VOD (1)

Warren Beatty v titulní úloze romantického gangstera, který založil Las Vegas. Hrdinou amerického retrosnímku Bugsy (1991) je známý americký gangster Benjamin Siegel (1902–1947), přezdívaný pro svoji prchlivou povahu Bugsy (něco jako magor). Díky svému dlouholetému přátelství s Meyerem Lanskym, s nímž vyrůstal v židovské části Brooklynu, se vypracoval na jednoho z pohlavárů v organizaci Charlieho „Lucky“ Luciana a byl poslán do Hollywoodu, aby tam dohlédl na obchody. Díky dalšímu příteli z dětství, známému herci Georgi Raftovi, se v Hollywoodu rychle etabloval a stal se součástí bohatého společenského života filmových hvězd, producentů a dalších členů různorodé filmové komunity. Měl vztahy s řadou hereček, ale jeho osudem se stala začínající hvězdička Virginia Hillová, která ho jako jediná dokázala k sobě připoutat. Elegantnímu a poněkud romanticky založenému gangsterovi, který dokonce snil o tom, že by se mohl stát hercem, nakonec zlomil vaz jeho celoživotní sen – vybudovat v nevadské poušti zářivé centrum hazardu Las Vegas. Značně znepokojeni Siegelovým velikášstvím a rozhazovačností se jeho newyorští bossové nakonec rozhodli ho zlikvidovat. Las Vegas jim ovšem vložené investice mnohonásobně vrátilo.
Tvůrci snímku v čele s režisérem Barrym Levinsonem (držitel Oscara za Rain Mana) se soustředili na barvité vykreslení hollywoodské komunity na začátku 40. let. Iniciátorem projektu byl Warren Beatty, který také s gustem vytvořil titulní postavu uhlazeného ale nebezpečného zabijáka. Více než rovnocennou partnerkou v úloze Virginie Hillové je mu Annette Beningová, která se touto rolí nejen definitivně prosadila, ale našla současně i muže svého života (s proslulým bývalým sukničkářem Beattym žije dodnes a mají spolu čtyři děti). Za zmínku stojí i další vynikající herecké výkony, mj. Harveyho Keitela (Siegelova pravá ruka Mickey Cohen), Bena Kingsleyho (Lansky) a Joea Mantegny (George Raft). Film získal dva Oscary (nejlepší výprava a kostýmy) a v dalších sedmi kategoriích byl nominován (nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, hudba a mužské herecké výkony v hlavní i vedlejší roli – Beatty, Keitel). Z řady dalších ocenění se sluší připomenout ještě Zlatý glóbus za nejlepší film-drama a Ceny losangeleských filmových kritiků za nejlepší scénář, režii i film. (Česká televize)

BoPo

Kedysi som čítal časopis Premiere a tam celému národu zdelili názor, že Bugsy patrí v rámci mafiánskeho žánru medzi povinné jazdy, ako Casino či Mafiáni. Bugsy chcel všetko a hneď. Rozhodne nemal strach. Bol to typický príklad zlobivého chlapca, takže masochistické typy žien sa naňho lepili, ako muchy na kravské hovno. Hovorí sa, že čo sa stane vo Vegas, ostane vo Vegas. Režisér si to bohužiaľ nezobral k srdcu a vypustil nemastného, neslaného Benjamina do sveta. Pre mňa je to pomerne zdĺhavá púť večného dieťaťa. ()

Ollie235

,,Give me a chance. Everyone deserves a fresh start once in a while." Film, který těží především ze zajímavého příběhu a hlavní postavy, ztvárněné perfektním Warrenem Beattym. A třeba říct, že z toho opravdu dokáže vytěžit hodně. Tato gangsterka na rozdíl od mnohých filmů tohoto žánru takřka vůbec nestojí na násilí, vydírání či úplatcích, ale snaží se zachytit vývoj postavy zakladatele Las Vegas, a daří se mu to výborně. Díky výborné atmosféře 40. let, charismatu celého hereckého obsazení a promyšlenému scénáři jsem se opravdu bavil a do plného hodnocení mi chybí jen nějaká ta silnější scéna, která by se vryla do paměti. I tak ale spokojenost a silné 4 hvězdy. ()

Pecival

Váhal jsem mezi 3 a 4 a nakonec se rozhodl pro vyšší hodnocení - hlavně kvůli hercům. Nejen skvělý Beatty, ale i Keitel a Kingsley (kterého začínám mít čím dál radši) velmi potěšili. A co říci k Annette Bening? Nevím jestli je to jí nebo jejím hereckým umem, ale ženská, kterou předvedla mi byla tak ukrutně nesympatická, že bych se jí vyhl obloukem. Pokud to byl záměr smekám. Možná trošku kratší stopáž by neškodila. ()

lamps

Ve svém žánru v podstatě klasika, která musí každého skalního fanouška mafiánských filmů zahřát u srdce. Levinson stejně jako v Rain Manovi takřka bezchybný, k tomu navíc fenomenální Beatty (i Pacino by měl co dělat, aby to takhle zahrál), uhlazený Keitel a dokonalá femme fatale v podání mladé Annette Bening. Příběh podle skutečnosti sice nepřekypuje dějovými zvraty, ale skvělí herci a Morriconeho hudba do něj vložili tolik emocí, že od něj nelze odtrhnout oči. Zkrátit to o 10 minut a bylo by to čistých 5*. :-) ()

dopitak

Gangsterský víkend, vol. 1. A hned zklamání, roztahaná polívka by snad nevadila, kdyby WB hrál postavu, již stojí za to věnovat pozornost. Jeho pošuk Ben, který ale suverénně zabíjí před svědky, a pak se třese před kdekým, nechá se fackovat od ženský, je postava rozporuplná, a pro mě nepochopitelná. Kolegové se rozplývají na jeho charismatem, je prý tahounem. Já viděl jen unaveného starého muže, jemuž zůstal ve tváři už jen zatuhlý škleb někdejší mužnosti. Dabing vyrobený Bontonem brzy po premiéře filmu tomu všemu dává korunu - bez přehánění mluví Tonda Navrátil asi 25 postav, čili každou druhou mužskou, v ženách to samé Eva Spoustová. Pokud si toho někdo nevšimne, je hluchý, já ale sleduju filmy všemi smysly a tohle mi vadí. ()

• Kritikou byl film dobře přijat, kasovně však očekávání nenaplnil. (džanik)
  • Po natáčení filmu se Warren Beatty a Annette Bening vzali. (Xixao)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)