Smrt v sedle

Dobrodružný / Drama / Krimi / Western

Československo, 1958, 84 min

Rodokapsy se válely na půdách našich prarodičů, protože si je jako puberťáci kupovali naši otcové, jak vidno třeba ve filmu Cesta do hlubin študákovy duše. Samozřejmě, jednalo se o ty nejhorší braky, které vzbuzovaly dobrodružné představy, aniž dosahovaly úrovně lepších příběhů z Divokého západu. A že čtení takové literatury bývalý režim nepodporoval, bylo pochopitelné. Ono trvalo až do půli šedesátých let, než byly opět vydávány mayovky... Když se takový mladý člověk dostal ke koním, samozřejmě si je spojoval s divokými jízdami prérií, honičkami s Indiány, kolty zavěšenými proklatě nízko. A o tom je tento film. Vedoucí Lukavský se snaží skloubit klukovské sny se skutečností a podkladě těchto snů vypěstovat skutečnou reálnou lásku ke koním se vším, co k tomu patří. A do toho je vsazen detektivní příběh, naštěstí s dobrým koncem, protože se Josef Beyvl jako pokladník uzdraví a také mladé divochy život začíná učit, že nejde o žádnou planou romantiku... Film tehdy kultovní, dnes už zapomenutý. Jedna hvězda dolů - natáčení ve Slatiňanech se mi nějak nechce spojovat s kopcovitou krajinou Slovenska, vražda se odehrává prakticky v rovině, hon za vrahem v kaňonu...(13.9.2016)

• nascendi

Venoval som pri dnešnej repríze pár pohľadov na film, ktorý bol pri svojej premiére nezaslúžene populárny. Nakoniec pri vtedajšej konkurencii sa ani niet čomu čudovať. Teraz je to už iba trápnosť nad trápnosť. Keby tam neboli kone a keby Jelínek nemal na sebe švédsku košeľu, tak je to na odpad. Aká romantika, aká nostalgia? Pche!(3.3.2015)

Průhledný děj prvoplánové agitky viděné mladýma očima, které přes opar indiánek ještě nestačily dohlédnout do velmi šedivé dobové současnosti. Ale současně skutečná romantika, povznášející dřinu v hřebčinci - tehdy jedno z nejhůře placených povolání - na poslání. A s tou romantikou přichází i skutečné posluchačské okouzlení. Je ho sice jako šafránu, ale zapřít se nedá. Stejně jako Polákova režie. Film-odraziště, film-příslib. Na konec padesátých let je toho poměrně dost. A to není málo. Určitě.(30.12.2007)

Western po česku, respektive československy. Příjemný snímek. Hory zalité sluncem jsou podmanivé. Obzvláště ze sedla běžícího koně. Fantazie je přínosná a zpříjemňuje život, který je hned ozářen romantikou a vůní dobrodružství. Je zde sice obsažen jistý výchovný prvek, ale v rozumné a neotravující formě. Mladý Tomáš Bouček (Rudolf Jelínek) je fantasta a milovník koní. Jeho touha po dobrodružství se naplní. Ochutná ji, vychutná a bohužel se ze svého snění vyléčí. Trenér koní Kosina (Eduard Dubský), bývalý nadějný žokej, je Tomášův velký vzor i zklamání. Ředitel hřebčína Křepelka (Radovan Lukavský) je otcovský a chápavý člověk. Z dalších rolí: morous a křikloun Mikota (Jiří Sovák), Tomášova láska a Mikotova dcerka Věra (Jana Kasanová), hostinský, bývalý cirkusák a vypočítavec Vaníček (Miloš Vavruška), důvěřivý účetní Šulc (Josef Beyvl), chytrý policejní poručík Hejzlar (Martin Růžek), místní donchuan Ríša (Miloš Nesvadba), a Tomášův sok v lásce Franta (Jan Přeučil). Příjemný filmeček s kriminální zápletkou, westernovou romantikou a stylovou hudbou.(1.11.2014)

Já na to čuměl jak tele na nový vrata. Velmi vydařený příběh ve westernovém obalu s kriminální zápletkou sice z počátku jenom tak přicmrdává, ale postupně přidává na obratkách. Předfinálová část filmu je asi úplně nejlepší. Sice mě přijde trošku divné jak to cajti všechno tak rychle ošefovali a kde se vzali tu se vzali, ale přiznávám, že Jelínek cválající na koni českou krajinou a do toho vypravěč čtoucí tehdy kultovní rodokaps mě uměj rajcnout i po letech.(11.1.2014)

• - Domovským prostredím hrdinov filmu sa stala Výskumná stanica pre chov koní vo Slatiňanoch, preto sa celoštátne slávnostná premiéra konala v Pardubiciach. (Raccoon.city)

• - Když je Rudolf Jelínek obklíčen kovboji z hřebčína, přeříkává si v duchu text: "Věděl už, kdo usiluje o jeho život, ale byl klidnější, než hladina Arkansasu." Arkansas přitom není jen stát, scenárista měl na mysli řeku Arkansas, pramenící v Coloradu a protékající bývalými indiánskými teritorii divokého středozápadu. (navabaca)

• - Tomášov (Rudolf Jelínek) kôň sa volal Ivan a bol zapožičaný z Pardubickej jazdiarne. (Raccoon.city)