Indiana Jones a Chrám zkázy

Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Pravděpodobně nejtemnější díl celé série. Nejsou zde sice takové archeologické hádanky, jako ve zbylých třech dílech, ale stále jde o našeho dobrého Indiho s několika podařenými hláškami, spoustou dobré akce, touhou po objevování nepoznaného a ochotou pomoci v nouzi. Takový je Indiana Jones. 80%(3.11.2010)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Spielbergova technicky brilantní dobrodružná podívaná. První čtvrthodina je jedna velká geniální akce počínající přetahováním o diamant v klubu a končící skokem z neovladatelného letadla na nafukovacím člunu někde v Himálaji. Pak děj nabere ponurý ráz a přejde v paláci v odpuzující hodokvas s brouky, opičími mozečky a polévkou s očními bulvami. A už je zde po cestě nebezpečnou podzemní chodbou s padajícími šavlovými stropy barbarská slavnost v Chrámu zkázy (inspirovaná slavným filmem Gunga Din 1939) a ve finále neskutečná filmová honička v podzemí a na důlních vozících a pak bitka na visutém lanovém mostě. Kali Ma. Trailer je i na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/8642-indiana-jones-a-chram-zkazy-indiana-jones-and-the-temple-of-doom/videa/(14.9.2009)

Chrám zkázy mnozí považují za nejslabší článek série o nehroženém archeologovi Indiana Jonesovi. Dovolím si nesouhlasit. Pranic mi nevadí, že na mém štědrém hodnocení se pravděpodobně podepisuje i nostalgická vzpomínka na velké plátno, kde na mě coby mladého kluka ohromně zapůsobila pestrobarevná exotika nepřístupných dálek, úžasných přírodních lokací, přítomnost atraktivních žen, dynamika nápaditých akčních scén, ironická nadsázka a množství vtipných hlášek. Druhý díl je nejrozpohybovanější a nejakčnější s nepřehlédnutelně hororovým tónováním. V 80. letech působily scény typu dechberoucí honičky důlními vozíky jako zjevení a vyvolávaly bezmezné nadšení publika. Ostatně tyto scény jsou působivé dodnes. Kinematografie bombastických triků a atrakcí se pochopitelně, jak šel čas, dostala na mnohem vyšší úroveň, ale své kouzlo si pro mě Chrám zkázy uchovává. Charaktery jsou vedle stálice Indyho nejslabším článkem filmu, ale ostatní složky filmu tenhle handicap úspěšně vyrovnávají. U podobného druhu dobrodružných filmů se nepohoršuji nad naivitou a snahou útočit na první signální. Má to styl, nadhled a tradičně výbornou režii. Není to nic víc a nic méně než kvalitní dobrodružná zábava a těch 90 % celkového dojmu nelituji. Snad jen zamrzí, že Spielberg si půvabnou Kate Capshaw ukradl pro sebe a spoutal ji prstýnkem. Stevovi sice musím přiznat dobrý vkus, ale věřím, že kdyby energii, kterou vrhla na plození dětí a společenskou prezentaci famílie, věnovala hereckému řemeslu, mohla ještě ledascos dokázat.(5.1.2019)

Soundtrack John Williams: 1. Anything Goes [2:53] ,2. Fast Streets of Shanghai [3:42] ,3. Nocturnal Activities [5:56] ,4. Short Round's Theme [2:31] ,5. Children in Chains [2:45] ,6. Slalom on Mt. Humol [2:25] ,7. The Temple of Doom [3:00] ,8. Bug Tunnel and Death Trap [3:31] ,9. Slave Children's Crusade [3:25] ,10. The Mine Car Chase [3:42] ,11. Finale and End Credits [6:19],(27.5.2011)

Měkký klobouk, kožená bunda i bič jsou zpět. Ford s šarmem souseda odnaproti se vrací, a ač první dobrodružství rozjel tenhle archeolog ve velkém stylu, o úsečné sarkasmy a velmi dobře natočenou akci nepřijdeme ani nyní. Kupříkladu honička na důlních vozících patří mezi hvězdný okamžik druhého indianovského dobrodružství. Stejně vymazlená je i scéna na visutém mostě vysoko nad hladovými aligátory. Přesto mi tohle druhé temné dobrodružství, ve kterém se představuje Spielbergova manželka Kate Capshaw, sedí z původní trilogie určitě nejméně. Můžou za to mimo jiné i slabší kulisy a bohužel i příběh, celková uječenost i přetlak hlušších míst.(9.7.2016)

• - Když zpěvačku Willie Scott (Kate Capshaw) vedou do klece, aby ji poslali do lávy, tak má na krku náhrdelníky. Jakmile je spoutaná v kleci, tak na krku nemá nic. (OndrejKW)

• - Při cestě džunglí do chrámu má zpěvačka Willie Scott (Kate Capshaw) v některých scénách nehty namalované a jindy zase ne. (Beo.wulf)

• - Film vydělal celosvětově 333 miliónů, což z něho dělá nejméně úspěšný díl ságy. (Reiniš)