrigy v rámci obchodu niekoľkých talianskych miest. Vzťah Lorenza de Medici a Francesca Pazzi sa mi nezdá byť uveriteľný. Dramatická hudba použitá pri Francescovom tajnomprezeraní materiálov síce zvyšuje napätie, ale nie je úplne vhodne zvolená k danej situácii, stačilo by niečo minimalistickejšie. Tvorcovia sa vyhli krvi, ktorá ani nebola potrebná, no epiz´´odu by oživila. Zvláštne prešľapovanie na mieste, čo sa týka deja, rozvíjajú sa len vzťahy medzi postavami. ()

Pouta, která svazují (2018) (S02E05)

Vzťahy sa vyostrujú, situácia sa stupňuje. Giulianova dejová línia zatiaľ nedáva zmysel v ďalších udalostiach. Girolamo Riario zatiaľ nevyužitý a pritom v Da Vinci's Demons to bola najkomplexnejšia postava. Intrigy Jacopa Pazziho smerované na Francesca teraz vychádzajú z informácií, ktoré divák nevedel, sú podporené scenáristickou barličkou. Chcelo by to aj viac adrenalínu, aj keď príchod Francesca na večeru tesne pred záverom epizódy mal svoju atmosféru. ()

Spojenectví (2018) (S02E06)

Zatiaľ najnapínavejšia epizóda z ekonomicko-politického hľadiska. Vzťahy a situácia sa vyostrujú a postavy siahajú na dno svojich možností, no niektoré robia hlúpe školácke chyby len preto, aby nás tvorcovia neskôr prekvapili emotívnou scénou vyplývajúcou zo situácie. ()

Zrada (2018) (S02E07)

Epizóda ponúka začiatok Pazzi Conspiracy bez jej vyvrcholenia, ktoré si seriál nechal na poslednú epizódu, ale efektívne pracuje s napätím, napr. zobrazovaním väčšieho priestoru kamerou, kde nebezpečenstvo môže prísť odkiaľkoľvek. Postava Giuliana prejde vývojom zo dňa na deň, čo je skôr unáhlený a málo uveriteľný krok zo strany tvorcov. Pri záverečnom stretávaní sa konšpirátorov nie je dobre použitá hudba, na efekt zrady určite netreba melódiu sekať. Postavy jednotlivo ňou podkreslené neboli, tak je takýto efekt úplne zbytočný. ()

Mše (2018) (S02E08)

Konečne akcia, na ktorú znalec tohto rodu čaká celú sériu. V siedmej minúte sa začne peklo, minimálne emociálne vycchutávané precíznou kamerou pomáhajúcou scénam davových aj v detailoch. Dojem kazí držanie dýky s rukou nad hlavou a čepeľou smerujúcou na nohy, čo je skôr filmárska fikcia ako realita. Modliaci sa Sean Bean, Giuliano a slow motion sa vyplatili. Lorenzo je desivý. Udalosti od kostola do konca epizódy mi pripadali epickejšie než v Da Vincis Demons. ()

Ve jménu rodu (2019) (S03)

Séria zobrazuje osudy rodiny Medici od obdobia po Pazzi conspiracy až po smrť Lorenza Medici. Napätie je vyvážené, vieme, čo postavám hrozí alebo môže hroziť, všetky charaktery sa prehlbujú a viaceré nové postavy sú príjemným prekvapením, pričom sa v tejto sérii dočkáme najväčšej korupcie, čo sa týka tejto rodiny oproti minulým sériám a aj zobrazenia fanatizmu, čo je aj v dnešnej dobe veľmi užitočné a stále aktuálne. Tieto klady robia sériu asi najlepšou zo seriálu, aj keď najnapínavejší moment druhej série (práve kostol a podanie meča v epizóde o Pazzi conspiracy) neprekoná a je vhodným pre-seriálom pred Borgias, ku ktorého postavám (reálnym ľuďom) odkazuje. Nad seriálom Da Vinci's Demons seriál a hlavne táto séria dominuje historicky presnejšími zobrazeniami udalostí, aj keď výpravnosťou trochu zaostáva. Výčitkou sú aj herci, ktorí výkonom kolegov z iných seriálov nie vždy stačia. Obsadenie Girolama Riara je horšie, ako v seriáli Da Vinci's Demons, rovnako jeho postava tu menej zaujme, aj keď je historicky presnejšia. Hereckou posilou je v tejto sérii Francesco Montanari v úlohe fanatického mnícha Savonarolu. Diváci sa však môžu tešiť na veľké množstvo intríg a kvalitnej politickej stratégie. ()

