Indiana Jones a Chrám zkázy

• USA Indiana Jones and the Temple of Doom (více)
Trailer 1

Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, což se Indianovi a jeho společníkům nevyplatí. Piloti ze stroje vyskočí na padácích, když předtím vypustili z letadla všechno palivo. Hrozí katastrofa v podobě nárazu stroje do okolních hor. Indiana si však poradí. Společně se svými průvodci vyskočí z letadla v gumovém nafukovacím člunu, který je nejenom úspěšně dopraví na zem, ale díky tomu, že dopadne do řeky, je dopraví i do Indie. Indiana by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místní vesničané ho však požádají o pomoc v podobě záchrany vesnice. Vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli totiž vesnici její kouzelný kámen, který vesničanům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se se svými průvodci do chrámu vypraví a zde brzy zjistí, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívají bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledají poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snaží najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutí v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snaží udělat oběti své krvelačné bohyni... (TV Prima)

Trailer 1

Tosim

Tehdy jsem šel s kamarádem na Tarzana...film se nedostavil a tak hodné boskovické kino opatřilo náhradní program...TOHLE! Zaplaťpánbu. Moje první setkání se Stevenem Spielbergem a už takhle silné. Indy vs. bojovníci s velkými turbany mě rozesmáli, vyrvané srdce zase vyděsilo, prostě dokonalá zábava! ()

Marigold

Mám pocit, že Spielberg se nechal svést pozlátkem a zapomněl, že magie Indyho je stejnou měrou dílem akce a příběhu. Prvního je v Chrámu zkázy dostatek (ba možná až přebytek), ale druhé je velkou slabinou. Celé je to postaveno až příliš přímočaře, bez skutečné gradace a jakéhokoli patrnějšího zlomu. Prostředí působí dosti fádním a kulisovým dojmem, takže vše musí zachraňovat božský Harrison a jeho chlapácké charisma. Další problémem je pro mne uřvaná nádhera Kate Capshawová, kterou bych, ač ženy zásadně nebiju, nejradši zfackoval. Její role je jaká je, odehraná je výborně, ale nesedí mi. A ještě jednu ránu na prdku pro toho malého rákosníčka, který je typicky infantilní úlitbou dětskému divákovi. I přesto přinejmenším scéna hostiny a několik dalších sekvencí činí i druhé Jonesovo dobrodružství nezapomenutelným. ()

Enšpígl

Ono to není tak známý, ale mnozí z vás to asi tuší. Tu scénu jak Indy skáče z letadla s raftovým člunem, protože padáky nejsou tak běžnou výbavou letadel jako raftový čluny, okopíroval Spielberg ode mě !! Já vždycky když někam letím, třeba do Španělska, koupím si letenku na let Praha - Lisabon a nad Španělskem pak vytahuju raftovej člun, poprosím letušku aby mě otevřela dveře a skáču i se člunem do Španělska, k smrti totiž nesnáším pasový kontroly. ()

Cervenak

Najslabší Indy, s hromadou filmárskych chýb (trebárs pri scéne na mostíku nad priepasťou sa medzi zábermi dramaticky mení vzdialenosť medzi Indym a indickými hrdlorezmi), ale stále je to skvostná zábava. Videl som to 5-krát v kine a zakaždým som pri naháňačke na "huntoch" brzdil nohami o sedadlo predo mnou ;-). ()

Matty

Takřka hororové ladění a opatrné nakládání se závažnými tématy (dětské utrpení) po zkušenostech s jedničkou odrazuje, ale kdo obojí akceptuje, nedostane příležitost se nudit. Co do počtu dechberoucích diváckých atrakcí jde navíc o jeden z nejbohatších dílů (důlní vozíky!). 90% Zajímavé komentáře: kiddo, Decker, Jinny ()

• D.R. Nanayakkara, který ztvárnil indického šamana, neuměl ani slovo anglicky. Své repliky pronášel foneticky, napodobováním Stevena Spielberga, který mu napovídal. Pauzy mezi jeho replikami tedy nebyly kvůli dramatickému efektu, ale spíše kvůli čekání na další nápovědu. (don corleone)
  • Celosvětová premiéra proběhla 8. května 1984 ve Westwoodu. (Varan)
  • Scéna, v níž na Indiana Jonese (Harrison Ford) ke konci filmu vyběhnou dva padouši se šavlemi a on s úšklebkem sáhne pro pistoli do pouzdra, které se ukáže být prázdné, odkazuje na známou scénu v Dobyvatelích ztracené archy (1981), v níž Indy znuděně zastřelí podobného padoucha se šavlí. Indyho úšklebek naznačuje, jako by si na tento moment vzpomněl. To ale není možné, jelikož se film ve skutečnosti odehrává rok před Dobyvateli ztracené archy. (SeanBean)

Související novinky

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!…