Indiana Jones a Chrám zkázy

• slovenský

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Dle mého názoru nejlepší Indy. Neoslovil mě pouze dokonalou honičkou na kolejích, ale pro mě nejpřitažlivějším prostředím a vtipy, které se mi zde líbily ze všech tří dílů nejvíc. To, že vás to nenudí ani vteřinu je samozřejmostí a devízou každého Indiana Jonese a v Chrámu zkázy to platí dvojnásob. Navíc velevýborná Williamsova rondová skladba Parade of the Slave Children. A co se týče nejlepší scény jednoznačně KAALIIMAA!!!(16.2.2006)

Scénář: Willard Huyck, Gloria Katz .. Určitě nejslabší dílek původní trilogie (v současné tetralogii si ovšem stojí o něco lépe). Rozjezd je sice neskutečně hravý, ale jakmile osádka letu ztroskotá v podhůří Himalájí a objeví se nevýrazní protivníci spolu s přeřazením na temnou okultní stránku není to prostě nějak ono. Nelze ovšem upřít snahu Spielberga udělat z filmu neskutečné hravou a svižnou zábavu, mnohé pasáže jsou opravdu výborné (důlní vozíky jsou legendární), ale příběhová náplň, která jednotlivé části spojuje, není tak lahodná jako v jiných dílech. Zápletka prostě není tak chutná - přiznám bez mučení, že nacisti, jako protihráči mi prostě chybějí. 90%.(21.10.2007)

Měkký klobouk, kožená bunda i bič jsou zpět. Ford s šarmem souseda odnaproti se vrací, a ač první dobrodružství rozjel tenhle archeolog ve velkém stylu, o úsečné sarkasmy a velmi dobře natočenou akci nepřijdeme ani nyní. Kupříkladu honička na důlních vozících patří mezi hvězdný okamžik druhého indianovského dobrodružství. Stejně vymazlená je i scéna na visutém mostě vysoko nad hladovými aligátory. Přesto mi tohle druhé temné dobrodružství, ve kterém se představuje Spielbergova manželka Kate Capshaw, sedí z původní trilogie určitě nejméně. Můžou za to mimo jiné i slabší kulisy a bohužel i příběh, celková uječenost i přetlak hlušších míst.(9.7.2016)

Určitě je to největší slabota Jonesovské trilogie. Chytrost příběhu zde ustupuje ve prospěck akce, takže postavy a zápletka jsou skečovité a slouží jako pozadí pro akci. Takhle natočený Happy End nepovažuji za šťastnou volbu, takhle si to určitě vymyslel Lucas, ten má takové kýčovité nápady. Ale akce je super. Film je určitě stokrát lepší než nějaká mumie.(19.2.2005)

Jestli jste si archeologa představovali jako pána, který neustále vysedává u starověkých spisů a z různých koláčů se mu zadek nevejde na židli, tak vás Steven Spielberg již podruhé vyvede z omylu. Archeolog v jeho podání je chlapík, kterého boží prozřetelnost srazí k zemi, aby pomohl indické vesnici. Chrám zkázy je podle mého nejslabší díl série, tím ovšem nechci říct, že by se jednalo o špatný film. To rozhodně ne. Zřejmě je to tím, že se Spielberg rozhodl mnohem více tlačit na hororovou pilu, která nefunguje a na komediální, která šlape jako hodinky ze Švýcarska. Filmu také rozhodně neprospělo, že se odehrává v jediném chrámu a nemá tak pořádný rozmach a hlavně jako záporáci chybí klauni v šedivých uniformách. Prostě to není ono, když Indy řeže opáleného otrokáře, jako když dělá zubní úpravu árijským vojákům. Přesto jsem se dobře bavil. Takže dávám 4*, protože je to tak staromilsky a béčkově natočené s velkou láskou a tunou nadhledu(9.10.2007)

• - Spielberg prohlásil, že tento díl z trilogie o Indianovi Jones, je jeho nejmíň oblíbený, ale má k němu citovou vazbu, protože při natáčení potkal svou budoucí ženu Kate Capshaw. (don corleone)

• - V úvodu filmu se hlavní hrdinové ocitnou v letadle, ze kterého posléze vyskočí piloti a vypustí všechen letecký benzín. Letadlo však následně narazí do skály a exploduje. (Hans.)

• - Když zpěvačku Willie Scott (Kate Capshaw) vedou do klece, aby ji poslali do lávy, tak má na krku náhrdelníky. Jakmile je spoutaná v kleci, tak na krku nemá nic. (OndrejKW)