Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Scénář: Willard Huyck, Gloria Katz .. Určitě nejslabší dílek původní trilogie (v současné tetralogii si ovšem stojí o něco lépe). Rozjezd je sice neskutečně hravý, ale jakmile osádka letu ztroskotá v podhůří Himalájí a objeví se nevýrazní protivníci spolu s přeřazením na temnou okultní stránku není to prostě nějak ono. Nelze ovšem upřít snahu Spielberga udělat z filmu neskutečné hravou a svižnou zábavu, mnohé pasáže jsou opravdu výborné (důlní vozíky jsou legendární), ale příběhová náplň, která jednotlivé části spojuje, není tak lahodná jako v jiných dílech. Zápletka prostě není tak chutná - přiznám bez mučení, že nacisti, jako protihráči mi prostě chybějí. 90%.(21.10.2007)

Nedá se říct, že by film nudil, ale když se podíváte na Raiders of the Lost Ark a Last Crusade, rozhodně jejich kvalit nedosahuje. 4* dávám za protivný ženský protějšek. Ten ječící vřešťan filmu vcelku ubral na hodnocení, ale mé názory evidentně nesdílí Spielberg, který si toho vřešťana před oltářem ochočil:). A co bych dále vytknul, pro menší publikum je to moc strašidelný, ale fakt. Jako malej jsem se u toho vážně bál (hlavně u scény, jak jednoho Inda spouštějí do jícnu). Film se mi líbil méně, protože v něm jde o něco jiného, než v obou zbývajících - tady zachraňuje vesnici jako Mojžíš, ale v obou dalších dílech je to onen starý dobrý prašivec Jones.(23.10.2006)

Slavný archeolog oprášil svůj bič podruhé a dostává se společně po krátkém extempóre s uřvanou společnicí a malým obdivovatelem do Indie. První díl stanovil základní principy dobrodružství s Indiana Jonesem a chrám zkázy se tak v této úspěšné trilogii jeví spíše jako experiment. Hned úvodní scéna spíše svádí k parodii Jamese Bonda, dále uvidíme Indyho v netradičních pózách (uhodit dítě - no tohle), ale jak už to tak bývá, vše dobře dopadne. Vlastně nebýt toho krásně vystupňovaného konce vozíky-most-krokodýli, musel bych s hvězdičkami vynakládat trochu skromněji. I tak je však druhý díl prošpikován vtipnými hláškami (skutečné inferno cynismu naleznete v pasáži klesající stěny uprostřed slizkého hmyzu), svižnou akcí a především charismatickým Fordem. Zmizeli i nacisté a jejich místo zaujaly starobylé kultury, kteří by byli ochotni kvůli náboženským neshodám shodit Indyho do jámy pekelné. V tomto směru pro mě asi největší zklamání. Ještě, že tento experiment byl podpořen pilířy, jenž se od prvního dílu nezměnily. [Přesná stopáž: 113 min](25.12.2007)

Velká láska z dětství, pro kterou mi v pokročilejším věku (přes 20 let) zůstala pouze slabost, když jsem si uvědomila, že je miláček hrozně infantilní, uječený a má sklon nejdříve jednat - na přemýšlení mu jaksi nezbývá čas. Ale co, pro návrat do lehce předpubertálního věku není lepší způsob, než se na gauči přitulit právě k tomuhle celuloidovému mazlíkovi;-). Nemůžu jít pod 80%, to se dětským láskám nedělá!(6.11.2011)

Dle mého názoru nejlepší Indy. Neoslovil mě pouze dokonalou honičkou na kolejích, ale pro mě nejpřitažlivějším prostředím a vtipy, které se mi zde líbily ze všech tří dílů nejvíc. To, že vás to nenudí ani vteřinu je samozřejmostí a devízou každého Indiana Jonese a v Chrámu zkázy to platí dvojnásob. Navíc velevýborná Williamsova rondová skladba Parade of the Slave Children. A co se týče nejlepší scény jednoznačně KAALIIMAA!!!(16.2.2006)

• - Nechybělo ale moc a Steven Spielberg ji nikdy nepotkal, protože první volbou pro její roli byla Sharon Stone. (don corleone)

• - Vychlazené mozečky opiček byly vyrobeny z pudinku a malinového sirupu. (don corleone)

• - Když byl film uveden do kin byl označen jako rasistický. (don corleone)