Smrt v sedle

Dobrodružný / Drama / Krimi / Western

Československo, 1958, 84 min

• nascendi

Venoval som pri dnešnej repríze pár pohľadov na film, ktorý bol pri svojej premiére nezaslúžene populárny. Nakoniec pri vtedajšej konkurencii sa ani niet čomu čudovať. Teraz je to už iba trápnosť nad trápnosť. Keby tam neboli kone a keby Jelínek nemal na sebe švédsku košeľu, tak je to na odpad. Aká romantika, aká nostalgia? Pche!(3.3.2015)

Oblibeny film mojeho taty...vzpominam si, ze kdyz jsme byli mali, vzdycky nam hral na kytaru a zpival: "Seno a staj, tak voni nas kraj..." Je to dobrej film, padesatkove naivni, ale neurazi...(Jelinek je tady za takovyho naivku, az to hranici s nebezpecim "blbecka". Pokazdy me jeho chovani drazdi...) Potesila ucast Jany Kasanove. 4-(30.11.2013)

Mladý Tomáš (Rudolf Jelínek) se stará o koně v hřebčíně a rád sní o drsném, divokém Západě a jeho obyvatelích, o kterém čte v Rodokapsech. Všichni jej mají za fantastu a snílka a tak se rozhodnou na něj ušít menší maškarádu, oblečou se za kovboje a ukradnou hříbě, Tomáš jako správný kovboj se výdává v jejich stopách, ve stejný čas však dojde také k ozbrojené loupeži...Snímek režiséra Jindřich Poláka opravdu dýchá atmosférou starých časů, především díky zasazení příběhu do hřebčína a jeho okolí a je to takový československý western. Hlavní roli povedeně ztvárnil Rudolf Jelínek a ku pomoci měl další kvalitní české herce (Radovan Lukavský, Jiří Sovák, Eduard Dubský, Martin Růžek). Příběh samozřejmě není bůvíco, ale je přesně v duchu Rodokapsových příběhů a to je na něm sympatické. Je to totiž takový příjemný, odpočinkový film, který dokáže zažehnout touhu po dobrodružství v klukovi každého věku.(14.9.2014)

,, Jen seno a stáj, tak voní náš kraj, i do oblak máš tu blíž... a nad údolím, kde zvedá se dým, dusot koní uslyšíš.. '' Kvůli tomuhle filmu jsem se naučil v mládí celou úvodní píseň -- a mezi klasikou písniček ,,k táboráku´´ celkem zapadla. Smrt v sedle je takový pokus o kriminálku šmrncnutou westernem. V tomto případě vyjímečně přecházím dobu vzniku filmu i jeho jistou naivitu. Bavilo mně to a na tohle se někdy klidně podívám znova. * * *(10.4.2013)

(3x) Režisér Jindřich Polák se proslavil zejména filmovou a televizní tvorbou pro děti a mládež, avšak zejména v 60. letech dokázal svou jedinečnost v několika snímcích úplně odlišných žánrů. Uprostřed budovatelského období 50.let dokázal vnést na filmové plátno i zcela neangažovanou dobrodružní kriminálku ve stylu westernu... a že jde dodnes o jedinečnou podívanou (byť chvíli lehce naivní), které osobité kouzlo vedle zajímavého širokouhlého formátu a barevného obrazu dodává i konfrotace s populárními příběhy z Rodokapsů. K tomu parta nadšenců kolem koní a rajtování, dostatečná dávka humoru a v druhé polovině i nečekaná krimi zápletka, která vyvrcholí v špionážní akci. Navíc exlcelují tady takoví herci jako Radovan Lukavský nebo Edaurd Dubský, potěšila i neznámá krásná Jana Kasanová a v hlavní roli mladý Rudolf Jelínek /Muž v osidlech, Rukojmí v Bella Vista/, který měl snad již zde předurčeno stát se vhodným představitelem podobně dobrodružně akčních rolích v československé kinematografii. Pro tenhle film mám slabost ještě z jednoho důvodu - zčásti se natáčel v exteriérech velice blízko mého bydliště na východním Slovensku (Slovenský raj, Dedinky - Mlynky, Muráň). (95%)           "Píseň v sedle" zpívá Karel Duda - text písně Zdeněk Borovec. Hraje Orchestr Gustava Broma.                                      (deníček - Z československého filmu 50.let: Pestrá paleta žánrů)(8.2.2017)

• - Režijní debut Jindřicha Poláka a zároveň filmový debut Jana Přeučila. (M.B)

• - Stanislav Fišer namluvil Jana Přeučila. (pávek)

• - Komunistické vedenie požadovalo, aby bol film viac angažovaný a aby sa tam objavila aj skupina ľudí znázorňujúca Československý zväz mládeže. (Raccoon.city)