Indiana Jones a Chrám zkázy

Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Mám pocit, že Spielberg se nechal svést pozlátkem a zapomněl, že magie Indyho je stejnou měrou dílem akce a příběhu. Prvního je v Chrámu zkázy dostatek (ba možná až přebytek), ale druhé je velkou slabinou. Celé je to postaveno až příliš přímočaře, bez skutečné gradace a jakéhokoli patrnějšího zlomu. Prostředí působí dosti fádním a kulisovým dojmem, takže vše musí zachraňovat božský Harrison a jeho chlapácké charisma. Další problémem je pro mne uřvaná nádhera Kate Capshawová, kterou bych, ač ženy zásadně nebiju, nejradši zfackoval. Její role je jaká je, odehraná je výborně, ale nesedí mi. A ještě jednu ránu na prdku pro toho malého rákosníčka, který je typicky infantilní úlitbou dětskému divákovi. I přesto přinejmenším scéna hostiny a několik dalších sekvencí činí i druhé Jonesovo dobrodružství nezapomenutelným.(18.4.2004)

Chrám zkázy je trochu horší než ostatní díly a je místy opravdu až moc zaměřený na prvoplánovité šoky a nechutnosti, a stejně tak se o něm dá říct že je na rozdíl od ostatních hodně komorní, vázaný na jediné místo... ale pořád je to sakra Indiana Jones a ostatní dobrodružné filmy mu i tak nesahají nesahají ani po podrážky jeho zaprášených bot! 910(10.5.2006)

Už od dvanácti let je Chrám zkázy můj nejoblíbenější dobrodružný film. Dobyvatelé i Poslední křížová výprava jsou fajn a taktéž 5* filmy, ale Indiho dobrodružství z Indie je prostě moje srdcovka. Je to asi nejdrsnější díl série (scéna se srdcem, uřezané prsty, děti pracující v dolech, opičí mozečky...) ale podle mě zároveň i nejvtipnější (to hlavně díky výstupům Kate Capshaw). A zatímco z ostatních dílů si vybavím jednu dvě scény, tady jich mám několik. I když několik scén balancuje na hranici únosnosti, tak je Temple of Doom tím nejlepším co lze v žánru vidět a podle mě se ,,samozřejmě" jedná o nejlepší díl této skvělé dobrodružné ságy (navzdory všeobecnému mínění...).(19.5.2006)

No, bavil jsem se zase královsky, ale musím uznat že se mi jak Dobyvatelé ztracené archy, tak Chrám zkázy opět brzo vypaří z paměti (až na tu lahůdkovou hostinu). Ze čtvrtého dílu už si taky nevybavím jedinou scénu, příkladem dokonalého vtipného dobrodružství je pro mě prostě Poslední křížová výprava, kterou si naopak pamatuji snad celou, nebo Zemeckisova Honba za diamantem. Chrám - 8/10(11.2.2006)

Vydloubané oči v poledním menu a opičí mozečky jako závdavek? Děkuji nechci. Stejně tak byla hnusná ta ovesná kaše, kterou tam pojídal ten anorektický Ind, stejně tak mě štval smrad z toho slona, na kterým se klátila Kate Capshaw, stejně tak mě děsí vyrvaná srdce v rukou tlustého indického šovinisty. Přesto všechno, i když mi tento film rozhodil idylické dětství, dávám pět hvězd, protože takový první kontakt s americkým velkofilmem nejde nezažít.(10.5.2011)

• - Tři hlavní postavy jsou pojmenovány podle psů: Short Round podle psa scénáristy Willarda Huycka, Willie podle psa Stevena Spielberga a Indiana podle psa George Lucase. (Kulmon)

• - Neboť Indiana Jones a Chrám Zkázy obsahoval spoustu kontroverzních scén s drastickým pojetím (na tehdejší produkci), byl tento snímek v USA hlavním podnětem k zavedení ratingu PG-13 (rodičům se důrazně doporučuje, aby své děti mladší 12 let na film doprovázeli). (Honzíno)

• - Ve scéně, kde je Indiana Jones (Harrison Ford) na páse s kameny v dole, je v záběru těsně před tím, než je z jeho voodoo panenky vytáhnuta dýka, velice blízko válci na drcení kamene - jeho klobouk již hází stín na onen válec. Ve chvíli, kdy Mrňous vytáhne dýku z panenky, tak následují záběry nejprve na obličej, kde je vidět, že se postava vrátila o pár desítek centimetrů zpět, a poté obraz z dálky, kde je Indiana ještě mnohem dál v bezpečí od válce. (johnnymay)