Papežův vymítač

• USA The Pope's Exorcist (více)

Film Papežův vymítač, který je inspirován skutečnými zápisky otce Gabriela Amortha, hlavního vatikánského exorcisty (Russell Crowe), sleduje Amortha, který se snaží vyšetřit děsivou posedlost mladého chlapce. Nakonec však odhalí po staletí staré spiknutí, které se Vatikán zoufale snažil utajit. (Falcon)

agentmiky

Julis Avery opět zabodoval na plné čáře. Už Overlord z prostředí druhé světové války měl co nabídnout. No a teď se vydal na strastiplnou cestu do vod exorcismu. Naprosto brilantním tahem bylo obsazení hlavního představitele. Russell Crowe se s rolí sarkastického a vtipného vatikánského exorcisty (budu si muset o tom člověku zjistit více) popasoval excelentně, celý film jednodouše stojí a padá na jeho výkonu. Za to smekám klobouček....Jinak film nabídne bezpočet scén, kdy vám do smíchu rozhodně nebude, s mými vskutku labilními nervy si autoři hráli precizně :D I po stránce audiovizuální naprostá špička (s přihlédnutím k na dnešní dobu skromnějšímu rozpočtu 18 milionů dolarů bezchybný finální produkt), zvuk též dotažený k dokonalosti (Jed Kurzel nezklamal). A že to na konci spíše spadlo do vod akčního filmu? Proč vlastně ne...Na poli žánrově podobně laděných snímků jsem nic podobného neviděl, takže jsem to přivítal s otevřenou náručí. Tady jsem si pošmákl. Příště jen méně dětí, které vám celý zážitek dokážou šustěním brambůrků a popkornu znechutit. Upřímně nechápu...Za mě dávám 7,5/10 (časem možná půjdu výše...druhá projekce rozhodne) ()

TomX2

Russell Crowe ako charizmatický exorcista výborný, kradne si všetku pozornosť pre seba, len mu jaksi nemá kto sekundovať. Vyčnieva od svojich hereckých spoluhráčov až tak, že všetci pôsobia nudne, nevýrazne, ba priam až neviditeľne. Neznamená to, že by napríklad taký Franco Nero hral zle, ono tu len nebolo čo hrať. Celé to stojí a padá na otcovi Gabrielovi, ktorý tu sype jednu hlášku za druhou a je radosť sa na neho pozerať. Ale čo ten zvyšok? Pravda, Asmodeus je trošku ťažký oriešok, ale inak film nemá snahu byť vyložene ambiciózny ani sa vyvarovať rôznym klišé a veciam, ktoré boli v minulosti videné už kvadriliónkrát. Neostáva tak nič iné ako pozerať sa na celkom zručne natočené, ale inak v ničom špeciálne vymetanie diabla. Plusom teda ostáva Russell Crowe, jeho skúter a hudba. Čo je síce postačujúce na dôstojný horor, no už nie tak veľmi na tri hviezdy. Fun fact: Film je inšpirovaný skutočnými zápiskami otca Gabriela Amortha, najhlavnejšieho vatikánskeho exorcistu, ktorý spísal veľké množstvo kníh, pomer fakt/fikcia je však cca 20/80, preto tu ani nenájdete tag "podľa skutočnej udalosti". Ale je zaujímavé to porovnávať a neznamená to, že existencia tohto filmu je nutne na škodu. ()

Trevor

Tak buď som vadný ja alebo niekto iný, ale čo asi tak mal flm o exorcozme priniesť za novinku: Mali z posadnutej osoby vyskočiť autoboti alebo neuveriteľný Hulk? Proste niekedy človek žasne nad tým čo sú schopní ľudia za komentáre vyprodukovať, a to ich ešte myslia aj vážne.Pohodový Russell Crowe v pohodovom filme, ktorý ponúkol presne to čo som od neho očakával a možno bude patriť k najlepším prekvapeniam filmového roku 2023. ()

kajas

Hororových filmů na téma vymítání nelidských démonů bychom v historii kinematografie našli bezpočet - všichni Vymítači ďábla, Antikristové a Satanové mají obdobnou zápletku. V obyčejné rodině se objeví prokletí - démon posedne většinou dítě, které může zachránit jedině profesionální vymítač. Tenhle horor není v tomto ohledu nijak převratný, titulní roli zde nicméně ztvárnil Russell Crowe a jeho výkon spolu s vtipným italským přízvukem je na filmu to nejlepší. Pokud ale máte vymítačské horory nakoukané (já ne), můžete tenhle s klidem vynechat, ničím vás nepřekvapí, ale ani neurazí. ()

kinderman

Na "svatou trojici" satanských hororů (Polanski- Friedkin- Donner) se Avery samozřejmě nechytá ani náhodou, protože zatímco jmenovaní režiséři natočili filmy s přesahem, v nichž je satanský motiv spíše alegorií, tohle je docela přímočará báchorka. Čtvrtou hvězdičku přidávám z čisté radosti nad tím že mě můj oblíbenec Crowe po dlouhé době na plátně bavil (pojetím role exorcisty ve stylu dr. House) a že Franco Nero stále žije. ()

