Smrt v sedle

Dobrodružný / Drama / Krimi / Western

Československo, 1958, 84 min

Kdo by od táboráků neznal ústřední píseň. "Seno a stáj, tak voní náš kraj, i do oblak máš tu blíž, a nad údolím, kde zdvihá se dým, dusot koní uslyšíš..." Myslím, že právě ta mírná naivita je ve filmu na místě. Je to prostě láska k dobrodružství, k boji s bezprávním, ke koním, k hrdinům bez bázně a hany, ba i k těm proradným padoušským skunkům, bez kterých by žádné opravdové dobrodružství nemohlo fungovat.(28.3.2013)

• vypravěč

Od samého počátku se mi hnusil parodický a poučný tón, stvrzený závěrečným zmoudřením jinošského hrdiny. Exteriéry sice byly snímány citlivě a Illínova hudba vnímavě korespondovala s dějem, ale přesto ten mentorsky vztyčený prst neustále hrozil a vše kazil. Ideologicky motivované nerozumění rodokapsové romantice, tomu, že i tento naivní model světa může být klíčem ke kráse skutečnosti, v jistých životních fázích přístupnější nad jiné, vážnější a hlubší, se stalo prvním a hlavním tématem, poselstvím tohoto filmu, a vše nedotažené, černobílé, ještě více zhrublo a snímek zredukovalo na pouhou agitační, didaktickou pomůcku.(28.9.2012)

Československý dobrodružný film o mladíkovi milujícího koně, ale ještě více literaturu o kovbojích z prostředí Divokého Západu. Tento mladý snílek se zaplete do skutečné loupeže a napomůže k dopadení pachatelů. V roli mladého fantasty Tomáše Boučka se představila začínající hvězda R. Jelínek, jehož charakteristický herecký styl zůstal po desítky let naštěstí nezměněn. Jeho velmi dobré jezdectví na koni mohl uplatnit i v jeho pozdějších filmech, zejména v roli nejlepšího československého agenta Jirky Hradce. Snímku bych vytkl příliš pomalé tempo, jež ještě více zpomaluje zasněná monologická citace z Rodokapsů, přiznávám, že jsem se nemohl dočkat, až dojde ke zločinu. Ve vedlejší roli jednoznačně nejvíc zaujal jakýsi vychovatel v hřebčíně, bývalý dragoun, ztvárněný nepřekonatelným J. Sovákem. Jeho typický komický styl v tomto případě dovedl k dokonalosti, takhle nějak si představuji Evžena Humla na vrcholu sil. Ostatní herecké osobnosti, jež se ve snímku objevují (R. Lukavský, M. Růžek, J. Beyvl, E. Dubský), už tolik pozornosti neupoutali, snad s výjimkou jedenadvacetiletého debutujícího J. Přeučila. Celkově se mi jeví snímek jako mírně podprůměrný, napětí nabízí pouze v závěru, jinak je spíše lyricky laděný. Přece jen R. Miličem krásně zachycená příroda evokující skutečný Divoký Západ, spolu s Jelínkovým a Sovákovým výkonem nedovolí jít pod tři hvězdy.(17.3.2015)

• nascendi

Venoval som pri dnešnej repríze pár pohľadov na film, ktorý bol pri svojej premiére nezaslúžene populárny. Nakoniec pri vtedajšej konkurencii sa ani niet čomu čudovať. Teraz je to už iba trápnosť nad trápnosť. Keby tam neboli kone a keby Jelínek nemal na sebe švédsku košeľu, tak je to na odpad. Aká romantika, aká nostalgia? Pche!(3.3.2015)

Mladý Tomáš (Rudolf Jelínek) se stará o koně v hřebčíně a rád sní o drsném, divokém Západě a jeho obyvatelích, o kterém čte v Rodokapsech. Všichni jej mají za fantastu a snílka a tak se rozhodnou na něj ušít menší maškarádu, oblečou se za kovboje a ukradnou hříbě, Tomáš jako správný kovboj se výdává v jejich stopách, ve stejný čas však dojde také k ozbrojené loupeži...Snímek režiséra Jindřich Poláka opravdu dýchá atmosférou starých časů, především díky zasazení příběhu do hřebčína a jeho okolí a je to takový československý western. Hlavní roli povedeně ztvárnil Rudolf Jelínek a ku pomoci měl další kvalitní české herce (Radovan Lukavský, Jiří Sovák, Eduard Dubský, Martin Růžek). Příběh samozřejmě není bůvíco, ale je přesně v duchu Rodokapsových příběhů a to je na něm sympatické. Je to totiž takový příjemný, odpočinkový film, který dokáže zažehnout touhu po dobrodružství v klukovi každého věku.(14.9.2014)

• - Film si do kín prišlo pozrieť vyše tri milióny divákov. (Raccoon.city)

• - Domovským prostredím hrdinov filmu sa stala Výskumná stanica pre chov koní vo Slatiňanoch, preto sa celoštátne slávnostná premiéra konala v Pardubiciach. (Raccoon.city)

• - Stanislav Fišer namluvil Jana Přeučila. (pávek)