Ti, kdo přežili (2019) (S03E01)

Epizóda si diváka získava postupne, cez intrigy a zaujímavé stratégie politiky s dôrazom na postavy. Bohužiaľ sa dočkáme len jednej akčnej scény. Tá najlepšia epizóda z druhej série ostáva neprekonaná. Lorenzo minulej série sa mal kde vyvíjať, čo sa týka moci a rozhodnutí, Lorenzo tejto série sa bude vyvíjať už len, čo sa týka príčetnosti a stratégií ohľadom vrcholovej moci. Francesco Montanari, známy z úlohy Libaneseho v seriáli Romanzo Criminale, tu hrá mnícha s nadhľadom, ale skrytými fanatickými záujmami, čo je pre oproti spomínanej, veľkolepej úlohe zaujímavé spestrenie. Táto postava Girolama Savonarolu, televíznym divákom známeho zo seriálu Borgias, vnáša do príbehu ďalšie napätie. Škoda zmeny herca pápeža na horšieho, charizma toho predošlého známeho zo seriálu La Piovra je zatiaľ nenahraditeľná. Girolamo Riario tu má horšieho herca ako v Da Vinci’s Demons. Príjemné potešenie na začiatok so sľubnou vyhliadkou kvality naprieč sériou. ()

Rada deseti (2019) (S03E02)

Opäť kvalitné intrigy a zaujímavé zobrazenie posilňovania sociálneho statusu. Napínavé zvuky pred záverečnou akciou pripomenú Chi Chi Ha Ha z Friday the Thirteen, no túto znelku neprekonajú. Akcia sa snaží byť niečím viac, ako je no chýba jej väčšia osudovosť, poteší však kamerou a nebezpečnými šermiarskymi a kaskadérskymi kúskami. ()

Důvěra (2019) (S03E03)

Seriál Da Vinci's Demons epizódu o vyjednávaní s neapolským kráľom vyhráva svojou akčnosťou a napínavosťou, inak ide o slušný prírastok seriálu. ()

Nevinní (2019) (S03E04)

Pravda o rodinných financiách v dobe Lorenzovej diktatúry vyplávala na povrch, rovnako potešila reálna črta manipulátorov, doteraz nezobrazená, a to menšie zlo v záujme vyššieho cieľa. Trocha akcie, veľa stratégie a nejaký ten Chekhov’s gun divákov potešia. ()

Svatý stolec (2019) (S03E05)

Niektoré historické udalosti sú pozmenené, iné ostali. Hlavná náplň seriálu sa podarila, a to priniesť divákom napínavú epizódu plnú intríg, navyše okorenenou trochou akcie a zmenou postojov niektorých postáv. ()

Nevýznamný muž (2019) (S03E06)

Historicky presnejší obraz Da Vinciho a Machiavelliho v súvislosti s rodinou Medici ako v seriáli Da Vinci's Demons. Brunov prvý flashback je obsahovo zle zvládnutý, je totiž príliš krátky a stručný, aby vyvolal nejaké emócie. ten posledný už chuť napráva. Výborná, obsahovo ambivalentná epizóda, čo sa týka Lorenza Mediciho. ()

Zbloudilé duše (2019) (S03E07)

Epizóda, ktorá sa najviac z tohto seriálu venuje fanatizmu a sektárstvu. Sledujeme hrdinov postihnutých rôznymi nešťastiami a nutnými zmenami, kde nechýba ohýbanie myslenie, výčitky, akcia, nebezpečenstvo a trpká príchuť krívd, zrady a smrti. ()