IceQueen

Hlava sa točila, chodilo sa štvornožky po strope a stenách, rozprávalo sa hlbokým, démonickým hlasom, dvere trieskali, všetci vrieskali, posadnutý vyzeral nezdravo, občania lietali vzduchom, a veľa sa modlilo. Nejaká tá svätá báchorka k tomu, čo od exorcistického filmu viac chcieť? No a ako bonus, jeden malý chlapec sa naučil extrémne škaredo rozprávať, u spolužiačok a psychológa bude mať úspech. V žánroch chýba komédia, lebo najviac som sa nasmiala hneď v úvode, keď mi prezradili, že je to podľa skutočnosti. Takže ku ku, otče. ()

BoredSeal

Nezáživný film, který nabízí snaživou kameru natáčející démonické opatství a punkového vymítače. Russell Crowe předvádí šílený přízvuk a skoro bych i věřil, že oblíbený egoistický herec skutečně přejede na Vespě z Vatikánu někam do Španělska a pyšně se v rozhovorech bude chlubit, jak si kvůli perfekcionistické přípravě na roli touto cestou způsobil hemoroidy. Bohužel pobavení z bizarností je jediná zábava, kterou jsem u filmu prožil. Ale pokud si například chodíte posvítit světlicí k díře, ze které cítíte plyn, je možné, že se vám to bude líbit. ()

Kosmik

Ověřený způsob vyprávění už od Friedkina z roku 1973 doplněné o moderní prvky. To vše postavené na příběhu skutečného vatikánského vymítače. Je to odpočinkový horor, ale nenudil jsem se. Na hodinky, kdy bude konec, jsem se všehovšudy podíval asi jen dvakrát, což u tohoto žánru znamená úspěch. ()

M.i.k.e

na poli vymítacích hororů je celkem složité vymyslet něco co už by nebylo k vidění jinde a ani Papežovu vymítači se to nedaří a nepřináší tak nic nového ani jakkoliv objevného. Na druhou stranu ale velmi dobře funguje jako víc než slušná jednohubka se sympatickým hlavním hrdinou a hned několika podařenými atmosferickými momenty. Už po trailerech sem nečekal zázrak a nakonec sem ho opravdu nedostal, nicméně to nevylučuje fakt, že jsem se bavil víc než dobře...70% ()

William_

4/10. Nebýt ve filmu úchvatný Russel, dopadl by snímek podobně jako dvojice filmů Sestra. Nepřichází totiž s vůbec ničím originálním či atmosférickým. Nejzajímavější je asi poslední 10 minutovka, která si nechává otevřená vrátka pro pokračování, které má potenciál být několikanásobně lepší než tento film. ()

bourec

Režisér Avery má u mě neuvěřitelně vyrovnanou kvalitu filmů. Samej průměr. Snaží se točit moderně, ale asi na to nemá schopnosti, prachy. Nevím, ale ani tohe nebylo nic pamatováníhodnýho. 50%. ()

Streeper

Možná jsem od toho měla trochu větší očekávání, ale nebylo to tak strašný. Dala bych hodnocení 3,5, docela se mi to líbilo, ať příběhově, herecky nebo vizuálně. Místy mi to sice přišlo přitažené za vlasy a zbytečně teatrální, ale naštěstí toho nebylo moc. Vyloženě to nevzklouzlo do parodie, ale snažilo se to udržet drama, což oceňuji. ()

cariada

Vymítacích hororů je celá řada a mnohdy je to hodně podobné. Ono přijít s něčím neotřelým a originálním je docela oříšek. A tady se to docela povedlo. Hlavně díky svéráznému knězi v podání skvělého Russella Crowa , který tomu dodal nový rozměr. Hlavní zlo bylo dobře ztvárněno, mělo to dobrou atmosféru. ()

Azrael515

V tomto "marvelackom" pojati exorcismu, chybalo uz len cameo Johna Constantina. No ak Boh da, dockame sa v sequeloch.. :D  Avery sice nieje ziadny vynimocny tvorca, no jeho extremna exhibicia vycerpanemu nametu celkom prospieva.  Extremna co do motivov, nie napatia.. Ked uz mu tie komiksovky nejdu, prekvapivo aspon ozvlastnuje prvkami typickymi pre superhrdinksy film ine subzanry..Franco Nero ako Papa a stylo Rusell Crowe v cervenych ponozkach na Lambrette.. <3 Chybal tomu uz iba punkovy soundtrack a'la Jesus Christ Vampire Hunter a prilba s prierezom na ciro.. :D Preco sa uspokojit len s jednym posadnutym? Preco do toho nezapojit 600 rokov apologetickeho loru? Dame tam i nackov? Jeb ho, origin subplot i s odbojom! :D A preco este nikto neprisiel s konceptom auto-exorcismu? It's all free real estate here! :D Ak v sequele Russell Crowe buducej pekelnej celebrite neprijebe posvatenym boxerom, budem sklamany.. :D Gabriel Amorth is IRL John Constantine, hell-bitchez! :D Cely film som akurat marne cakal kedy vytiahne bielu vysielacku so zlatymi cudlikmi a nezahnoji priamou linkou na papeza "Poslete specialy, opakuju specialy!" :D :D Snad jedneho dna; Papavengers will assemble :D A snad si to pod seba produkcne vezme Sam Raimi, bo ti dvaja by si rozumeli :D ()

