Indiana Jones a Chrám zkázy

Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Spielbergova technicky brilantní dobrodružná podívaná. První čtvrthodina je jedna velká geniální akce počínající přetahováním o diamant v klubu a končící skokem z neovladatelného letadla na nafukovacím člunu někde v Himálaji. Pak děj nabere ponurý ráz a přejde v paláci v odpuzující hodokvas s brouky, opičími mozečky a polévkou s očními bulvami. A už je zde po cestě nebezpečnou podzemní chodbou s padajícími šavlovými stropy barbarská slavnost v Chrámu zkázy (inspirovaná slavným filmem Gunga Din 1939) a ve finále neskutečná filmová honička v podzemí a na důlních vozících a pak bitka na visutém lanovém mostě. Kali Ma. Trailer je i na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/8642-indiana-jones-a-chram-zkazy-indiana-jones-and-the-temple-of-doom/videa/(14.9.2009)

Indiana Jones hned na začátku strhujícího dobrodružného filmu vypije jed, později omamnou látku zvanou Krev Kálí. Ale čekají na něj i další adrenalinové zážitky - vražedné pasti, úkladní zabijáci, přelet Himálajemi letadlem bez pilota, vodní slalom na raftu, souboj na lanovém mostě, úžasná jízda na důlním vozíku a vrcholem je pak scéna s odporným hmyzem v tajných chodbách. Takhle má vypadat správný dobrodružný film a je smutné, že filmařům se Spielbergův dokonalý kousek nedaří překonat ani po dlouhých dekádách.(24.10.2010)

"Nejbondovštější" Indy. A to nejen kvůli parádní úvodní sekvenci či "Chobotničkovským" lokacím, ten posun v akčnosti a sebevědomí je zřetelný. Ale spolu s výrazně temnější atmosférou to byl důvod, proč jsem tenhle díl nemíval tolik rád. Humanistický motiv záchrany dětí mi navíc k zdravě egoistickému archeologovi příliš nesedl, o módní dětské figurce nemluvě. Ten film má ale úžasný spád, dynamiku, fantastické scény, parádní humor a ve vztahu s "Indy-Girl" to ze všech dílů jiskří asi nejvíc.(28.9.2005)

Už od dvanácti let je Chrám zkázy můj nejoblíbenější dobrodružný film. Dobyvatelé i Poslední křížová výprava jsou fajn a taktéž 5* filmy, ale Indiho dobrodružství z Indie je prostě moje srdcovka. Je to asi nejdrsnější díl série (scéna se srdcem, uřezané prsty, děti pracující v dolech, opičí mozečky...) ale podle mě zároveň i nejvtipnější (to hlavně díky výstupům Kate Capshaw). A zatímco z ostatních dílů si vybavím jednu dvě scény, tady jich mám několik. I když několik scén balancuje na hranici únosnosti, tak je Temple of Doom tím nejlepším co lze v žánru vidět a podle mě se ,,samozřejmě" jedná o nejlepší díl této skvělé dobrodružné ságy (navzdory všeobecnému mínění...).(19.5.2006)

„Sú tu dve nahé mŕtvoly!“ – „To ich mám ísť obliecť?“ Hoci sám režisér Steven Spielberg po rokoch od premiéry INDIANA JONESA A CHRÁMU SKAZY povedal, že s temnou dvojkou (ktorá je v skutočnosti prequel k DOBYVATEĽOM STRATENEJ ARCHY, odohráva sa totiž rok pred ňou) príliš spokojný nie je, rozhodne je to strhujúca akčná jazda nielen (ale aj) na banských vozíkoch. A mne osobne práve až hororové ladenie sedelo možno o štipku viac, ako DOBYVATELIA, ktorí ma pravdupovediac nikdy až tak nebrali. Morbídny humor, poriadne hlášky, iskrenie medzi hercami (Ford verzus Capshawová), rada nezabudnuteľných scén (úvodný jed, brilantne zrežírovaná scéna veľkolepej hostiny á la opičí mozoček, most), exotická výprava a svižné tempo (druhá polovička dvojhodinového je prakticky nonstop akčnou scénou!), robia z CHRÁMU SKAZY dokonalú hollywoodsku zábavu, jedna radosť dýchajúcu hollywoodskymi 80. rokmi. A v ktorom inom Spielbergovom filme niekto niekomu rukou vytrhne srdce priamo z hrude?(1.11.2004)

• - Ve scéně kdy Short Round (Jonathan Ke Quan) zkouší, jestli je most pevný a propadne se dolu, tak můžeme zřetelně vidět lana, která ho drží za ruce, aby opravdu nespadl. (OndrejKW)

• - Spoiler: Počet mŕtvych: 43, z toho 20 zabil Indiana Jones (Harrison Ford). (WalterIK7)

• - Neboť Indiana Jones a Chrám Zkázy obsahoval spoustu kontroverzních scén s drastickým pojetím (na tehdejší produkci), byl tento snímek v USA hlavním podnětem k zavedení ratingu PG-13 (rodičům se důrazně doporučuje, aby své děti mladší 12 let na film doprovázeli). (Honzíno)