Indiana Jones a Chrám zkázy

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Ono to není tak známý, ale mnozí z vás to asi tuší. Tu scénu jak Indy skáče z letadla s raftovým člunem, protože padáky nejsou tak běžnou výbavou letadel jako raftový čluny, okopíroval Spielberg ode mě !! Já vždycky když někam letím, třeba do Španělska, koupím si letenku na let Praha - Lisabon a nad Španělskem pak vytahuju raftovej člun, poprosím letušku aby mě otevřela dveře a skáču i se člunem do Španělska, k smrti totiž nesnáším pasový kontroly.(28.5.2008)

Indyho dobrodružstvo pokračuje síce trošku slabšou, no aj tak nezabudnuteľnou časťou. Do cesty sa doktorovi Jonesovi totiž zamotá mladá, uvrešťaná a preafektovaná ženská s malým až trapne nebojácnym chlapcom, čo dosť uberá na atraktivite, pretože mnohé scény vyznejú nedotiahnute a naivne. Ale inak super nápad, znova krásne kulisy a priestory. 80%.(16.10.2006)

„Sú tu dve nahé mŕtvoly!“ – „To ich mám ísť obliecť?“ Hoci sám režisér Steven Spielberg po rokoch od premiéry INDIANA JONESA A CHRÁMU SKAZY povedal, že s temnou dvojkou (ktorá je v skutočnosti prequel k DOBYVATEĽOM STRATENEJ ARCHY, odohráva sa totiž rok pred ňou) príliš spokojný nie je, rozhodne je to strhujúca akčná jazda nielen (ale aj) na banských vozíkoch. A mne osobne práve až hororové ladenie sedelo možno o štipku viac, ako DOBYVATELIA, ktorí ma pravdupovediac nikdy až tak nebrali. Morbídny humor, poriadne hlášky, iskrenie medzi hercami (Ford verzus Capshawová), rada nezabudnuteľných scén (úvodný jed, brilantne zrežírovaná scéna veľkolepej hostiny á la opičí mozoček, most), exotická výprava a svižné tempo (druhá polovička dvojhodinového je prakticky nonstop akčnou scénou!), robia z CHRÁMU SKAZY dokonalú hollywoodsku zábavu, jedna radosť dýchajúcu hollywoodskymi 80. rokmi. A v ktorom inom Spielbergovom filme niekto niekomu rukou vytrhne srdce priamo z hrude?(1.11.2004)

Soundtrack John Williams: 1. Anything Goes [2:53] ,2. Fast Streets of Shanghai [3:42] ,3. Nocturnal Activities [5:56] ,4. Short Round's Theme [2:31] ,5. Children in Chains [2:45] ,6. Slalom on Mt. Humol [2:25] ,7. The Temple of Doom [3:00] ,8. Bug Tunnel and Death Trap [3:31] ,9. Slave Children's Crusade [3:25] ,10. The Mine Car Chase [3:42] ,11. Finale and End Credits [6:19],(27.5.2011)

Chrám zkázy mnozí považují za nejslabší článek série o nehroženém archeologovi Indiana Jonesovi. Dovolím si nesouhlasit. Pranic mi nevadí, že na mém štědrém hodnocení se pravděpodobně podepisuje i nostalgická vzpomínka na velké plátno, kde na mě coby mladého kluka ohromně zapůsobila pestrobarevná exotika nepřístupných dálek, úžasných přírodních lokací, přítomnost atraktivních žen, dynamika nápaditých akčních scén, ironická nadsázka a množství vtipných hlášek. Druhý díl je nejrozpohybovanější a nejakčnější s nepřehlédnutelně hororovým tónováním. V 80. letech působily scény typu dechberoucí honičky důlními vozíky jako zjevení a vyvolávaly bezmezné nadšení publika. Ostatně tyto scény jsou působivé dodnes. Kinematografie bombastických triků a atrakcí se pochopitelně, jak šel čas, dostala na mnohem vyšší úroveň, ale své kouzlo si pro mě Chrám zkázy uchovává. Charaktery jsou vedle stálice Indyho nejslabším článkem filmu, ale ostatní složky filmu tenhle handicap úspěšně vyrovnávají. U podobného druhu dobrodružných filmů se nepohoršuji nad naivitou a snahou útočit na první signální. Má to styl, nadhled a tradičně výbornou režii. Není to nic víc a nic méně než kvalitní dobrodružná zábava a těch 90 % celkového dojmu nelituji. Snad jen zamrzí, že Spielberg si půvabnou Kate Capshaw ukradl pro sebe a spoutal ji prstýnkem. Stevovi sice musím přiznat dobrý vkus, ale věřím, že kdyby energii, kterou vrhla na plození dětí a společenskou prezentaci famílie, věnovala hereckému řemeslu, mohla ještě ledascos dokázat.(5.1.2019)

• - Film se měl původně jmenovat Indiana Jones a chrám smrti. (Kulmon)

• - V roce 1984 vznikl na motiv filmu román, který se ovšem od filmu značně liší. Rozdíly oproti filmu: Willie Scott a Short Round mají podrobně popsané příběhy. Román popisuje, že Indy má šedý klobouk, ne hnědý. Scéna v románu, ve kterém je Indy napaden vrahem Thuggee, je vrah popisován jako mohutný muž (podobně jako Chief Guard), z filmu se však zdá, že vrah i Indy sdílejí stejnou výšku. Scéna, kde se Indy snaží střílet na dva Thuggeery na hoře, není v novelizaci. V knize je mnoho grafických scén, které nejsou ve filmu zobrazeny, jako když jsou Indy a Shorty pokryti létající lidskou kůží. Willie uniká z pasti, ve které byla společně s Short Roundem, a utíká zpátky do svého pokoje a řekne Chattar Lalovi a Blumburttovi o chrámu. Když Indy – ve spánku Kali Ma – přijde a řekne jim, že je vše v pořádku, Blumburtt se vrací do svého pokoje, zatímco Lal a Indy zajmou Willie a vezmou ji zpět do chrámu. Chattar Lal v knize umírá, zatímco ve filmu nikoli. Zatímco Short Round pracuje spolu s otroky, strážce se popálí o lávu a je osvobozen od černého spánku z Kali Ma (což  také dává Short Roundovi představu, jak zachránit Indyho), ale strážce je odtažen pryč, aby znovu vypil krev Kali. Smrt Thuggee Otrokáře je jiná. Ve filmu ho Indy bije, dokud se jeho šaty nezachytí v drtiči kamene, zatímco v knize se pokusil Indyho chytit, ale na pásu ztratil rovnováhu a následně se jeho šaty zachytily do drtiče kamenů. Mola Ram také vypil Krev a na konci knihy, když si Ram spálí ruku o poslední Kameňský kámen, je vysvobozen z tranzu a vrátí se do normálu; Indy se ho snaží dostat do bezpečí, ale Ram spadne z mostu. (Jan.Kanak)

• - Tvorcom nebolo dovolené natáčanie v severnej Indii a Amer Fort, pretože vláda zistila, že scenár je rasistický a ofenzívny. Vláda požadovala veľa zmien v scenári. Nakoniec to tvorcovia vyriešili čiastočným natáčaním v Srí Lanke. (WalterIK7)