Cheeter

Horor jsem dlouho neviděl. Ale Russell Crowe v tomto žánru, to mě zaujalo. Nečekal jsem mnoho, ale s výsledkem jsem spokojen. Žádné velké potoky krve či lidská jatka, ale nebyl to ani čistě psychologický film, které mám radši. Tohle bylo do určité míry něco mezi. Takže asi dobrý. ()

dubinak

Celkem typicky tuctová vymítací session s posedlými dětmi, která přiláká pouze faktem, že se jí z neznámého důvodu účastní i Russell Crowe. Jinak je to dost dobře známá scénaristická žánrová šablona a ač mě to ničím neštvalo, nemám moc důvodů tomu nějak výrazně přilepšovat. I ten CGI závěr se dal spolehlivě očekávat, stejně tak jako to, že neuvidíme nic moc inovativního. Takže fajn průměr, tečka. ()

Martrix

Nikdo soudný asi nečekal, že dostane něco aspoň trochu vzdálené skutečnosti. Přesto...na můj vkus, se tady filmaři odvázali hrubě přes míru. Postavu Amortha použili jen jako božího deratizátora v další přetahované o posedlé dítě. Asi aby to nebylo tak úplně bez myšlenky, dostal někdo skvělý nápad, že za vším tím svinstvem co církev nejen ve středověku prováděla, stojí arcidémon Infiltrátus... . Russelův Amorthy je správný řízek. Jenže ani jeho supercharisma nemůže odvést pozornost od zoufale neoriginálního, hloupého a přeplácaného scénáře. Promarněná příležitost stejně, jako v případě Obřadu. Ani tam to Hopkins nezachránil. Papežův vymítač není vysloveně špatný film, ale spadá do kategorie průměrných a to je v tomto žánru cesta do pekel....přímo do regálu s VHS a DVD, kde se vyhřívají Vymítač ďábla: Zrození, Ďáblova kořist a další neskvosty, které musí hříšníci každou neděli sledovat z lázně pekelné. Nepoučitelnost producentů, scénáristů a ostatních, kteří jdou tvrdohlavě ve stopách svých neúspěšných předchůdců je záhada; asi protože diváci stejně znova příjdou do kina. I přes ten nablble přepálený závěr...slaboučké 3*. ()

Sludger

Rovno prezradím, že tento film do podžánru „exorcistického“ hororu nepriniesol nič nové. Rutina, schéma, ako pri x podobných hororoch. Tvorcovia dali na stranu desivú alebo strašidelnú kartu a ako tromf použili napätie a akčnosť. Filmu sa musí nechať, že mal celý čas drive, žiadne hluché miesto a plynový pedál stlačený na podlahe. Taká až hororová popcornovka. Temnejšia zábava, povedzme. Dokonca som mal pocit, že ani nemá ambíciu ísť hlbšie do hororu, ale skôr ísť komerčne ladeným divákom oproti, čo mi potvrdil samotný záver, ktorý by sa viac hodil do fantasy žánru, áno, do toho s čarodejníkmi, ako do tradičného hororu. Najväčšou prednosťou filmu je Russell Crowe. Exorcistu zahral na vysokej úrovni. Poňal ho osobitne a dodal mu veľa sarkazmu. Dokonca až tak, že zvyšok osadenstva pôsobil amatérsky a hororové prvky ostali až druhoradé. Pápežov exorcista je nabitá a akčná jazda. Hororová popcornovka, ktorá ani nemá ambíciu desiť alebo vyvolávať hrôzu strašidelnými scénami, ale skôr zabaviť diváka a priniesť mu popcornový zážitok. ()

Juto

Aj keď je tento film strašidelný a zábavný, niekedy to  až preháňa, proste v príbehu sa nachádzajú až veľa náhod. A predpokladám, že je táto beletrizovaná verzia života otca Amortha, len ľahko išpirinovaná skutočnosťou. 6/10 ()

Exorcista, kam se podíváš

Exorcista, kam se podíváš

26.04.2024

Běžný člověk by si skoro myslel, že hororové příběhy o vymítání ďábla jsou jedním z těch námětů, které stačí udělat pořádně jednou a dost (za všechny příklady Vymítač ďábla z roku 1973). Kolikrát… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (více)