Indiana Jones a Chrám zkázy

Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Dříve tento snímek působil zábavně a temně, ale po delším čase se skoro neustále směji při zadních projekcích u některých scén nebo šílené fádnosti "triků" (to mluvím hlavně o scéně s krokodýli...). Přesto je Indianova druhá pouť zajímavou ukázkou nové zkušenosti, která se naskýtá nejen jemu, ale i Stevenu Spielbergovy, který ochutnává trochu temnější svět než je zvyklí. Harrison Ford je jediný pravý Indiana Jones a to ví naprosto každý, takže k němu není prostě co říct. Pro fanoušky Indyho povinnost, pro ostatní bych to raději nedoporučoval, aby se pouze a jen nesmáli:). Kdysi jsem tento komentář měl napsaný jinak a lépe, ale zmizel, takže teď už se nebudu dál rozepisovat.(1.6.2004)

Tenhle díl trochu zchladil moje nadšení z jedničky. Jako by ho Spielberg netočil po třech letech ale po deseti. Prostější příběh, jednodušší charaktery, temnější ladění a víc vtípků. A místo hajlujcí opičky tam máte jinou, jejíž mozeček funguje jako dezert v té slavné "hostině". Chyběli mi nacisti, dospělejší pohled i Marion (co kdybysme se jí dočkali ve čtyřce?).(13.2.2003)

Tehdy jsem šel s kamarádem na Tarzana...film se nedostavil a tak hodné boskovické kino opatřilo náhradní program...TOHLE! Zaplaťpánbu. Moje první setkání se Stevenem Spielbergem a už takhle silné. Indy vs. bojovníci s velkými turbany mě rozesmáli, vyrvané srdce zase vyděsilo, prostě dokonalá zábava!(9.5.2003)

„Sú tu dve nahé mŕtvoly!“ – „To ich mám ísť obliecť?“ Hoci sám režisér Steven Spielberg po rokoch od premiéry INDIANA JONESA A CHRÁMU SKAZY povedal, že s temnou dvojkou (ktorá je v skutočnosti prequel k DOBYVATEĽOM STRATENEJ ARCHY, odohráva sa totiž rok pred ňou) príliš spokojný nie je, rozhodne je to strhujúca akčná jazda nielen (ale aj) na banských vozíkoch. A mne osobne práve až hororové ladenie sedelo možno o štipku viac, ako DOBYVATELIA, ktorí ma pravdupovediac nikdy až tak nebrali. Morbídny humor, poriadne hlášky, iskrenie medzi hercami (Ford verzus Capshawová), rada nezabudnuteľných scén (úvodný jed, brilantne zrežírovaná scéna veľkolepej hostiny á la opičí mozoček, most), exotická výprava a svižné tempo (druhá polovička dvojhodinového je prakticky nonstop akčnou scénou!), robia z CHRÁMU SKAZY dokonalú hollywoodsku zábavu, jedna radosť dýchajúcu hollywoodskymi 80. rokmi. A v ktorom inom Spielbergovom filme niekto niekomu rukou vytrhne srdce priamo z hrude?(1.11.2004)

Scénář: Willard Huyck, Gloria Katz .. Určitě nejslabší dílek původní trilogie (v současné tetralogii si ovšem stojí o něco lépe). Rozjezd je sice neskutečně hravý, ale jakmile osádka letu ztroskotá v podhůří Himalájí a objeví se nevýrazní protivníci spolu s přeřazením na temnou okultní stránku není to prostě nějak ono. Nelze ovšem upřít snahu Spielberga udělat z filmu neskutečné hravou a svižnou zábavu, mnohé pasáže jsou opravdu výborné (důlní vozíky jsou legendární), ale příběhová náplň, která jednotlivé části spojuje, není tak lahodná jako v jiných dílech. Zápletka prostě není tak chutná - přiznám bez mučení, že nacisti, jako protihráči mi prostě chybějí. 90%.(21.10.2007)

• - Ve scéně, kdy je Willie (Kate Capshaw) připravena na obětování a otevře se brána do lávové jámy, lze slyšet při zvuku otevření brány také zvuk zapnutí světelného meče. V této scéně se vůbec vyskytuje více zvuků spojených s Hvězdnými válkami (zapnutí světelného meče, otevírání dveří z Trade Federation Ship z Epizody I, atd.). Na obou sériích Jonese i SW pracoval George Lucas a také jeho společnosti LucasArts (film) a Skywalker Sound (zvuk) - zejména pak zvukař Ben Burtt. (johnnymay)

• - Film se měl původně jmenovat Indiana Jones a chrám smrti. (Kulmon)

• - Ve scéně zhruba v čase 48:00, jde Indy (Harrison Ford) navštívit do pokoje Willie (Kate Capshaw), která má na sobě řetízek a náušnice. O chvíli později, kdy se oba vrátí do svých pokojů a Indyho začne v jeho pokoji škrtit padouch, si jde na něj postěžovat Willie, která už  na sobě žádné šperky nemá. (OndrejKW)