Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hvězda Johna Gottiho, mladého ambiciózního a sebevědomého mafiána, stoupala rychle vzhůru. V sedmadvaceti letech už patřil na špičku v rodové hierarchii Cosa Nostry v New Yorku. Pak ale přišel pád. Gotti zpackal svou první vraždu a šel na tři roky do vězení. Vrátil se s touhou stát se kmotrem - prvním mužem mafie. I když ztratil jediného syna a vyteklo hodně krve, nakonec se mu to podařilo. Policie mu říkala „Teflonový Don", protože mu nemohla prokázat žádný z jeho zločinů, teď však má konečně šanci - pokud promluví Gottiho blízký přítel... Titulní postavu v dramatu z produkce HBO, které režíroval Robert Harmon, ztělesnil Armand Assante a za svůj herecký výkon získal prestižní televizní cenu Emmy®. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

in4mator 

všechny recenze uživatele

Konverzační film, odehrávající se povětšinou v interiérech, nepotěší dost často nezáživnými rozhovory. Taky mi v něm chybělo VÍC zajímavých scén a VÍC napětí, které mohlo obstarat třeba sledování ze strany zákona, kdyby dostalo VÍC prostoru. A tak film stojí hlavně na skvělém hereckém výkonu hlavního protagonisty. ()

Tjaden 

všechny recenze uživatele

Neprávem opomíjený snímek, který zdařile mapuje vzestup a pád posledního velkého bosse rodiny Gambino, Johna Gottiho. Na výpravě je patrné, že se jedná o TV film, avšak herecké výkony jsou na špičkové úrovni. Armand Assante se sice reálnému Gottimu příliš nepodobá, přesto svůj part zahrál uvěřitelně. Jako milovník seriálu The Sopranos jsem velice ocenil to, že se ve filmu objevili známe tváře - Dominic Chianese (strýček Junior), Tony Sirico (Paulie), Frank Vincent (Phil Leotardo) či Vincent Pastore (o pár kilo lehčí Pussy Bonpensiero). ()

Reklama

Listeroman 

všechny recenze uživatele

Autenticky zpracovaný život pravděpodobně posledního pořádného mafiánského bosse. Film ovšem není jenom životopisný příběh Johna Gottiho, jako je to spíš náhled do pomalého pádu rodiny Gambino. Hudbou a hereckými výkony se vyrovná i té totální špičce mezi mafiánkami. Což bych rozhodně od filmu, který ani nešel do kin, nečekal. Armand Assante jako Gotti a William Forsythe jako Sammy Gravano naprosto excelují. Chybělo málo a mohlo se jednat o jednu z kultovních mafiánek. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

„But if don Carlo had said you gotta go I would’ve come here today with these two zips and you would go.“ Z hercov sa ich tu stretlo pár, čo sa o 3 roky neskôr zišli v seriáli The Sopranos, napr. Dominic Chianese, tu v úlohe Gottiho consigliere, tam ako Tonyho strýko, Tony Sirico ako soldier, tam ako crew boss Paulie (pri get the fuck out of here jasne počuť Paulieho), Frank Vincent tu ako crew boss Robert Di Bernardo, tam ako Phil Leotardo z New Yorku, Vincent Pastore tu ako soldier, tam ako Pussy Bonpansiero (dikcia je rovnaká), mihne sa tu aj Vincent Curatola, ktorý v The Sopranos hral Johnnyho Sacka. Poteší aj William Forsythe ako Sammy Gravano. Začíname spomínaním Gottiho v podaní Armanda Assantea a vysvetľovaním mafiánskych hodnôt. Asi to vysvetľuje polícii, ale pokračujeme scénou, kedy bol na slobode. Atmosféra je priateľská a človek spoločensky najvyššie hovorí vtipy, ktorým sa ostatní smejú, spomína sa aj cannoli. Jednoducho, potiaľto čistí The Sopranos, ktorých vidíme aj v brutálnych, očakávaných zvratoch či scén zabíjania s humorom. Líši sa to však pohrebmi, kedy na tom prvom chýba čierny humor a ohováranie zosnulého, čo bolo v The Sopranos vždy. Boj o moc je nakoniec stretom Sicílčana a Neapolčana. Na vzostup aj pád slávneho mafiána sa v tejto forme dobre pozerá. Pre fanúšikov The Sopranos, Boardwalk Empire a mafiánok všeobecne povinnosť. A príjemná. „... he squeezes a fuckin‘ quarter till the eagle screams.“ -"You want me to blow the fuckin‘ borgata right now? Here, ‚ll do it right now.“ „Never fear Rome. The serpent lies coiled in Naples." Jazykové okienko: smack; consigliere; made man; nose candy; borgata; talk out of turn. ()

Hapretor 

všechny recenze uživatele

Nic nevídaného. Na ty opravdu dobré filmy o mafii, kde se mi hlavní představitel(é) dostal(i) až "pod kůži", to nemá. (viz např. "Neúplatní", 1987). Zabaví, neurazí. Armand Assante měl na tuto roli velmi vhodný look. Opět závěrem plyne ponaučení: když jseš až nahoře, můžež spadnout a pěkně si rozbít hubu. A že jak si začneš myslet, že už jsi nedotknutelný, jsi najednou v base. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Hodně dotázaných bývalých mafiánů považuje tento film za nejrealističtější. (Sealteam6)
  • John Gotti je ve filmu vyobrazen jako „muž cti“, téměř bez záporných vlastností a Sammy Gravano naopak jako prospěchář a zrádce. Ve skutečnosti dle mnohých svědectví byl John Gotti neuvěřitelně arogantní pokrytec, který neuměl skoro nic kromě vedení lidí. Naopak Sammy Gravano byl mozek a finance rodiny Gambino. Svou prostořekostí mu John Gotti nedal na vybranou, když musel zradit mafii a spolupracovat s FBI. Bývalý vymahač rodiny Gambino John Alite se nechal slyšet, že kdyby Sammy měl na výběr, místo spolupráce s FBI by Gottiho radši zabil. (Sealteam6)
  • Film je inspirován životním příběhem známého mafiánského bossa Johna Gottiho, zvaného také The Dapper Don. (Sufferer)

Reklama

Reklama