poster

Smrt v sedle

Dobrodružný / Drama / Krimi / Western

Československo, 1958, 84 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sportovec
  ***

  Průhledný děj prvoplánové agitky viděné mladýma očima, které přes opar indiánek ještě nestačily dohlédnout do velmi šedivé dobové současnosti. Ale současně skutečná romantika, povznášející dřinu v hřebčinci - tehdy jedno z nejhůře placených povolání - na poslání. A s tou romantikou přichází i skutečné posluchačské okouzlení. Je ho sice jako šafránu, ale zapřít se nedá. Stejně jako Polákova režie. Film-odraziště, film-příslib. Na konec padesátých let je toho poměrně dost. A to není málo. Určitě.(30.12.2007)

 • vitekpe
  ****

  Oblibeny film mojeho taty...vzpominam si, ze kdyz jsme byli mali, vzdycky nam hral na kytaru a zpival: "Seno a staj, tak voni nas kraj..." Je to dobrej film, padesatkove naivni, ale neurazi...(Jelinek je tady za takovyho naivku, az to hranici s nebezpecim "blbecka". Pokazdy me jeho chovani drazdi...) Potesila ucast Jany Kasanove. 4-(30.11.2013)

 • nascendi
  **

  Venoval som pri dnešnej repríze pár pohľadov na film, ktorý bol pri svojej premiére nezaslúžene populárny. Nakoniec pri vtedajšej konkurencii sa ani niet čomu čudovať. Teraz je to už iba trápnosť nad trápnosť. Keby tam neboli kone a keby Jelínek nemal na sebe švédsku košeľu, tak je to na odpad. Aká romantika, aká nostalgia? Pche!(3.3.2015)

 • tomtomtoma
  ***

  Western po česku, respektive československy. Příjemný snímek. Hory zalité sluncem jsou podmanivé. Obzvláště ze sedla běžícího koně. Fantazie je přínosná a zpříjemňuje život, který je hned ozářen romantikou a vůní dobrodružství. Je zde sice obsažen jistý výchovný prvek, ale v rozumné a neotravující formě. Mladý Tomáš Bouček (Rudolf Jelínek) je fantasta a milovník koní. Jeho touha po dobrodružství se naplní. Ochutná ji, vychutná a bohužel se ze svého snění vyléčí. Trenér koní Kosina (Eduard Dubský), bývalý nadějný žokej, je Tomášův velký vzor i zklamání. Ředitel hřebčína Křepelka (Radovan Lukavský) je otcovský a chápavý člověk. Z dalších rolí: morous a křikloun Mikota (Jiří Sovák), Tomášova láska a Mikotova dcerka Věra (Jana Kasanová), hostinský, bývalý cirkusák a vypočítavec Vaníček (Miloš Vavruška), důvěřivý účetní Šulc (Josef Beyvl), chytrý policejní poručík Hejzlar (Martin Růžek), místní donchuan Ríša (Miloš Nesvadba), a Tomášův sok v lásce Franta (Jan Přeučil). Příjemný filmeček s kriminální zápletkou, westernovou romantikou a stylovou hudbou.(1.11.2014)

 • flanker.27
  ****

  Kdo by od táboráků neznal ústřední píseň. "Seno a stáj, tak voní náš kraj, i do oblak máš tu blíž, a nad údolím, kde zdvihá se dým, dusot koní uslyšíš..." Myslím, že právě ta mírná naivita je ve filmu na místě. Je to prostě láska k dobrodružství, k boji s bezprávním, ke koním, k hrdinům bez bázně a hany, ba i k těm proradným padoušským skunkům, bez kterých by žádné opravdové dobrodružství nemohlo fungovat.(28.3.2013)

 • - Stanislav Fišer namluvil Jana Přeučila. (pávek)

 • - Rudolf Jelínek  (Tomáš) absolvoval před natáčením kurz jízdy na koni v jezdeckém oddíle na Invalidovně. Řekl, že tam měli dobrou formu výuky: kdo spadl, dal láhev kořalky do místního baru. Ten prý byl přeplněn různými druhy alkoholu. (Terva)

 • - Tomášov (Rudolf Jelínek) kôň sa volal Ivan a bol zapožičaný z Pardubickej jazdiarne. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace