Indiana Jones a Chrám zkázy

Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones a Chrám skazy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Vydloubané oči v poledním menu a opičí mozečky jako závdavek? Děkuji nechci. Stejně tak byla hnusná ta ovesná kaše, kterou tam pojídal ten anorektický Ind, stejně tak mě štval smrad z toho slona, na kterým se klátila Kate Capshaw, stejně tak mě děsí vyrvaná srdce v rukou tlustého indického šovinisty. Přesto všechno, i když mi tento film rozhodil idylické dětství, dávám pět hvězd, protože takový první kontakt s americkým velkofilmem nejde nezažít.(10.5.2011)

Chrám skazy je vynikajúci. A teraz nehovorím o druhom diely (chronologicky vlastne prvom, ale to je fuk, keď to na sériu žiadny dopad nemá a dokopy to nikoho ani nezaujíma), ale hovorím o perfektných kulisách Chrámu skazy. Väčší rozpočet je vidno, efektami sa už toľko nešetrí a to isté platí aj o humore. Zatiaľ čo Dobyvatelia mali vtipne akčné scény, u Chrámu skazy pôsobia viac komediálne na pousmiatie a niekedy kazia atmosféru. Hlavný dôvod prečo tomu tak je, vidím vo vedľajších postavách, ktoré niekedy dokážu pobaviť, ale keď otravná (ale sexi figura) Kate Capsahaw začne vrieskať v pravidelných časových intervaloch aj vám to už nepríde vtipne. Spielberg vám dá síce pocítiť miestami až hororovú atmosféru, no je vidno, že tento krát sa hlavný hrdinovia (Spielberg, Lucas, Ford) pri natáčaní viac bavili. Každopádne okrem fajn dobrodružstva opäť priniesli aj fajn akcie podporené Williamsovou hudbou, šikovným strihom a kamerou. 85% - 4*(17.10.2009)

Najslabší Indy, s hromadou filmárskych chýb (trebárs pri scéne na mostíku nad priepasťou sa medzi zábermi dramaticky mení vzdialenosť medzi Indym a indickými hrdlorezmi), ale stále je to skvostná zábava. Videl som to 5-krát v kine a zakaždým som pri naháňačke na "huntoch" brzdil nohami o sedadlo predo mnou ;-).(1.4.2007)

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%.(16.10.2006)

Tehdy jsem šel s kamarádem na Tarzana...film se nedostavil a tak hodné boskovické kino opatřilo náhradní program...TOHLE! Zaplaťpánbu. Moje první setkání se Stevenem Spielbergem a už takhle silné. Indy vs. bojovníci s velkými turbany mě rozesmáli, vyrvané srdce zase vyděsilo, prostě dokonalá zábava!(9.5.2003)

• - Ve scéně, kdy je Kate Capshaw zasypána brouky, má na sobě 2000 kusů hmyzu. (don corleone)

• - V scéne, keď sa na hrdinov valí voda z tunelu, je záber na bosé nohy Willie Scott (Kate Capshaw). Neskôr na moste už má šľapky. (johnsnow)

• - Klub na začátku filmu se jmenuje "Club Obi Wan" jako pocta postavě z Hvězdných válek (1977). (don corleone)