Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Slavný archeolog oprášil svůj bič podruhé a dostává se společně po krátkém extempóre s uřvanou společnicí a malým obdivovatelem do Indie. První díl stanovil základní principy dobrodružství s Indiana Jonesem a chrám zkázy se tak v této úspěšné trilogii jeví spíše jako experiment. Hned úvodní scéna spíše svádí k parodii Jamese Bonda, dále uvidíme Indyho v netradičních pózách (uhodit dítě - no tohle), ale jak už to tak bývá, vše dobře dopadne. Vlastně nebýt toho krásně vystupňovaného konce vozíky-most-krokodýli, musel bych s hvězdičkami vynakládat trochu skromněji. I tak je však druhý díl prošpikován vtipnými hláškami (skutečné inferno cynismu naleznete v pasáži klesající stěny uprostřed slizkého hmyzu), svižnou akcí a především charismatickým Fordem. Zmizeli i nacisté a jejich místo zaujaly starobylé kultury, kteří by byli ochotni kvůli náboženským neshodám shodit Indyho do jámy pekelné. V tomto směru pro mě asi největší zklamání. Ještě, že tento experiment byl podpořen pilířy, jenž se od prvního dílu nezměnily. [Přesná stopáž: 113 min](25.12.2007)

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%.(16.10.2006)

„Bali Mangthi Kali Ma. Shakthi Degi Kali Ma. Kali ma... Kali ma... Kali ma, shakthi deh!“ Temple of Doom se v ledasčem liší od ostatních dílů série, ať už třeba muzikálovým úvodem, absencí nacistických / komunistických padouchů (Mola Ram byl evidentně jen kryptofašista, co umí chytnout za srdce), či nehmotným objednatelem Indyho archeologických služeb (Šiva). Spielberg mohl občas odložit ten špalík Kulatého Kraťase na plynu své dětinskosti (maharadžova voodoo figurka s kloboukem, snowrafting), ale to by pak už nebyl on. O třídu lepší než Království lebky z Crystalexu Nový Bor..(1.9.2008)

Už od dvanácti let je Chrám zkázy můj nejoblíbenější dobrodružný film. Dobyvatelé i Poslední křížová výprava jsou fajn a taktéž 5* filmy, ale Indiho dobrodružství z Indie je prostě moje srdcovka. Je to asi nejdrsnější díl série (scéna se srdcem, uřezané prsty, děti pracující v dolech, opičí mozečky...) ale podle mě zároveň i nejvtipnější (to hlavně díky výstupům Kate Capshaw). A zatímco z ostatních dílů si vybavím jednu dvě scény, tady jich mám několik. I když několik scén balancuje na hranici únosnosti, tak je Temple of Doom tím nejlepším co lze v žánru vidět a podle mě se ,,samozřejmě" jedná o nejlepší díl této skvělé dobrodružné ságy (navzdory všeobecnému mínění...).(19.5.2006)

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +Indy je zpět, místy vtipnější a zábavnější, celkově odlehčenější, hudba a závěrečná půlhodinka -slabší obsazení, zápletka i záporák, místy o dost nudnější/// O něčem už vypovídá fakt, že z tohoto Indyho si pamatuji jen úvodní scénku s protijedem a závěrečnou jízdu na kolejích v nákladním vozíku. V prostřední části jsem se docela nudil. Kate Capshaw mě moc nezaujala a Amirsh Puri jako záporák taky žádná sláva. Je poznat, že to je ten slabší díl, přesto by ste ho neměli vynechat. Poslední půlhodina je opravdu nabítá akcí, je dost zábavná a taky díky ní si chrám zkázy zaslouží 4*. Jo a líbil se mi ten klučina co Indymu pomáhal :-)/// Celkem 73%///(30.7.2008)

• - Pro pád z mostu bylo vytvořeno celkem 14 figurín, které z něj nechali filmaři spadnout. Všechny měly bateriemi poháněné ruce a nohy, aby vypadal pád co nejvíc reálně. (don corleone)

• - Vzhledem k tomu, že lanový most přes řeku byl reálný a při závěrečném boji nešlo o žádný trik, netroufnul si Spielberg po mostě chodit. Raději ho objížděl dva kilometry. Stejně tak většina záběrů se pak odehrává v jeho první nebo poslední třetině, filmaři měli strach na něj vstoupit hlouběji. (don corleone)

• - Neboť Indiana Jones a Chrám Zkázy obsahoval spoustu kontroverzních scén s drastickým pojetím (na tehdejší produkci), byl tento snímek v USA hlavním podnětem k zavedení ratingu PG-13 (rodičům se důrazně doporučuje, aby své děti mladší 12 let na film doprovázeli). (Honzíno)